Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vraky a potápění v Albánii

Detail plánované akce

Obecné informace
Typ akce
Expedice
Oblast
Středočeský kraj
Termín konání
středa 19.2.2020, 19 hod. ORCA
Zapsal (edituje)
Popis akce

Klub  Orca a uvádí  povídání a promítání známého námořního badatele a historika Borise Gola na téma

Vraky a potápění v Albánii

Albánie je sice evropská a v podvědomí turistů exotická, ale pokud jde o potápění velmi komplikovaná země. Vzhledem k tomu, že Albánie leží u Otrantské úžiny, je mořské dno v této oblasti doslova poseto množstvím vraků lodí jak z první, tak druhé světové války. Výjimkou nebývají i antické vraky s množstvím amfor. Bohužel, bez patřičných povolení je potápění a průzkum vraků v Albánii zakázán. Po složitých vyjednáváních podnikla skupina technických potápěčů, historiků a dokumentaristů z Czech Diving Teamu v letech 2016 a 2017 do Albánie hned dvě potápěčské expedice. Obě expedice se týkaly pátrání po vracích rakousko-uherských lodí z období I. světové války, které měly vztah k naší námořní historii.

Tou první lodí byl parník „SS LINZ“, potopený za dosud nevyjasněných okolností nedaleko mysu Kepi Rodonit. Při této tragédii zahynulo 3000 vojáků, námořníků a italských zajatců. Parník „SS LINZ“ je vzhledem k počtu obětí nazýván „Rakouským Titanicem“.

V případě druhé expedice uskutečněné na podzim roku 2017 členové C.D.T. pátrali po vraku RU ponorky „S.M.U.16“, která byla potopena v souboji s italskými loděmi 17.řijna 1916 rovněž nedaleko albánského pobřeží.

O potápění v Albánii a nedávno zahájeném průzkumu albánského pobřeží, pátrání po vracích a jiných zajímavostech bude

ve středu dne 19. 2. 2020 od 19 hod přednášet pan Boris Gol.

Prosíme o potvrzení účasti předem na orca@orcadiving.cz  nebo na telefon 244 468 220, aby bylo možno zajistit místa. Pozvěte i svoje známé! Vstupné 50 Kč. Podrobnosti o akci v Orce jsou na https://www.orcadiving.cz/stranka-a-k-t-u-a-l-i-t-y-83 a popis cesty je na https://www.orcadiving.cz/top-kontakty-57

Na vaši návštěvu se těší ORCA a Boris Gol na vaše zvídavé dotazy.

Údaje naposledy změněny dne 26.01.2020 09:44:41,0