Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Atmos Mission One

03.05.2021

Atmos Mission One

Dostal se nám na stůl kousek až z Asie, nejlevnější model s barevným displejem hodinkového tvaru na trhu, z cenové kategorie 10-15 tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 40 % kyslíku, na freediving i jako hloubkoměr. K dispozici je pouze jedna směs. I přes velmi nízkou cenu nabízí bohatou výbavu, cílí na zákazníky toužící po hodinkách, které kromě potápění nabízí i funkce chytrého outdoorového zařízení.

 

Atmos Mission One

 

Klíčové vlastnosti

Design je tentokrát velice jednoduchý. Na ruce vám bude ležet kulatá placka, ve které není žádná křivka ani zářez. Ze všech stran hodinky působí velice hladkým dojmem. Kolem displeje je kroužek, celé pouzdro je kovové. Displej není nijak zasazen v pouzdře, ani chráněn nějakou hranou, je velice snadné ho během ponoru poškrábat. Pokud světlo dopadá na displej pod velkým úhlem, jsou odlesky světla notně znát. Už na střední jas je okamžitě poznat, že přístroj svítí mnohem méně než konkurenční modely. I jinak je poznat, že výrobce počítá pouze s potápěním v teplých vodách, např. k počítači se nedodává žádné rozšíření pásku. Na spodní straně jsou v řadě čtyři kovové piny pro připevnění USB kabelu. Tlačítka jsou kulatá plochá dostatečně velká i s výrazným stiskem. Tři tlačítka najdete na pravé straně (nahoru, potvrdit, dolů) a jedno na levé straně (storno). Stisk je potvrzen krátkou vibrací.

Displej je kruhový, a i zobrazení využívá kruhové výseče, takže zobrazované prvky nejsou umístěny do obdélníku. Hlavní číslo, kterým je hloubka, je největším písmem vpravo vprostřed. Nad ním jsou dekompresní informace, vlevo kompas a teplota. Pod hloubkou je řádek s ostatními informacemi (jako čas a maximální operační hloubka plynu), které lze během ponoru přepínat pravým dolním tlačítkem. Hodnoty jsou barevně odlišeny, aby lépe upoutaly uživatelovu pozornost. Například zbývající čas bezpečnostní zastávky je zobrazen žlutě a nad ním se zobrazí název „bezpečnostní zastávka“, teplota je modře.

Menu je strukturované do jednoho sloupce, kde uživatel snadno listuje nahoru/dolů a potvrzuje volby prostředním tlačítkem. Zařazení některých položek do struktury je neintuitivní, např. kalibrace kompasu není v nastaveních, ale v hlavním menu. Ovládání čtyřmi tlačítky je výhodné i v cyklování hodnot, pokud překročíme maximální hodnotu, pokračujeme od nejnižší hodnoty. Jediné ovládání, které mi působilo problémy, bylo ovládání stopek, do kterého se dostanete podržením pravého dolního tlačítka. Zde čtyři tlačítka nebyla využita a chvíli mi trvalo zvyknout si na to, co které tlačítko znamená.

Plánovat lze pouze bezdekompresní ponory bez možnosti zadání povrchového intervalu. Do hloubky 14 metrů je zobrazena hodnota 99+ minut, pro větší hloubky již přístroj ukazuje počet minut pro bezdekompresní ponor.

V Nastaveních najdeme klasické volby pro slanou vodu, konzervatismus, počátek a konec ponoru a alarmy. Překvapí však nezvyklá možnost nastavení minimální hloubky pro započetí ponoru. Směs lze nastavit pouze jednu v rozsahu 21-40% kyslíku. Pro alarmy lze nastavit maximální hloubku a maximální čas ponoru. Příjemnou vlastností je, že hodinky obsahují zvukové alarmy i vibrace, pro upozornění lze zvolit i obojí současně.

Jako dekompresní algoritmus je použit Bühlmann ZHL-16C s gradient faktory. Nastavení konzervatismu je možné nezvykle s gradient faktory v rozsahu již od 0 % do 95 %. Lze také vybrat z tří přednastavených hodnot. Algoritmus udává v malých hloubkách o pár minut větší bezdekompresní časy ve srovnání se Shearwater Teric. Přístroj se jako jiné rekreační počítače uzamkne na 24 hodin po přechodu z režimu hloubkoměru.

Velkým reklamním tahákem tohoto zařízení je možnost nastavit k ponoru lokalitu podle GPS souřadnic. Lokality lze editovat přímo v hodinkách nebo lze využít vestavěnou databázi lokalit.

Bohužel se ale také jedná o jediný počítač z doposud testovaných, u kterého se během ponoru projevila chyba špatně měřené hloubky. Během ponoru se několikrát zasekl, pár minut ukazoval stejnou hloubku a pak zase začal měřit dobře.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce poskytuje pouze jediný model a není na trhu příliš dlouho. Přístroj lze bohužel objednat pouze v Asii, v Evropě není ani zastoupení, ani servis. Toto lze opět poznat i z ovládání, kde najdete mezi jazyky pouze angličtinu a čtyři další asijské jazyky.  Jedná se o nejlevnější přístroj s barevným displejem, který je, nebýt absence vícero plynů, srovnatelný se Suunto D5 nebo RatioDeco iDive, které jsou přibližně o 5 tisíc dražší. Navíc obsahuje i funkce, které u těchto konkurenčních zařízení nenajdete.

 

Rozšíření

K dispozici je několik barevných variant řemínků a krytů. V balení nenajdete nabíječku, pouze USB kabel a dvě náhradní ochranné folie na displej. Klešťový konektor pro nabíjení jako u jiných přístrojů s tímto typem připojení nedrží dostatečně pevně (podobně jako staré Suunto nebo Mares). Ke stolnímu počítači se hodinky připojují přes Bluetooth, lze jej spárovat i s aplikací pro iPhone a Android. Tento model nepodporuje sondy. Jedná se však o pomůcku pro mladé lidi, kteří využívají chytrá zařízení. Kromě GPS tak lze po spárování přístroj použít i jako chytré hodiny zobrazující upozornění z mobilu nebo počítání kroků. Pro spojení se satelity GPS je třeba z mobilní aplikace nejdříve synchronizovat GPS data. Jakmile však aplikace získá signál, je velice milé mít možnost ze seznamu lokalit přiřadit českou lokalitu k ponoru přímo u vody. Bohužel však pro tyto nadstandardní funkce není k dispozici žádné uživatelské rozhraní ani možnosti nastavení. Aplikace se tak omezuje pouze na zobrazení textu upozornění nebo čísla počtu kroků. Potenciál obsažených technologií tak není softwarově vůbec využit. Podobně kompas je zobrazen pouze v režimu ponoru.

 

Atmos obrazovka mobilní aplikace

 

Parametry

Displej TFT LCD
Velikost displej Kruhový 30 mm (320 x 300)
Podsvícení Ano
Ovládání Jedno tlačítko na levé, tři na pravé straně (nahoru, dolu, storno, potvrdit)
Baterie LiOn integrovaná
Výdrž baterie 15 hodin
Kapacita paměti 100 hodin
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Freediving
Plyny max 1, Kyslík 21 - 40% 
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Gradient faktory
Slaná voda Slaná/Sladká
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru
Další funkce Počet kroků, GPS lokality, logbook, kompas, stopky, upozornění z mobilu
Orientační cena 12000,- Kč
Příslušenství -

 

Klady a zápory

+ Alarmy kombinací všech možností
(zvuk, vibrace nebo obojí)

+ Vibrace

+ Bluetooth

+ GPS

+ Upozornění z mobilu

+ Počítání kroků

- Nízký jas displeje

- Displej je chráněn pouze folií

- Neuspořádané menu

- Klešťový konektor pro nabíjení

- Nedostatečný software pro outdoor funkce

 

Závěr

Vzhledem k absenci jakékoliv funkce pro realizaci složitějšího ponoru je tento počítač určen pouze pro rekreační potápěče, kteří potápí převážně v moři s jednou směsí. Svým originálním pojetím zahrnujícím nadstandardní outdoorové funkce najde jistě místo u potápěčů toužících po těchto možnostech. Škoda, že výrobce nedokázal využít možností hardwaru, kterým hodinky vybavil. Pokud oželíme dostupnost lokálního zastoupení, jedná se o velmi vybavený hodinkový model s barevným displejem za bezkonkurenčně nízkou cenu.

 

Odkazy

 

Děkujeme firmě Atmos za poskytnutí přístroje k testování.

 

autor: Jiří Pokorný