Námět a scénář: Režie: Hudba: Kamera: Vydává: Stopáž: Cena: |
Dokumentární film Miroslava Hrdého z moří a oceánů celého světa, na kterém se dále podílela řada kameramanů z České republiky. Devatenáct malých příběhů doprovázených originální filmovou hudbou Roberta Jíši se obešlo bez průvodního slova.
DVD přináší k filmu několik doplňků. Přehled míst natáčení, portréty autorů, rozhovor o vzniku filmu.
Aqua Marine vznikl jako součást výstavy Národního muzea - Voda a život v rámci Mezinárodního roku vody UNESCO.
Film vychází ze zkušeností, které Mirek nasbíral za deset let potápění a filmování pod vodou. Už při letmém shlédnutí zapůsobí krása světa pod hladinou, klid, pohoda a místy i náznak dramatu. Na obrazovce se střídají obyvatelé moří a oceánů prakticky celého světa. Od drobných krevet a nejrůznější bezobratlé žoužele po manty a velrybí žraloky. Viděl jsem film třikrát, pokaždé se mi líbil víc a víc, jak jsem postupně odhaloval detaily děje. Jednotlivé mikropříběhy spojuje průvodkyně - želva - symbol klidu, vyrovnanosti a věčného putování.
Filmová hudba Roberta Jíši je rovnocenným partnerem vizuální složky, pomáhá vytvořit dějovou linii. Byla tvořena ruku v ruce s obrazem - některé skladby byly komponovány podle již sestřihaného filmu, jindy byl naopak střih podle muziky, ale vždy spolu perfektně souznějí. Hudbu nahráli živí muzikanti na akustické nástroje. Působivost zvyšuje technologie prostorového, pětikanálového zvuku.
Pamatujete se ještě na film Atlantis režiséra Luca Bessona? Aqua Marine se mi líbí víc. Atlantis byl nesrovnatelně dražší, natáčený klasickou filmovou technologií. Je precizní. Jenže u Aqua Marinu je víc cítit člověk za kamerou, je hravý, má šťávu.
Potápěči ocení další drobnou "vychytávku", když si zapnou titulky s uvedením místa, kde byl ten-který záběr natočen. V jednom příběhu klidně účinkuje muréna s garnátem z Emirátů, egyptský perutýn a vše končí na Seychellech. Přehled lokalit, uspořádaný do menu v podobě mapy světa, pak obsahuje z každé lokality několik záběrů, které je možno chápat i jako jakýsi mikronávod k tamnímu potápění.
Několik fotografií z filmu najdete v reportáži z premiéry a křtu DVD v Národním muzeu.