Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Garmin Fenix 8

04.02.2025

Garmin Fenix 8

Jedná se sportovní hodinky, ke kterým v této verzi výrobce přidal možnost potápění jako sportovní aktivity. Zvládnete s ním pouze ponory na nádech a přístrojové potápění na otevřený okruh s jednou nitrox směsí. Pyšní se samozřejmě velkou škálou outdoorových funkcí, ale já se budu opět věnovat pouze potápění. Nechybí ani GPS, kompas a synchronizace s mobilním zařízením. Za takovéto vybavení v Garminu účtují přibližně 27 tisíc korun. Testována byla AMOLED varianta v 51mm provedení s levnější variantou skla a bez solárního dobíjení.

 

Garmin Fenix 8

 

Klíčové funkce

Stejně jako jsem psal u předchozí recenze, ani tento model nevybočuje z řady Garmin produktů. Zevnějškem se velmi podobá modelu Mk3i. Hodinky mají kulatý tvar s několika designovými zářezy. Řemínek lze opět vyměnit posunovací pojistkou. V balení najdeme pouze běžný řemínek, tj. bez prodloužení. Na přístroji najdeme 5 tlačítek, tři tlačítka jsou vlevo (zapnutí displeje/nahoru/dolu), dvě vpravo (start/zpět). Tlačítka jsou plochá, kulatá, jejich stisk je velmi nízký, tlačítka jsou jen taktak stisknutelná v suchých rukavicích. Hlavní obrazovka je vyvedena v odstínech červené představující barvy plamene a odkazuje tak na bájného fénixe, po kterém je počítač pojmenován.

Menu jsou obohacena barevnými ikonami s dostatečně velkým písmeny (velikost písma jde navíc nastavit). Je zde velké množství sportů, seznam aktivit lze však upravit. Ovládání je stejné jako u ostatních produktů značky Garmin. Obrazovka je rozdělena na tři hlavní řádky, kde prostřední zobrazuje aktuální hloubku a třetí obsahuje dekompresní informace. První řádek lze přepínat a zobrazit tak dodatečné veličiny jako je kompas apod. Velké číslice dělají displej pěkně čitelný za všech podmínek. Uživatel má však i u tohoto modelu možnost nastavit vícero obrazovek.

Ponor se spouští tlačítkem start, kde vybereme požadovanou aktivitu. Nepamatuju si, že by u modelu Mk3i  bylo nutné při spuštění 7 stisků tlačítek, a to i přesto, že není na výběr z velkého množství režimů ani nastavení.

V nastaveních najdeme pouze pár možností, pokročilá nastavení jako je kompas nebo sledování srdečního tepu jsou schována do samostatné skupiny. Během ponoru ale nastavíte pouze konzervatismus a plyn. Jas lze během ponoru změnit levým horním tlačítkem, výběr je možný ze dvou hodnot – silný jas a slabý jas. I zde uživatel může nastavit libovolný počet varování na uplynulý čas nebo hloubku.

K dispozici je pouze plánovač bez dekompresních časů. Kromě toho zde najdete kalkulačku nitrox směsí. Obě aplikace jsou přehledné a ani na ovládání nebyl třeba návod, jen pro naplánování ponoru potřebujete na můj vkus zbytečně hodně stisků tlačítek.

Je implementován nemodifikovaný Bühlmann ZHL-16C algoritmus s gradient faktory bez úprav a lze vybrat pouze ze tří přednastavených hodnot. Zamykání pro případ problémů lze vypnout.

Bohužel mě ale zamrzela omezení tohoto modelu. Hloubka je omezena do 40 m, a to včetně omezení na nitrox směs do 40 % kyslíku, s čímž se setkáte pouze u hodně levných počítačů. Ale podobně jako u Suunto Ocean výrobce vynechal gauge mode a stopky. Poprvé, když jsem se s tím setkal, jsem to považoval za výjimečné. Ale toto je již třetí výrobce, který považuje tyto funkce za pokročilé a nedává je do levnějších modelů, nechápu proč.

Jinak jsem byl s hodinkami velmi spokojen, zpracování obrazovek i menu je velice příjemné a pohodlné. Rekreační potápěč má k dispozici všechny běžné funkce v přehledné podobě i dostatečné množství varování.

 

Rozšíření

Protože je potápění pouze jedním z mnoha sportů, výrobce potřeboval odlišit dražší modely. Řeknu to na rovinu, není dobrý nápad po testování nejvybavenějšího modelu Garmin Decent Mk3i testovat skoro dvakrát levnější Fenix 8. Lačně, žel marně, jsem hledal pokročilé funkce. Za hlavní rozšiřující funkcí bych zde považoval led světlo na horní straně, které má čtyři úrovně bílé a jednu červenou. Omezení pokročilých funkcí poznáte v drobných detailech, například v navigaci, která zde sice je, ale postrádá možnost navigovat na potápěčskou lokalitu.

 

Zařazení v modelové řadě

Levnější variantou je model Descent G1, který také postrádá sondy a nemá barevný displej, jeho cena je však poloviční. Předchůdcem modelu Fenix 8 je model Fenix 7 Pro, který nemá podporu potápění. Fenix 8 si můžete vybrat v několika verzích, které se liší materiálem, velikostí a možností solárního dobíjení. Dražším modelem pak je Mk3i, který je vzhledem a ovládáním téměř identický, jen nabízí obrovské množství prémiových funkcí, ale za dvakrát větší cenu. Pokud budete chtít Fenix 8 srovnat s něčím od konkurence, tak to bude patrně Apple watch Ultra nebo Suunto Ocean. Garmin je však nejdražším z nich.

 

Parametry

Display AMOLED
Velikost display Úhlopříčka 1,4"
Podsvícení Ano
Ovládání 5 tlačítek kolem displeje, dotykový displej
Baterie Lion integrovaná
Výdrž baterie 25 hodin
Kapacita paměti 32 GB
Maximální hloubka 40 metrů
Režimy Jedna směs, nádechové potápění
Plyny max 1, Nitrox 21-40%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16c
Konzervatismus gradienty
Slaná voda slaná/sladká
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth, USB, WIFI
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka, maximální doba, vysoký parciální tlak (MOD), zbývající plyn, vybitá baterie
Další funkce logbook, kompas, GPS, vibrace
Orientační cena 27000 Kč
Příslušenství  řemínek 1250 Kč

 

Klady a zápory

+ Led světlo na čelní straně.

- Hodně stisků tlačítek na některé operace

- Jen jeden výchozí vzhled watch face

- Chybí gauge mode a stopky

 

Závěr

Opět se jedná o přístroj určený pro rekreační potápěče, kteří vyžadují sportovní hodinky s outdoorovými funkcemi včetně potápění. Typickým uživatelem bude rekreační potápěč, kterému nevadí omezené funkce potápění, ale potrpí si na vysokou kvalitu značky Garmin. Za tu však musí být ochoten si připlatit, ale stojí to za to. Za tuto cenu dostane dostatečně propracované funkce, které mu bohatě vystačí. Jako u všech podobných modelů, nelze tento počítač použít pro technické potápění ani jako bottom timer.

 

Odkazy

 

EDIT 6.2.2025: Opraveny chyby v uvedených parametrech: 4 úrovně LED (nikoliv 3), chybělo USB a WIFI jako možnost připojení, odebrána zavádějící cena sondy, protože Fenix 8 sondy nepodporuje. Opravena velikost displeje z 1,43" na 1,4".

 

Děkuji Garmin CZ v zastoupení p. Julii Lencové za zapůjčení přístroje k testování  a Lucii Drliczkové za redakční korekturu.

 

 

autor: Jiří Pokorný