Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Halcyon Symbios

15.04.2025

Halcyon Symbios

Symbios byl představený před Vánocemi 2024 jako součást výbavy Halcyon rebreatherů. Halcyon je vlajkovou značkou výcvikové agentury GUE. Symbios je k dispozici i jako heads-up displej (HUD). Počítač nabízí 5 plynů, nitrox i trimix, i sondy pro ponory v režimu otevřeného okruhu nebo rebreatheru. Z rozšiřujících funkcí obsahuje inovativní bezdrátové připojení k Trim senzoru, externímu kompasu, DPV (skútr), GPS bóji a CCR jednotce (rebreather). Tato rozšíření však nebyla testována. Testovaný model včetně sondy se pohybuje v cenové kategorii 33-40 tis. Kč.

 

Garmin Fenix 8

 

Klíčové funkce

Hned první překvapení tohoto přístroje je krabička. Jedná se o jedinou krabičku z masivního pevného plastu, se kterou jsem se u testovaných počítačů prozatím setkal. V krabičce najdete napájecí kabel, sondu a přístroj samotný. Žádný řemínek nehledejte, přístroj se dodává pouze s otvory na gumolano.

I velikost samotná byla překvapením. Podle fotek jsem očekával mnohem větší zařízení. Displej má 2,5“, což je pro tento typ přístrojů nejběžnější velikost. Napravo od displeje je nápis Halcyon a rysky pravítka. Obal prodlužuje displej na obou stranách, takže celý přístroj vypadá širší. Na ruce tak vypadá větší než jiné zařízení se stejně velkým displejem. Oválný tvar je dekorován 10 ti kovovými šrouby, displej je zapuštěný se zkosenou hranou. Na ruce působí velmi nízkým dojmem, spodní strana je zcela plochá a obsahuje jen piny pro připojení kabelu. Ten se připojuje pomocí magnetu, který je dostatečně silný. Malé výřezy zabraňují tomu, aby šel magnet přiložit špatnou stranou.

Dvě tlačítka pro ovládání najdete vpravo, jsou kruhová, relativně malá s malým stiskem. Takto velký přístroj by si zasloužil tlačítka výraznější. Po zapnutí jste uvítáni čtyřmi hodnotami v rozích displeje, tak velkými, že sahají opravdu od kraje ke kraji. Po stranách displeje jsou dvě centimetrová pravítka, která slouží jako pomůcka pro odečet zbývajícího množství dvou plynů nebo výstupové rychlosti. Je to skvělý a originální nápad. Horním tlačítkem přepínáte několik dostupných obrazovek včetně profilu ponoru a nasycení tkání. Jejich seznam lze ovlivnit podobně jako u DiveSoft Freedom. Mezi obrazovkami najdete i obrazovku s diagnostickými informacemi o provozu sondy, netuším, k čemu to běžnému uživateli během ponoru je. Dolním tlačítkem přepínáte zobrazení hodnot v levém dolním rohu na většině obrazovek. Oproti většině konkurenčních modelů Halcyon zvolil dvoutlačítkové ovládání podobné Freedomu. Do menu se vstupuje podržením horního tlačítka, tím také potvrzujete volby. Podržení dolního znamená Zpět. Běžný stisk tlačítek slouží pro pohyb nahoru/dolu v menu nebo změnu hodnot. Zní to logicky, ale pohodlné to není, protože neustále musíte držet horní tlačítko, pro některé funkce i opakovaně. Ovládání tak působí otravně pomalé. Menu pod vodou by mohlo ukazovat větší čísla. Bohudík pod vodou je ovládání naprosto stejné jako na hladině, člověk si na to rychle zvykne.

Přepnutí na nabízený plyn lze uskutečnit podržením dolního tlačítka. Vadilo mi, že přístroj trval na přepnutí na EAN50, nepřišel jsem na to, jak mu říct, že to nechci.

V nabídce režimů najdete otevřený okruh, sidemount, CCR a gauge mode. Příjemné je, že mezi režimy se lze přepínat bez nutnosti restartu nebo jiných omezení. V menu kromě běžných nastavení najdete pouze navigační funkce pro několik pojmenovaných azimutů.

V menu žádný plánovač nenajdete – není jasné, proč se ho výrobce rozhodl vynechat ani jaký tím sledoval záměr. Podobně zde nenajdete ani žádná varování. Po ponoru si určitě budete chtít zobrazil log ponoru, kterému dominuje graf profilu ponoru s dvěma hodnotami pod grafem. Pro další hodnoty musíte listovat tlačítky. Online manuál je relativně strohý, např. vůbec neobsahuje informace o tom, jak stáhnout ponory nebo jak použít a nastavit jednotlivé obrazovky. V této cenové kategorii jsem čekal mnohem víc. Lze vidět vliv GUE výcvikového systému a soustředění se na technické a explorační ponory. Celkově však produkt nepůsobí příliš uživatelsky přívětivě.

 

Rozšíření

Ponory lze stáhnout do mobilní aplikace Halcyon, která integruje sociální síť, logbook i správu výstroje. Je třeba se do ní registrovat a být online. Je celkem nepřehledná, prvotní průvodce má hodně otázek, než se člověk dostane ke stažení ponorů. Pro synchronizaci je třeba ručně zadat pin pro párování bluetooth, který je uložený hluboko v systémových informacích, což snižuje uživatelský komfort.

Pro stažení ponorů je třeba nejprve ručně stáhnout seznam ponorů a pak teprve stáhnout jednotlivé ponory. Jde zadat a synchronizovat i nastavení počítače. Po aktualizaci firmware ztratil přístroj některá nastavení a gradient faktory nastavil na 99/99, což není zrovna šťastné. Do jiných aplikací nelze Symbios připojit.

Manuál odkazuje na update firmware pomocí ručního stažení a kopírování souborů, vůbec nezmiňuje možnost použití aplikace. Doporučuji manuál ignorovat a použít mobilní aplikaci.

Mnou nejočekávanější originální funkcí měl být Trim senzor. Pro jeho použití potřebujete sondu, která tuto funkci podporuje. Následně spárujete sondu a v menu se objeví možnosti kalibrace. Ta je jednoduchá a příjemná.

Hodnoty naklonění trimu se objeví i v profilu ponoru, máte tak jednoznačný důkaz o tom, jak si s trimem vedete a co můžete zlepšit. Aktuální náklon v procentech lze vidět i během ponoru. Hlavní rozšiřující funkcí přístroje je především bezdrátové připojení k externím modulům. Nastavení navigace je rozděleno do dvou částí. V menu najdete volbu Heading, která obsahuje možnost nastavit a pojmenovat tři uložené azimuty, které lze pak během ponoru vybrat. Druhou skupinou jsou Waypoints, které slouží pro načtení informací z DPV.

 

Zařazení v modelové řadě

Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný model výrobce, uživatel musí hledat u konkurence. Konkurentem jsou nejdražší modely všech známých značek za podobnou cenu, např. Apeks, Shearwater, Garmin, DiveSoft nebo Ratio computers. Oproti nim, ale Halcyon bude působit za stejnou cenu jako chudý příbuzný, moc originálních funkcí nečekejte. Např. Apeks DSX nabízí v balení konektor na kyslíkové čidlo, DiveSoft nabízí hry pro dlouhé dekompresní zastávky a simulaci ponoru. Shearwater nabízí propracovaný plánovač dekompresních ponorů a velmi příjemné uživatelské rozhraní. Nic takového u Halcyonu nehledejte. Klíčovou prémiovou funkcí je pouze bezdrátové připojení k externím jednotkám Trim senzoru, DPV, GPS bóje a CCR řídící jednotka. Počítač tak slouží především jako součást Halcyon CCR. Pokud tato připojení nevyužijete, budete velmi degradovat jeho poměr cena/výkon.

 

Parametry

Display TFT LCD
Velikost display Úhlopříčka 2,4"
Podsvícení Ano
Ovládání 2 tlačítka vpravo
Baterie Lion integrovaná
Výdrž baterie 25 hodin
Kapacita paměti 32 GB
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Otevřený okruh, CCR, CCR s fix. setpointy, bottom timer (gauge), side mount
Plyny max 5, nitrox, trimix
Algoritmus Bühlmann ZHL-16c
Konzervatismus gradienty
Slaná voda slaná/sladká/EN13319
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Zbývající plyn, strop, MOD, změna láhve pro sidemount, změna plynu, baterie, parciální tlak, chyba CCr komunikace
Další funkce logbook, kompas, GPS, vibrace, Trim sensor
Orientační cena 34000 Kč
Příslušenství  Sondy

 

Klady a zápory

+ Výchozí obrazovka pouze se 4 obrovskými čísly

+ Bezdrátové připojení k DPV, GPS bóji, kompasu, Trim senzoru a CCR jednotce

+ Pravítka pro snazší odečet hodnot

+ Funkce Trim sensoru včetně logu profilu

- Pomalé ovládání dlouhým podržením tlačítek

- Žádné běžné rozšiřující funkce kromě sond

- Chybí jakýkoliv plánovač ponorů

- žádná možnost vlastních varování (např. hloubka nebo čas)

 

Závěr

Vzhledem k ceně by zákazník očekával všechny běžné funkce, a další prémiové funkce navíc. Symbios se však vydal strohou cestou a neposkytuje běžné funkce plánovače a nastavitelná varování, které musí zájemce oželet. Jeho uživatelem tak bude patrně pouze rekreační nebo technický potápěč, který je zároveň vlastní další zařízení, se kterým lze Symbios propojit, především Halcyon CCR.

 

Odkazy

 

Děkuji Level 3 Divers za zapůjčení přístroje k testování  a Lucii Drliczkové za redakční korekturu.

 

autor: Jiří Pokorný