Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Lake Patricia - projekt Habbakuk

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
1170 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - 9°C - - - -
Obrázky lokality
Recepce resortu - domluvte si parkování - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality

Jezero Patricia se nachází nad městem Jasper ve Skalistých horách.

Největším lákadlem jsou zbytky tajného Spojeneckého projektu z dob 2.sv.v. nazvaného Habbakuk. Měla to být nepotopitelná letadlová loď z ledu - 600 m dlouhá, 90 m široká a 60 m vysoká. Posádku mělo tvořit 1600 mužů, výzbroj 200 stíhacích a 100 bombardovacích letadel. O chlazení se mělo starat 20 elektrických motorů. Rychlost měla být 7 uzlů a měla být umístěna v Atlantiku v tzv. ponorkové aleji, kde německé ponorky, mimo dosah spojeneckých letadel, působily životně důležitým zásobovacím konvojům těžké ztráty.

Za místo pro pokusy byl vybrán právě Jasper pro svou odlehlost, studené počasí a železnici. V roce 1943 zde byl postaven tisícitunový model 1:10. Led se ovšem ukázal jako málo pevný a byl zaměněný za Pykrete, směs ledu a dřevených pilin. Uvnitř modelu bylo chladíci zařízení, vnější stěny byly izolovány asfaltem a dřevěným obložením. Před nepovolanými zraky byl chráněn dřevenou stodolou, postavenou na jezeře okolo modelu. Zkoušky byly úspěšné, předpokládané náklady na opravdovou loď byly dokonce poloviční oproti "konvenční" lodi stejné velikosti, ovšem úspěšný postup Spojenců na evropském bojišti způsobil zrušení projektu. Vše upotřebitelné bylo odmontováno a ačkoli chlazení bylo vypnuto, model i se stodolou vydržely na hladině celé léto, než se ponořily ke dnu a led se rozpustil.

Místo projektu leží asi 1,5km nalevo od Patricia Bungalows rezortu. Pokud si na recepci nedomluvíte parkování (zdarma), bude vaše auto odtaženo. Buď můžete všechny věci odtahat cestičkou podél jezera nebo si pronajmout kanoi za 15 CAD/hod.

Místo označuje dřevený křiž na stromě a zbytky asfaltu na břehu. Habbakuk je dnes jen hromada prken a chladících trubek mezi 10 a 25 m. Je zde i pamětní cedule na betonovém soklu. Nedaleko je postavené kolo. Ryb velmi málo.

Kromě případného poplatku za kanoi je třeba zaplatit vstupné do parku 9,80 CAD platné do 16:00 následujícího dne.

Vloženo 31.08.2009. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
22.08.2009 16:00 30 13 9 8 2
0 Sice jsem hledal podle vágních instrukcí, ale nakonec se zadařilo. Pod vodou je toho překvapivě dost. (Zapsal Malý Pavel)