Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Borek

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
404 m.n.m
Max. hloubka
34 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
5 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 485 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 2°C 3°C 4°C 4°C 5°C 5°C 5°C 6°C 6°C 5°C 4°C
Obrázky lokality
Panorama lomu - obrázek poslal Tůma Ondřej
Popis lokality

Z Golčova Jeníkova směr Chotěboř, před vesnicí Borek je odbočka vpravo. Dá se zajet až k vodě a složit materiál, parkování zde je.  Lom má rozlohu cca 2,5 ha.

"Vrchní plato" za zatopenou bránou je v hloubce asi 6 m, následuje stěna do přibližně 21 m kde je "spodní plato" a okolo celého lomu "ochoz" ve stejné hloubce. Pak opět stěna stěna na "dno" do asi 31 m. "Díra" v místě čerpadla je maximální hloubka asi 34,4 m (stav 3/2014). Voda v Borku stále stoupá, za dobu kdy, se zde běžně potápí, stoupla asi o 13 m. Potápění je možné pouze po podepsání formuláře denních ponorů nebo pernamentky a po zaplacení poplatku 100 Kč za ponor nebo 150 Kč za den.

K vidění jsou okouni, bělice, kapři, štiky různých velikostí až 1,2m, kapři, sumci, candáti, raci a sezóně pulci a medůzky. Před několia lety zde byli vypuštění jeseteři - ruský a sibiřský, celkem asi 12ks. Lze je potkat na dně a těm co si zde zvykli, těm se daří dobře. Atrakce jsou vhodné i pro nácvik vrakového potápění. Nejsou vybójkované a nejsou propojené šňůrou, aby to bylo zajímavější. Vlivem stoupající hladiny jsou zde zatopené velké stromy a keře s množstvím ryb a to i trofejních-krásné proplouvání v dobré viditelnosti. V roce 2010 se zde začali hojně vyskytovat raci.

NEBEZPEČNÉ MÍSTO - asi 50m za zatopenou bránou to začíná a končí asi 100m za bránou. Sesouvá se zde pomalu břeh, strhává stromy, ale jsou zde 3 obrovské kameny, které při samovolném sesuvu mohou ublížit. Nedoporučuji se zde potápět těsně nad dnem, ale spíš nechat pod sebou prostor pro případný pád velkého kamene.

Kloubový autobus Ikarus, při pohledu od vstupu vlevo, v hloubce dna asi 31 m. Skla zůstala pouze některá, autobusem lze volně proplouvat. Autobus byl ponořen v roce 2003. Nelekněte se řidiče za volantem :-)

Člun Pálava - za autobusem asi 30m, cca 10m od stěny zde byl položen v roce 2007 samozřejmě ve vyfouknutém stavu :-)

Ponorka Stejskanik - malá cisterna přebudovaná na fantastickou ponorku byla svatebním darem.,Dar od Petra a Míši Stejskalových. Vypadá, jako by vypadla ze Zemanových Verneovek (Vynález zkázy), včetně ploutviček, majáku, klounu trčícího z přídě plavidla, hadic, periskopu a volantu, za který se dá pohodlně vlézt. Leží pod bývalou příjezdovou cestou v hloubce asi 18 m. Stejskanik byl ponořen v roce 2001.

Na "spodním platě" v 21 m je odstrojený Wartburg.Již značně poničen od cvičení složek HZS, ale od toho tu je.

V roce 2001 zde byl ponořen na "dno" (tehdy do hloubky 18 m) trup vrtulníku MI-2. V prosinci 2008 byl (z hloubky 27 m) vytažen a odvezen na lom Morkýšov-Březiny. Více viz video http://www.youdive.eu/video/191/BOREK--Konec-legendy-MI-2

"Červený kámen" - místo, kde se vyskytuje a rozpadá se zde skála na malé červené kameny, které prý ničily drtič kamene lomu.

"Yellow Stone" - v jednom místě svislé stěny se na stěně vyskytuje žlutá řasa, proto ten název

"Cesta" - po jižní straně jediné pozvolna sestupující místo nejprve na "ochoz" a pak dále na "dno".

"Díra" - nejhlubší místo, kde bylo umístěno čerpadlo a nad dírou nádherná stěna s negativními převisy.

"Les" - na jižní části zatopený les - stromy na stojato mezi kterými se dá proplouvat - ryby.

"Laguna" - východní část lomu - ryby

"Severní terasa" - hejna bělic, raci a někdy medůzky

"Východní terasa" - štiky a candát

"Jižní terasa" - štiky, bělice, okouni a při štěstí sumec 

"Psací stroj" - na severní části ochozu

"Candátí výběžek" - skalní výběžek, kde si udělal hnízdo zesnulý candát Ferda, který měl rád drbání na hřbetě

"Stříbro" - místo, kde se vyskytuje velké množství stříbrného kalu na který když sáhnete, tak se "stříbro" rozvíří okolo vás

"Kámen" - kousek na východ za autobusem najdete obrovský kámen s diskem a historickou značkou pocházející ještě z dob, kdy zde probíhala těžba

"Rýha" - asi bývalá odvodňovací rýha ve dně vedoucí od autobusu až k malému valu před dírou

"Holínka" - bílá holínka, značka ve špatné viditelnosti, že jsme poblíž "díry"

"Kaiten" - maketa ponorky v maskování proti nepřátelům

"Mina" - velká námořní mina vznášející se v prostoru v hloubce asi 5m nad cestou v JV části.

"Zrcadla" - jedno velké je v laguně, malé oválné na Stejskaniku a malé na pravoboku autobusu. Tak se mrkněte jak vypadáte v 5°C

"NIX" aneb "Borecká vodní víla" - dárek k narozeninám z akátu a sochařská drahá práce, leží na rovném dně ve 30m, ale najít si jí musíte sami. Nechci aby byla lehce dostupná, je přece moje :-) Prosím neničte tuto krásnou práci a nevyřezávejte do ní nic.

"Kajak" - v létě roku 2017 se na dno potopil dvoumístný kajak. Leží asi 15m od stěny a asi 25m za autobusem. Těsně za kamenem směrem k díře. Pro zajímavost - jeho zadní špička směřující cca na západ, ukazuje směr k NIX z tohoto místa.

"Fred" -  maketa panáka jedné nejmenované banky, ukazuje směr k autobusu a má na ruce cedulku s poznámkami. Leží na hraně v těsné blízkosti západního spodního rohu, tedy na hraně z 20 do 30m směrem k autobusu.

 

Uvnitř autobusu je zápisník hry geocaching - jen tam někteří píší nevhodné vzkazy, jména a znaky masových vrahů :-)) atd.

 

Velikosti a počty ryb raději nechám utajeny.

 

Lom je zajímavý i geologicky, hojně se tu vyskytuje hadec se zarostlými granáty a je zde minimální radioaktivita.

 

Provozní doba : víkendy a svátky od 9 do cca 17 hodin. V týdnu oslovit níže uvedené kontakty a po provedení nutné legislativy bude zapůjčen klíč.

Změna provozovatele od 5. 4. 2016:   www.lomborek.cz - aktuální info, na facebooku Lom Borek - aktuální info,

http://www.potapy.cz   tel. 602 482 468-POUZE PIŠTE - SMS, WhatsApp, Messenger        radek.houfek@tiscali.cz

Lom již prodělal několik nemalých změn, rozšíření parkovacích míst, vložení převlékacích stolků, opravena převlékárna, již je opraven bufet a vložena nová budka - kancelář. Bylo zhotoveno WC pro dámy i pány a je lom vybaven výstražným označením a závorou. Bylo zde zprovozněno i jednoduché ubytování. Klíče je možné zapůjčit kdykoli po splnění podmínek Provozního řádu. Je zde i možnost stanování, pořádání oslav, větších potápěčských akcí atd. Plnění a i půjčovna lahví, twinů i stage je možná. plnění je možné i EAN32, popř. i EAN50 i O2. NA FB JSOU K PROHLÉDNUTÍ I DETAILNÍ MAPY LOMU, KTERÉ MOHU POSLAT.

Je k dispozici kompresor se spalovacím motorem s výkonem 230 l/min  a 300bar. Možné dopravit na lokalitu při nahlášení

K dispozici je grill, PB vařič a v určité dny bude pivko, limo, párky, gulášek, elektrika pomocí centrály, atd.

Je zde možné přespat ve vlastních stanech nebo v převlékárně, vagónu i maringotce-borecký luxus :-)

Na všechny slušné lidi se těšíme.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 27.08.2020
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
20.04.2024 09:00 30 4 10 4 1 6
0 LOM SE OTOČIL V HLOUBCE POD 15M KRÁSA DO 6M MLÉKO (Zapsal Provazník Petr)

12.04.2024 11:00 30 20 10 6 5 2
0 Úplně u dna, pod 25 m slabá viditelnost, jinak pěkné. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

06.04.2024 11:00 30 20 9 7 4 3
0 Teploučko, sluníčko, prostě příjemné. U vstupu napadané větve zprava i zleva, je lepší doplavat po hladině nad bránu a zanořit se až za branou. Nejlepší viditelnost na střední terase kolem ponorky. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

11.02.2024 10:00 30 5 4 12
0 Proslavený Borecký křišťál to nebyl, ale přesto viditelnost velmi solidní... Ráno celkem dost lidí asi 10 aut jsem napočítal, ale ve vodě se to ztratilo. (Zapsal Strnad Pavel)

25.01.2024 15:00 33 7 4 3 10 10
0 Viditelnost super, místy trochu horší, místy lepší než 10m. Ryby se poschovávaly, ale jester, štika a velký okoun (+ hejno plotic) se ukázali. Po ledu ani památky. (Zapsal )
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Nová Ves Česko Sladká - lom 18 km / 80°
Sečská přehrada Česko Sladká - přehrada 7 km / 43°