Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Kanistr hlavního světla

14.02.2025

Kanistr hlavního světla

Kanistr obsahující baterie má většinou tvar válce, který odolává lépe tlaku. Materiálem je často delrin, který se dobře obrábí. Tělo kanistru je vysoustruženo z jednoho kusu materiálu. Vhodnější je kanistr, který lze bez použití nástrojů během několika málo sekund otevřít (samozřejmě hovoříme o otevření na suchu) a zkontrolovat, jestli nebyl při ponoru zaplaven. Některé staré kanistry měly za stejným účelem průsvitný horní kryt. V dnešní době je běžnou praxí při letištních kontrolách a přepravě v příručním zavazadle kontrola obsahu kanistru. Známy jsou případy, kdy celní úředník požadoval otevření kanistru, u kterého je k tomu zapotřebí svěrák a nástroje. To nebylo možné, a tak byl kanistr zabaven. Moderní světla mají baterie v kanistru odizolované, ne pouze vložené. Pokud by došlo k zatopení přes víko, bude světlo dále fungovat.

 

Šrouby skruží kanistru jsou překryty hadicí a umístěny blízko k tělu potápěče.

 

Na víku kanistru je umístěn spínač světla chráněný proti nechtěnému zapnutí a vypnutí. Jedná se o jednoduchý spínač typu páčky, který má pouze pozici ON/OFF. Tomuto systému dáváme přednost. Pouze jednoduchost může zaručit spolehlivost, a tak se vyhýbáme složité elektronice a funkcím, které by mohly přispět k selhání světla, jako např. blikání, šroubovitý spínač (někdy na hlavě svítilny), magnetický spínač či tlačítko. 

Sekundární funkci plní kanistr v systému zátěže potápěče. V nouzi je ho možné odhodit či spíše předat partnerovi. To však platilo převážně v dobách, kdy byly běžné velké těžké kanistry s olověnou baterií. Dnes pro kanistry velice výkonné (např. 20 Ah). Jinak je pod kanistrem umístěna dlouhá hadice, aby nevisela volně ve vodě a nehrozilo její poškození nebo zachycení.

 

Vlastnosti delrinu

Delrin americké firmy DuPont je lehký velice odolný materiál známý téměř 70 let. Odolává dobře jak nárazům, tak výkyvům teplot oběma směry, nenasává vodu, lehce se opracovává a je dostupný. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Většinou má černou barvu.

 

Zdroj

Na rozdíl od záložních svítilen, ve kterých se užívají pouze baterie nedobíjecí, musí být zdroj hlavní svítilny dobíjecí. Kapacita kanistru by měla odpovídat potřebě potápěče/týmu a ponoru či potápění obecně. Hlavní světlo musí mít autonomii minimálně v délce času na dně. Záložní světla minimálně dvojnásobnou. Nespoléháme se na tvrzení výrobců, nýbrž provádíme čas od času tzv. burn test (viz dále) a před ponorem používáme ke kontrole nabití voltmetr, pokud je to vzhledem k typu baterie prospěšné.

Dříve se používaly do potápěčských světel převážně baterie olověné (angl. SLA ‒ Sealed Lead Acid) a nikl-kadmiové, od kterých se po letech přešlo k nikl-metal-hydridovým. V poslední dekádě se rozšiřuje několik typů baterií lithiových.

 

K ověření úrovně nabití nám dobře poslouží voltmetr.

 

Kanistr obsahující baterii při nabíjení.

 

Příště: Typy výbojek (hlavního světla)

autor: Jan Špalek