Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
5,2 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
1 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 54 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2°C 5°C 4°C 6°C 9°C 13°C 19°C 17°C 12°C 12°C 6°C -
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano několik cest. Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. Nyní v roce 2018 je zde max. 5,2m. Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 21.07.2018
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
30.08.2018 18:00 5 21 21 21 2 1
0 Bohužel po vedrech voda zase klesla. Zmizel zákaz vjezdu na příjezdové cestě do lomu. Z bídou se mi podařilo hrabošením pípnout 5m hloubka, ale reálně je teď v lomu okolo 4,6m vody. Viditelnost taky nic moc, ale v některých místech byla i 4m. Podařilo se nám najít další podvozek vozíku. Našli jsme nepoškozené zrcátko od auta, takže je zase o atrakci více. Viděl jsem kámoše candáta a pár kapříků. Fotky z akce hodím na náš web www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

11.08.2018 11:30 5,2 24 23 23 2 1
0 Viditelnost se po nočním dešti značně zhoršila. Ale to nebránilo vytvoření nové atrakce. Podařilo se mi přenést tři sudy do prostoru mezi vozík co je u bagru a stěnu pod Barcelonou. Sudy jsou umístěny vedle šňůry přesně uprostřed. Jinak pod vodou jsem narazil na kamarády kapříky. Pokecal s místními. Bohužel dnešní téma bylo poněkud smutné. V ranních hodinách došlo v Šošůvce k tragédii. Na silnici někdo přejel místního kluka a řidič od nehody ujel viz. https://www.novinky.cz/krimi/480322-ridic-na-blanensku-srazil-muze-a-zabil-ho-od-nehody-ujel.html . Fotky za akce klasika na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

08.08.2018 18:00 0 20 0 0 0 0
0 Při odbočení z hlavní silnice v Šošůvce na příjezdovou cestu k lomu nás zastavila nová zákazová značka Zákaz vjezdu (s dodatkovou tabulkou pouze se souhlasem obce Šošůvka). Zákaz umístila obec z důvodu totálního ucpání auty od koupačů (riziko, že tudy neprojedou hasiči ani záchranka). Po chvíli se nám podařilo u pana starosty Šošůvky získat povolení k vjezdu(jednání s panem starostou bylo velmi příjemné). U lomu jsme se stihli převléct do neoprenů a přišlo hotové tornádo. Blesky létali jeden za druhým, vítr jak při nácviku na konec světa. Po půl hodině pocení ve vlastní šťávě v aute, modlení, aby na nás ty topoly u lomu nespadli, pohledu na meteoradar co nás ještě čeká to vzdáváme a přesouváme se do hospůdky Hotel Broušek. Po cestě ze Šošůvky jsou všude po silnicích rozlámané stromy a už potkáváme i hasiče. Dobře to dopadlo - potápění odpadlo (dnes jsme nebyli potápěči, ale lovci tornád). Fotky z neakce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

31.07.2018 18:00 5,2 30 23 23 3 1
0 Dnes ve vodě spousty koupačů, nebylo skoro kde zaparkovat. Viditelnost taky podle toho vypadala. Na severní straně lomu pod štěrkovou plážičkou došlo k sesuvu kamení, které pohřbilo měřič viditelnosti a vodící šňůru. Měřič jsem už nenašel, šňůru jsem opravil. Podařilo se mi najít a vyzvednout další nápravu kol - dal jsem je zase do 3m hloubky na západní stranu lomu. Náhodou jsem našel na dně v bahně nepoškozenou sošku nějaké bohyně - je na kameni u vodící šňůry. Dále kolo z nějakého starého vozidla, nemocniční berli - ještě použitelná :) Fotky z akce klasika na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

21.07.2018 22:00 5,2 20 21 21 5 2
0 Viditelnost v lomu se zase zlepšila. Opravil jsem strženou šňůru po cestě k skruži DN1000, pomocí hřebíků přibyl zpět vytrženou desku ze Špulky. Od Špulky jsem vyzvedl pluh na orání a umístil do 3m k vodící šňůře - nová atrakce. A pak jsem se vrhl na rybičky :) Udělal jsem kompletní inventuru rybího osazení. Kámoše candáta cca. 70cm jsem viděl dnes celkem 5x - pokaždé jinde, tolstolobika cca. 60cm pod Barcelonou (zjistil jsem až doma co to bylo za divnou rybu), štiku cca. 90cm u dopravníku - dnes byla nějaká vystresovaná, kapry v rozmezí cca. 40 - 50cm jak psů všude - v noci klidní - nechali se i pohladit :), jeden obr měl určitě 70cm - to byla už slušná obluda, několik cca. 35cm karasů - plavali vedle mého světla jak perutýni v moři :) A pak na závěr až jsem měl už skoro vydýcháno, jsem u Stavebnin zahlédl sumčí ocásek jak rychle zajel do roury - hned jsem valil po něm a byl po chvíli hledání můj :) Klasický sumec - má své doupě. Chvíli mu trvalo než se otrkal, ale vylezl a má cca. 1m - krasavec - dal jsem mu jméno pan Colombo :) Zatím nevím, že by ho někdo viděl - (já o něm věděl od místních rybářů). Ponor 80min a prostě pecka. Škoda, že jsem neměl aparaturu na foťák se světly - příště vezmu a nafotím. Několik dokumentačních fotek na našem webu www.alkyon.cz Tím dnes končím sedmidenní nepřetržité Lomové safari - paráda - i podceňované lomy dokážou překvapit a ukázat svá kouzla :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°