Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Mikulov - jezero v Janičově vrchu

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
9,5 m
alias
Mikulov - lom u Mariánského mlýna
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 27 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2°C - 4°C 8°C 7°C 10°C 14°C 10°C 13°C 14°C 10°C 3°C
Obrázky lokality
Pohled na lokalitu - obrázek poslal Plaček Ondřej
Popis lokality

Lom se nachází z blízkosti Mikulova. Dříve byl tento lom málo známý, dnes se zde v sezóně koupou lidi, ale vetšinou je jich jen pár. Plocha hladiny je cca. 1,5 ha, hloubka na potápění je pak přibližně na polovině rozlohy v pravé zadní části.

 

Díky vápenci se voda jeví průzračně čistá až modrá, ale zpravidla zde moc dobrá viditelnost nebývá. Na dně je černé bahno, hlouběji viditelnost klesá.

Aktualizace 3.10.2014: na většině plochy dna již není černé bahno. Dali tam ceduli CHKO a chce to domlouvat se s ochranáři předem.

DODATEK (11.12.2014) vyjádření CHKO na téma potápění v lomu - doporučuju přečíst :)
http://palava.ochranaprirody.cz/sport-a-turistika/potapeni/

Vloženo 26.07.2010. Údaje naposledy změněny dne 10.01.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
01.05.2021 12:26 8,9 22 12 9 1 3
0 Po domluvě s CHKO Pálava jsme vyrazili do lomu nainstalovat bójky na letní sezónu. Cílem bylo vytyčit nebezpečné území, kde padá z kolmých skal a stěn kamení. Zabralo nám to pátek a sobotu, ale povedlo se vše, tak jak bylo v plánu. V lomu vládla příjemná atmosféra a nálada. Počasí nám přálo. Sluníčko prohřálo vodu dala všechno do pohybu. V tůňkách koncertovali skokani hnědí a vábili samičky na svůj zamilovaný zpěv. Napříč lomu jim do toho tiše přibrukovaly kuňky obecné (Radim z filmu Na samotě u lesa by z nich měl velikou radost). Pod kuňkama se míhali čolci obecní. Kolem břehu projížděly oukleje a snažily uniknout před největšími predátory tohoto lomu - boleny dravými. Ti na ně zkoušeli své triky. Nejdřív každý sám a pak v hejnu podnikali výpady. Opodál se zamilovaně do očí dívaly dvě štiky. Nehli s nimi ani drzí karasi. Do jedné z tůněk proniklo i hejno velkých kaprů, kteří tam prováděli kapří orgie. Na břehu se do květu chystá chráněný kosatec žlutý. Prostě jaro na Pálavě, jak má být. Po zanoření jsme jeli zkontrolovat ukotvení bójek. Kolem břehu v rákosí byli okouni. Od 3m se voda otvírala na 3-5m. Bohužel to bylo tak všechno. Po dně jsme posbírali zbytky z loňského léta - sandál, sluneční brýle, pet láhve a další nečistoty a odpad. Sumci asi odpočívají někde skryti v rostlinách nebo v nějakém jiném úkrytu. Snad příště bude lepší viditelnost jak vody, tak podvodního světa a života v něm. Ten fytoplankton nás moc neohromil :) (Zapsal Plaček Ondřej)

28.04.2021 18:00 9 12 12 8 3 3
0 hladina o metr výš nad normálem, žádná rybka, na dně velké množství zelené řasy. Voda kvete víc a víc, na dlouho už to nebude. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

10.01.2021 09:00 9,5 -4 4 2 7 7
0 Při příjezdu slušná kosa, ale už vykukovalo sluníčko. Vstup na lom jsem měl domluvený na správě CHKO a podařilo se mi zajistit i klíčky na svezení věcí k vodě. Auta jsme pak parkovali před areálem. Před areálem jsme se i oblékly a sešli k vodě. Na hladině se už u břehu tvořila ledová krustička. Pod vodou suprová viditelnost. Viditelnost byla proměnlivá, na slabších místech cca. 5m a místy i 10m nádherně vidět. Viděli jsme jednoho candáta, tři karasy. Pak nalezli několik předmětů (lahev od piva, masku, sluneční brýle, dráp na přívěšku). Krásně strávených 60min pod vodou. Na břehu nás ale čekalo nemilé překvapení. Na kameni u vody jsem si nechal čepici, kamarád rozpité ovocné pivo, kamarádka dečku na převlečení a vše bylo pryč. Dost mě to na.ralo pač v -4°C s mokrou hlavou bez čepice to nebylo úplně ono. Ještě jsme to 2x prošli jestli ty věci někdo nedal někam jinam, ale smůla byli fuč. Při odjezdu nás střídá další potápěčská skupina a na lom se hrnou davy lidí. Dobře, že jsme na lomu byli tak brzo. Fotky a video z akce na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

03.01.2021 11:30 8,5 2 5 3 7 4
0 Tady je to normálně: https://www.youtube.com/watch?v=Jfg0EkFLphk&t=2s&ab_channel=Ond%C5%99ejPla%C4%8Dek (Zapsal Plaček Ondřej)

02.01.2021 11:30 8,5 2 5 3 7 4
0 Po nějaké době jsme dali přednost Mikulovu před Hostěradicemi a myslím, že jsme neudělali chybu. Vodu jsme čekali o trochu lepší, ale i těch 7m viditelnosti nebylo špatné. Zažili jsme tu ale i přes 10m! Dole na dně to bylo horší, ale nebyl tam žádný mlžný zákal. V rákosí jsme narazili na Alburnus alburnus, ve špici na šikmé stěně seděl Sander lucioperca a o kousek dál v pohotovosti Perca fluviatilis. Kolegové zahlédli i většího Cyprinuse carpia. Když už jsme obepluli celý lom a blížili se k výstupu, zabloudili jsme do malého kaňonu a spatřili jsme hezkého číhajícího Siluruse glanise na hejno asi 10 krásných a vypasených cca 50 cm velkých Carassius gibelio. Chvíli jsme mezi nimi leželi a pozorovali je. Byli naprosto krotcí a někteří z nich hybernovali. Na dně kousek od nich jsme spatřili krásné Anodonty cygnea, možná mezi nimi byli i Unia. Stěny byly porostlé koloniemi Dreissenami polymorpha. Na konci ponoru dokonce vykouklo sluníčko. Ze dna jsme vylovili pár lahví od piva, sluneční brýle a kelímek. Bývalo to tu i horší. Ke konci trochu zima na prsty, ale jinak super ponor. Tady je vše shrnuto: https://www.youtube.com/watch?v=Jfg0EkFLphk&t=2s&ab_channel=Ond%C5%99ejPla%C4%8DekKrásný den všem! (Zapsal Plaček Ondřej)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Novomlýnská horní nádrž - Velká laguna Mušov Česko Sladká - jezero 12 km / 325°