Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápění beze strachu

autor: Marek Borovský, Sládek Tomáš  (publikováno: 21.08.1998)
Titulní strana Autor:
Monika Rahimi

Překlad:
Z nemeckého originálu Tauchen ohne Angst,vydaného roku 1997 nakladateľstvom BLV v Mníchove, preložila Ludmila Košťálová

Vydal:
Granit, Praha, 1998

Rozsah:
144 stran


Anotácia

Príručka sa zaoberá dôležitými technikami a mentálnymi aspektmi športového potápania. Ukazuje, ako prekonať strach a vyvarovať sa chýb, ktoré zo strachu vznikajú. Na praktických príkladoch autorka popisuje stresové faktory a situácie, pri ktorých potápači môžu podľahnúť panike a radí, ako sa jej vyhnúť. Na záver stručne zoznamuje s potápaním v noci, v prúdoch, s potápaním do jaskýň a vrakov.

Marek Borovský

Komentář

Největší přínos knihy spatřuji v tom, že je tam moc hezky vysvětleno, jak se dýchá z jedné automatiky ve dvou. Jak už psal Jirka Hovorka (cituji z konference scuba-cz): "Kniha je částečně zajímavá, ale částečně nebezpečná. Neřiďte se proboha všemi těmi radami!"

Je tam totiž strašně moc iracionálna (čti: autorka není moc silná ve fyzice) a některé dobré návody, jak se zabít snadno a rychle. Z knihy je patrné, že autorka se potápí moc dlouho v čisté teplé vodě v malých hloubkách (a neopren bere jako stresující faktor, potápějte se v tričku, jde to líp) a ze všeho ostatního má strach (i když si to asi nepřipouští).

Podle mne tato kniha patří do knihovny každého "zarytého" potápěče, aby znal také jiné názory, než ty běžně uváděné. Začátečníkům doporučuji třeba Potápění s přístrojem - není to sice také úplně ono, ale celková úroveň je nesrovnatelná.

autor: Marek Borovský, Sládek Tomáš