Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Ploutve

16.04.2025

Ploutve

 

Ploutve (angl. fins) umožňují potápěči kontrolovaný a efektivní pohyb pod vodou i na hladině. S vhodnými ploutvemi se lze bez problémů naučit nejen pohybovat dopředu za použití různých kopů (žabí kop, kraulový a jejich modifikované varianty), ale i točit na místě (tzv. helikoptéra), couvat, či se dokonce pohybovat do strany, aniž by bylo použito rukou či odrazů od podvodního prostředí.

 

Ploutev Turtle Fin.

 

Vhodné ploutve nesmějí být příliš dlouhé, aby v úzkých prostorách nevířily usazeniny. Delší úzké listy jsou vyrobeny pouze pro klasický kraulový potápěčský kop. Ten však HOG/DIR potápěči používají pouze v proudech. Listy musejí být poměrně tvrdé, aby byly plně funkční v proudu či při větším množství výstroje. Robustnost s minimem částí, které by mohly selhat, je nutností.

Za ideální lze označit praxí ověřený design ploutví ScubaPro JetFins vyráběných bez větších změn již od roku 1965. S výjimkou pásku jsou JetFins vyrobeny z jediného kusu gumy. Nejsou tedy poskládané z různých částí či slisovány z různě tvrdých směsí. List má vhodnou délku, šířku, tvrdost i design. Ploutve mají slabě negativní vztlak, což pomáhá potápěči držet nohy v horizontální poloze. Kotníkové zátěže jako pomůcky k vodorovné poloze ve vodě (trim) se zásadně nepoužívají. Řeší totiž problém, který lze vyřešit bez přidání další výstroje/zátěže. Turtle fins firmy XS Scuba jsou ekvivalentem JetFins, který vyplňuje mezeru velikostí nevyráběných firmou ScubaPro. Ostatní kopie těchto ploutví, levnější i dražší, mohou mít rozdílné vlastnosti ‒ hmotnost, tuhost, odolnost a kvalitu.

 

Ploutve ScubaPro JetFins se běžně prodávají s gumovými pásky. Ty je vhodné nahradit pružinami.

 

Pružiny   

I když jsou gumové pásky, standardně s JetFins prodávané, poměrně odolné, je vhodné je nahradit spolehlivějším a zejména pohodlnějším systémem, který umožňuje rychlejší nazouvání a zouvání, natož s promrzlými prsty v silných rukavicích. Většina DIR potápěčů volí nerez pružiny (angl. spring straps), ve kterých je vedena šňůra zaručující, že nebude pružina přetažena, a tím zničena. Před koupí je vhodné ověřit, zda není šňůra chybně naměřená a zda bude svůj účel plnit. Pružiny se prodávají v několika velikostech. Jiné jsou nastavitelné. Variantou jsou gumicuky vlastní výroby. Pásky/přezky a jejich většinou plastové připevnění jsou nejslabším článkem drtivé většiny ploutví s otevřenou patou. Použití rychlootevíracích plastových přezek je tedy vyloučeno. Při zachycení, např. o šňůru, by mohlo dojít k jejich otevření. Různá očka, která mají ulehčit obouvání ploutví, jsou stejně tak nežádoucí a jsou dobrým místem pro zachycení třeba větví potopených stromů nebo různých nástrah ve vracích potopených lodí.

 

Užívání pásku je méně pohodlné zejména v chladném prostředí.

 

Pro všechny typy potápění lze používat jedny a ty samé ploutve. Bez rozdílu, zda se potápíte ve sladké či slané vodě. Bez ohledu na to, jestli při tom používáte suchý nebo mokrý oblek. Bez toho, abyste je museli měnit v případě, že budete mít na zádech monoláhev místo dvojčete se stejdžemi. To, co je zapotřebí změnit, nejsou ploutve, ale rozmístění zátěže podél trupu potápěče. Nenechte se nikým přesvědčit o opaku (viz např. UTD Blog: How fins play a role in attaining proper balance and trim, YouTube).

 

Klíčem nastavitelná pružina.

 

Provázek v pružině firmy Lola.

 

Gumicuky vlastní výroby.

 

 

Nevhodné ploutve

Konkrétní typy zcela nevhodných ploutví jsou freedivingové ploutve, ploutve „rozstřižené“ nebo jiných patvarů. Ploutve s uzavřenou patou nejsou z praktických důvodů běžně používány. Absence botky na noze vylučuje bezpečný pohyb po souši i v mělčinách a použití v chladné vodě.

 

Zbytečný nazouvák pružiny. Lze ho odstřihnout.

 

Pružina s rychlospojkou.

 

Potápěč s freedivingovými ploutvemi. © Ivo Havránek

 

Ploutve jsou nedílnou součástí výstroje, ale každý potápěč by měl být schopen se do určité míry pohybovat i bez nich. © Frank Griga

 

Zničené JetFins: Ani kvalitní ploutve nemusejí být vyrobeny na věčnost.

 

Označení výstroje zamezuje záměně na souši a pomáhá orientaci pod vodou.

 

Tipy a triky

Ploutve by si měl potápěč pořizovat až po tom, co zakoupil oblek s obuví. Ploutve vyzkouší přímo na nazutou botku.

Pokud by při vylézání z vody hrozil pád, je lepší se přidržovat a mít volné ruce. Ploutve můžeme nechat na místě a později se pro ně vrátit. Další možností je ploutve zavěsit na bok. Odepneme manometr, na karabinu zavěsíme ploutve a připneme ji zpět na d-kroužek. Tlak na hadici je zanedbatelný vzhledem k její odolnosti.

Ploutve typu JetFins nemívají v prostoru pro botku otvory pro odvod vody. Tak je možné si v nich odnést vodu k vyčištění špinavé výstroje. Samozřejmě si otvory můžeme i sami vyvrtat.

Iniciály potápěče na spodní části ploutví ulehčí identifikaci partnera nejen v nižší viditelnosti, ale také na fotkách či videu.

Skutečný DIR potápěč by měl zvládnout plavání a vznášení se na místě (angl. hovering) i s jednou ploutví. Autorovi se plave zcela bez ploutví, v sucháči s dvojčetem lépe než s jednou jedinou ploutví. To bezprostředně souvisí se správně rozmístěnou zátěží a horizontální polohou ve vodě. Každý potápěč by měl navíc vědět jakou rychlostí s jakou výstrojí se pohybuje.

 

Orientační rychlost pohybu (autora) ve sladké vodě

Technika pohybu

(sucháč, 2x 12, S80)

Rychlost (m/min.)

Čas potřebný k překonání 100 metrů

Modifikovaný žabí kop volně

9

11 min.

Žabí kop volně

14

7 min.

Žabí kop svižně

21

5 min.

Couvání (bez S80)

7

13 min.

Skútrování v praxi

30‒60

2‒3 min.

 

Z dějin pružin

Pravděpodobně první komerčně prodávané nerezové pružiny pro ploutve nabízela od poloviny 70. let 20. století americká firma Farallon. Podle Daniela Daltona Sr. stály v té době dvojnásobek ceny samotných JetFins. Firmu později převzala společnost Oceanic, a po určité době produkci pružin zastavila. Až s rozvojem technického a jeskynního potápění se v druhé polovině 90. let objevili noví výrobci.

 

Příště: Signalizační bójka a zvedací vak

autor: Jan Špalek