Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tlumič hluku na sání kompresoru

aneb jak neobtěžovat svoje okolí

autor: Jan Vodrážka  (publikováno: 06.07.2014)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Do našeho potápěčského klubu jsme si pořídili kompresor a jak to tak bývá, s pořízením nové věci začínají zřejmě nekonečné starosti. Jeden z problémů bylo vyřešit, jak plnit lahve čerstvým vzduchem. Kompresor je umístěn v prostředí, které zrovna neoplývá horským vzduchem a tak jsem bezelstně vyvedl sání od kompresoru pomocí plastových trubek skrz zeď na fasádu domu. Po spuštění kompresoru jsem však zjistil, že se z této díry pro sání o průměru 50 mm ozývá ohlušující zvuk, který nevyvolával v sousedních domech zrovna nadšení a ani mě se tento stav nelíbil. Že je potřeba vyrobit tlumič mi bylo jasné. Začal jsem tedy hledat možná řešení útlumu tohoto hluku. Něco jsem našel na internetu, ale hlavně mi poradili lidé z e-mailové konference na scuba-cz, kde jsem se dozvěděl přesné parametry.

Sehnal jsem si tedy potřebné věci a vyrobil tlumič. Po vložení do trasy sání a spuštění kompresoru jsem byl mile překvapen. Utlumení překonalo mé očekávání. Nyní se line z díry pro sání zvuk podobný čerpadlu na vodu, který je slyšitelný maximálně na vzdálenost 5 m od místa sání.

Věci pro stavbu tlumiče:

Nejdříve jsem zkrátil velkou trubku z metrové délky, ve které se prodává, na délku 600 mm.

Pak jsem upravil molitan na velikost, aby se vešel do trubky, a ten jsem přilepil oboustrannou páskou k vnitřní stěně trubky.

Do víček velké trubky, jsem vykroužil díru pro 50 mm trubku. Do víčka, skrz které přichází vzduch z venku, jsem protáhnul 50mm trubku, která bude zasahovat souose s tlumičem 450 mm dovnitř. Na konci je zaslepená víčkem a jsou do ní udělané díry v celkovém součtu plochy dvakrát větší než je plocha 50 mm trubky. Do druhého víčka je vsazená 50 mm trubka a ta vede již do sání kompresoru. Obě víčka jsou na vnitřní straně pokryta taktéž molitanem.

Nyní již stačilo tlumič sesadit a spoje přelepit duct tape, kvůli možným netěsnostem.

Na zeď jsem tlumič přidělal pomocí kovové montážní pásky a mezi zeď a tlumič jsem dal zbylý molitan kvůli vibracím.

Poznámka: Po naplnění lahví bylo cítit ze vzduchu gumové aroma. Toto jsem vyřešil tím, že veškeré těsnící gumové kroužky, které jsou použity pro spojení trubek, jsem 2 hodiny vařil v octové vodě. Gumy přestaly smrdět a vzduch je již bez problému.

autor: Jan Vodrážka
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier