Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Indický oceán

Průvodce korálovými útesy

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 07.10.2003)
Titulní strana

Autor:
Helmut Debelius

Překlad:
M. Švátora, Z. Rajzl,
T. Kumstátová, K. Ševčíková

Odborná spolupráce:
Z. Ďuriš, A. Petrusek

Vydal:
Rajzl export import, 2002

Rozsah:
321 stran (230x145 mm), křídový papír

ISBN:
80-903171-1-1


Anotace

Ryby, další obratlovci i bezobratlí - celkem přes šest stovek druhů z oblasti Indického oceánu vyjma Rudého moře, kterému je věnována jiná kniha. Krátké příběhy popisují chování vybraných druhů, nebo představují vzdálené, málo známé potápěčské lokality. V úvodu nechybí základní geografické informace a zhodnocení vlivu výjimečně silného El Niňa v roce 1998.

Orientaci zajišťuje taxonomicky členěný obsah a tři rejstříky - vědeckých, anglických a českých názvů.

Komentář

Přes tisíc zdařilých fotografií, čtivé příběhy, to vše dělá z této řady knih něco jiného, než suchý atlas. Zvláště povedené snímky jsou použity jako celostránkové ilustrace. Typickým čtenářem je potápěč, kterého jen málo zajímá vyčerpávající popis živočicha, ale naopak ocení údaje o možnostech jeho pozorování či praktický návod na první pomoc při poranění perutýnem. Rozsah informací o různých druzích se liší, těm významnějším či zajímavějším byl dán větší prostor.

Každý z uvedených druhů je ilustrován jednou či dvěma fotografiemi. Ryby tvoří většinu obsahu, členovci, měkkýši žahavci, ostatní obratlovci (plazi a savci) jsou jen doplňkem a pro jejich bližší poznání je určitě vhodnější použít některou ze specializovaných publikací (například Velryby a delfíni). Nicméně, pro orientaci na místě je jejich uvedení užitečné.

Jména autorů překladu a odborných spolupracovníků slibují, že obsah bude kvalitní i po odborné stránce. Tisku a knihařskému zpracování již tradičně nelze nic vytknout - snad kromě toho, že až se pojedu potápět do Indického oceánu, musím počítat kilogramem v zavazadle navíc.

Další podrobnosti o knize najdete na www.rajzl.cz.

autor: Sládek Tomáš