Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápění

Zuzana Dvořáková

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 04.08.2005)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier
Titulní strana

Autor:
Zuzana Dvořáková

Autor kapitol "Plavání s ploutvemi a rychlostní potápění" a "Distanční potápění":
Zbyněk Svozil

Spoluautoři a lektoři některých kapitol:
Marian Dzoba, Daniel Exner, Karel Hons, Hana Pšeničná, Jan Rejda, Lubomír Silný st., Ludmila Vařeková

Ilustrace:
Monika Wolfová

Odpovědná redaktorka:
Magdalena Hrábková

Grafická úprava:
Jiří Pros

Fotografie:
archiv autorky a spoluautorů

Návrh obálky:
Trilabit s.r.o.

Vydal:
Grada Publishing a.s., 2005

Rozsah:
100 stran, 8 stran barevných příloh, formát A5

ISBN:
80-247-1100-1


Anotace

Kniha je koncipována jako velice stručná učebnice na úroveň 1. kvalifikační stupeň - Potápěč s doprovodem dle ČSN EN 14153-1. Ze 100 stran jsou tomu věnovány asi 2/3, zbytek jsou dosud knižně nepublikované zajímavé informace o našem sportovním potápění, freedivingu, spearfishingu a podvodním rugby. Knihu doplňuje 23 barevných podmořských fotografií.

Komentář

Autorkou je podle úvodu a fotografie sympaticky vyhlížející RNDr. Zuzana Dvořáková, absolventka FTVS UK, nyní učitelka přírodopisu a tělesné výchovy na základní škole v Pardubicích a současně doktorandka na PedF UK. Je členkou reprezentačního družstva ČR v orientačním potápění a mnohonásobná mistryně ČR a medailistka světového poháru. Velice pozitivní je nabádání autorky k opatrnosti. Výčet potápěčských lokalit je zbytečný, stačil by odkaz na uváděné Strany potápěčské.

Fotografie v barevné příloze jsou v originále pravděpodobně velice pěkné, tady to utrpělo barvotiskovým podáním a miniaturním formátem. Jsou jen poněkud monotématické: potápěč a ryba, potápěč a ryby, potápěč a korál, potápěč a koráli, potápěč a vrak, potápěč a želva, potápěč a kanic, potápěč a lastura, potápěč a houba, potápěč a potápěč. Potápěč vždy kouká do objektivu. Možná, že je to pestřejší, že někteří potápěči jsou vlastně potápěčky.

Pokud jde o obálku knihy tak je naprosto odpudivá: rozmazaná a více než kontrastní fotografie, podivně udělaný a špatně čitelný text.

V textu, který pravděpodobně autorka napsala sama, se přes uváděný seznam lektorů vyskytuje několik legračních tvrzení, ale bohužel také některá nebezpečná. Čtenáře pak napadá, jakým výcvikem autorka prošla, nebo co si z něho zapamatovala, nebo zda se vůbec potápí:

A na konec smutná pointa

Na textu a kreslených obrázcích mi hned něco nesedělo. Pak jsem jsem si uvědomil, že nakreslení potápěči mají vrapovou hadici na pravé straně, automatiky jim jdou zleva a zdálo se mi to nějaké povědomé. Vzal jsem tedy z citované literatury knihu autorského kolektivu Potápění s přístrojem a začal podrobně srovnávat a výsledek mne šokoval: obrázky v nové publikaci Potápění, kreslené Monikou Wolfovou, jsou z 87% obrázky z publikace Potápění s přístrojem, pouze zrcadlově převrácené a mírně stínované, někde otočené o 180°! A pak to šlo dále se stejně šíleným dojmem: podrobná srovnávací analýza textů ukázala, že 65% textu o potápění Zuzany Dvořákové je doslova nebo s nepatrnými úpravami převzato z textově velice dobré knihy Potápění s přístrojem. Vůbec bych se nedivil, kdyby to mělo nějakou soudní dohru, protože se autoři Vrbovský, Jahns, Štětina, Růžička , Nachtigal a Hrdina mohou cítit poškozeni, rovněž tak sponzoři knihy - firmy Olson a Potápěčská stanice, o vydavatelství Grada ani nemluvě.

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier