Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Ratio Deco iDive Color Easy

12.06.2020

Ratio Deco iDive Color Easy

Jedná se o technický počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie od patnácti do dvaceti pěti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku nebo trimix, pro freediving, jako hloubkoměr i CCR. Stejně jako náramkový model iX3M je prodáváno několik cenou odstupňovaných verzí podle náročnosti ponorů a množství a typů podporovaných směsí. K dispozici proto může být dvě až deset směsí. Testována byla nejméně vybavená verze Easy. Tento přístroj bohužel nebyl testován při skutečném ponoru.

 

ratio deco idive color easy

 

Klíčové vlastnosti

Lze koupit několik barevných variant, zkoušený model byl v bílé barvě. Řemínek je velice pružný a je dodáván s prodlužovacím řemínkem k suchému obleku. Kulatý tvar po stranách doplňují čtyři kovová tlačítka. Vprostřed mezi tlačítky je konektor pro připojení k počítači. Tlačítka mají plochý tvar a nekloužou jako například u přístroje SeacSub Action. Mají vyšší, zřetelný stisk.

Obrazovka se rozsvítí levým horním nebo pravým dolním tlačítkem nebo otočením přístroje displejem dolů. Po stisku tlačítek se obrazovka přibližně dvě sekundy překresluje, což působí velmi pomalým dojmem. Obzvláště na kulatých symbolech a zaoblených tvarech lze na displeji vidět, že vykreslování není hladké. Levé horní tlačítko slouží jako storno, levé dolní pro potvrzení, pravá strana pro posun v menu nahoru a dolů. Oproti přístroji iX3M navigace v menu umožňuje cyklovat z poslední volby na první a tlačítko storno slouží pro navigaci o jednu úroveň zpět (nikoliv vždy do hlavního menu). Po vstupu do nastavení se vprostřed displeje zobrazí název volby a podél okraje se zobrazují ikony dalších voleb. Uživatel tak má přehled, kolik dalších možností nastavení je v menu k dispozici.

Digitální kompas se zobrazí stiskem pravého horního tlačítka z hlavního menu. Kompas ukazuje velmi malé tečky pro symbol nastaveného směru. Kompas vypadá, že se překresluje se zpožděním (podobně jako menu).

Displej v režimu ponoru je rozdělen na čtyři řádky, kde prostřední dva jsou větším písmem, první a poslední pak písmem skoro stejně malým jako grafické ikony. První řádek zobrazuje čas, další dva hloubku, dekompresní informace a baterii, poslední řádek pak ostatní doplňující informace.

Menu nemá příliš mnoho úrovní, nastavení jsou rozdělena do dvou skupin. Do menu se dostanete po stisknutí levého dolního a pravého dolního tlačítka. Lze nastavit osm barev displeje. Podle verze lze volit pro ponor Bühlmann algoritmus nebo u vyšších modelů i VPM-B. Nastavení konzervatismu je realizováno šesti hodnotami, u vyšších modelů gradient faktory. Hodnota pro nejagresivnější (nejméně bezpečný ponor) odpovídá gradient faktoru 40/80. Nastavení plynů a konzervatismu lze provést i během ponoru. Nasycení tkání lze v přístroji také resetovat.

Směsi mohou být v nastavení aktivovány, ale během ponoru lze vybrat i neaktivní směsi. Přepnutí směsi je realizováno levým dolním tlačítkem, pak vybereme směs pravým dolním tlačítkem a potvrdíme opět levým dolním.

Baterie se dobíjí nabíječkou s USB kabelem pro připojení ke stolnímu počítači. Nabíječka není součástí balení. Přístroj také obsahuje velké množství doplňujících aplikací, jako je chronometr, předpověď počasí a analyzátor plynu. Plánovač vypočítá i odhadovanou spotřebu plynu, ale ta je pouze orientační (daná běžnou konstantou minutové povrchové spotřeby) a není určena z předchozích zaznamenaných ponorů.

 

Zařazení v modelové řadě

Počítač má shodné ovládání menu i funkce s iX3M modely. Jednotlivé verze mají odstupňovanou výbavu, kterou lze dokoupit aktivačním klíčem. Konektor pro připojení k počítači je také stejný jako u iX3M. Uživatel má tak velkou možnost si vybrat přístroj nejen vyhovující výbavou, ale také tvarem. Rozdílem mezi verzemi není pouze množství plynů, ale i možnosti dalších voleb. Proto doporučuji důkladně se před nákupem seznámit s rozdíly mezi verzemi.

 

Rozšíření

Lze dokoupit pět různých barev řemínku. Zajímavým rozšířením v této aplikaci je podpora výzkumu ponorů společností DAN. Návod tak vyzývá uživatele ke sdílení ponorů pro vědecké účely. Po instalaci Ratio Deco Toolbox do stolního počítače lze do přístroje nahrát nejen aktualizace, aplikovat rozšíření na vyšší verzi ale i nastavit některé základní vlastnosti jako je přesné datum a čas nebo jazyk uživatelského rozhraní. Zde je k dispozici i čeština. Po dokoupení kabelu se sondou lze přístroj použít i pro měření směsi.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej Kruhový průměr 33 mm  (rozlišení 240x240)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, Ok, Storno)
Baterie Vestavěná dobíjecí Li-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 160hodin
Maximální hloubka 150m (Easy and Deep verze) - 220m (Tech+ verze)
Režimy Vzduch, Nitrox, Trimix, Hloubkoměr, freediving, (CCR - Tech+)
Plyny 2 - 10, Easy pouze Nitrox, vyšší verze i Helium
Algoritmus Buhlmann ZHL-16B, (VPM-B Deep verze a vyšší)
Konzervatismus Šest úrovní/nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC USB kabel
Alarmy

Porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, Porušení bezpečnostní zastávky, změna plynu, doba ponoru, hloubka ponoru

Další funkce Stopky, Log, kompas, plánování, sondy, měření směsi, předpověď počasí, fáze měsíce
Orientační cena 15-25tis. Kč
Příslušenství USB kabel (2000,-), Sonda (8000,-), barevné řemínky

 

Klady a zápory

+ Snadné ovládání

+ Aktivace otočením přístroje displejem dolů

+ Množství doplňujících aplikací (Chronometer, předpověď počasí)

+ Aktualizace některých nastavení ze stolního počítače

+ Měření směsi

- Pomalé překreslování obrazovky

- Viditelně kostrbaté symboly na displeji

- Malé symboly a čísla na obrazovce

- Příliš malé symboly směru kompasu

 

Závěr

Jedná se bohatý přístroj s velice pohodlným ovládáním, který je vhodný pro uživatele, kteří chtějí menší a lehčí počítač hodinkového tvaru, ale vyžadují funkce technického počítače. Bohužel nehezké vykreslování asi odradí uživatele toužící po designu.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování https://www.edive.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/

autor: Jiří Pokorný