Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Aqualung i300c

20.10.2020

Aqualung i300c

 

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem šesti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, freediving i jako hloubkoměr. Je možné nastavit až tři plyny do 100 % kyslíku. Přístroj obsahuje bluetooth. Jde o nástupce přístroje Veo dříve prodávaného pod značkou Oceanic.

 

Aqualung i300c

 

Klíčové vlastnosti

Velikostí, tvarem i uspořádáním tlačítek a obrazovky je srovnatelný se Subgearem. Nemá ovšem adaptér na gumolano. Řemínek není příliš dlouhý, na suchý oblek skoro nestačil. Na ruce počítač působí velice lehkým dojmem. Z jinak plastového obalu vystupují dvě oválná kovová tlačítka se zdrsněným povrchem umístěná pod obrazovkou. Tlačítka mají relativně nízký stisk, ale díky zdrsněnému povrchu se dají dobře nahmatat, a to i přesto že je těsně nad nimi kryt displeje. Kryt nijak nepřekáží jako například u Suunto Zoop. Mezi tlačítky je umístěna červená led dioda, která slouží jako alarm.

Displej je kruhový, zapuštěný v pouzdře a je chráněn vyměnitelným ochranným sklem. Obrazovka je rozdělena na tři řádky. Na prvním řádku je aktuální hloubka, prostřední řádek obsahuje dekompresní informace. Na posledním řádku najdete maximální dosaženou hloubku a vpravo od ní dobu ponoru. Ve všech obrazovkách je písmo stejně velké na všech řádcích. Nepochopitelné jsou jen dvou nebo třípísmenné zkratky u některých textů v menu. Po stranách displeje jsou ještě znázorněny malé teploměry – pro nasycení tkání a výstupovou rychlost. Ta je zobrazována velice citlivě. Je to první přístroj, kde jsem si všiml i sebemenší změny rychlosti.

Přístroj se aktivuje stiskem libovolného tlačítka nebo zanořením. Aktivaci zanořením je možné vypnout, pak je ovšem nezbytně nutné počítač před začátkem ponoru ručně zapnout. Jsou podporovány režimy pro přístrojové a nádechové potápění a hloubkoměr. Nitrox režim nemá samostatnou volbu v menu, aktivuje se v menu pro změnu plynu. Levé tlačítko slouží pro posun v menu hlavní obrazovky nebo pro změnu hodnot. Pravé tlačítko slouží pro potvrzení voleb nebo aktivaci podsvícení. Pro rychlou změnu hodnot (např. změna procent kyslíku) stačí podržet levé tlačítko. Během ponoru lze cyklovat mezi čtyřmi obrazovkami. Kromě hlavní obrazovky jsou to změna plynu, teplota a informace o směsi. Menu se přizpůsobuje, takže když nejsou aktivované stopky, tak se ani nezobrazí na hlavní obrazovce a tlačítka v ten okamžik neslouží k zastavení a pouštění stopek.

Velice příjemné je, že tento model, přestože je z nejnižší cenové kategorie, podporuje 3 plyny do 100 % kyslíku. Nastavení plynu je v menu hned za plánováním a logem ponorů. Pouze dvě použitá tlačítka sice omezují změnu hodnot na klasické cyklování, ale přidržením lze toto nastavování velice zrychlit, což chybí i u dražších dvou-tlačítkových počítačů. Změna plynu během ponoru je velice příjemná. Hned první stisk levého tlačítka tuto volbu nabídne, potvrdíme pravým tlačítkem a levým tlačítkem následně zvolíme směs a opět potvrdíme pravým tlačítkem. Obsluha tak nevybočuje z jakýchkoliv jiných funkcí tlačítek na suchu nebo ve vodě.

Nastavení jsou velice jednoduchá a strukturovaná jen do dvouúrovňového menu. Nenajdete zde žádná obsáhlá nastavení profilu. Nadmořská výška je obsluhována automaticky. Salinita je schovaná nezvykle v menu utils. Potápěči tak stačí zvolit salinitu vody a plyny a přístroj je připraven k ponoru. Během ponoru není možné nastavení měnit. Jedinou funkcí, která se nenastavuje v menu, jsou stopky. Ty se aktivují pouze během ponoru podržením levého tlačítka na 2 sekundy.

Plánování ponoru probíhá změnou hodnoty pro hloubku, na prostředním řádku se zobrazí bezdekompresní čas a třetí řádek ukazuje aktuálně vybraný plyn. Víc možností plánování přístroj nenabízí. Konzervatismus je realizován jednoduchým přepínáním na přísnější hodnotu, která odpovídá ponoru v nadmořské výšce o 950 m vyšší. Zařízení totiž implementuje méně obvyklý Pelagic Z+ algoritmus založený na Bühlmannově ZHL-16C (viz články o algoritmech). Tento algoritmus je doposut nejkonzervativnější z doposud testovaných přístrojů.

Alarmy se zobrazují blikající hodnotou na obrazovce. K podpoře alarmu slouží červená led dioda. Ta zabliká a díky své barvě krásně upozorní uživatele, aby věnoval pozornost obrazovce. V kategorii nastavení alarmů lze nalézt i neobvyklá nastavení jako například varování při dosažení určitého procenta nasycení dusíkem.

Překvapivé je, že přestože jde o rekreační počítač, lze zvolit plyn i při překročení jeho maximální operační hloubky, stačí jen potvrdit varování. Toto neumožňují ani některé drahé přístroje.

 

Zařazení v modelové řadě

Tento model je nejprodávanějším modelem z nabídky. Oproti staršímu modelu i300 model i300c obsahuje navíc bluetooth připojení. V nabídce má výrobce za podobnou cenu ještě levnější model i100, který podporuje pouze dvě směsi a má jen jedno tlačítko. Naopak nepatrně dražší model i200 je hodinkového tvaru se čtyřmi tlačítky a podporuje opět pouze dvě směsi s Nitroxem. Pokud uživatel vyžaduje barevný displej, bude jej patrně zajímat i770r, který je třikrát dražší a podporuje také tři plyny. Výrobce nemá v nabídce žádný technický počítač.

 

Rozšíření

Balení sice neobsahuje kabel, ale jeho součástí je sada na výměnu baterie. K Windows lze počítač připojit pouze pomocí kabelu. Naopak k mobilním zařízením se lze připojit pomocí bluetooth. Ponory lze stáhnout aplikací Diverlog+. Touto aplikací lze i aktualizovat firmware. Přístroj je ale i podporován jinými běžnými aplikacemi jako je např. Subsurface.

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej 30x40 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem (Další, Ok)
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie až 5 let nebo až 300 hodin
Kapacita paměti 25 ponorů
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving
Plyny max 3, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Pelagic Z+ (založený na Bühlmannově ZHL-16C)
Konzervatismus Dvě úrovně
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky 0-4270 mnm.
Připojení k PC Bluetooth, kabel
Alarmy

Zanoření, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, nasycení dusíkem, porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování, logbook, stopky, aktualizace firmware
Orientační cena 6000,-
Příslušenství Kabel 1600,-; Sada na výměnu baterie 250,-

 

Klady a zápory

+ Příjemně zdrsněný povrch tlačítek

+ Dobře čitelné znaky

+ Jednoduché nastavení a přepínání plynu

+ 3 plyny do 100 % kyslíku

+ Červená led dioda pro alarmy

+ Bluetooth

- Dvoupísmenné zkratky názvů hodnot na obrazovce

- Nemožnost připojení pomocí bluetooth ke stolnímu počítači

 

Závěr

Velmi jednoduché a jednoznačné nastavení činí počítač obzvláště vhodný pro začínající potápěče nebo do škol či půjčoven. Pokud začínající potápěč vyhlíží nejlevnější přístroj, bude později překvapen, že mu tento přístroj vydrží poměrně dlouho během jeho kariéry. 3 plyny do 100 % kyslíku a příjemné přepínání směsí postačí i pro těžší ponory. Přístroj však není určen pro technické potápěče, ani kdybyste hledali levný hloubkoměr.

Vzhledem k cenovým nabídkám v supermarketech se sportovním vybavením, nováček těžko koupí levnější přístroj s takovouto výbavou.

 

Odkazy

 

Děkuji Martinu Zemkovi za zapůjčení přístroje k testování.

 

Průběžně aktualizovaná srovnávací tabulka počítačů

13.10.2020

Průběžně aktualizovaná srovnávací tabulka počítačů

Cílem této tabulky je dát ucelený přehled o vlastnostech testovaných zařízení. To je vhodné především, pokud výrobce vydá nový model, který se od předchozí příliš neliší. Proto jsou zde uvedeny i přístroje, u kterých není na stranách potápěčských recenze. Obsah byl sestaven na základě dostupných dat získaných ze stránek výrobce, z manuálu nebo vlastním měřením, a proto zde uvedené hodnoty nemusí být přesné a mohou obsahovat chyby.

Tabulka bude průběžně aktualizována tak jak postupně budou vznikat jednotlivé recenze nebo výrobci vydají nové modely.

 

Poslední aktualizace: 12.10.2020

Soubor Microsoft Excel (cca 20KB): STÁHNOUT

 

Shearwater Perdix

20.09.2020

 

Shearwater Perdix

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku, trimix, CCR i jako hloubkoměr. K dispozici je pět směsí. I při svém kompaktním tvaru nabízí velmi širokou škálu použití. Ve výbavě je také digitální kompas.

 

Shearwater Perdix

 

Klíčové vlastnosti

Již na první pohled zaujme výtečným dílenským zpracováním a designem. Kryt displeje je osazen osmi šrouby po stranách. Kolem nich jsou výstupky, které narušují jinak obdélníkový tvar. Spodní část je ergonomicky vytvarovaná do oblouku, takže se pohodlně uchycuje na ruku, a to buď gumolanem nebo dvěma řemínky. Zařízení má nízkou výšku, narušuje ji jen prostor pro jednu tužkovou baterii. Při výměně baterie je potřeba tuto informaci v přístroji potvrdit, následně počítač hlídá dobu využití baterie. Výdrž baterie je velká, na jednu tužkovou baterii výrobce uvádí až 45 hodin ponoru.

Na každé straně najdeme po jednom piezoelektrickém tlačítku. Počítač se zapíná současným stiskem obou tlačítek nebo vstupem do vody. Tlačítka jsou kulatá na okraji ohraničená mírným výstupkem. Citlivost tlačítek nelze nastavit, ale oproti OSTC nebo DiveComputer.eu tlačítka reagují velice příjemně a bezchybně. Levé tlačítko slouží pro přesun na další hodnotu nebo změnu hodnoty, pravé tlačítko slouží pro potvrzení.

Displej není téměř vůbec zasazen pod okraj krytu, proto bych doporučil opatřit jej ochrannou fólií. Ve výchozím nastavení je jas nastaven na auto, i na slunci byly údaje při této volbě čitelné. Rozvržení obrazovky se liší podle režimu.

V technickém režimu se obrazovka skládá ze tří řádků. První řádek zobrazuje hloubku a čas. Na druhém je uprostřed hodnota ppO2. Na této pozici nejde zobrazit jiná veličina, je opravdu vidět, že potápění s tímto přístrojem je soustředěno na tuto hodnotu. Vpravo a vlevo si uživatel může zvolit, jaké hodnoty se mu zde zobrazí. Třetí řádek zobrazuje informace o plynu a velké množství doplňujících informací, které volíte přepínáním pravým tlačítkem. Na displeji nejsou žádné malé symboly. Základní menu se zobrazuje pouze na třetím řádku, a to jak během ponoru, tak na suchu. Detailnější nastavení jsou dostupná pouze na suchu a zobrazují se přes celou obrazovku.

V rekreačním režimu lze použít pouze tři směsi do 100 % nitroxu. Displej zobrazuje v levém horním rohu hloubku a čas, v pravé polovině dekompresní informace. Třetí řádek je opět věnován plynu a lze na něm zobrazit doplňující informace. Režim hloubkoměru ukazuje šest hlavních informací o hloubce a času (aktuální hloubku, max. hloubku, průměrnou hloubku, dobu ponoru, stopky a čas) a doplňkovou informaci o teplotě.  

Menu pro obsluhu se přizpůsobuje, takže pokud uživatel nemá na displeji zobrazeny stopky, menu ani nenabízí volbu je pustit nebo resetovat. Listování v menu je, jako u většiny dvoutlačítkových přístrojů, zdlouhavé, je třeba projít celé menu až nakonec, aby se uživatel dostal o úroveň zpět.

Změna směsi se provádí levým tlačítkem, a poté se potvrdí pravým tlačítkem položka pro výběr směsi. V seznamu směsí, který se zobrazí na třetím řádku, se levým tlačítkem vybere směs a potvrdí pravým tlačítkem. Lze vybrat i neaktivní plyny. Příjemná je možnost zvolit v nastavení, jakým způsobem se bude směs vybírat. V „klasickém“ režimu se zobrazí na řádku s výběrem směsí pouze jeden plyn, ale zato velkým písmem. Plyny jsou seřazeny od nejvyššího procenta kyslíku. V „novém“ režimu se na třetím řádku zobrazí všechny plyny najednou a nabízena je rovnou nejvhodnější směs, což zrychluje výběr, zvyšuje přehlednost, ale na úkor velikosti písma. Obě tyto volby tak kombinují nejběžnější způsoby zobrazení plynů dostupné na přístrojích jiných výrobců.

Přepnutí na/z režimu hloubkoměru resetuje tkáně, přepnutí mezi technickým režimem a rekreačním nikoliv. Nasycení tkání lze resetovat i ručně. Jako dekompresní algoritmus je použit Bühlmann ZHL-16C s gradient faktory. V rekreačním režimu uživatel nemusí zadávat hodnoty gradient faktorů číselně, ale může navíc využít tří přednastavených hodnot konzervatismu (Low 45/95, Med 40/85, High 35/75). Dekomprese je v technickém režimu zobrazena formou poslední zastávky, v rekreačním režimu bezdekompresním limitem. Po překročení dekomprese lze zobrazit několik odhadovaných hodnot pro dokončení ponoru.

Plánování se v technickém režimu provádí výběrem hloubky a času na dně, poté se zobrazí tabulka výstupových zastávek. Pokud je ponor bezdekompresní, zobrazí se informace o tom, jaký je bezdekompresní limit pro danou hloubku. V rekreačním režimu jsou naopak plánovače dva. Plánovač bezdekompresního ponoru umožňuje nastavit povrchový interval a zobrazí tabulku bezdekompresních časů pro zvolenou hloubku. Druhý plánovač je stejný jako v technickém režimu a neumožňuje zadat povrchový interval.

Nastavení je rozděleno do dvou skupin, a to nastavení ponoru a systémová nastavení. I pod vodou lze editovat plyny, gradient faktory a některé jiné volby. Systémová nastavení pod vodou měnit nelze. V nastaveních jsou k dispozici především možnosti plánu ponoru, jako konzervatismus, hloubka poslední zastávky, plyny, salinita apod. Displej lze ovlivnit změnou jasu a výběrem barev. Změnit je možné také rozmístění veličin na druhém řádku. Pro ppO2 lze zvolit minimální, maximální a dekompresní hodnotu. Další zajímavou volbou je možnost viditelného úhlu kompasu hodnotami 60°, 90° nebo 120°. Kompas se zobrazuje na třetím řádku po přepnutí pravým tlačítkem nebo i jako číselná hodnota na volitelném místě na druhém řádku. Varování nastavit nelze, přístroj nemá zvuková varování ani vibrace. Upozornění se zobrazují pouze barevným zvýrazněním hodnoty, případně zprávou na třetím řádku. Pravým tlačítkem lze přečtení alarmu potvrdit.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce poskytuje čtyři různé modely. Tento model patří do střední cenové nabídky. Všechny modely mají ovládání i vzhled obrazovky stejné, což u jiných výrobců nebývá zvykem. Pokud však uživatel přechází z jednoho modelu na druhý, určitě mu to přechod zjednoduší. Jen o málo dražší model Petrel obsahuje nejvyšší výbavu. Nově se v nabídce objevil i levný rekreační model Peregrine za přibližně třináct tisíc, který podporuje pouze tři směsi, nemá však trimix ani kompas, překvapivě však obsahuje vibrace a bezdrátové nabíjení. Pro podporu sond je třeba zakoupit model Perdix AI.

 

Rozšíření

Po zakoupení klíče lze přístroj rozšířit o VPM-B dekompresní algoritmus. Model Perdix AI umožňuje podporu dvou bezdrátových sond, přístroj pak klasicky nabízí zobrazení zbývajícího času plynu. K počítači je přístroj připojován pomocí Bluetooth, ke stažení je mobilní i stolní aplikace Shearwater Cloud, pomocí které lze stáhnout ponory i aktualizovat firmware.

 

Parametry

Displej Barevný AmoLED
Velikost displej 2,2"  (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě piezoelektrická tlačítka po stranách (Další, Ok)
Baterie 1x AA uživatelem vyměnitelná
Výdrž baterie 45 hodin
Kapacita paměti 1000 hodin (při vzorkování 10s)
Maximální hloubka 260 metrů
Režimy Otevřený okruh rekreační, Otevřený okruh technický, Hloubkoměr, CCR
Plyny max 5, Kyslík 0 - 100%, Helium 0 - 100%
Algoritmus Buhlmann ZH-L16C
Konzervatismus Tři přednastavené úrovně nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne/EN13319
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy

Nízké/vysoké ppO2, Porušení bezpečnostní zastávky, porušení výstupové rychlosti, konec vysycení tkání, slabá baterie, nasycení CNS, Dekomprese, systémová varování

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, stopky, kompas, graf nasycení tkání, změna barev obrazovky, změna rozložení obrazovky, Sondy
Orientační cena 22000,- Kč
Příslušenství Sonda 8000,-; VPM-B algoritmus 2000,-

 

Klady a zápory

+ Velmi velká výdrž AA baterie

+ Ergonomické uchycení gumolana i řemínku

+ Volitelný VPM-B model

+ Detailní nastavení profilu ponoru

+ Možnost smazat nasycení tkání

+ Možnosti zobrazení kompasu

+ Dva režimy výběru směsí

- Nemá vibrace ani zvukové alarmy

- Nemá žádné nastavení varování

 

 

Závěr

Tento počítač je designová špička. Je výborně ergonomicky zpracován, dobře sedí na ruce i ovládání obrazovky je snadné. Je velmi vhodný pro náročné rekreační potápěče, kteří hledají širokou škálu nastavení pro realizaci ponoru i komfort jednoduchého ovládání a přehlednou obrazovku. Především rekreační potápěč uvažující o technickém potápění získá přístroj, který může použít i na libovolně náročné ponory do budoucna. Začínajícím rekreačním potápěčům budou chybět pouze možnosti alarmů. Pro technické potápěče se jedná de facto o standard nabízející špičkovou kvalitu, velkou výdrž baterie a velké možnosti. Škoda jen, že uživatelé zvyklí na vibrace nebo zvuková upozornění z jiných počítačů, budou tyto funkce postrádat.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Jaroslavu Palečkovi z https://www.potapecske.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/.

 

 

DiveComuter.Eu

20.08.2020

DiveComuter.Eu

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem dvanácti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, trimix, uzavřený okruh, freediving i jako hloubkoměr. Je možné nastavit až deset plynů. Přístroj obsahuje bluetooth a také digitální kompas.

 

DiveComputer.eu

 

Klíčové vlastnosti

Tento počítač působí velice odolným dojmem. Obdélníkové plastové pouzdro, má na pravé straně, kovový šroub, který ukrývá jednu tužkovou baterii. Zatečení baterie je chráněno pouze jedním O-kroužkem. Na spodní straně jsou dvě velká plochá piezoelektrická tlačítka umístěná na výrazných výstupcích. Displej je do obalu zasazen poměrně hluboko, což jej chrání před odřením, ale i před odlesky světla ze stran. Velikostí se jedná o větší a těžší přístroj. Na spodní straně je uchycení na gumolano, přístroj se nedodává s řemínkem. 

Displej je klasicky rozdělen na čtyři řádky. První, velmi malý řádek obsahuje informace o baterii a čase. Další tři řádky obsahují informace o ponoru. Druhý řádek obsahuje hloubku a dobu ponoru, třetí informace o plynu, poslední pak dekompresní informace. Toto uspořádání se liší podle zvoleného režimu. V gauge módu, je například prostřední část vyčleněna stopkám. Menu nabízí také neobvyklý Bühlmann režim, který se liší od rekreačního režimu pouze v tom, že gradient faktory jsou 100 % a nelze je změnit. V tomto režimu displej zobrazuje pouze pět základních informací – hloubka, čas, TTs, aktuální plyn a minimální možnou hloubku (strop).  Změna módu bohužel nepochopitelně resetuje předchozí nasycení tkání a seznam plynů. Přístroj se zapíná automaticky vstupem do vody nebo manuálně. Vypnout jej lze také ručně, což šetří baterii.

Jedná se teprve o druhý testovaný přístroj s piezoelektrickými tlačítky (viz. OSTC Plus). Tlačítka jsou sice velká, ale plochá, nejdou nijak poznat tvarem. Avšak díky tomu, jak vyčnívají z krytu, není problém je nahmatat. Je možné nastavit jejich citlivost, ale ani na nejvyšší citlivost přístroj stále některé stisky nezaregistroval a obsluha tak byla velmi nepohodlná.

Ve výchozím nastavení je seznam plynů prázdný, je nutné ho ručně doplnit. Po nastavení plynů je třeba ještě zvolit aktivní plyn, jinak menu nejde opustit. Aktivní plyn není možné změnit bez jeho předchozí deaktivace. V rekreačním režimu je nastavení plynů zjednodušeno tím, že se nedá nastavit obsah helia. Během ponoru se pak změna plynu provádí stiskem levého tlačítka, které zobrazí seznam plynů formou dvou řádků na spodní částí obrazovky. Opět levým tlačítkem vybereme plyn a potvrdíme pravým tlačítkem. Dají se vybrat pouze plyny, které byly označeny jako aktivní. U plynu nelze nastavit ppO2, v nastavení je pouze jedna hodnota max. ppO2 společná pro všechny plyny. Některá nastavení lze změnit i pod vodou (gradient faktory, jas displeje).

V menu počítače se nenachází žádná nastavení pro varování. Aktivování alarmu poznáte pouze podle barevného zvýraznění dané hodnoty na displeji. Celkově přístroj svými možnostmi nastavení patří mezi chudší.

Dekomprese je realizována ZHL-16C algoritmem (viz. algoritmy). Počítá s konstantní výstupovou (7 m/min.) i sestupovou rychlostí (15 m/min.). Nastavení nabízí výchozí a alternativní gradient faktory. Plánování umožňuje dekompresní ponory formou tabulky výstupového plánu. Není však možné zadat povrchový interval. Bezdekompresní ponor nelze plánovat, zobrazit lze pouze bezdekompresní čas pro zvolený plyn a jeho maximální operační hloubku.

Log ukazuje čárové grafy, čáry však splývají. V logu také najdeme nezvyklé tlačítko pro upload záznamů ponoru do počítače pomocí Bluetooth.

Manuál bohužel vypadá nedokončeně, některé kapitoly jsou bez textu a obsahují pouze otazníčky. Podobně působí i některé funkce přístroje jako již zmíněný prázdný seznam plynů po změně režimu, resetované tkáně, nutnost vypnout aktivní plyn, aby jej bylo možné změnit apod.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o jediný model polského výrobce. Nejsou nabízeny ani různé softwarové varianty, tento přístroj vybavením na první pohled konkuruje nejvybavenějším přístrojům, ale chybí mu mnohé pokročilé funkce konkurenčních výrobců (vibrace, sondy apod.). Značka také nenabízí žádný přístroj hodinkové velikosti.

 

Rozšíření

Přístroj nepodporuje sondy ani jiná rozšíření. Umožňuje pouze aktualizovat firmware pomocí Bluetooth. Funkce pro stažení ponorů do stolního počítače je schovaná v logu pod volbou "upload". Tlačítkem aktivujete Bluetooth a následně již můžete ponory stáhnout do počítače. Pro update firmware je v menu samostatná položka.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem (Další, potvrdit)
Baterie 1x vyměnitelná tužková AA
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 500 ponorů
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR, Freediving
Plyny max 7 (+ 3 diluent), Kyslík 0 - 99% / Helium 0 -99%
Algoritmus Buhlmann ZHL-16C
Konzervatismus Gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook, kompas, stopky, bluetooth
Orientační cena 12000,- Kč
Příslušenství -

 

Klady a zápory

+ Velmi nízká cena za barevný displej, trimix a 10 směsí

- Špatná citlivost tlačítek

- Nedokonalosti některých funkcí

- Chybějící plánování bezdekompresních ponorů

- Absence zvuků nebo vibrací

 

Závěr

Jedná se patrně o nejlevnější technický počítač s barevným displejem za bezkonkurenčně nízkou cenu. Díky absenci funkcí pro varování však není tento přístroj vhodný pro začátečníky. Pro pokročilé rekreační potápěče bude zajímavý v případě, že touží po barevném displeji s velkými číslicemi a velkém množství směsí. Je také vhodný pro nenáročné technické potápěče, kteří se spokojí s omezenými funkcemi.

 

Odkazy

https://divecomputer.eu/

 

Děkuji Tomášovi Vaškovi za zapůjčení přístroje k testování.

 

 

Mares Icon HD

07.08.2020

Mares Icon HD

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie do dvaceti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox i jako hloubkoměr. Umí pracovat až se třemi plyny. Jeho hlavním zaměřením je zobrazování informací ze sondy, obsahuje i digitální kompas. Umožnuje nahrát mapu lokality do paměti a zobrazit ji během ponoru. Přístroj již není v prodeji, jeho rovnocenným nástupcem je Mares Genius.

 

Mares Icon HD

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj patří mezi těžší počítače s jedním z největších displejů. Na dolní straně jsou v řadě čtyři kovová tlačítka. Přístroj je dodáván pouze s řemínkem. Bohužel není k dispozici příprava na gumolano.

Displej je barevný, obsahuje příjemně velká písmena. Obdélník obrazovky je rozdělen na tři sloupce. Vlevo je formou teploměru zobrazen zbývající bezdekompresní čas. V pravém sloupci je nesmyslně velký symbol láhve, který ukazuje zbývající množství plynu. Střední část je věnována číselným údajům o ponoru. Nad tlačítky se ukazují symboly, co tlačítko znamená, včetně funkce pro podržení tlačítka. Displej má tmavá čísla na bílém pozadí, které příliš září ve špatné viditelnosti. V nastavení lze ale zvolit noční režim, který vypne většinu barev a bílé pozadí nahradí za černé. V zobrazení grafu profilu ponoru je zábavný symbol potápěče. Autoři se patrně snažili o využití grafiky, aby přístroj udělali atraktivnější, ve většině případů však nevhodnou formou. Pokud například není připojena sonda, pravou část obrazovky stále zabírají zbytečné informace o zbývajícím plynu, které nejsou dostupné. I přesto je velká plocha displeje využita lépe než u přístroje Ratio Deco.

Počítač lze zapnout libovolným tlačítkem, při zanoření se zapne sám. Nevýhoda je, že se nedá vypnout, což zkracuje už tak dost slabou výdrž baterie. Na suchu se po určité době nečinnosti (dle nastavení) obrazovka vypne. Nejde změnit orientace obrazovky, takže tlačítka jsou vždy dole. Levé tlačítko slouží jako storno, druhé zleva je funkce nahoru, pak následuje tlačítko dolů a poslední vpravo je OK. Tlačítka jsou malá, kulatá kovová, dobře rozpoznatelná i v suchých rukavicích. Stisk je nízký, ale dostačující. U spodní strany tlačítek vystupuje k tlačítkům hrana krytu, která mírně překáží.

Základní menu má osm ikon, funkce ikony je zobrazena textem uprostřed nahoře. Další menu již ikony nemají a položky menu už jsou zobrazeny pouze textovým seznamem. Některé obrazovky jsou modrobílé, jiné černobílé, jiné zase barevné. Ovládání tak působí velmi nejednoznačným dojmem. Noční režim změní barvy pouze a jenom v hlavní obrazovce během ponoru, ostatní obrazovky nezmění. Tlačítkem storno se vždy vracíte v menu o jednu úroveň zpět a nelze se tak rychle vrátit do výchozí obrazovky.

Přístroj sice umožňuje vícero plynů, ale tato funkce je v menu šikovně schovaná. Je to první přístroj, u kterého jsem opakovaně hledal, jak změnit nastavení směsí. Pro nastavení vícero směsí je třeba jít do volby módu ponoru a zvolit Nitrox, poté se zobrazí obrazovka pro výběr směsí. Během ponoru se pak plyny mění podržením druhého tlačítka zprava, druhým zleva se vybere směs, a nakonec se potvrdí opět druhým tlačítkem zprava. Přístroj cílí na integraci sond, ta umožňuje několik dalších alarmů. Vlastnosti přístroje využijete na maximální možnou úroveň, právě v případě, kdy používáte sondu a nastavíte velikost láhve a hodnotu pro minimum plynu. Pokud však sonda není k dispozici, na obrazovce se zobrazuje varování o nedostupnosti hodnoty tlaku, třetina obrazovky tak zůstává nevyužitá.

Bezdekompresní ponor umí počítač plánovat formou tabulky bez dekompresních časů pro jednotlivé hloubky. Plánování dekompresního ponoru zobrazuje navíc poslední dekompresní zastávku a čas do vynoření. Nelze nastavit povrchový interval pro plánování opakovaných ponorů. Podobné je to i s některými dalšími alarmy. Například varování o překročení stanovené hloubky opět zabírá třetinu obrazovky a zmizí až když se potápěč vrátí do nižší hloubky.

V nastavení lze nalézt čtyři volby pro nadmořskou výšku, nejnižší je A0 0-700 m, která pokryje běžné potápění v Čechách. Nepříliš běžným nastavením jsou detailní informace o uživateli. Neobvyklou možností je vypnutí varování o překročení výstupové rychlosti, které jinak vede k zamknutí přístroje na 24 hodin, podobně jako porušení povinné dekompresní zastávky. Zajímavou inovací je možnost nahrát do přístroje obrázky a mapy lokalit. Přímo na stránkách výrobce jsou k dispozici desítky map lokalit, které lze stáhnout. Bohužel mapa nejde přibližovat/oddalovat, takže na displej se vleze pouze její silueta, na malém displeji tedy pomůže k orientaci pod vodou jen stěží.

Manuál má nezvykle jen 20 stránek, navíc většina z toho jsou obrázky obrazovek.

 

Zařazení v modelové řadě

Jde o nejdražší model náramkového tvaru. Méně vybaveným přístrojem je Mares Quad, který nabízí pouze monochromatický displej. Jinak si musí uživatel vybírat u tohoto výrobce z hodinkových přístrojů, které jsou také pouze v nejnižší cenové kategorii. Mares nemá žádný model ve střední cenové kategorii deset až patnáct tisíc korun. Nástupce tohoto modelu Mares Genius podporuje oproti tomuto přístroji pět směsí včetně trimixu, přidává zajímavé funkce a odstraňuje některé jeho nedostatky.

 

Rozšíření

Přístroj sází na podporu sond. To je nejen patrné z uživatelského prostředí, ale také z voleb a alarmů pro sondy. Ke stolnímu počítači se připojuje USB kabelem s kleštěmi, které bylo třeba chvíli přemlouvat, aby došlo ke spojení. Piny nejdou vidět, a tak jedinou možností rozpoznat připojení je signalizace dobíjení baterie. K připojení lze použít vlastní Mares aplikaci, pomocí níž lze nejen stáhnout ponory, ale i nahrát obrázek/mapu lokality nebo aktualizovat firmware.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,7" (45x57mm, rozlišení  320x240)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka na dolní straně (Storno, nahoru, dolu, Ok)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 5 hodin
Kapacita paměti 100 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Kyslík 21 - 99%
Algoritmus Mares RGBM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Slaná/Sladká
Nadmožská výška Ručně, čtyři úrovně 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, stopky, noční režim, mapa lokality, obrázky, Reset nasycení tkání, informace o uživateli
Orientační cena Jiiž není v prodeji (původně 18000,- Kč)
Příslušenství Kabel 800,-Kč, sonda 5000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Informace o uživateli

+ Detailní zobrazení informací sondy

+ Mapky lokalit

+ Informace o budoucí dekompresi

- Nevhodné využití grafických symbolů

- Změna plynů schovaná v menu

- Nelze změnit orientaci obrazovky

- Výdrž baterie, nelze ručně vypnout

- Nemá adaptér na gumolano

- Opustit menu je třeba pomocí hodně stisků tlačítek

- Nemožnost zrušit zobrazení některých varování

 

Závěr

Přístroj lze doporučit rekreačním potápěčům, kteří chtějí mít neustále k dispozici informace o stavu plynu ze sondy. Technický potápěč přístroj využije pouze v případě, že se spokojí s nemožností detailnějších nastavení profilu ponoru a pokud mu nebude vadit grafické uspořádání obrazovky.

 

Odkazy

 

Děkuji Martinu Unčovskému ve spolupráci s DirectOcean za zapůjčení počítače k testování.

 

 

OSTC Plus

27.07.2020

OSTC Plus

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie patnáct až dvacet tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, trimix, uzavřený okruh, freediving i jako hloubkoměr. V závislosti na verzi firmware je možné použít až tři nebo až pět plynů. Počítač disponuje velkou škálou nastavení pro všechny typy technických ponorů. Testována byla technická (vybavenější) verze.

 

OSTC Plus

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj zaujme svou malou velikostí přesahující jen málo velikost displeje a vedle něj položené AA baterie. Po stranách jsou dvě piezoelektrická tlačítka. Na ruku je přístroj upevněn gumolanem, řemínek se nedodává. Počítač má hliníkové pouzdro v mnoha barevných variantách.

Po zapnutí se zobrazí na úvodní obrazovce velké množství informací. Displej působí, jako by byl přeplněný znaky a číslicemi, informace jsou na obrazovce nahuštěné do posledního kousku místa. Jedná se o nejlépe využitý prostor na obrazovce, se kterým jsem se doposud setkal. Rozmístění informací na obrazovce nelze nijak změnit. Displej je rozdělen na tři řádky, na prvním je hloubka a čas, na prostřední řádku se zobrazují detailní informace, které je možné přepínáním měnit, a třetí řádek slouží pro zobrazení dekompresních informací. Obrazovka má pouze dva režimy, které se však liší jen velikostí písma pro hloubku.

Počítač se zapíná libovolným tlačítkem nebo vstupem do vody (až v hloubce 1,6 metru). Tlačítka mají uprostřed drobný výstupek, aby byla dobře nahmatatelná, v nastaveních lze změnit jejich citlivost. Tlačítka byla překvapivě dobře nahmatatelná i v suchých rukavicích, stisk sice není poznat, ale přístroj reaguje jednoznačně (nastavena 20% citlivost tlačítek). Levé tlačítko slouží pro posun na další volbu v menu, pravé tlačítko pro potvrzení. Storno je řešeno vždy poslední volbou v menu. Zajímavě řešená je změna číselných hodnot, například množství kyslíku ve směsi. Jsou k tomu určeny dvě volby v menu, jedna „+“ pro zvýšení hodnoty, druhá „-“ pro snížení hodnoty. Není k dispozici žádná volba pro návrat do hlavní obrazovky, což bohužel chybí, především pokud je uživatel hluboko v menu nastavení.

Během ponoru lze vyvolat menu stiskem levého tlačítka, které zobrazí malý žlutý obdélník vlevo mezi druhým a třetím řádkem. Uživatel zde však najde pouze volby pro změnu plynu, restart průměrné hloubky (stopky), alternativní gradient faktory a režim zobrazení. Kromě plynů tedy nelze během ponoru měnit žádná zásadní nastavení. Toto menu je zobrazeno malým písmem, a proto i na přepínání plynu je třeba se soustředit.

Změna plynu se provádí levým tlačítkem pro vyvolání menu, pak pravým tlačítkem pro výběr plynů, znovu levým tlačítkem pro změnu plynu a následným potvrzením změny pravým tlačítkem. Lze vybrat i neaktivní plyny.

Počítač nabízí velkou škálu nastavení pro průběh ponoru. Lze například zvolit, jestli algoritmus bude používat gradient faktory či nikoliv. Dokonce i jaké procento nasycení je považováno za mezní oproti výchozím hodnotám algoritmu. Dále je možné nastavit alternativní gradient faktory, alternativní plán výstupu, hloubku poslední zastávky, rychlost spotřeby plynu, mezní hodnoty ppO2 a další.

Detailní možnosti nastavení lze zadat i pro vlastnosti plynu. U plynu je třeba definovat jeho typ, tj. kdy během ponoru bude plyn použit (první, cestovní, dekompresní nebo neaktivní). Dále je možné určit, od jaké hloubky bude plyn použit, což může být menší hodnota než MOD. Lze zadat velikost lahví, ale toto nastavení se použije pouze u plánování.

Zobrazení informací lze ovlivnit pouze výběrem jednoho ze čtyř barevných témat.

Nezvykle je řešeno nastavení salinity, kde uživatel volí hodnotu 0-4 % soli a nepřepíná jen mezi slaná/sladká voda.

Plánování ponoru lze provést výběrem z menu simulace, buď zobrazením vypočítaného plánu nebo spuštěním simulace samotné. Z dalších zajímavých vlastností je třeba zmínit, že stopky neumí pauzu, jen restart průměrné hloubky, která resetuje i čas.

Dekomprese se zobrazuje v pravém dolním rohu, a to formou bezdekompresního času nebo hloubkou a časem nejbližší zastávky a časem do vynoření. Během zastávky se objeví odpočítávání v minutách včetně sekund. Následující dekompresní zastávky se nachází mezi doplňujícími informacemi na prostředním řádku.

Počítač obsahuje velké množství varování, která se zobrazují žlutým vykřičníkem a barevným blikajícím textem v pravém horním rohu nebo případně zvýrazněním hodnoty, které se varování týká. Velkým zklamáním však je, že pro varování přístroj nemá zvukové signály ani vibrace. Jednotlivé druhy varování nelze ani vypnout v nastaveních, je možné pouze upravit hodnoty, při kterých k varování dojde.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce dodává pět různých modelů náramkových technických počítačů, ty se liší velikostí displeje, konstrukcí, maximální hloubkou ponoru, množstvím podporovaných plynů a výdrží baterie. Rozdíly mezi jednotlivými modely nejsou patrné na první pohled, proto doporučuji před nákupem detailně prostudovat vlastnosti jednotlivých modelů. Všechny modely se pohybují v cenové relaci 13-30 tisíc korun. Žádný z nich však nemá zvuková upozornění ani vibrace. Výrobce nemá v nabídce ani žádné počítače hodinkového tvaru. Testovaný model lze zařadit do středu nabízených přístrojů. Je dodáván buď se softwarem Sport, který podporuje pouze tři plyny, nebo Tech, který nabízí pět plynů.

 

Rozšíření

Instalace firmware je zbytečně složitá a po jeho instalaci bylo nutné zkalibrovat kompas, jinak se ručička nehýbala. Na připojení Bluetooth přístroj čeká jen čtyři minuty, pak bluetooth vypne. Není třeba zadávat žádný pin na spárování. Výrobce podporuje velké množství aplikací (i mobilních), pomocí kterých lze stáhnout ponory do stolního počítače. Zajímavou funkcí z aplikace divinglog.de je možnost přímo simulovat ponory a zachytit snímek obrazovky přístroje. Všechny aplikace však měly problémy se se zařízením spojit, to dávám za vinu spíše problémům ve Windows než přístroji samotnému. V pevném pouzdře balení ještě najdete USB kabel pro bezdrátové nabíjení. Sondy nejsou podporovány.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD 
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě piezoelektrická tlačítka na boku
Baterie Li-Ion bezdrátově dobíjecí nebo 1x AA
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 100 hodin
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Otevřený okruh, Hloubkoměr, Nádechové, CCR, pCCR
Plyny 3 nebo 5 podle verze, Nitrox do 100%, Trimix, +5 diluent plynů Tech verze
Algoritmus ZHL-16C
Konzervatismus V procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Slaná voda 0 - 4%
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dosažení hlouby, výstupová/sestupová rychlost, čas na dně, deep stop, konec zastávky, CNS, pO2, konec bezdekompresního času, doporučené přepnutí plynu, překročení MOD, vybitá baterie, isobarické počítadlo, mikrobublliny, rychlý výstup
Další funkce Plán a simulace ponoru, změna orientace obrazovky, kompas, stopky
Orientační cena 17000,- verze sport, 20000,- Kč verze Tech
Příslušenství

 -

 

Klady a zápory

+ Mobilní aplikace pro aktualizaci firmware nebo nastavení

+ Bezdrátové nabíjení

+ Velká škála nastavení technických ponorů

+ Malé rozměry a váha

+ Podpora velkého množství stolních aplikací

- Není distributor v ČR, je třeba koupit online z Německa

- Žádná možnost změnit rozložení obrazovky

- Málo možností změnit nastavení během ponoru

- Nelze vypnout jednotlivá varování

- Varování pouze na displeji (nemá vibrace ani zvuky)

 

Závěr

Přístroj je vhodný pro technické potápěče, kteří touží po detailním plánování náročných ponorů nebo hledají malý, a přitom levný přístroj. Rekreační potápěč bude mít o tento počítač patrně zájem pouze v případě, že směřuje k vyšším kvalifikacím anebo má zájem o integraci s aplikacemi na stolním počítači.

 

Odkazy

https://heinrichsweikamp.com/index.php/ostc-plus.html

 

Vielen Dank an den Hersteller (Matthias Heinrichs) für die Beispiel Zusammenarbeit und die Bereitstellung des Gerätes zum Testen, einschließlich Versand aus Deutschland.

Velmi děkujeme výrobci (Matthias Heinrichs) za ukázkovou spolupráci a poskytnutí přístroje k testování včetně zaslání z Německa.

 

Suunto D5

10.07.2020

Suunto D5

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie do dvaceti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 21–99 %) i jako hloubkoměr. Lze použít až tři plyny. Disponuje řadou funkcí pro pohodlné potápění, obsahuje i digitální kompas. K dispozici je velké množství barevných kombinací i variací řemínků.

Suunto D5

 

Klíčové vlastnosti

Opět se jedná o hodinky s velmi kvalitním dílenským zpracováním. S kovovým pouzdrem je řemínek spojen osičkou se zarážkou, která slouží k pohodlné výměně řemínku, ale nevyčnívá a neumožňuje tak nechtěné uvolnění. K dispozici je velké množství barev a materiálů řemínků. Oproti jiným výrobcům nenajdete na každé straně po dvou tlačítkách. Suunto se i u těchto hodinek drží konceptu tří tlačítek v řadě na pravé straně. Tlačítka mají tvar hřebíku s placatou hlavičkou. Měl jsem obavy, že pokud se pod hlavičku něco dostane, tak se zaseknou a nepůjdou zmáčknout. Tlačítka jsou zřetelná, ale v suchých rukavicích jsem měl přeci jen pocit, že jsou příliš blízko sebe.

Uživatel znalý jiných třítlačítkových modelů Suunto bude mile potěšen uspořádáním menu a obsluhou, která je u všech těchto modelů shodná. Nadřazené menu se zobrazuje malým písmem hned na prvním řádku nad ostatními informacemi. Položky menu rotují ve třech řádcích, prostřední řádek vždy označuje vybranou položku, takže uživatel má přehled, kde v menu právě je a kam dál je možné se přesunout.

Displej je běžné velikosti. Jas se dá zvolit ze šesti úrovní. Při velmi velkém slunečním svitu bylo těžké jej přečíst i na největší jas. Vzhledem k podmínkám se ale obávám, že by měly problém i všechny ostatní přístroje. Po krátkém čase nečinnosti displej ztmavne, aby šetřil baterku, následně se přepne do obrazovky s hodinami. I když přístroj umožňuje přepnout některá nastavení pod vodou, jas změnit nelze.

Informace jsou rozmístěny do tří řádků První řádek zobrazuje hloubku, prostřední dekompresní informace a třetí řádek všechny ostatní doplňující informace. Alarmy se zobrazí překreslením přes prostřední řádek, což může překrývat důležité informace. Nicméně varování se dá pohodlně stornovat prostředním tlačítkem. Na okraji displeje je kruhová výseč, která může zobrazovat rychlost stoupání, kompas, ubývající tlak v láhvi nebo v případě hodin sekundovou ručičku.

Nastavení plynů je velice pohodlné, už na hladině lze zvolit výchozí plyn. Během ponoru pak lze změnit plyn prostředním tlačítkem, dolním přesunout na další směs a opět potvrdit prostředním tlačítkem. Vlastnosti pro výběr plynů i jejich změnu během ponoru jsou opět shodné s modely Eon Steel a Eon Core.

Dekompresní informace se vypočítávají algoritmem Suunto Fused RGBM 2. Uživatel může volit z pěti úrovní konzervatismu plus pomocí osobního nastavení kondice uživatele. Bohužel plánovat lze pouze bez dekompresní ponor. Je možné však zadat povrchový interval při plánování opakovaných ponorů. Pokud je nastavena velikost lahví plynů, je také zohledněna v plánování.

Upozornění jsou i na tak malém displeji zřetelná. Jedná se také o první Suunto s vibracemi. Vibrování bylo sice slabé, ale dalo se rozpoznat.

 

Zařazení v modelové řadě

Cenou se D5 pohybuje na úrovni Eon Core. Přístroje se tak liší pouze tvarem a u modelu D5 absencí Trimixu a CCR. Pokud uživatel bude vybírat v kategorii hodinkových modelů, pak se jedná o nejvybavenější model a pro vícero funkcí bude muset přejít do kategorie větších displejů. Pokud uživateli naopak stačí monochromatický displej, nabízí Suunto velkou paletu levnějších hodinkových přístrojů. Uživatel se jen nesmí nechat zmást označením D6, které by svádělo k vybavenějšímu modelu, D5 nabízí vícero funkcí a barevný displej za podobnou cenu. V této kategorii může uživatel ještě uvažovat o modelu DX, který má sice monochromatický displej, ale nabízí Trimix a CCR podporu.

 

Rozšíření

Kromě dnes již běžných sond, Suunto sází na možnosti připojení k mobilním telefonům a stolnímu počítači. Připojit k mobilnímu telefonu lze pomocí Bluetooth. Připojení USB kabelu (je součástí balení) je velice příjemné, a to pomocí silného magnetu, který drží za každých okolností. Z programu Suunto DM5 lze aktualizovat firmware, nastavit výchozí hodnoty, ale i změnit rozložení obrazovek, opět podobně jako u Suunto Eon Steel. Ze všech výrobců zatím testovaných přístrojů Suunto nabízí nejlepší možnosti komunikace s mobilními zařízeními a PC.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej Kruhový 30 mm (320 x 300)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka na pravé straně (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 12 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Freediving
Plyny max 3, Kyslík 21 - 99% 
Algoritmus Suunto Fused™ RGBM 2
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek, Vibrace
Orientační cena 18000,- Kč
Příslušenství Řemínek 1000,- Kč, Sonda 6900,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Pohodlné ovládání

+ Velká nabídka vyměnitelných řemínků

+ Magnetický konektor

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android/iOS aplikace

+ Vibrace

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

- Alarmy překrývají velkou část obrazovky

 

Závěr

Jde o velmi příjemný počítač s výbornou ergonomií. Nabízí všechno, co se od hodinkového počítače dá čekat, a to s jednoduchým ovládáním. Tento přístroj zaujme moderní rekreační potápěče, kteří chtějí nastavovat uživatelské rozhraní a kladou důraz na připojení k PC a mobilu. Technický potápěč bude postrádat funkce potřebné pro složitějších ponory, jak už bylo napsáno o ostatních modelech od tohoto výrobce.

 

Odkazy

https://www.suunto.com/en-us/Products/Dive-Computers-and-Instruments/suunto-d5/suunto-d5-black-lime/

 

Děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DirectOcean za zapůjčení počítače k testování.

Suunto Eon Core

25.06.2020

Suunto Eon Core

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie od patnácti do dvaceti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, trimix, CCR i jako hloubkoměr. Lze použít až deset plynů. Zařízení disponuje řadou funkcí technického počítače, ale zachovává si příjemné uživatelské rozhraní rekreačního počítače. Obsahuje také digitální kompas.

 

Suunto Eon Core

 

Klíčové vlastnosti

Na první pohled Eon Core zaujme svými malými rozměry, na ruce působí velmi plochým dojmem. Z krytu vystupují po pravé straně znatelná kovová tlačítka. Ta samozřejmě mohou překážet kruhům suchého obleku nebo jiným věcem připevněným na zápěstí. Tlačítka jsou pod vodou v suchých rukavicích velice příjemná, dostatečně veliká, stisk je dostatečně hluboký. Zatím se jedná o nejlepší tlačítka náramkových přístrojů, která jsem testoval. Funkce tlačítek jsou shodné s modelem Eon Steel (viz. recenze) i hodinkovým modelem D5. Řemínek je dostatečně dlouhý a široký, takže dobře drží na ruce i v suchém obleku. Displej je stejně velký jako u Eon Steel a má i shodné vlastnosti. Uživatel si tedy všimne pouze konstrukčního rozdílu přístrojů a zbytek odlišností bude muset hledat srovnáním v dokumentaci.

Abych neodkazoval pouze na podobnosti s Eon Steel, vypíchnu snad jen nejzajímavější funkce zmíněné v dokumentaci. Jednou z takovýchto funkcí je nemožnost změnit deepstopy, pokud je ve směsi povolené helium. Pro použití se sondou je spotřeba zadávána ručně v nastavení láhve. Přístroj pak ukazuje minimum vzduchu při poklesu pod 50 barů a odhadovaný zbývající čas je počítán z počátečního tlaku až do 35 barů, což ne vždy musí být dostatečné minimum. Alarmy se na displeji zobrazí barevnou bublinkou vpravo uprostřed a stornují se prostředním tlačítkem. Alarmy jsou dost zřetelné a nepřekrývají ostatní informace.

 

Zařazení v modelové řadě

Oproti levnějšímu modelu Vyper nabízí Core větší a barevný displej a příjemné třítlačítkové uživatelské rozhraní. Naproti tomu model Eon Steel je mnohem dražší a nabízí navíc pouze kovové pouzdro a výdrž do větších hloubek. Nejzajímavějším rozdílem je pak umístění tří tlačítek, které má Eon Steel na čelní straně vedle displeje. Core tak uspokojí většinu uživatelů a důvody proč zvolit Eon Steel bude uživatel hledat jen těžko. Velmi příjemné pro modely Eon Core, Eon Steel a hodinkovým D5 je, že všechny mají tři tlačítka a ovládání i organizace menu je na všech přístrojích shodná, což uživateli usnadňuje přechod mezi jednotlivými zařízeními.

 

Rozšíření

Vzhledem k možnostem přístroje lze očekávat použití s gumolanem. Na ty je potřeba adaptér, který je však dodáván samostatně. Ke stolnímu počítači se přístroj připojuje magnetickým čtyř-pinovým konektorem. Magnet je velice silný a drží velmi stabilně, v přístroji nejsou žádné zářezy. K mobilním zařízením lze přístroj připojit pomocí bluetooth. Připojení je jednoduché, k dispozici je aplikace pro Android i iOs. Možnosti připojení jsou opět shodné pro všechny dražší modely Suunto.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka vpravo na boku (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR
Plyny max 10, Kyslík 5 - 99% / Helium 0 -95%
Algoritmus Suunto Fused™ RGBM 2
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek
Orientační cena 18000,- Kč
Příslušenství Kabel 670,- Kč, Bungee 530,- Kč, Sonda 6000,- Kč, Řemínek 1600,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Velké množství směsí

+ Ovládání lze zjednodušit vypnutím nevyužívaných funkcí

+ Možnost změnit orientaci obrazovky

+ Velká tlačítka s hlubokým příjemným stiskem

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android/iOS aplikace

- Zablokuje se při porušení zastávky na 48 hodin

- Příliš málo nastavení pro technické ponory

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

- Tlačítka na boku přístroje

- Adaptér na gumolano je třeba dokoupit

 

Závěr

Přístroj osloví většinu uživatelů toužících po velkém barevném displeji, jednoduchém uživatelském rozhraní, velkém množství funkcí a atraktivním designu. Svými možnostmi připojení a velmi příjemným uživatelským rozhraním (které lze navíc upravovat ze stolního počítače) se tak Eon Core stává bezkonkurenčním pro náročné rekreační potápěče. Technický potápěč však bude stále omezen funkcemi určenými pro rekreační potápěče.

 

Odkazy

https://www.suunto.com/en-us/Support/dive-computers-and-instruments-support/suunto-eon-core/

 

Děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DirectOcean za zapůjčení počítače k testování.

 

Ratio Deco iDive Color Easy

12.06.2020

Ratio Deco iDive Color Easy

Jedná se o technický počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie od patnácti do dvaceti pěti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku nebo trimix, pro freediving, jako hloubkoměr i CCR. Stejně jako náramkový model iX3M je prodáváno několik cenou odstupňovaných verzí podle náročnosti ponorů a množství a typů podporovaných směsí. K dispozici proto může být dvě až deset směsí. Testována byla nejméně vybavená verze Easy. Tento přístroj bohužel nebyl testován při skutečném ponoru.

 

ratio deco idive color easy

 

Klíčové vlastnosti

Lze koupit několik barevných variant, zkoušený model byl v bílé barvě. Řemínek je velice pružný a je dodáván s prodlužovacím řemínkem k suchému obleku. Kulatý tvar po stranách doplňují čtyři kovová tlačítka. Vprostřed mezi tlačítky je konektor pro připojení k počítači. Tlačítka mají plochý tvar a nekloužou jako například u přístroje SeacSub Action. Mají vyšší, zřetelný stisk.

Obrazovka se rozsvítí levým horním nebo pravým dolním tlačítkem nebo otočením přístroje displejem dolů. Po stisku tlačítek se obrazovka přibližně dvě sekundy překresluje, což působí velmi pomalým dojmem. Obzvláště na kulatých symbolech a zaoblených tvarech lze na displeji vidět, že vykreslování není hladké. Levé horní tlačítko slouží jako storno, levé dolní pro potvrzení, pravá strana pro posun v menu nahoru a dolů. Oproti přístroji iX3M navigace v menu umožňuje cyklovat z poslední volby na první a tlačítko storno slouží pro navigaci o jednu úroveň zpět (nikoliv vždy do hlavního menu). Po vstupu do nastavení se vprostřed displeje zobrazí název volby a podél okraje se zobrazují ikony dalších voleb. Uživatel tak má přehled, kolik dalších možností nastavení je v menu k dispozici.

Digitální kompas se zobrazí stiskem pravého horního tlačítka z hlavního menu. Kompas ukazuje velmi malé tečky pro symbol nastaveného směru. Kompas vypadá, že se překresluje se zpožděním (podobně jako menu).

Displej v režimu ponoru je rozdělen na čtyři řádky, kde prostřední dva jsou větším písmem, první a poslední pak písmem skoro stejně malým jako grafické ikony. První řádek zobrazuje čas, další dva hloubku, dekompresní informace a baterii, poslední řádek pak ostatní doplňující informace.

Menu nemá příliš mnoho úrovní, nastavení jsou rozdělena do dvou skupin. Do menu se dostanete po stisknutí levého dolního a pravého dolního tlačítka. Lze nastavit osm barev displeje. Podle verze lze volit pro ponor Bühlmann algoritmus nebo u vyšších modelů i VPM-B. Nastavení konzervatismu je realizováno šesti hodnotami, u vyšších modelů gradient faktory. Hodnota pro nejagresivnější (nejméně bezpečný ponor) odpovídá gradient faktoru 40/80. Nastavení plynů a konzervatismu lze provést i během ponoru. Nasycení tkání lze v přístroji také resetovat.

Směsi mohou být v nastavení aktivovány, ale během ponoru lze vybrat i neaktivní směsi. Přepnutí směsi je realizováno levým dolním tlačítkem, pak vybereme směs pravým dolním tlačítkem a potvrdíme opět levým dolním.

Baterie se dobíjí nabíječkou s USB kabelem pro připojení ke stolnímu počítači. Nabíječka není součástí balení. Přístroj také obsahuje velké množství doplňujících aplikací, jako je chronometr, předpověď počasí a analyzátor plynu. Plánovač vypočítá i odhadovanou spotřebu plynu, ale ta je pouze orientační (daná běžnou konstantou minutové povrchové spotřeby) a není určena z předchozích zaznamenaných ponorů.

 

Zařazení v modelové řadě

Počítač má shodné ovládání menu i funkce s iX3M modely. Jednotlivé verze mají odstupňovanou výbavu, kterou lze dokoupit aktivačním klíčem. Konektor pro připojení k počítači je také stejný jako u iX3M. Uživatel má tak velkou možnost si vybrat přístroj nejen vyhovující výbavou, ale také tvarem. Rozdílem mezi verzemi není pouze množství plynů, ale i možnosti dalších voleb. Proto doporučuji důkladně se před nákupem seznámit s rozdíly mezi verzemi.

 

Rozšíření

Lze dokoupit pět různých barev řemínku. Zajímavým rozšířením v této aplikaci je podpora výzkumu ponorů společností DAN. Návod tak vyzývá uživatele ke sdílení ponorů pro vědecké účely. Po instalaci Ratio Deco Toolbox do stolního počítače lze do přístroje nahrát nejen aktualizace, aplikovat rozšíření na vyšší verzi ale i nastavit některé základní vlastnosti jako je přesné datum a čas nebo jazyk uživatelského rozhraní. Zde je k dispozici i čeština. Po dokoupení kabelu se sondou lze přístroj použít i pro měření směsi.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej Kruhový průměr 33 mm  (rozlišení 240x240)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, Ok, Storno)
Baterie Vestavěná dobíjecí Li-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 160hodin
Maximální hloubka 150m (Easy and Deep verze) - 220m (Tech+ verze)
Režimy Vzduch, Nitrox, Trimix, Hloubkoměr, freediving, (CCR - Tech+)
Plyny 2 - 10, Easy pouze Nitrox, vyšší verze i Helium
Algoritmus Buhlmann ZHL-16B, (VPM-B Deep verze a vyšší)
Konzervatismus Šest úrovní/nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC USB kabel
Alarmy

Porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, Porušení bezpečnostní zastávky, změna plynu, doba ponoru, hloubka ponoru

Další funkce Stopky, Log, kompas, plánování, sondy, měření směsi, předpověď počasí, fáze měsíce
Orientační cena 15-25tis. Kč
Příslušenství USB kabel (2000,-), Sonda (8000,-), barevné řemínky

 

Klady a zápory

+ Snadné ovládání

+ Aktivace otočením přístroje displejem dolů

+ Množství doplňujících aplikací (Chronometer, předpověď počasí)

+ Aktualizace některých nastavení ze stolního počítače

+ Měření směsi

- Pomalé překreslování obrazovky

- Viditelně kostrbaté symboly na displeji

- Malé symboly a čísla na obrazovce

- Příliš malé symboly směru kompasu

 

Závěr

Jedná se bohatý přístroj s velice pohodlným ovládáním, který je vhodný pro uživatele, kteří chtějí menší a lehčí počítač hodinkového tvaru, ale vyžadují funkce technického počítače. Bohužel nehezké vykreslování asi odradí uživatele toužící po designu.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování https://www.edive.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/

SeacSub Action

05.06.2020

SeacSub Action

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie od pěti do deseti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch nebo nitrox do 100 % kyslíku, pro freediving i jako hloubkoměr. Přístroj se dodává v základní variantě a provedení HR (velmi odolný). K dispozici jsou dvě směsi na Nitrox. Poskytnutý přístroj bohužel nebyl testován při skutečném ponoru.

 

seacsub action

 

Klíčové vlastnosti

Počítač hodinkového tvaru nijak nevybočuje z konstrukce jiných takovýchto přístrojů. Řemínek je tuhý, nedodává se prodloužení na suchý oblek. Kruhový segmentový displej je rozdělen na tři přibližně stejně vysoké řádky. První řádek zobrazuje dobu ponoru a aktuální hloubku, prostřední řádek dekompresní informace a poslední řádek obsahuje doplňující informace. Mezi řádky je množství velmi malých symbolů. Čtyři hladká kovová tlačítka po stranách mají velmi malý stisk, prst po nich klouže i bez rukavic. K zapnutí slouží levé dolní tlačítko, které zároveň slouží pro potvrzení voleb. Levé horní tlačítko slouží pouze k zapnutí podsvícení. K obsluze tak zůstávají tři tlačítka. Tlačítka napravo slouží k přesunu mezi volbami a změnám hodnot (nahoru/dolů). Výrobce tak nevyužil čtyř tlačítek a na opuštění voleb (storno) už žádné nezbylo. Pro storno je tedy třeba stisknout pravé i levé dolní tlačítko současně, což není příliš intuitivní. Vzhledem k tomu, že přístroj podporuje maximálně dvě směsi, je přepnutí plynu realizováno pouze dvěma stisky. Aktivuje se levým dolním tlačítkem a poté je potvrzeno pravým dolním tlačítkem.

Co se nastavení týče je počítač velmi chudý. Nabízí pouze nastavení času, podsvícení, algoritmu a alarmů. Podsvícení lze aktivovat Automaticky, manuálně, nebo při ponoru. Nato, že se jedná o rekreační počítač, jsou alarmy pouze tři. Ani log ponorů nenabízí víc než čas, hloubku, dobu a teplotu ponoru. Zajímavé je ovšem chování přístroje. Po ponoru například zůstává deset minut v módu potápění a menu není přístupné. Po ponoru v režimu hloubkoměru předpokládá, že ponor proběhl na první směs. Z té vypočítá nasycení, pokud má další ponor proběhnout v režimu přístrojového potápění. Návod také obsahuje velmi detailní popis, jakým způsobem je počítán čas nelétat po ponoru, což je neobvyklé.

Dekompresní informace jsou zobrazeny v prostředním řádku v celých minutách. Při porušení dekompresní zastávky se přístroj nezamkne okamžitě, ale až s dvou minutovým zpožděním a to na 18 hodin. Konzervatismus je vzhledem k zvolenému Bühlmannovu algoritmu řešen šesti stupni, které odpovídají gradient faktorům, ale manuál neuvádí, jaké gradient faktory to jsou.

Jedinou doplňkovou funkcí je plánovač bezdekompresního ponoru, který umožňuje zadat povrchový interval. Lze také resetovat nasycení tkání po zadání bezpečnostního kódu.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce nedodává jiný přístroj. Na stránkách lze jen stěží dohledat, jaký je vlastně rozdíl v provedení HR, které je zhruba o 500,- korun dražší. Uživatel tedy nemá žádnou možnost výběru.

 

Rozšíření

Přístroj je dodáván bez kabelu, ten lze dokoupit. Konstrukčně je připojení řešeno „kleštěmi“, podobně jako u přístroje Mares Quad. K synchronizaci slouží zdarma poskytovaná aplikace SeacSub sync. Jiné možnosti rozšíření přístroj vzhledem ke svojí ceně nenabízí.

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej Kruhový průměr 30 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, Ok, Podsvícení)
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie 2-3 roky nebo 300-600 ponorů
Kapacita paměti 40 hodin (18 hodin freediving)
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving
Plyny max 2, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Buhlmann ZHL-16C
Konzervatismus Šest úrovní
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC USB kabel
Alarmy

Porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Stopky, Log, resetování nasycení tkání, plánování
Orientační cena 7150,- Kč, varianta HR 7500,-
Příslušenství USB kabel (1350,-)

 

Klady a zápory

+ Jednoduchost

- Ovládání současným stiskem dvou tlačítek, které se bez manuálu nedá určit

- Neznatelný stisk hladkých tlačítek

 

Závěr

Přístroj je vhodný pouze pro začínající rekreační potápěče, potápějící v mokrém obleku, kteří navíc do budoucna neuvažují o provádění náročnějších ponorů. Jeho hlavní vlastností je jednoduchost, kterou kazí pouze volba funkcí tlačítek. Vzhledem k tomu, že výrobce nenabízí vybavenější model, náročnější uživatel, bude muset hledat v produktových řadách konkurence.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování https://www.edive.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/

Ratio Deco IX3M

28.05.2020

Ratio Deco IX3M

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie od patnácti do třiceti tří tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku nebo trimix, pro freediving, jako CCR i hloubkoměr. Přístroj se dodává ve variantě s GPS nebo bez ní. Podobně jako DiveSoft Freedom je prodáváno několik cenou odstupňovaných verzí podle náročnosti ponorů a množství a typů podporovaných směsí. K dispozici proto může být dvě až deset směsí. Testována byla druhá nejvybavenější verze GPS Tech+.

 

ratio deco ix3m

 

Klíčové vlastnosti

První čeho si na přístroji všimnete je jeho váha,  na ruce je oproti jiným počítačům hodně znát. Na ruku jej lze připevnit gumolanem nebo dvěma řemínky. Celá horní strana je překryta tlustým sklem připevněným na okraji dvanácti šrouby. Pod ním se skrývá největší displej na trhu s rozměrem 2,7“ (např. DiveSoft 2,4“, ShearWater Perdix 2,2“). Díky všem těmto vlastnostem působí přístroj velice odolným, možná až přehnaně robustním dojmem.

Na dolní straně jsou v řadě čtyři kovová tlačítka. Tlačítka jsou dostatečně velká, mají hluboký stisk, ale je potřeba vyvinout velmi velkou sílu k jejich stlačení. Levé tlačítko slouží jako Storno, druhé napravo pro posun na další volbu (Next). Další dvě tlačítka slouží pro změnu hodnoty (Nahoru a dolů). Přístroj se aktivuje libovolným tlačítkem nebo automaticky vstupem do vody. Vypne se sám po pár minutách nečinnosti. Ve výchozí obrazovce má navíc každé z tlačítek funkci dostat se do některé z nabídek. Menu tak nemá složitou hierarchii. To odpovídá faktu, že stisk tlačítka Storno vždy vrací zpět na výchozí obrazovku. Při přechodu mezi volbami nebo u změny hodnot však nelze cyklovat. Pokud tedy budete chtít např. směs ze 100% kyslíku změnit na 21% budete muset tlačítkem dolů hodnotu snižovat. Nelze přejít tlačítkem nahoru na nejnižší hodnotu a z ní pokračovat, což by bylo mnohem rychlejší.

Displej je rozmístěn (podle režimu) do tří nebo čtyř řad a vejde se na něj šest číselných údajů. Díky rozměrům jsou všechny veličiny stejně velkým písmem a přečte je bez problémů i člověk se slabším zrakem. Nenajdete zde žádné malé symboly, které nejdou pořádně rozpoznat ani v dobré viditelnosti.

Nastavení jsou rozdělena na několik obrazovek. Lze změnit jednotlivé barvy displeje, nejsou zde však přednastavené skupiny barev („témat“). Dále lze změnit Odstupy jednotlivých dekompresních zastávek a dobu jejich trvání. Naopak výstupovou a sestupovou rychlost nelze ovlivnit. U alarmů lze zvolit jednotlivě, na které má počítač upozorňovat. Upozornění je možné zvukem, vibrací nebo obojím.

Nastavení směsí bohužel nevyužívá plně velikost displeje. Přístroj nemá obrazovku, kde by byly všechny směsi zobrazeny formou tabulky, jako je tomu u jiných přístrojů.  Na jedné obrazovce se dá měnit pouze jedna směs a nelze se přesunout na předchozí směs, proto nastavení vícero směsí zabere hodně stisku tlačítek.

Přepnutí směsi během ponoru je velkým zklamáním. Pokud počítač určí nejvýhodnější směs, lze zvolit pouze tu, anebo zůstat u stávající směsi. Takže pokud například nastavíte 3 směsi, tak na to počítač vůbec nebere zřetel a dá na výběr pouze 2 - stávající a tu nejvýhodnější. Třetí směs nelze zvolit, i když je v dané hloubce dýchatelná. Pro přepnutí je třeba stisknout druhé tlačítko zleva, poté potvrdit třetím tlačítkem zleva.

Dekompresi má přístroj pod kontrolou. Nejen, že lze její hlídání vypnout (gauge mode), ale lze zvolit i z dvou algoritmů. Pro oba je k dispozici u levnějších modelů výběr ze šesti voleb konzervatismu, u dražších modelů pak přímo volbou gradient faktorů (Bühlmann) nebo koeficientem (VPM-B). Dekompresní informace se zobrazují na prostředním řádku v celých minutách.

V čem přístroj vyniká nad ostatními jsou aplikace. V obrazovce aplikací najdete užitečné příslušenství jako je GPS, gas blender nebo měření směsi, ale i exotičtější aplikace jako je úhel sklonu, měření síly světla nebo fáze měsíce. Z příslušenství nelze opomenout plánování, které umí bezdekompresní limit i dekompresní ponor. Na hlavní obrazovce najdete i předpověď počasí.

 

Zařazení v modelové řadě

Pokud se podíváme na tabulku srovnání jednotlivých verzí, výrobce se vydal v dnešní době již klasickým způsobem dokoupením funkcí aktivačním klíčem. Hardwarově jsou tak modely téměř totožné s výjimkou podpory čidla pro měření směsi a GPS modulem. Uživatel tak může koupit model pro dvě směsi (verze Easy) a později dokoupit rozšíření bez nutnosti měnit přístroj. Pokud chce uživatel tři směsi (verze Deep), stále nemůže svobodně volit gradient faktory, přestože je schopen realizovat technické ponory. Rozdílem mezi verzemi není tedy pouze množství plynů, ale i možnosti dalších voleb. Proto doporučuji důkladně se před nákupem seznámit s rozdíly mezi verzemi. Kromě řady iX3M výrobce dodává ještě počítače hodinkového tvaru v cenové relaci kolem dvaceti tisíc korun opět odstupňovaných výbavou. Nelze tedy říct, že počítač hodinkového tvaru bude levnější. Uživatel má tak velkou možnost si vybrat přístroj nejen vyhovující výbavou, ale také tvarem.

 

Rozšíření

Velmi mile přístroj působí v oblasti rozšíření. Opět podle zvolené verze podporuje dvě až deset sond. Ke stolnímu počítači jej lze připojit buď pomocí USB kabelu nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Pomocí Bluetoth se mi však nepodařilo připojit. I v návodu výrobce uvádí různé aplikace pro stažení ponorů do PC a nabízí i vlastní DiveLogger4. Ten lze použít nejen ke stažení ponorů, ale i k instalaci aplikací. Zajímavým rozšířením v této aplikaci je podpora výzkumu ponorů společností DAN. Návod tak vyzývá uživatele ke sdílení ponorů pro vědecké účely. Po instalaci Ratio Deco Toolbox do stolního počítače lze do přístroje nahrát aktualizace, aplikovat rozšíření na vyšší verzi ale i nastavit některé základní vlastnosti jako je přesné datum a čas nebo jazyk uživatelského rozhraní. K dispozici je i čeština. Po dokoupení kabelu se sondou lze přístroj použít také pro měření směsi.

 

Ratio toolbox

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,7" (45x57mm, rozlišení 320x240)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka na dolní straně (Storno, Další, Nahoru, Dolů)
Baterie Vestavěná dobíjecí Lithium Ion
Výdrž baterie 50 hodin
Kapacita paměti 100 hodin (při vzorkování 10 s)
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Otevřený okruh, Hloubkoměr, freediving, CCR
Plyny 2-10 podle verze + tři diluentní plyny
Algoritmus Buhlmann ZH-L16B i VPM-B
Konzervatismus Šest úrovní pro VPM-B nebo gradient faktory pro Buhlmann
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth, USB
Alarmy

Zanoření, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, stopky, kompas, Zkouška alarmů, vibrace, změna barev obrazovky, změna orientace obrazovky, Diluent tabulky, vymazání nastavení i nasycení tkání, fáze měsíce, gyroskop, Magnetometr, gas blender
Orientační cena 16000-33000,- Kč
Příslušenství Sonda (7800,-), USB kabel (2055,-), Bungee (520,-)

 

Klady a zápory

+ Patrně největší obrazovka na trhu s největším písmem na displeji

+ Vibrace

+ Velké množství aplikací

+ Možnost senzoru pro měření směsi

+ GPS

- Příliš těžký

- Sklo nechráněné proti poškrabání

- Příliš tuhý stisk tlačítek

- Ovládání: Tlačítko Storno vždy přejde do hlavní obrazovky, Tlačítko Další neumožňuje přesun zpět

- Nepohodlné nastavování plynů

- Nepraktické přepínání plynů během ponoru

 

Závěr

Přístroj jednoznačně osloví potápěče, kteří touží po co největším displeji. Díky možnostem dokoupení vyšší verze je pak vhodný i pro zkušenější potápěče, kteří zatím složitější funkce nevyžadují, ale vyžadují jednoduchý a přehledný displej. Všichni tito uživatelé, ale musí být spokojeni s velmi nepohodlným ovládáním při ponorech na vícero směsí, což bude odrazovat hlavně technické potápěče.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování https://www.edive.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/

 

 

Shearwater Teric

06.05.2020

Shearwater Teric

Jedná se o technický počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku, trimix, pro freediving, CCR i jako hloubkoměr. K dispozici je pět směsí. I přes velikost hodinkového tvaru nabízí funkce technického počítače a nabízí velmi širokou škálu použití.

Shearwater teric

 

Klíčové vlastnosti

Již na první pohled zaujme výtečným dílenským zpracováním a designem. S rozměry jen o něco málo většími, než mají náramkové hodinky, nelze čekat pohodlné ovládání pro potápěče v suchém obleku. K tomu je počítač osazen dostatečně velkými kovovými tlačítky po stranách zasazenými v kovovém pouzdře.

Řemínek je sice krátký, ale pro použití se suchým oblekem je dodáván prodlužující řemínek. Toto není pohodlné řešení, ale bývá běžně používáno i jinými výrobci.

Počítač lze zapnout jakýmkoliv tlačítkem a po zapnutí překvapí jasným a čitelným displejem s poměrně velkými číslicemi. I na poloviční jas a ve špatné viditelnosti je displej dobře čitelný. Na suchu jsou však ve skle patrné odlesky světla. Po stranách se na displeji objeví symboly zobrazující význam jednotlivých tlačítek. Je to první přístroj, se kterým jsem se setkal a u kterého bylo použití tlačítek za všech situací jasné i bez návodu. Tlačítka nalevo od displeje slouží pro pohyb v menu nahoru a dolů, pravé dolní tlačítko slouží jako storno a pravé horní pro potvrzení. Ve výchozí obrazovce je pravé horní tlačítko takzvaným „FUNC“ tlačítkem. Ve výchozím nastavení slouží toto tlačítko pro zobrazení digitálního kompasu, ale tuto funkci lze změnit například na rychlé přepnutí směsi.

Co považuji za velké plus, je možnost zobrazit kompas formou červené šipky po stranách displeje. Uživatel tak vidí všechny informace i kompas současně.

Změna plynu se jinak provádí dvojitým stiskem levého dolního tlačítka pro vstup do menu, pak volbu potvrdíme pravým horním tlačítkem. Následně levými tlačítky (nahoru/dolů) vybereme směs a potvrdíme pravým horním tlačítkem. Směsi jsou seřazeny podle největšího obsahu kyslíku sestupně. Přepínání postupuje i přes deaktivované směsi, které se výběrem aktivují (pridání plynu během ponoru).

K dispozici je celá škála možností nastavení, především pro změnu rozložení obrazovky. Lze zde najít i možnost změnit jednotlivé barvy zobrazení. Displej je možné přepnout buď do tří nebo čtyřřádkového zobrazení. U některých pozic lze navíc zvolit, jaký údaj budou zobrazovat. Navíc lze pravým dolním tlačítkem cyklovat mezi sadami údajů zobrazenými na prostředním řádku. Trochu matoucí je ze začátku použití levého horního tlačítka, které slouží jinak pouze ke změně jasu displeje. Některá nastavení, jako například nastavení směsi, lze měnit i pod vodou.

Doplňkové funkce jako jsou stopky nebo kompas jsou v přístroji řešeny velice elegantně první volbou v menu. Lze je zvolit kdykoliv během ponoru. Plánovací funkce obsahuje nejen bezdekompresní časy a plánování dekompresního ponoru, ale i možnost nastavit povrchový interval v desítkách minut, což pro mě bylo milým překvapením.

Dekompresní informace se zobrazují v prostředním řádku. Při volbě třířádkového zobrazení je tento řádek nejmenším písmem. Informace se zobrazuje po celou dobu ponoru formou bezdekompresního času i času do vynoření. A opět i během ponoru se lze podívat na informace o dekompresním plánu. Konec zastávky, která je udáván v minutách, je zobrazen podobně jako jiná varování pomocí vyskakovacího okna.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce poskytuje pouze tři různé modely. Tento je překvapivě dražší než celkově větší přístroj Perdix, nicméně nabízí téměř stejné funkce. Oba modely mají ovládání i vzhled obrazovky stejné, což u jiných výrobců nebývá zvykem. Pokud však uživatel přechází z jednoho modelu na druhý, určitě mu to přechod zjednoduší.

 

Rozšíření

K přístroji lze připojit sondu a rozšířit tak množství vypočítávaných informací o spotřebu plynu. Nicméně tuto funkci nabízí i mnohem levnější přístroje, takže není překvapením. Velmi příjemným rozšířením je ovšem možnost bezdrátového dobíjení, a to prakticky všemi běžnými bezdrátovými nabíječkami. Pomocí rozhraní Bluetooth lze ponory stahovat nejen do stolního počítače, ale i do mobilního telefonu. K tomu je od výrobce dodávána aplikace Shearwater Cloud. Tato aplikace poskytuje funkce běžného log booku.

Shearwater cloud

 

Parametry

Displej Barevný AmoLED
Velikost displej Kruhový průměr 35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, Ok, storno)
Baterie Vestavěná bezdrátově dobíjená Lithium Ion
Výdrž baterie 50 hodin
Kapacita paměti 400 hodin (při vzorkování 10s)
Maximální hloubka 200 metrů
Režimy Otevřený okruh rekreační, Otevřený okruh technický, Hloubkoměr, freediving, CCR
Plyny max 5, Kyslík 0 - 100%, Helium 0 - 100%
Algoritmus Buhlmann ZH-L16C
Konzervatismus Tři přednastavené úrovně nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne/EN13319
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy

Zanoření, záložka, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru a nastavení povrchového intervalu, logbook, záložky, stopky, kompas, Zkouška alarmů, vibrace, světlo, graf nasycení tkání, změna barev obrazovky, změna rozložení obrazovky, změna funkce FUNC tlačítka, připojení sondy
Orientační cena 27000,- Kč
Příslušenství Sonda (8000,-), prodlužovací řemínek na suchý oblek (1200,-)

 

Závěr

Tento počítač je designová špička, která vyniká nad ostatními v dílenském zpracování a detailech. Velmi patrné je to na opravdu promyšleném ovládání. U každé funkce je myšleno přesně na to, co by mohl uživatel chtít. Přístroj bych doporučil velmi náročnému rekreačnímu potápěči nebo pro průvodce a instruktory provádějící velké množství ponorů. Technický potápěč patrně v podobné cenové kategorii zvolí spíše model Perdix.

 

Klady a zápory

+ Pohodlné ovládání pomocí čtyř tlačítek
se zobrazením významu tlačítek na displeji

+ Možnosti rozložení informací na displeji
včetně změny barev

+ Zobrazení kompasu po stranách obrazovky

+ Možnosti nastavení plynů

+ Změna nastavení během ponoru

+ Detailní plán ponoru s možností nastavit
povrchový interval před ponorem

+ Možnost změnit rychlou funkci tlačítka FUNC

+ Vibrace

- Prodlužující řemínek pro suchý oblek

- Odlesky ve skle na slunci

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Radimu Heroutovi.

 

Subgear XP-3G

10.03.2020

Subgear XP-3G

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem deseti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku, pro freediving, CCR i jako hloubkoměr. K dispozici jsou tři směsi (3G v názvu). Tento přístroj pochází z rodiny počítačů, které byly drobně modifikovány a značka byla několikrát změněna. Lze jej proto najít i pod značkou Uwatec, Aladin nebo ScubaPro. V současnosti se již neprodává, jeho nástupcem je však počítač ScubaPro Aladin Sport Matrix.

 

Subgear xp 3g

 

Klíčové vlastnosti

Ač počítač vypadá, že je malý, velikostně je srovnatelný se Suunto Vyper Air, dokonce je o něco vyšší. Kromě řemínku obsahuje připravené díry pro gumolano. Na první pohled design přístroje působí na dnešní dobu již archaicky, displej mě ale mile překvapil. Je dostatečně velký, informace na něm jsou maximálně vtěsnány do vymezeného prostoru, ani milimetr místa nezůstal volný. Číslice jsou rozmístěny ve třech řadách, všechny jsou psané stejně velkým písmem. Jsou dostatečně vysoké, ale jsou tenké, čitelnost je tedy o něco horší.  

Velmi se mi zalíbilo rozložení informací na obrazovce. Klíčové veličiny pro realizaci ponoru jsou zřetelně k dispozici po celou dobu ponoru. Doba ponoru a aktuální hloubka jsou na prvním řádku, dekompresní informace na řádku druhém. Poslední řádek je přepínatelný, může zobrazovat teplotu, průměrnou hloubku apod. Symboly varování a doplňujících informací jsou malé, těžko čitelné jako u jiných přístrojů.

Pod displejem na čelní straně přístroje jsou dvě tlačítka. Pravé tlačítko slouží pro posun vpravo v menu, levé pro opačný směr. Podržení pravého tlačítka slouží pro potvrzení volby, podržení obou tlačítek pro opuštění menu. Tlačítka jsou sice malá, ale jednoznačně nahmatatelná. Stisk tlačítek je také zřejmý.

Velice příjemné na organizaci obrazovky je, že nastavení směsí není schováno hluboko v menu, ale je první volbou, na kterou se lze přepnout listováním v hlavním menu. Ostatní nastavení jsou rozdělena do tří rovnocenných obrazovek. Není ani třeba vědět, které volby lze najít v které obrazovce, protože na konci jedné skupiny nastavení je uživatel přesunut do následující skupiny. Nenaleznete tu příliš mnoho voleb pro varování, ale nabídka je dostačující. Překvapující je, že v nastavení lze najít neobvyklé možnosti, např. možnost ručně nastavit nadmořskou výšku nebo resetovat nasycení tkání. Přepínání směsí během ponoru se pak realizuje podržením pravého tlačítka (ihned je pak nabídnuta další směs) a po té opět podržením pravého tlačítka potvrdíme volbu.

Jako algoritmus je použit Buhlmann ZH-L8 (viz dekompresní algoritmy). Čas a hloubka zastávky jsou zobrazeny na prostředním řádku displeje, čas zastávky je uveden v minutách i se sekundami. Přístroj rozlišuje tři varování, a to bezpečnostní zastávku, dekompresní zastávku a porušení zastávky. Alarm je zobrazen velmi malým symbolem nalevo od informací o zastávce. Lze tak jen stěží určit během ponoru, o jaký druh alarmu se vlastně jedná.

Velmi milým překvapením je plánování ponorů. Lze totiž naplánovat i dekompresní ponor. Tuto funkci nemají ani mnohé drahé počítače (viz např. Suunto Steel). Do plánování dekompresního ponoru se dostanete následujícím způsobem – přejdete do plánovací obrazovky a během nastavování času dlouze podržíte pravé tlačítko, obrazovka se přepne do režimu plánování dekompresního ponoru. Podobně probíhá plánování ponoru v režimu CCR.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejdražší model pro rekreační potápění značky Subgear. Dříve byly prodávány i modely pro dvě směsi nebo nejlevnější model pro jednu směs, oba v cenové hladině kolem pěti tisíc korun. Uspořádáním byly tyto modely velmi podobné, vždy mají dvě tlačítka a stejně velký displej.

Aktuálně je prodáván přístroj pro jednu směs ScubaPro Aladin One Matrix, který je jen o dva tisíce levnější než s testovaným modelem srovnatelný přístroj ScubaPro Aladin Sport Matrix pro tři směsi. V obou těchto přístrojích bylo přidáno Bluetooth a USB připojení, došlo ke změně algorytmu na Buhlmann ZH-L16 a přibyl i kompas.

Dražší modely Galileo jsou pak až dvakrát dražší a již cílí svými vlastnostmi na technické potápěče.

 

Rozšíření

K počítači lze přístroj připojit pouze pomocí infračerveného portu, ten však již moderní stolní počítače nemusí mít. (V době, kdy se přístroj prodával, měly jiné přístroje USB připojení).

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej 30x40 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem (nahoru, dolu, podržení pro Ok, storno)
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie 2-3 roky nebo 200-300 hodin
Kapacita paměti 25 hodin (6 hodin freediving)
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving, CCR
Plyny max 3, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Buhlmann ZH-L8
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky 0-4000 mnm.
Připojení k PC Infrared interface (IrDA)
Alarmy

Zanoření, záložka, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, záložky, stopky
Orientační cena Není v prodeji (původně 10000,- Kč)
Příslušenství Není

 

Klady a zápory

+ Dostatečně velká písmena a rozvržení informací na displeji

+ Od výrobce příprava na gumolano místo řemínku

+ Velmi snadné přepínání a nastavení směsí

+ Možnost resetovat hodnoty nasycení

+ Plánování dekompresních ponorů

+ CCR funkce

- Na dnešní dobu již zastaralé Infra připojení

- Chybějící USB připojení

 

Závěr

Tento počítač byl velmi příjemným překvapením. Je důkazem, že i s pouhými dvěma tlačítky a malým displejem lze udělat velice přehledné uživatelské rozhraní. Přístroj nabízí velmi pohodlné ovládání a podporu vícero směsí i plánování dekompresních ponorů. Uspokojí tak i začínající technické potápěče. Pro začínající rekreační potápěče pak nabízí přehlednou obrazovku i bez přepínání tlačítky. Věřím, že i když již Subgear XP-3G není v prodeji, je stále velmi dobrou volbou pro koupi z druhé ruky. Stejně tak poslouží dobře pro výuku a v půjčovnách.

 

Odkazy

Stránky nástupce produktu

 

děkuji firmě DreamDive za zapůjčení počítače k testování

Suunto Eon Steel

09.01.2020

Suunto Eon Steel

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet pět tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 5–99 %), trimix (Helium 0–95 %), uzavřený okruh i jako hloubkoměr. Plynů lze použít až deset. Disponuje řadou funkcí technického počítače, ale zachovává si příjemné uživatelské rozhraní rekreačního počítače. Obsahuje také digitální kompas.

 

Suunto Eon Steel

 

Klíčové vlastnosti

Zařízení je osazeno v kovovém pouzdře a přes něj je převlečen gumový obal, který zvětšuje plochu tlačítek. Ta jsou pak velmi velká, s vroubkovaným povrchem pro jasné rozpoznání, přitom mají malý, ale zřetelný stisk. Jsou umístěna na čelní straně vpravo od displeje, jejich orientaci lze však změnit. Obrazovka je barevná, číslice velké, jasně zřetelné na černém pozadí. Informace jsou dobře čitelné i ve špatné viditelnosti. Ovládání třemi tlačítky je velice příjemné. Horní tlačítko slouží pro posun v menu nahoru, dolní pro posun dolů. Stejným způsobem se mění i hodnoty parametrů. Stisk středního tlačítka slouží pro potvrzení, jeho podržení pak pro navigaci zpět nebo storno. Pro změnu plynu během ponoru je třeba podržet prostřední tlačítko, vybrat směs tlačítky nahoru/dolů a nakonec potvrdit prostředním tlačítkem. Bohužel plyny nelze deaktivovat, takže aby docházelo ke správným výpočtům, je třeba před každým ponorem smazat nepotřebné plyny a při dalším ponoru je zase znovu přidat.

Zapnutím jakýmkoliv tlačítkem se počítač aktivuje do povrchového režimu. Do režimu ponoru se přepíná automaticky v hloubce 1,2 metru. Uživatel ani nemusí měnit mód mezi ponory na vzduch a nitrox. Mód je chápán spíše jako skupina nastavení a rozložení obrazovky než jako výběr výchozího plynu. Změnou módu se ovšem musí přístroj restartovat, což chvíli trvá. Zajímavé je, že některé pokročilé funkce je třeba nejprve zapnout, aby byly k dispozici (např. možnost přidat plyn pod vodou nebo použití helia ve směsi).

Jako dekompresní algoritmus je použit Suunto Fusion RGBM (viz články o algoritmech). Uživatel oproti nižším modelům může zvolit dva agresivnější typy profilu. Zastávky jsou zobrazeny ve středu obrazovky. Barevně je odlišeno varování, že uživatel porušil hloubku zastávky. Čas zastávky je zobrazován v minutách a sekundách. I přesto, že nastavíte bezpečnostní zastávku na 6 metrů, Eon Steel bude trvat na poslední dekompresní zastávce ve 3 metrech. Při porušení dekompresní zastávky se zařízení bohužel zamkne na 48 hodin. Toto brání volnosti při realizaci profilu, může to také vadit některým technickým potápěčům praktikujícím agresivnější profily.

Dalším zklamáním je plánování ponoru. Plánovat lze pouze bezdekompresní ponor. Marně byste také hledali nastavení výstupových rychlostí v závislosti na hloubce nebo jiná detailnější nastavení profilu známá z jiných technických počítačů.

Pro rekreační potápěče je velkou výhodou integrace sondy pro všechny plyny, včetně plánování spotřeby a barevné grafické zobrazení zbývajícího plynu během ponoru.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejdražší model Suunto. Nižší model Eon Core je určen pouze do 80 metrů a nemá kovové pouzdro. Všechny ostatní funkce (i uživatelské rozhraní) jsou však shodné. Eon Steel tak cílí na velmi náročné nebo technické potápěče potápějící do hloubek pod 80 metrů.

 

Rozšíření

Na displej je možné dokoupit krycí fólii proti poškrábání. Navíc přístroj obsahuje gumový obal, který nejenže zvětšuje plochu tlačítek, ale navíc přidává i další kvalitní ochranu již tak robustnímu kovovému pouzdru. Také je možné dokoupit sondu ke každému použitému plynu a vyměnit řemínek za gumolano. Nejzajímavější doplněk přístroje je ovšem možnost komunikace pomocí bluetooth s aplikací v mobilním telefonu. Podobně USB kabel neslouží pouze ke stažení ponorů, ale lze použít aplikaci Suunto MD5 k editaci módů a obrazovek. Tato funkce je velice příjemná a umožňuje pohodlnou změnu individuálního nastavení pro daný ponor.

 

Suunto MD5 editace obrazovky

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka vlevo od displeje (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR
Plyny max 10, Kyslík 5 - 99% / Helium 0 -95%
Algoritmus Suunto Fused RGBM
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek
Orientační cena 27000,- Kč
Příslušenství Kabel 690,- Kč, Bungee 750,- Kč, Sonda 6000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Velké množství směsí

+ Ovládání lze zjednodušit vypnutím nevyužívaných funkcí

+ Možnost změnit orientaci obrazovky

+ Gumový kryt a velká tlačítka

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android aplikace

- Zablokuje se při porušení zastávky na 48 hodin

- Příliš málo nastavení pro technické ponory

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Chybí simulace ponoru

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

 

Závěr

Eon Steel cílí na technické potápěče a má umožnit zvládnout jakékoliv ponory. Bohužel potápěč vyžadující plnou kontrolu nad průběhem ponoru se dočká pouze stejných možností jako poskytují rekreační počítače. Lze tedy spekulovat, jestli jej řadit do kategorie technických počítačů. Je vhodný spíše pro náročné a zkušené uživatele než technické potápěče. Tedy pro takové uživatele, kteří nechtějí věnovat pozornost profilu ponoru, ale chtějí příjemné a upravitelné uživatelské prostředí. Ve stejné cenové kategorii (nebo i levnější) lze najít i přístroje s mnohem širší škálou nastavení profilu a funkcí pro technické ponory.

 

Odkazy

 

děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DreamDive za zapůjčení počítače k testování

Mares Puck Pro

10.12.2019

Mares Puck Pro

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie do pěti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i jako hloubkoměr. V nitrox režimu lze použít dvě směsi.

 

 

Klíčové vlastnosti

Velikostí a tvarem je velmi podobný počítači Suunto Vyper. Displej je kruhový, segmentový, je rozdělen na tři řádky. První řádek obsahuje informace o aktuální, maximální a průměrné hloubce. Prostřední zobrazuje informaci o dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, ppO2 nebo teplota. Číslice jsou přibližně stejně velké jako u modelu Vyper, jsou ale tenčí, což je činí trochu hůř čitelnější.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, hned vedle je uveden čas na zastávce. Tato hodnota se zobrazuje v celých minutách. Počítač se stejně jako jiné rekreační počítače zablokuje na 24 hodin v případě porušení bezpečnostní zastávky nebo rychlosti výstupu.

Ovládání probíhá jediným tlačítkem pod displejem. Jeden stisk mění hodnotu parametru nebo listuje v menu. Podržení slouží jako potvrzení. Pro storno je v menu speciální volba, na kterou je potřeba se přesunout. Nejsložitějším nastavením, kde si uživatel vyzkouší, jak nepohodlné je ovládání jediným tlačítkem, je nastavení ponoru na dvě směsi. Jediným tlačítkem lze číselné hodnoty pouze zvýšit. Pokud např. chcete směs 32% kyslíku a překročíte hodnotu, musíte zvyšovat dál až do 50%, a pak pokračovat opět z nejnižší hodnoty (21%) zpět na požadovanou hodnotu nebo opakovat úplně celé nastavení. Je tedy potřeba opravdu velkého množství stisků tlačítek a každá chyba vás stojí další velké množství stisků. Nedokážu si představit, že je přístroj použit na ponor s vícero směsmi.

Na hmat je tlačítko lehce identifikovatelné a stisk zřetelný. Nastavení jsou velice skromná, omezují se pouze na nastavení ponoru a času. Dále lze zvolit např. slanost vody, nadmořskou výšku, alarmy a konzervatismus. Zajímavé je, že lze v nastaveních vypnout zablokování přístroje v případě překročení výstupové rychlosti. Podle návodu se jedná o funkci vhodnou pro instruktory. Další zajímavou funkcí je možnost resetovat nasycení tkání, což se hodí v půjčovnách potápěčského vybavení.

Jako algoritmus je opět použit vlastní Mares RGBM (viz články o algoritmech).

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejlevnější model ve své řadě. Dražší přístroj Mares Quad uživateli nabízí nesrovnatelně větší displej a nesrovnatelně lehčí ovládání. Oba modely cílí na začínající uživatele, ale jen těžko najdeme důvod pro koupi modelu Puck.

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 38 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Jedno tlačítko dole
Baterie CR2450 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 300-500 ponorů
Kapacita paměti 35 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 2, Nitrox 21-50%
Algoritmus Mares RGBM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká
Nadmožská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 5000,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1500,-

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit USB kabel pro připojení k počítači, jiná rozšíření přístroj nepodporuje.

 

Klady a zápory

+ Informace o hloubce na jednom řádku

+ Cena

- Jednotlačítkové ovládání

- Příliš krátký řemínek

 

Závěr

Přístroj je vhodný pro začínající uživatele, kteří nechtějí příliš nastavování a potápí bezdekompresní ponory na vzduch nebo nitrox. Nebude také vhodný pro potápění v suchém obleku, protože řemínek je příliš krátký. Jediným argumentem pro koupi je snad jen cena.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

děkuji firmě Direct Ocean za zapůjčení počítače k testování

Suunto Zoop Novo

12.11.2019

Suunto Zoop Novo

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie kolem šesti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i jako hloubkoměr nebo pro nádechové potápění. V nitrox režimu lze použít jen jednu směs. Jde o nástupce modelu Zoop, oproti svému předchůdci obsahuje drobná vylepšení.

Klíčové vlastnosti

Je marné vymýšlet, jak po recenzi počítače Suunto Vyper popsat tento model. Je shodný velikostí, tvarem i osazením displeje. Displej je opět stejně rozdělen na tři řádky. První dva obsahují informaci o hloubce a dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, MOD nebo teplota. Segmentový displej obsahuje luminiscenční vrstvu, která velmi zlepšuje čitelnost znaků při nasvícení baterkou.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, pod ní je zobrazena hloubka další zastávky. Zbývající čas na zastávce se zobrazuje v celých minutách. Pokud ovšem použijete jako režim vzduch nebo hloubkoměr, další ponor již na nitrox není možný až do vypršení varování „Nelétat“.

Pravé horní tlačítko slouží pro vstup do hlavního menu nebo rozsvícení displeje. Levé horní tlačítko pro výběr vlastnosti, uložení záložky nebo zobrazení kompasu. Dolní tlačítka pak slouží pro změnu hodnot. Pro začátečníka musí být ovládání velmi nepřehledné. Obecná nastavení lze najít v povrchovém režimu. Nastavení ponoru lze zobrazit až po vstupu do režimu ponoru. Zobrazení informací se snaží během ponoru přizpůsobit a nejdůležitější informace se vždy zvýrazní. Alarmy jsou během ponoru zobrazovány blikáním a mohou být i doprovázeny zvukovými signály. Ale začátečník asi bude těžko rozpoznávat o jaký alarm se jedná, protože symboly alarmů jsou velmi malé. Je k dispozici velmi rozsáhlá škála nastavení alarmů, ale profil ponoru lze nastavit jen minimálně.

Jako algoritmus je opět použit vlastní Suunto RGBM (viz články o algoritmech). Ten je optimalizován na maximální dobu na dně při zachování bezpečnosti. Velmi strmá výstupová křivka nemusí být vhodná pro začátečníky, kteří ještě bojují se zvládnutím výstupové rychlosti.

Oproti staršímu modelu se uživatel na začátku ponoru dostane rovnou do výchozího typu ponoru. Počítač se také sám automaticky zapne ihned po zanoření.

 

Zařazení v modelové řadě

Zoop cílí na začínající potápěče, kteří ještě nemají zkušenost s žádným jiným počítačem. Pokud uživatel uvažuje pouze o rekreačních bezdekompresních ponorech bude mu tento model stačit. Ve všech ostatních případech bude zákazník asi volit vyšší model Vyper Novo, který navíc podporuje více směsí, obsahuje kompas a je dodáván i s kabelem. Pokud uvažujete o koupi Zoop společně s kabelem je vhodné opět uvažovat o vyšším modelu, který vás vyjde jen o trochu dráž.  Zoop je opravdu nejméně vybaveným modelem ve své řadě a jakýkoliv náročnější uživatel bude potřebovat jiný přístroj.

 

Parametry

Displej 3 řádkový segmentový
Velikost displej 35x35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách disleje (nahoru, dolu, storno, potvrdit + jiné fuknce aktuálního stavu)
Baterie CR2450 výměna v servisu
Výdrž baterie 200 ponorů / 2 roky
Kapacita paměti 140 hodin (vzorkování každých 20 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Nádechové
Plyny pouze jeden, Nitrox 21-50%
Algoritmus Suunto RGBM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, Deep stop
Další funkce Plánování, simulace ponoru, logbook, záložky, stopky
Orientační cena 6500,- Kč
Příslušenství USB Kabel 1500,-

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit USB kabel pro připojení k počítači. Pro stažení ponorů lze použít běžné stolní aplikace i Suunto MD5. Jiná rozšíření přístroj nepodporuje.

 

Klady a zápory

+ Ochranné sklo

+ Luminiscenční vrstva displeje

- Složité ovládání

- Příliš malé symboly varování

 

Závěr

Zdálo by se, že se jedná o velmi levný, a přitom bohatý počítač pro začínající uživatele. Pro tyto potápěče však přístroj díky malým tlačítkům neznamená snadné ovládání. V porovnání s přístrojem Mares Quad sice uživatel dostane větší množství alarmů, které budí dojem podpory pro začínající uživatele, ale dostane také mnohem horší ovládání a mnohem menší displej. Špatná dostupnost tlačítek brání používat tento přístroj i jen jako bottom timer. Na druhou stranu dobře poslouží uživatelům, kteří nechtějí nic nastavovat a potápí pouze s jednou směsí.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

děkuji Romanu Jaškovi za zapůjčení počítače k testování

 

DiveSoft Freedom

04.10.2019

DiveSoft Freedom

Jedná se o technický počítač v cenové kategorii patnáct až dvacet tisíc korun. Podporuje režim pro libovolné směsi otevřeného i uzavřeného okruhu dle zakoupené varianty, včetně režimu hloubkoměru a nádechového potápění. Umožňuje současné použití až devíti plynů a má mnoho možností nastavení.

 

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj je osazen obdélníkovým displejem a dvěma tlačítky umístěnými na jedné straně. Na ruce počítač díky svým rozměrům působí dojmem, že vyčnívá do prostoru. V nastavení lze zvolit orientaci obrazovky, tlačítka tak mohou být napravo nebo nalevo. Vstup do menu a storno se provádí současným stiskem obou tlačítek, horní tlačítko slouží pro potvrzení, dolní tlačítko pro přesun na další volbu. Pokud je třeba nastavit ve volbách číselný údaj (např. procenta směsi), mění se hodnota nakláněním displeje. Tlačítka jsou vysoká a stisk je zřetelný.

Údaje jsou zobrazeny barevně na tmavém pozadí, takže jsou dobře čitelné za všech světelných podmínek. Velmi příjemnou vlastností je sada čtyř obrazovek, mezi kterými se lze během ponoru přepínat (detailní, přehled, třířádková a profil ponoru). Uživatel má tak k dispozici informace v takové podobě, v jaké se mu právě hodí. Jednotlivé obrazovky lze v nastavení deaktivovat.

Přístroj umožňuje uživateli měnit nastavení ponoru velice podrobně. Má tak plnou kontrolu nad chováním přístroje a není ničím omezen. Za naprosto skvělou vlastnost považuji, že mnohá nastavení lze měnit i pod vodou během ponoru. Klasický příklad je předání láhve mezi potápěči, kdy uživatel může změnit dostupné směsi. Použitý algoritmus nastavuje konzervatismus formou gradient faktorů, které lze zvolit pro běžný i nouzový výstup. Podobně lze nastavit i sestupovou/výstupovou rychlost pro tři úrovně hloubek. Dále lze např. vybrat počítání výstupu buď z aktuálního nebo z optimálního plynu.

Ponor lze zahájit automaticky (po zanoření) i ručně. Na rozdíl od rekreačních přístrojů lze ponor ukončit ručně, a to i pod vodou. Informace o průběhu ponoru jsou zobrazeny přehledně, varování probíhá nejen na obrazovce, ale i vibrací přístroje. Ignorování varování nemá za následek zablokování přístroje. Například umožní přepnout směs, i když potápěč nedosáhl maximální operační hloubky pro požadovaný plyn. Přepnutí plynu lze realizovat v nastaveních nebo dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.

Dekompresi lze sledovat velmi detailně včetně profilu ponoru a plánu výstupu. Nad rámec běžných informací se zobrazují informace o čase potřebném pro výstup na hladinu, o nejbližší zastávce i o množství plynu potřebném pro výstup.

 

Zařazení v modelové řadě

Všechny modely jsou hardwarově stejné, liší se pouze firmwarem. Uživatel, který si koupí přístroj pro jednu směs tak může pouhým dokoupením licence rozšířit svůj model o další funkce. Rozdíl je pak patrný pouze v množství směsí a typem ponoru (otevřený nebo uzavřený okruh). Uživatel nemusí měnit přistroj, na který je zvyklý, za model naprosto odlišný vzhledem, ovládáním nebo chováním. I nejlevnější model pro jednu směs nabízí funkce, které jiné technické počítače neposkytují. V listopadu 2019 bude na výstavě DEMA v Orlandu představena nová řada počítačů Freedom.

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit kabel pro čidlo kyslíku a počítač je pak možné použít i jako analyzátor. V balení je dodáván kabel, který slouží pro připojení ke stolnímu počítači anebo nabíjení. Ve stolním počítači se zařízení zobrazí jako disk pouze pro čtení. Stažení ponoru se tedy realizuje zkopírováním souboru a následným importem do programu.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD 
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka na boku
Baterie Li-Ion dobíjecí
Výdrž baterie 12-15 hodin
Kapacita paměti 100 hodin
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Nádechové
Plyny max 9, Nitrox do 100%, Trimix (podle verze)
Algoritmus ZHL-16B
Konzervatismus V procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Slaná voda dvě slaná a sladká
Nadmožská výška Automaticky 0-4464 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dosažení hlouby, výstupová/sestupová rychlost, čas na dně, deep stop, konec zastávky, CNS, pO2, konec bezdekompresního času, doporučené přepnutí plynu, překročení MOD, vybitá baterie
Další funkce Plán a simulace ponoru, plán výstupu, plyn nutný pro výstup, změna nastavení během ponoru, změna orientace obrazovky, vibrace, analyzátor O2, ukončení ponoru pod hladinou, rozsvícení displeje světlem, hry
Orientační cena 12000-20000,- Kč
Příslušenství  Kabel k čidlu O2 4000,-  čidlo O2 2000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Čtyři obrazovky

+ Široké možnosti nastavení

+ Možnost měnit nastavení i během ponoru

+ Nezablokuje se při porušení alarmu

+ Změna orientace obrazovky

+ Rozšíření formou aktualizace firmware

+ Možnost použití jako analyzátor O2

+ Vibrace

+ Aktivace displeje světlem svítilny

- Nastavení číselných hodnot nakláněním

- Rozměry přístroje, respektive jeho hloubka

- Kapacita baterie (na dlouhý jeskynní ponor nebo potápěčské safari je 15 hodin výdrže málo)

 

Závěr

Freedom je jednoznačně určen pro pokročilé uživatele. Možnosti nastavení vyžadují odbornost uživatele, který musí vědět, co dělá. Takový potápěč však získá zařízení, které se mu přizpůsobí a k ničemu jej nenutí. Přehledný displej, pohodlné ovládání a spousta drobných funkcí jako jsou upozornění vibracemi nebo aktivace posvícením na displej dělají tento počítač bezkonkurenčním pro technické nebo i velmi zkušené rekreační potápěče. Pro českého zákazníka se pak díky místnímu servisu stává jednoznačnou volbou. Jen stěží najdete takto vybavený, moderní přístroj v této cenové kategorii.

 

Odkazy

 

děkuji Martinu Dybalovi za zapůjčení počítače k testování

 

Suunto Vyper Air

24.09.2019

Suunto Vyper Air

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie kolem deseti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku i jako hloubkoměr. V nitrox režimu lze použít až tři směsi. Zajímavou vlastností je digitální kompas. Nyní již není v prodeji model Vyper Air, Vyper Novo je jeho nástupce. Tyto počítače se liší tím, že byla přidána drobná vylepšení. Oba modely se však obsluhují identicky, proto většinu zde popsaných vlastnosti lze nalézt i v modelu Vyper Novo.

 

Vyper Air

 

Klíčové vlastnosti

I když na první pohled by se mohlo zdát, že jde o hodinky, jedná se plnohodnotný potápěčský počítač. Rozdíl je vidět už na první pohled, Vyper je mnohem robustnější na výšku. Obsahuje podsvícený segmentový displej, který je rozdělen na tři řádky. První dva obsahují informaci o hloubce a dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, MOD nebo teplota. V případě připojené sondy se na třetím řádku zobrazí množství zbývajícího plynu. Ovládání je realizováno čtyřmi gumovými tlačítky po stranách displeje. Tlačítka je třeba pořádně stisknout, aby přístroj zareagoval. Pravé horní tlačítko slouží pro vstup do hlavního menu nebo rozsvícení displeje. Levé horní tlačítko pro výběr vlastnosti, uložení záložky nebo zobrazení kompasu. Dolní tlačítka pak slouží pro změnu hodnot. Z uvedeného je patrné, že uživatel si musí zvyknout, že jedno tlačítko má několik významů v různých režimech podle toho, jestli se stiskne nebo podrží. Zobrazení informací se snaží během ponoru přizpůsobit a nejdůležitější informace se vždy zvýrazní. Toho je využito i pro alarmy, které danou hodnotu rozblikají, ale v krajních případech rozblikají celý displej. I přes malý displej jsou do symbolů vtěsnány relativně detailní informace o profilu ponoru (deep stop, deco, alarmy apod.). Symboly jsou však příliš malé na to, aby byly čitelné při špatné viditelnosti. Vyper obsahuje širokou škálu nastavení včetně alarmů pro překročení maximální hloubky ponoru, doby ponoru, výstupové rychlosti apod. Při porušení alarmů se počítač zablokuje na 48 hodin.

Jako algoritmus je použit vlastní Suunto RGBM (viz. články o algoritmech). Ten je optimalizován na maximální dobu na dně při zachování bezpečnosti. Díky tomu vytváří relativně strmou výstupovou křivku, a tak může trvat pouze na zastávce v 3-6 metrech i při ponorech pod 30 metrů. U Vyper Air lze nastavit pouze tři hodnoty konzervatismu, nové modely přidávají dvě méně konzervativní hodnoty navíc. Jak tyto hodnoty ovlivňují profil ponoru výrobce neuvádí.

Na začátku ponoru uživatel volí režim potápění a teprve pak se dostane do jeho nastavení. Např. u nitrox režimu jsou to typicky použité směsi. Počítač se také sám automaticky zapne do posledního použitého režimu ihned po vložení do vody. Přepínání směsí probíhá podržením pravého dolního tlačítka, následně levého dolního a nakonec potvrzením levým tlačítkem. Vzhledem k tomu, že informace o vybrané směsi je napsána těmi nejmenšími písmeny, je přepínání dosti nepohodlné.

Zajímavou vlastností je digitální kompas, který umožňuje nastavit si jednu záložku - kompas pak ukazuje šipky, kterým směrem se má potápěč otočit, aby dosáhl uloženého směru. V režimu kompasu je hlavní část obrazovky vyčleněna pro kompas, hloubka a dekompresní informace jsou však stále zobrazeny. Kompas je ovšem třeba před ponorem kalibrovat. To lze jen stěží realizovat na kovové lodi. Vzhledem k tomu, že kompas zabírá největší část displeje a ostatní informace se pak zobrazují pouze malými písmeny, je vhodnější použít samostatný kompas a tento integrovaný použít pouze jako nouzové řešení.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, pod ní je zobrazena hloubka další zastávky. Zbývající čas na zastávce se zobrazuje v celých minutách. Pokud ovšem použijete jako režim vzduch nebo hloubkoměr, další ponor již na Nitrox není možný až do vypršení varování „Nelétat“.

 

Zařazení v modelové řadě

Konkurentem z rodiny Suunto je počítač Suunto Zoop, který neobsahuje kompas a umožňuje pouze jeden plyn s maximálně 50 % kyslíku. Vyper tedy cílí na pokročilé potápěče nebo náročné začínající potápěče, kteří ještě neuvažují o dražším modelu EON nebo chtějí potápět náročnější ponory a vystačí si s malým displejem.

 

Parametry

Displej 3 řádkový segmentový
Velikost displej 35x35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách disleje (nahoru, dolu, storno, potvrdit + jiné fuknce aktuálního stavu)
Baterie CR2450 výměna v servisu
Výdrž baterie 200 ponorů / 2 roky
Kapacita paměti 40 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Nitrox 21-100%
Algoritmus Suunto RGBM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, simulace ponoru, logbook, kompas, záložky, stopky
Orientační cena 10000,- Kč
Příslušenství  Sonda 7000,-

 

Rozšíření

Přístroj je dodáván s vlastním USB kabelem pro připojení k počítači, který obsahuje zobáčky pro přichycení k přístroji. Jakmile však přístroj položíte na stůl, je vidět, že konektor nedrží pevně. Toto je u novějších modelů vyřešeno kulatým konektorem se závitovou pojistkou přichycení. Pro stažení ponorů se mi podařilo použít SubSurface, Divinglog.de, lze použít i Suunto MD5. Staženy jsou všechny důležité informace o průběhu ponoru. Přesnost profilu lze ovlivnit v přístroji nastavením, jak často má počítač ukládat hodnoty čidel v rozsahu 5-30 sekund (přesnější profil logicky znamená méně místa v paměti pro ponory).

 

Klady a zápory

+ Interaktivní průvodce na stránkách

+ Připojení ke stolnímu počítači

+ Velké množství alarmů a nastavení

+ Záložky během ponoru a v kompasu

+ Ochranné sklo

- Pouze dvě informace velkým písmem

- Příliš strmá křivka výstupu

- Kalibrace kompasu

- Kompas se automaticky vypne

- Příliš malé symboly varování

- Navrhuje vybrat dekompresní směs na začátku ponoru

 

Závěr

Vyper umožňuje celou škálu nastavení pro alarmy, poskytuje možnosti výběru vícero směsí a funkce pro pokročilé uživatele. Díky malému displeji a nepohodlnému ovládání různými kombinacemi gumových tlačítek však nebude vhodnou volbou a jsem přesvědčen, že pokročilý uživatel jej velice rychle vymění za uživatelsky přívětivější přístroj.

 

Odkazy

Mares Quad

14.09.2019

Mares Quad

Jedná se o rekreační počítač z cenové kategorie 5-10 tisíc korun. Obsahuje velký třířádkový segmentový display a čtyři ovládací tlačítka v rozích. Lze jej použít pro ponory na vzduch, Nitrox 21-100% kyslíku a jako bottom timer. V Nitrox režimu lze použít až tři směsi. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační počítač, obsahuje velké množství alarmů upozorňujících potápěče během ponoru.

Mares Quad počítač

 

Klíčové vlastnosti

Uživatele okamžitě oslní ovládání. Čtyři tlačítka se dají lehce naučit (nahoru, dolu, potvrdit a storno) a i v suchých rukavicích jsou lehce nahmatatelné. Nejsou sice vysoká, ale stisk je zřetelný. Při potápění na vzduch uživatel prakticky nic nemusí nastavovat a během ponoru vidí hodně velkými písmeny nejdůležitější informace. Začátečník tak nemusí přemýšlet, v které části display je která informace. Display je dobře čitelný ve špatné viditelnosti i bez podsvícení. Velice nemilou vlastností je, že počítač se automaticky zapne po zanoření až za 20 sekund, pokud jej zapomenete na hladině těsně před zanořením zapnout ručně. Pokud jej zapnete a nezanoříte se do 3 minut, počítač se opět vypne. Stačí se tedy zpozdit při před ponorové kontrole (což se mi stalo) a rozčarování z vypnutého počítače pod vodou je nemilé. Pro výpočet používá Mares RGBM algoritmus, který najdete na všech počítačích Mares kromě Mares Genius. Tento algoritmus se snaží o maximalizaci času na dně (viz. články o algoritmech) při zachování dostatečné bezpečnosti.

Při zadávání směsí počítač vyžaduje seřazení směsí vzestupně, podle množství kyslíku. Nepřišel jsem sice na to proč, ale rozhodně to pomáhá v lepším zapamatování, která směs je která. Přepínání směsí pak probíhá dlouhým podržením pravého dolního tlačítka, následně stejným tlačítkem výběr směsi a následně opět dlouhým podržením pro potvrzení volby. Během přepínání se zobrazí symbol směsi i jeho maximální operační hloubka. Toto mi přišlo velice pohodlné a snadné. Horší to ovšem bylo s nastavením režimu. Pro Nitrox je třeba před ponorem přepnout počítač do Nitrox režimu a pokud tak neučiníte, další ponor je už vzduch vynucen a nelze se na Nitrox přepnout. Bohužel po zapnutí počítače není zřejmé, jaký režim je zapnut, proto je vhodné jej před každým ponorem zkontrolovat. To by ale měl uživatel stejně udělat, protože měří směs a musí opravit složení směsi v nastavení podle aktuálně naměřených hodnot. Na rozdíl od Suunto počítač netrvá na směsi s vyšším obsahem kyslíku ihned po zanoření, pokud má být Nitrox použit pouze jako dekompresní plyn na konci ponoru.

Z alarmů je nejzajímavější "Run away alarm", který uživatele upozorňuje na to, že by měl zahájit výstup při narůstajícím čase pro dekompresi. Počítač totiž obsahuje funkci, která během ponoru zobrazuje celkovou dobu výstupu, pokud potápěč zůstane v hloubce o dalších 5 minut déle. Počítač dále obsahuje běžné alarmy jako je překročení MOD, překročení výstupové rychlosti, nedodržení bezpečnostní zastávky apod. A jako u jiných rekreačních počítačů u některých hodnot dochází k zablokování přístroje na 24 hodin.

 

Zařazení v modelové řadě

Oproti mnohem dražšímu modelu Mares Genius (dříve Icon) neobsahuje barevný display a spoustu uživatelských drobností. Vyniká ovšem jednoduchostí a srozumitelností průběhu ponoru. Oproti hodinkovým počítačům je tento svým displayem jednoznačně určen pro přístrojové potápění. Cenou je pak jednoznačnou volbou pro začínající uživatele.

 

Rozšíření

Přístroj se dodává také ve variantě se sondou, tato verze je označena jako Quad Air. Pro připojení k počítači je použit USB kabel s vlastním Mares konektorem, který se zapojuje do dvou kovových pinů jako kolíkem na prádlo. Pomocí něj lze pak stáhnout ponory nebo aktualizovat firmware. Konektor drží pevně a nepůsobil žádné problémy s připojením. Problém vidím spíš na straně software. Pro stažení ponorů je nutné na Windows stolním počítači nainstalovat Mares Dive Organizer, který na první pohled působí zastaralým dojmem. Stažení ponorů do divinglog.de se mi nepodařilo.

Mares Dive Organizer - Stažený ponor

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 70 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka nohoře a dvě dole (nahoru, dolu, storno, potvrdit)
Baterie CR2450 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 200-300 ponorů
Kapacita paměti 35 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Nitrox 21-100%
Algoritmus Mares RGBM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká a sladká podle EN13319
Nadmožská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 7500,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1500,- Sonda 5000,-

 

Klady a zápory

+ Velmi velká písmena
+ Čtyřtlačítkové vládání
+ Tlačítka umístěna na horní a dolní straně
+ Přepnutí směsi na tři stisknutí jedním tlačítkem

- Připojení ke stolnímu počítači
- Není vidět, jaký režim (Nitrox nebo Vzduch) je zvolen
- Zpoždění zapnutí před ponorem

 

Závěr

Jedná se velmi jednoduchý, uživatelsky velmi přívětivý počítač. Je velmi vhodný pro začátečníky i rekreační potápěče potápějící na vzduch i Nitrox.

 

Odkazy

 
děkuji Jiřímu Tomkovi za zapůjčení počítače k testování

Funkce potapěčského počítače

26.02.2018

Potápěčské počítače jsou sice dnes již defacto standard v rekreačním potápění (2018), ale nejsou nezbytnou nutností (např. cvičení v bazénu). Při plánování ponoru se sice můžeme obrátit na tabulky nebo použijeme plánovací program v počítači či mobilu (viz. ostatní články na SP), ale během ponoru má počítač svou nenahraditelnou roli, tedy počítat. Zajímavé ovšem je, že není snadné najít nějaký materiál, který by popisoval, co od takového počítače čekat a jak který počítač danou problematiku řeší. Představme si typického začátečníka, který právě absolvoval kurz a rozhodl si koupit svůj první počítač. Nebo potápěče, který si počítač koupil kdysi a již mu dosloužil. Zpravidla sáhne po počítači, který má jeho okolí nebo se kterým se setkal v kurzu. U některých agentur lze také absolvovat specializovaný kurz "potápění s počítačem", ale obávám se, že to není nejnavštěvovanější školení. Řekl jsem si tedy, že by bylo dobré podívat se, co dnešní počítače nabízí za funkce a jak k těmto funkcím přistupují.

Tento článek nemá sloužit jako srovnání počítačů různých značek. Nemůže sloužit ani jako univerzální návod nebo návod na libovolný z uvedených přístrojů, vždy se řiďte pokyny výrobce. Spíše by měl umožnit potápěči udělat si představu o funkcích, které by měl požadovat a koupit si následně takový počítač, který mu svými možnostmi umožní ponor si opravdu vychutnat. Dovolím si uvézt příklad jedné potápěčky, která komentovala svůj nový počítač po ponoru slovy: "On (počítač) na mě jako řve, že mám zůstat na laně ještě tolik minut? To se jako zbláznil nebo co? To musím hned vypnout...".

Pojďme se tedy podívat, jaké podmínky typický ponor ovlivňují. Přijedeme na lokalitu, a jak již z tabulek víme, nadmořská výška ovlivňuje dekompresi. Jinak bude tedy asi vypadat výpočet u moře a jinak na horách. Patříme mezi opatrnější potápěče nebo máme zdravotní omezení. Během ponoru může dojít k lidské chybě a chceme být varováni, že něco není v pořádku. Po ponoru bychom rádi věděli, jak ponor proběhl, případně jaký další ponor si můžeme naplánovat. U nastavení některých funkcí se bohužel nevyhneme odborným pojmům a zkratkám známým pokročilým potápěčům. Začátečník je může v textu ignorovat, popřípadě si může nechat poradit od svého instruktora, zda danou funkci např. nebude potřebovat v jednom z následujících kurzů. U odborných pojmů jsem proto uvedl odkaz na články, kde se lze s danou problematikou seznámit.

Konzervativnost algoritmu

Toto nastavení je v přístrojích jednoznačně nejdůležitější, protože dává uživateli možnost nejvíce ovlivnit profil ponoru. Díky tomu lze využít tuto proměnnou k zohlednění zdravotního stavu nebo kondice potápěče. Dostupné hodnoty závisí na použitém algoritmu. Všechny algoritmy, se kterými se setkáte v počítačích, jsou bezpečné. Pro referenci jsem uvedl, jaký model počítač vnitřně používá. Vždy byste měli plánovat ve stejném algoritmu, jaký používá váš počítač, protože jinak budete potápět jiný profil, než jste si naplánovali. Obvykle nastavení obsahují 2-4 možnosti zvýšení "přísnosti" dekomprese. Pokročilejší počítače umožňují nastavení modelu přímo pomoci gradient faktorů. I ta nejtolerantnější hodnota by měla dostačovat k bezpečnému ponoru. Rozdíl krajních hodnot může být tak značný, že celková doba výstupu se může prodloužit třeba i na dvojnásobek. Vždy byste měli volit kompromis mezi hodnotou, kterou považujete za bezpečnou a hodnotou, která znamená nejkratší dobu výstupu.

Nastavení nadmořské výšky před ponorem

Hustota okolního media, ve kterém se pohybujeme (vzduch, voda) ovlivňuje výpočet, protože větší tíha vytváří větší tlak. Výpočet bezdekompresního času/dekomprese je závislý na počátečním tlaku. Ten je dán tlakem na hladině. Tlak okolí se však mění s nadmořskou výškou, proto tento fakt musí být pří výpočtu zohledněn. Počítače tuto veličinu umožňují nastavit v několika stupních, podobně jako je tomu u dostupných tabulek. Vzhledem k tomu, že uživatel rád zapomíná, přijde mi logické, aby počítač uměl tento vliv dopočítat sám bez nastavování. Považuji za nepraktické, aby uživatel na vysočině zjišťoval, jestli si má zapnout 0-300 m nebo vyšší hodnotu.

Slaná nebo Sladká voda

Stejně jako s nadmořskou výškou i s hustotou vody se mění měření tlaku, ze kterého počítače určují hloubku. Protože slaná voda bude mít větší tíhu, bude mít také větší účinek na měření hloubky. Např. Mares uvádí, že špatné nastavení může mít 1-3% vliv na přesnost měření hloubky. Na výpočet dekomprese to vliv nemá, protože ta se počítá z tlaku.

Nastavení bezpečnostní zastávky

Některé počítače umožňují nastavit, v jaké hloubce má být bezpečnostní zastávka provedena a na jak dlouho. Pokud toto nastavení nelze ovlivnit, je zastávka plánována v standardních 3-6m po dobu 3-5 minut. A lze se to dozvědět pouze z návodu. Počítače se také liší v toleranci, jakou odchylku od požadované hloubky budou jako zastávku požadovat.

Deep stopy

Jde o dodatečnou zastávku prováděnou v hloubce odpovídající polovině rozdílu tlaku dosaženého při výstupu z hloubky. I přesto, že názory na využití této zastávky pro rekreační potápění nejsou jednoznačné, v počítačích ji běžně najdete. Jde pouze zapnout, zda zastávku zobrazovat či ne. Nejde o zastávku povinnou. Pokud ji potápěč neprovede, výpočet se přizpůsobí, nehrozí žádná penalizace. Zastávka je přidávána u ponorů do větší hloubky než 20m. Někdy lze také nastavit její délku v minutách. Vzhledem k tomu, že zastávka bývá 1-2 minuty, je u této funkce vhodné aby počítač uměl čas na zastávce zobrazovat v sekundách nikoliv v minutách. (Viz. také tento článek)

Určuje minimální hloubku v metrech, ve které bude provedena poslední zastávka. Toto nastavení je vhodné nejen v jeskyních, ale např. i na moři, kde je velmi těžké udělat zastávku ve 3 metrech v případě vln.

Rychlost výstupu

Podobně, jako doposud vyjmenované parametry i tento ovlivňuje profil ponoru. Pokud jej počítač umožňuje, lze určit výstupovou i sestupovou rychlost pro různé rozsahy hloubek v metrech za minutu.

Nastavení směsí

Toto nastavení je dostupné pouze pokud počítač umožňuje vícero směsí. Počítače lze rozdělit do tří kategorií, ty co směsi neumí vůbec (dnes již nemá význam), ty co umí nejčastěji 2-3 a to pouze Nitrox, a ty co umí i trimix. Při výběru počítače je toto hlavní funkce, která rozhodne, jestli si koupit dražší model, který umí směsi nebo ne. Prakticky vždy jsou uvedeny v průběhu ponoru i během nastavení hodnoty ppO2 a MOD. Pokud počítač umí směsi, obsahuje i související varování (překročení hloubky pro směs apod.).

Plánování dalšího ponoru

Vzhledem k tomu, že přístroj má v sobě vestavěnu paměť, umí z předchozích ponorů vyvodit důsledky pro následné chování potápěče. Jedná se především o úpravu profilu během následujícího ponoru, možnost určit příští bezdekompresní limit a upozornění nelétat po ponoru. Vzhledem k možnostem ovládání a malé obrazovky nebývá plánování příliš pohodlné.

Varování na nebezpečný průběh ponoru

Všechny počítače obsahují varování, která mají pomoci chránit před chybou lidského faktoru. Uživatel může většinu varování vypnout. Počítače umí varovat blikáním obrazovky nebo zvukovým signálem. Např. DiveSoft navíc umožňuje varovat i vibrací přístroje. Vzhledem k tomu, že škála varování je veliká, a každý přístroj má jinou skupinu varování, uvádím pouze některá varování, se kterými se můžete setkat:

 • zbývající bezdekompresní čas: nejdůležitější kontrola pro rekreačního potápěče, největší číslo (kromě hloubky) na obrazovce v minutách.
 • velká výstupová rychlost: zpravidla při překročení max. 10m/min. bývá zobrazováno formou teploměru na straně obrazovky. Čím větší sloupec, tím rychlejší výstup. Při běžném ponoru by měl být sloupec vždy minimální.
 • neprovedená zastávka: v závislosti na důležitost zastávky může vézt až k zablokování přístroje na několik desítek hodin
 • množství plynu: pokud k počítači koupíte i sondu, která se připevňuje na první stupeň automatiky, je schopen počítač hlídat, kolik zbývá plynu v láhvi. Toto varování nelze použít jako náhradu manometru. Někdy lze také nastavit související varování při dosažení limitu množství plynu pro návrat.
 • překročení maximální hloubky: Je vhodné především pro začátečníky, aby získali podporu kontroly hloubky dle jejich dosažené kvalifikace
 • překročení maximálního času ponoru: např. pokud na nás čeká loď, je pevně stanoven plán, který je potřeba dodržet
 • přepnutí na nejvhodnější směs: pro optimální dekompresi může počítač nabízet nejvhodnější směs podle aktuálního průběhu ponoru
 • překročení hloubky pro směs: při tomto problému může dojít k ohrožení zdraví, týká se pouze počítačů pro směsi
 • vybitá baterie: stav baterie byste měli kontrolovat vždy, před každým ponorem. U počítačů, které mají dobíjecí baterii, přístroj zpravidla vydrží pouze několik ponorů a je proto kontrola baterie velice důležitá. U přístrojů, kde je třeba baterii vyměnit, je třeba tuto kontrolu provézt před odjezdem na dovolenou.
 • nelétat po ponoru: Tuto vlastnost využijete při dovolených v zahraničí (Egypt apod.). Letadlo v kabině sníží tlak a může způsobit dekompresní nemoc. Jde o podobný jako potápění v jiné nadmořské výšce
 • Dosažení procenta nasycení kyslíkem (CNS): Bývá zobrazována procenty v nastavení směsí nebo při plánování následujícího ponoru

Přehled funkcí uvedených počítačů:

Abychom se nebavili o nějakém abstraktním neexistujícím zařízení, jako referenci jsem vybral zástupce některých z u nás v ČR aktuálně prodávaných značek. Na modelu počítače v tomto případě nezáleží, protože dražší modely se chlubí nadstandardními funkcemi jako barevný display, vícero směsí, podpora externího čidla tlaku v láhvi apod. Základní nastavení ponoru však podporují i nejlevnější modely a rozdíly mezi produkty jednoho výrobce jsou minimální. V textu tedy budu odkazovat na produkty Suunto Vyper Novo, Mares Quad a Aqualung i750TC z kategorie rekreačních a z kategorie technických DiveSoft Freedom. Nevybral jsem žádný konzolový počítač, neboť uživatel velice rychle přijde na to, že potápěčský počítač patří na ruku. Na konzoli není pohodlně dostupný a nelze jej také pohodlně vyměnit za jiný v případě poruchy, či půjčit kolegovi.

Následující tabulka zobrazuje ukázky, jak výrobci umožňují jednotlivé funkce ovlivnit v zmiňovaných přístrojích. 

  MARES SUUNTO AQUALUNG DIVESOFT
Algoritmus Mares RGBM Suunto RGBM ZHL-16C ZHL-16B
Konzervativnost tři úrovně tři úrovně lze pouze zapnout přísnější režim odpovídající přidání 915 m nadmořské výšky k aktuální nadmořské výšce v procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Nadmořská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm. ručně, tři úrovně 0-3000 mnm. automaticky, pracuje v rozsahu 0-4270 mnm. automaticky 0-4464 mnm.
Slaná voda tři režimy slaná, sladká a sladká podle EN13319 Nelze nastavit dvě slaná a sladká dvě slaná a sladká
Bezpečnostní zastávky nenastavitelné, při nedodržení se zablokuje nenastavitelné, při nedodržení se zablokuje na 48h 3,5 min. v hloubce 3-6m. (umožňuje ignorovat, za nedodržení nenásleduje žádná penalizace) velká škála nastavení, žádná penalizace
Deep stopy Ano 1 nebo 2 min. Ano 1-3 min
Nastavení směsí zobrazuje ppO2, MOD, varování 75% CNS zobrazuje ppO2, MOD, varování překročení OTU nebo CNS přes 80% zobrazuje ppO2, MOD, varování 80% OTU podle verze, zobrazuje ppO2, MOD, alarm od 70% CNS

Pozn.:

 • AQUALUNG - Informace o přístroji získány pouze z návodu, neověřováno na skutečném přístroji

Velikost nabídky nastavení

Je důležité upozornit, že čím víc nastavení počítač má, tím je také snadnější jej nastavit do režimu, ve kterém bude přesné následování jeho pokynů velmi nebezpečné. Proto lze počítače rozdělit do dvou skupin, rekreační, kde je kladen důraz na jednoduchost a technické (např. DiveSoft), kde je kladen důraz na co největší přizpůsobivost. Zde se ovšem očekává, že uživatel je schopen pokročilá nastavení využít. Na opačnou stranu lze postavit rekreační počítač typu Suunto, který se například při porušení dekompresních časů zablokuje na 48 hodin a nelze jej po tuto dobu používat. V návodu je sice napsáno, že "do tohoto stavu se uživatel pravděpodobně nikdy nedostane", ale že na zablokování opravdu trvá, poznáte, až se vám to stane. Ač se to zdá divné, může se hodit mít možnost takto zablokovaný počítač odblokovat, např. když chci půjčit po ponoru počítač jinému potápěči. Znalost počítače je nutná také vzhledem zobrazování jednotlivých hodnot. Například pokud vám počítač nabízí hodnoty konzervatismu algoritmu P0,P1,P2, je pak P2 přísnější než P1 nebo naopak (funkce "FAct" u Maresu)? Především na malých obrazovkách jsou názvy nastavení a hodnoty zobrazovány pomocí zkratek a symbolů.

Závěr

Počítače obsahují všechny funkce potřebné pro bezpečný ponor. Pokud však nebudete počítač umět nastavit, může se vám stát, že i když všechny veličiny výsledný profil ovlivňují jen trochu, v součtu odchylka může udělat i několik procent. Proto je vždy dobré návod přečíst a svůj počítač dobře znát. V dnešní době již nelze koupit nový přístroj, který by byl chudý na funkce, a ceny postupně klesají. Do budoucna lze očekávat větší a barevné obrazovky a vícero funkcí i u levnějších modelů. V obchodech lze také pozorovat nárůst modelů s dobíjecí baterií. U těch by vás mohlo zaskočit nabíjení především na odlehlých lokalitách. U všech výrobců bude logický podobný trend, jako to ukazuje DiveSoft, kde hardware všech modelů je stejný a přidání funkcí se realizuje nákupem aktualizace software. Ten lze pak nahrát ze stolního počítače. Získané poznatky bude asi nejlepší shrnout formou doporučení pro koupi přístroje:

 • Přečtěte si návod ještě před nákupem, obvykle je ke stažení na internetu
 • Pokud jej má někdo v okolí, zeptejte se, zda vám jej nemůže zapůjčit alespoň na jeden ponor (není nic lepšího, než vlastní zkušenost)
 • Zamyslete se nad tím, jestli vám bude pod vodou ovládání a obrazovka vyhovovat (malá tlačítka, malé písmo apod.)
 • myslete i na budoucnost a rozmyslete si, jestli vám příští rok nebude nějaká funkce chybět (to že letos nemáte kurz na Nitrox neznamená, že si jej neuděláte příští sezónu). Toto rozhodnutí se týká hlavně funkce Nitroxových směsí.
 • Hledejte, zda výrobce nabízí aktualizaci software počítače (získání nových funkcí, opravy chyb v jejich programu)
 • Upřednostňujte počítač, který lze propojit se stolním počítačem, tato funkce přístroj neprodraží
 • vyhněte se počítačům, u kterých je pro výměnu baterie potřeba drahý servisní zásah

Odkazy a návody k použití uvedených počítačů:

autor: Jiří Pokorný