Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Shearwater Perdix

20.09.2020

 

Shearwater Perdix

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku, trimix, CCR i jako hloubkoměr. K dispozici je pět směsí. I při svém kompaktním tvaru nabízí velmi širokou škálu použití. Ve výbavě je také digitální kompas.

 

Shearwater Perdix

 

Klíčové vlastnosti

Již na první pohled zaujme výtečným dílenským zpracováním a designem. Kryt displeje je osazen osmi šrouby po stranách. Kolem nich jsou výstupky, které narušují jinak obdélníkový tvar. Spodní část je ergonomicky vytvarovaná do oblouku, takže se pohodlně uchycuje na ruku, a to buď gumolanem nebo dvěma řemínky. Zařízení má nízkou výšku, narušuje ji jen prostor pro jednu tužkovou baterii. Při výměně baterie je potřeba tuto informaci v přístroji potvrdit, následně počítač hlídá dobu využití baterie. Výdrž baterie je velká, na jednu tužkovou baterii výrobce uvádí až 45 hodin ponoru.

Na každé straně najdeme po jednom piezoelektrickém tlačítku. Počítač se zapíná současným stiskem obou tlačítek nebo vstupem do vody. Tlačítka jsou kulatá na okraji ohraničená mírným výstupkem. Citlivost tlačítek nelze nastavit, ale oproti OSTC nebo DiveComputer.eu tlačítka reagují velice příjemně a bezchybně. Levé tlačítko slouží pro přesun na další hodnotu nebo změnu hodnoty, pravé tlačítko slouží pro potvrzení.

Displej není téměř vůbec zasazen pod okraj krytu, proto bych doporučil opatřit jej ochrannou fólií. Ve výchozím nastavení je jas nastaven na auto, i na slunci byly údaje při této volbě čitelné. Rozvržení obrazovky se liší podle režimu.

V technickém režimu se obrazovka skládá ze tří řádků. První řádek zobrazuje hloubku a čas. Na druhém je uprostřed hodnota ppO2. Na této pozici nejde zobrazit jiná veličina, je opravdu vidět, že potápění s tímto přístrojem je soustředěno na tuto hodnotu. Vpravo a vlevo si uživatel může zvolit, jaké hodnoty se mu zde zobrazí. Třetí řádek zobrazuje informace o plynu a velké množství doplňujících informací, které volíte přepínáním pravým tlačítkem. Na displeji nejsou žádné malé symboly. Základní menu se zobrazuje pouze na třetím řádku, a to jak během ponoru, tak na suchu. Detailnější nastavení jsou dostupná pouze na suchu a zobrazují se přes celou obrazovku.

V rekreačním režimu lze použít pouze tři směsi do 100 % nitroxu. Displej zobrazuje v levém horním rohu hloubku a čas, v pravé polovině dekompresní informace. Třetí řádek je opět věnován plynu a lze na něm zobrazit doplňující informace. Režim hloubkoměru ukazuje šest hlavních informací o hloubce a času (aktuální hloubku, max. hloubku, průměrnou hloubku, dobu ponoru, stopky a čas) a doplňkovou informaci o teplotě.  

Menu pro obsluhu se přizpůsobuje, takže pokud uživatel nemá na displeji zobrazeny stopky, menu ani nenabízí volbu je pustit nebo resetovat. Listování v menu je, jako u většiny dvoutlačítkových přístrojů, zdlouhavé, je třeba projít celé menu až nakonec, aby se uživatel dostal o úroveň zpět.

Změna směsi se provádí levým tlačítkem, a poté se potvrdí pravým tlačítkem položka pro výběr směsi. V seznamu směsí, který se zobrazí na třetím řádku, se levým tlačítkem vybere směs a potvrdí pravým tlačítkem. Lze vybrat i neaktivní plyny. Příjemná je možnost zvolit v nastavení, jakým způsobem se bude směs vybírat. V „klasickém“ režimu se zobrazí na řádku s výběrem směsí pouze jeden plyn, ale zato velkým písmem. Plyny jsou seřazeny od nejvyššího procenta kyslíku. V „novém“ režimu se na třetím řádku zobrazí všechny plyny najednou a nabízena je rovnou nejvhodnější směs, což zrychluje výběr, zvyšuje přehlednost, ale na úkor velikosti písma. Obě tyto volby tak kombinují nejběžnější způsoby zobrazení plynů dostupné na přístrojích jiných výrobců.

Přepnutí na/z režimu hloubkoměru resetuje tkáně, přepnutí mezi technickým režimem a rekreačním nikoliv. Nasycení tkání lze resetovat i ručně. Jako dekompresní algoritmus je použit Bühlmann ZHL-16C s gradient faktory. V rekreačním režimu uživatel nemusí zadávat hodnoty gradient faktorů číselně, ale může navíc využít tří přednastavených hodnot konzervatismu (Low 45/95, Med 40/85, High 35/75). Dekomprese je v technickém režimu zobrazena formou poslední zastávky, v rekreačním režimu bezdekompresním limitem. Po překročení dekomprese lze zobrazit několik odhadovaných hodnot pro dokončení ponoru.

Plánování se v technickém režimu provádí výběrem hloubky a času na dně, poté se zobrazí tabulka výstupových zastávek. Pokud je ponor bezdekompresní, zobrazí se informace o tom, jaký je bezdekompresní limit pro danou hloubku. V rekreačním režimu jsou naopak plánovače dva. Plánovač bezdekompresního ponoru umožňuje nastavit povrchový interval a zobrazí tabulku bezdekompresních časů pro zvolenou hloubku. Druhý plánovač je stejný jako v technickém režimu a neumožňuje zadat povrchový interval.

Nastavení je rozděleno do dvou skupin, a to nastavení ponoru a systémová nastavení. I pod vodou lze editovat plyny, gradient faktory a některé jiné volby. Systémová nastavení pod vodou měnit nelze. V nastaveních jsou k dispozici především možnosti plánu ponoru, jako konzervatismus, hloubka poslední zastávky, plyny, salinita apod. Displej lze ovlivnit změnou jasu a výběrem barev. Změnit je možné také rozmístění veličin na druhém řádku. Pro ppO2 lze zvolit minimální, maximální a dekompresní hodnotu. Další zajímavou volbou je možnost viditelného úhlu kompasu hodnotami 60°, 90° nebo 120°. Kompas se zobrazuje na třetím řádku po přepnutí pravým tlačítkem nebo i jako číselná hodnota na volitelném místě na druhém řádku. Varování nastavit nelze, přístroj nemá zvuková varování ani vibrace. Upozornění se zobrazují pouze barevným zvýrazněním hodnoty, případně zprávou na třetím řádku. Pravým tlačítkem lze přečtení alarmu potvrdit.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce poskytuje čtyři různé modely. Tento model patří do střední cenové nabídky. Všechny modely mají ovládání i vzhled obrazovky stejné, což u jiných výrobců nebývá zvykem. Pokud však uživatel přechází z jednoho modelu na druhý, určitě mu to přechod zjednoduší. Jen o málo dražší model Petrel obsahuje nejvyšší výbavu. Nově se v nabídce objevil i levný rekreační model Peregrine za přibližně třináct tisíc, který podporuje pouze tři směsi, nemá však trimix ani kompas, překvapivě však obsahuje vibrace a bezdrátové nabíjení. Pro podporu sond je třeba zakoupit model Perdix AI.

 

Rozšíření

Po zakoupení klíče lze přístroj rozšířit o VPM-B dekompresní algoritmus. Model Perdix AI umožňuje podporu dvou bezdrátových sond, přístroj pak klasicky nabízí zobrazení zbývajícího času plynu. K počítači je přístroj připojován pomocí Bluetooth, ke stažení je mobilní i stolní aplikace Shearwater Cloud, pomocí které lze stáhnout ponory i aktualizovat firmware.

 

Parametry

Displej Barevný AmoLED
Velikost displej 2,2"  (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě piezoelektrická tlačítka po stranách (Další, Ok)
Baterie 1x AA uživatelem vyměnitelná
Výdrž baterie 45 hodin
Kapacita paměti 1000 hodin (při vzorkování 10s)
Maximální hloubka 260 metrů
Režimy Otevřený okruh rekreační, Otevřený okruh technický, Hloubkoměr, CCR
Plyny max 5, Kyslík 0 - 100%, Helium 0 - 100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Tři přednastavené úrovně nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne/EN13319
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy

Nízké/vysoké ppO2, Porušení bezpečnostní zastávky, porušení výstupové rychlosti, konec vysycení tkání, slabá baterie, nasycení CNS, Dekomprese, systémová varování

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, stopky, kompas, graf nasycení tkání, změna barev obrazovky, změna rozložení obrazovky, Sondy
Orientační cena 22000,- Kč
Příslušenství Sonda 8000,-; VPM-B algoritmus 2000,-

 

Klady a zápory

+ Velmi velká výdrž AA baterie

+ Ergonomické uchycení gumolana i řemínku

+ Volitelný VPM-B model

+ Detailní nastavení profilu ponoru

+ Možnost smazat nasycení tkání

+ Možnosti zobrazení kompasu

+ Dva režimy výběru směsí

- Nemá vibrace ani zvukové alarmy

- Nemá žádné nastavení varování

 

 

Závěr

Tento počítač je designová špička. Je výborně ergonomicky zpracován, dobře sedí na ruce i ovládání obrazovky je snadné. Je velmi vhodný pro náročné rekreační potápěče, kteří hledají širokou škálu nastavení pro realizaci ponoru i komfort jednoduchého ovládání a přehlednou obrazovku. Především rekreační potápěč uvažující o technickém potápění získá přístroj, který může použít i na libovolně náročné ponory do budoucna. Začínajícím rekreačním potápěčům budou chybět pouze možnosti alarmů. Pro technické potápěče se jedná de facto o standard nabízející špičkovou kvalitu, velkou výdrž baterie a velké možnosti. Škoda jen, že uživatelé zvyklí na vibrace nebo zvuková upozornění z jiných počítačů, budou tyto funkce postrádat.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Jaroslavu Palečkovi z https://www.potapecske.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/.

 

 

autor: Jiří Pokorný