Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)
Připevnění hlavy k d-kroužkům
Pokud se hlavní světlo nepoužívá na ruce, je připevněno k pravému d-kroužku ramenního popruhu. V ideálním případě je jeho kabel prostrčen pod dlouhou hadicí (tj. blíže k tělu) a pásový popruh, aby bylo zamezeno jeho možnému zachycení a kabel nestál v cestě v případě nutnosti poskytnutí dlouhé hadice partnerovi bez plynu. Svítilnu nezavěšujeme kabelem kolem krku, kde by kolidovala s hadicí dlouhou či s hadicí zrovna používané stejdžautomatiky, a tím ztěžovala poskytnutí v OOG situaci partnera.
Dvě očka na hlavě k použití double-enderu.
Existují kombinace různých vhodných variant přichycení karabiny k hlavě světla. Volíme je přednostně podle příslušnosti k výcvikové organizaci či s ohledem na standardizaci v týmu. Potápěči GUE připevňují na pravou vrchní část goodmanky (tj. nad levý palec) malou psí karabinu a na kabel za hlavou světla očko tvořené gumicukem. V obou případech většinou za použití jeskynní šňůry. Očko je co nejmenší, ale tak velké, aby do něho šel jednoduše zacvaknout double-ender. Dříve užívala GUE variantu se dvěma očky. Na trvale umístěnou karabinu se přešlo, aby bylo v případě selhání okamžitě možné nefunkční světlo zavěsit. Abychom neztráceli čas s odcvakáváním dvoukarabiny z pravého d-kroužku, jejím přicvakáváním do očka, na které stejně nevidíme. Nebo abychom nesahali po záložce a se vším ve tmě nežonglovali, zatímco třeba řídíme skútr a nemůžeme signalizovat týmu. Tomu pár sekund potrvá, než si nepřítomnosti našeho světelného kuželu všimne. Některým potápěčům se šňůra držící karabinu rychle prošoupe o hrany ručky. Je nutno přistoupit k pečlivému ztupení hran jemným pilníkem a častější kontrole šňůry. SK pásky jsou k tomuto účelu nevhodné.
Konfigurace podle UTD. Dvě očka spojená double-enderem.
Malá karabina na ručce nepřekáží ani při práci se šňůrou (naviják, cívka) a lze ji pohodlně přidržet palcem levé ruky, aby nevlála v prostoru, pokud je to vhodné. Double-ender, který se do zadního očka cvaká, má své místo na pravém prsním d-kroužku. Přicvaknutí za karabinu slouží většinou k dlouhodobému zavěšení. Použití double-enderu se využívá krátkodobě, když si potápěč potřebuje posvítit na práci obou rukou. Záleží však na rozměrech světla, přesném umístění karabiny/očka a dalších individuálních znacích. Zkrácená varianta přicvaknutí double-enderu spočívá v tom, že očko hlavy svítilny chytíme spolu s d-kroužkem do jediného oka double-enderu (obr. str. 175 knihy Výstroj pro rekreační, technické, vrakové a jeskynní potápění). To přidrží výstroj ještě blíže k tělu.
Malá karabina na ručce podle GUE.
Potápěči UTD používají metodu, při které je přes vrchní stranu svítilny veden gumicuk připevněný na obou stranách do štěrbiny ve tvrdé goodmanově ručce. Na kabelu za hlavou je očko pro double-ender. UTD zrovna nepoužívaný double-ender svítilny necvaká na pravý ramenní d-kroužek, ale nechává ho stále umístěný jednou stranou v očku hlavy a druhou stranou na gumicuku nad hlavou.
Zadní očko z gumicuku zobrazeném na další fotografii.
Gumicuk s uzly na koncích.
Jak GUE, tak UTD má tedy na světle karabinu, za kterou lze okamžitě funkční i nefunkční světlo přicvaknout na d-kroužek. Gumicuk pevně natažený přes hlavu ulehčuje dočasné držení palcem pravé ruky, která zrovna řídí skútr, aniž bychom si museli přidělávat tzv. očko na palec. Některým potápěčům vyhovuje nepřítomnost trvalé karabiny propagované GUE, která „jim překáží“ např. při práci se šňůrou. Vše záleží na konkrétním místě připevnění, velikosti karabiny i ručky a jejím nastavení.
Nejvhodnější doplňky k přichycení hlavy svítilny
- na ručce napravo karabina, vzadu na kabelu očko (GUE)
- na ručce a přes hlavu gumicuk, vzadu na kabelu očko (UTD)
- na ručce vpravo i vzadu na kabelu očko (stará metoda GUE)
- pouze vzadu karabina (u malých hlav s (polo-) měkkou ručkou)
- trvalé umístění malých psích karabin na ručce a na kabelu