Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Mares Quad

14.09.2019

Mares Quad

Jedná se o rekreační počítač z cenové kategorie 5-10 tisíc korun. Obsahuje velký třířádkový segmentový display a čtyři ovládací tlačítka v rozích. Lze jej použít pro ponory na vzduch, Nitrox 21-100% kyslíku a jako bottom timer. V Nitrox režimu lze použít až tři směsi. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační počítač, obsahuje velké množství alarmů upozorňujících potápěče během ponoru.

Mares Quad počítač

 

Klíčové vlastnosti

Uživatele okamžitě oslní ovládání. Čtyři tlačítka se dají lehce naučit (nahoru, dolu, potvrdit a storno) a i v suchých rukavicích jsou lehce nahmatatelné. Nejsou sice vysoká, ale stisk je zřetelný. Při potápění na vzduch uživatel prakticky nic nemusí nastavovat a během ponoru vidí hodně velkými písmeny nejdůležitější informace. Začátečník tak nemusí přemýšlet, v které části display je která informace. Display je dobře čitelný ve špatné viditelnosti i bez podsvícení. Velice nemilou vlastností je, že počítač se automaticky zapne po zanoření až za 20 sekund, pokud jej zapomenete na hladině těsně před zanořením zapnout ručně. Pokud jej zapnete a nezanoříte se do 3 minut, počítač se opět vypne. Stačí se tedy zpozdit při před ponorové kontrole (což se mi stalo) a rozčarování z vypnutého počítače pod vodou je nemilé. Pro výpočet používá Mares RGBM algoritmus, který najdete na všech počítačích Mares kromě Mares Genius. Tento algoritmus se snaží o maximalizaci času na dně (viz. články o algoritmech) při zachování dostatečné bezpečnosti.

Při zadávání směsí počítač vyžaduje seřazení směsí vzestupně, podle množství kyslíku. Nepřišel jsem sice na to proč, ale rozhodně to pomáhá v lepším zapamatování, která směs je která. Přepínání směsí pak probíhá dlouhým podržením pravého dolního tlačítka, následně stejným tlačítkem výběr směsi a následně opět dlouhým podržením pro potvrzení volby. Během přepínání se zobrazí symbol směsi i jeho maximální operační hloubka. Toto mi přišlo velice pohodlné a snadné. Horší to ovšem bylo s nastavením režimu. Pro Nitrox je třeba před ponorem přepnout počítač do Nitrox režimu a pokud tak neučiníte, další ponor je už vzduch vynucen a nelze se na Nitrox přepnout. Bohužel po zapnutí počítače není zřejmé, jaký režim je zapnut, proto je vhodné jej před každým ponorem zkontrolovat. To by ale měl uživatel stejně udělat, protože měří směs a musí opravit složení směsi v nastavení podle aktuálně naměřených hodnot. Na rozdíl od Suunto počítač netrvá na směsi s vyšším obsahem kyslíku ihned po zanoření, pokud má být Nitrox použit pouze jako dekompresní plyn na konci ponoru.

Z alarmů je nejzajímavější "Run away alarm", který uživatele upozorňuje na to, že by měl zahájit výstup při narůstajícím čase pro dekompresi. Počítač totiž obsahuje funkci, která během ponoru zobrazuje celkovou dobu výstupu, pokud potápěč zůstane v hloubce o dalších 5 minut déle. Počítač dále obsahuje běžné alarmy jako je překročení MOD, překročení výstupové rychlosti, nedodržení bezpečnostní zastávky apod. A jako u jiných rekreačních počítačů u některých hodnot dochází k zablokování přístroje na 24 hodin.

 

Zařazení v modelové řadě

Oproti mnohem dražšímu modelu Mares Genius (dříve Icon) neobsahuje barevný display a spoustu uživatelských drobností. Vyniká ovšem jednoduchostí a srozumitelností průběhu ponoru. Oproti hodinkovým počítačům je tento svým displayem jednoznačně určen pro přístrojové potápění. Cenou je pak jednoznačnou volbou pro začínající uživatele.

 

Rozšíření

Přístroj se dodává také ve variantě se sondou, tato verze je označena jako Quad Air. Pro připojení k počítači je použit USB kabel s vlastním Mares konektorem, který se zapojuje do dvou kovových pinů jako kolíkem na prádlo. Pomocí něj lze pak stáhnout ponory nebo aktualizovat firmware. Konektor drží pevně a nepůsobil žádné problémy s připojením. Problém vidím spíš na straně software. Pro stažení ponorů je nutné na Windows stolním počítači nainstalovat Mares Dive Organizer, který na první pohled působí zastaralým dojmem. Stažení ponorů do divinglog.de se mi nepodařilo.

Mares Dive Organizer - Stažený ponor

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 70 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka nohoře a dvě dole (nahoru, dolu, storno, potvrdit)
Baterie CR2450 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 200-300 ponorů
Kapacita paměti 35 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Nitrox 21-100%
Algoritmus Mares RGBM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká a sladká podle EN13319
Nadmořská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 7500,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1500,- Sonda 5000,-

 

Klady a zápory

+ Velmi velká písmena
+ Čtyřtlačítkové vládání
+ Tlačítka umístěna na horní a dolní straně
+ Přepnutí směsi na tři stisknutí jedním tlačítkem

- Připojení ke stolnímu počítači
- Není vidět, jaký režim (Nitrox nebo Vzduch) je zvolen
- Zpoždění zapnutí před ponorem

 

Závěr

Jedná se velmi jednoduchý, uživatelsky velmi přívětivý počítač. Je velmi vhodný pro začátečníky i rekreační potápěče potápějící na vzduch i Nitrox.

 

Odkazy

 
děkuji Jiřímu Tomkovi za zapůjčení počítače k testování

autor: Jiří Pokorný