Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Zvedání těžkých přístrojů

třeba 2x12 litrů

autor: Štětina Jiří  (publikováno: 11.01.2002)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Obecně je každá manipulace s těžkým předmětem nebezpečná. Tuším že na stránkách WKPP jsou moudrá slova nějakého farmáře: "Když máš něco těžkého přemístit - kutálej to. Když to nejde kutálet, tak to táhni. Když to nejde táhnout, zkus to nést. A když to neuneseš, podpal to." To je DIR.

Ale sranda stranou. U potápěčů jsou častější poškození páteře a plotýnek proti ostatní populaci. Někdo to dává do souvislosti s dekompresními zátěžemi, někdo s nesmyslné uspořádanou výstrojí. Jen se podívejte na potápěčské taškobatohy a pak na srovnatelné zboží v jakékoliv horolezecké prodejně. Je to nebe a dudy. Kdysi jsem někde dostal starý časopis Alert Diver z americké edice a tam se problematice páteře věnovali zcela vážně. Pamatuji si, že se nikdy nemá kombinovat rotace a přímočarý pohyb.

Snažím se tedy:

Protože jsem více používal osmnáctkové dvojče, připadá mi manipulace s dvaníctkama příjemná. Oblékám tak, jak jsem viděl u R.H. že SBD-SBK. Jestli to někdo umíte lépe, napište, jak to děláte. Já to dělám takhle:

  1. Na zemi si připravím přístroj, a to tak, že kompletně. Přístroj leží na zádech.
  2. Stojím čelem k přístroji a postavím jej. Protože nemá pátky, pevně jej držím jednou rukou. Jsem oblečený jako že žurnálu a do vody, jen masku, ploutve, hodinky a kompas mám v dosahu.
  3. Pomalu si sednu zády k přístroji. Na holou zem, leč na oblečený zadek.
  4. Jsem trochu v předklonu a obleču si nejprve jeden a pak druhý popruh. Tím, že vždy jeden popruh držím, přístroj stabilizují.
  5. Narovnám se a zapnu si popruh v pase a pevně jej utáhnu.
  6. Nasadím PA a hlavní světlo, případně helmu
  7. Obleču si kompas a hodinky
  8. Pomalu se přetočím na jednu stranu do kleku na jedno koleno s oporem o ruce.
  9. Narovnám se a pomalu tahem vstanu. Tuším, že se to jmenuje hluboký dřep ve výpadu
  10. Zapnu si mezinožní popruh, nasadím masku a vezmu ploutve a mužů jít.

Provádím i nějaké kontroly, ale to sem nepatří. Jo a ještě jsem si koupil přesně podle stránek WKPP opasek pro silový trojboj. Jmenuje se Hermes a je vyrobený ze silonu a nějakého kartónu v Pákistánu. Je stejně široký vepředu i vzadu a používají jej stěhováci. Když mám nakládat flašky, nebo s nimi manipulovat ve větším rozsahu, používám jej. Po roce se mi zdá, že se to pětikilo vyplácí. Vozím jej na zadních sedadlech v autě, a když se někdo ptá, na co to je, říkám - "Brother iron, sister steel" - nebo takové legrácky. Lidí se dál neptají. Asi mají strach, když je za volantem magor.

autor: Štětina Jiří
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier