Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Backplate s postrojem

01.07.2023

Popis správného nastavení postroje s d-kroužky naleznete v příloze knihy.

 

Zádová deska

Funkcí zádové desky (angl. backplate, BP) v kombinaci s postrojem je poskytnout stabilní a pohodlné připevnění monoláhve či dvojčete s křídlem na záda potápěče a umožnit připevnění dalšího vybavení. Sekundární roli hraje backplate v zátěžovém systému potápěče. Materiálem je většinou nerez ocel vhodné tloušťky (hmotnosti) ‒ většinou 3 mm (2,3 kg) nebo 6 mm (4,6 kg), dural (asi 700 g) nebo lehčí z uhlíkových vláken (asi 400g). Každý potápěč si však může (nechat) vyrobit individuálně silný, a tím pádem i těžký backplate, který sníží či úplně nahradí nutnost přídavné zátěže. Na trhu existují i backplaty menších rozměrů vhodné pro ženy, děti nebo menší potápěče. Plastové backplaty se z důvodu nedostatečné pevnosti a odolnosti materiálu nepoužívají. Zejména pro cestování by byly skvělou pomůckou. Doufejme, že jednou budou tak odolné, abychom je mohli používat v kombinaci s libovolným dvojčetem a aby jim nevadil ani pád s přístrojem na zádech.

 

Nerez backplate.  Zeleně jsou znázorněny otvory nezbytně nutné k jejímu užití.

 

Aby byla zádová deska kompatibilní s doplňky jiných výrobců a ty bylo možné různě nastavit, je na klasickém backplatu více otvorů, než potřebujeme. Otvory k provléknutí postroje (podélné) a k připevnění k láhvi/dvojčeti (kulaté) jsou na obrázku na předchozí straně znázorněny zeleně. Kulaté otvory po obvodu BP mohou sloužit k připevnění kapsy na zvedací vak. Ty na levé straně desky (za levou rukou, když ji máme na zádech) potom také k připevnění postroje na argonovou láhev. Otvory pro postroj nesmějí mít ostré hrany, aby popruh odolal používání po co nejdelší dobu. Někteří potápěči, ale to spíše výjimečně, ho v místech průchodu otvorem chrání navíc kouskem duše.

Když si poprvé v obchodě dáme v tričku na záda kovovou desku s pevným holým postrojem, nebude to asi tak příjemné jako výrobky, které mají za úkol se co nejrychleji prodat, přičemž pohodlí na suchu je upřednostňováno použitelnosti a přednostem pod vodou. Backplate v potápěčském obleku bude mnohem pohodlnější. Jeho úkolem však není pohodlné nošení těžké výstroje na dlouhé vzdálenosti.

 

Pohled na hliníkový backplate a úhel ohybu ze zadní strany.

 

Hlavní popruh postroje

Backplate je protažen souvislým ničím nepřerušeným popruhem z pevného asi 5 cm širokého voděodolného materiálu (angl. harness), který tvoří ramenní a pásovou část postroje. Způsobů provléknutí postroje backplatem je více. V knize popisovaná metoda je považována za nejpraktičtější, nejpohodlnější a zajišťuje, že pásový popruh přilne co nejblíže k tělu. Díky správnému vedení postroje a nastavení na tělo celek dokonale přiléhá a drží. Proto není zapotřebí hrudního spojení mezi ramenními popruhy, kterým jsou vybaveny nejen žakety, ale i tzv. „tech“ křídla a produkty, které jsou vhodné výstroji velice podobné a sdílejí s ní leckterá pozitiva. Hrudní popruh může omezovat dýchací svaly a překážet dopouštěcímu ventilu sucháče s hadicí a E/O kabelem.

Na ramenní popruh nepatří „výztuže pro pohodlí nošení na suchu“, jelikož jsou zbytečné. Pokud pravidelně transportujete dvojče stovky metrů po souši, budete na to mít pravděpodobně jiný názor. V tom případě však výztuž nesmí kolidovat s d-kroužky a další výstrojí.

Popruhy jsou nastaveny tak, aby ve vodě ani na hladině neomezovaly nevhodně pohyb v ramenou, netlačily na břicho či do rozkroku.

 

Backplate s postrojem a kapsou na zvedací vak či bójku.

 

 

 

 

Příště: Mezinožní popruh

autor: Jan Špalek