Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Slapy

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 25.06.2001)
Titulní strana

Autor:
David Vondrášek

Vydalo nakladatelství:
Grafa, Praha, 2001

Rozsah:
78 stran textu s černobílými ilustracemi
32 stran barevných příloh, formát A5


Anotace

Základem knihy je systematické zpracování 22 lokalit Slapské přehrady. Kromě údajů potřebných k nalezení lokality a popisu potápěčských příležitostí čtenář nalezne stručnou historii lokalit, nechybí dobové zajímavosti a fotografie.

Vlastní kapitolku tu má přehrada samotná, uveden je seznam potápěčských základen, jízdní řády parníků, kontakty pro případ nouze. Osm stránek je věnováno životu v přehradě.

Barevné fotografie jsou shrnuty do šestnáctistránkové přílohy, dalších šestnáct barevných stránek je věnováno mapám. Množství černobílých ilustrací je v textu.

Komentář

Nečekejte sterilního potápěčského průvodce, jakého můžete spatřit na mnoha místech v zahraničí. Z téhle knížky dýchá autorova láska k těm miliónům kubickým metrů vody, se kterými spojuje poslední roky svůj život v letních měsících. Z popisů lokalit je vidět, že je autor dobře zná. Bodejť by ne, když jich řadu pro potápěče sám objevil. Styl rozhodně není suchý, a to ještě Jirka Souček alias Gogo původní rukopis upravil do značně uhlazenější podoby.

Poněkud spartánské typografické provedení knihy mi v tomto případě moc nevadí. Samo potápění na Slapech nehýří lacinými efekty, takže to k sobě tak nějak patří.

Cena knihy je srovnatelná s nafoukáním láhve (já za ni dal 137 Kč). Věřím, že najde místo v knihovnách všech aktivních potápěčů. Pro celoročně se potápějící Středočechy je to takřka povinná četba, Moraváci mohou zjistit, co tam ti Pražáci mají a těm, kteří se potápějí pouze v moři, možná knížka pomůže odhalit drsnou krásu sladkých vod.

Poznámka: Komu se na třetí straně barevné přílohy zdá, že mnou poháněná pramice má poněkud větší ponor, ten nás měl vidět cestou zpátky, poté, co jsme při nalézání trošku nabrali. Voda uvnitř byla po kotníky a zvenku asi dva palce pod borty.

Pozn. red.: Na tuto knihu navazuje v roce 2009 publikace Vltava - po dně staré řeky.

autor: Sládek Tomáš