Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Krakow - Lom Zakrzowek

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
167 m.n.m
Max. hloubka
32 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
7 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 114 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- 2°C 3°C 4°C 5°C 6°C 6°C 8°C 6°C 9°C 6°C 5°C
Obrázky lokality
Vstup do vody - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality

Aktuální info. 28.9. 2023

Lom je volně zdarma přístupný jak pro potápění tak pro koupače. Potápěčská základna Kraken už tam není a nic s toho co tam dříve bývalo. Na místě kde stávala budova Krakenu je nová prosklená budova, zatím bez využití (v budoucnu by tam měla být prý restaurace, v přízemí bazén pro potápěče). Novým majitelem a provozovatelem všeho je město Krakow. Domečky na převlečení u břehu jsou vybourané do základů, prostor rekultivován, stále tam probýhají drobné stavební práce. Do lomu je u kruhového objezdu  (cca. 700m od vody) zákazová značka vjezdu. Tento zákaz je velice pečlivě hlídán policií. Co jsem se s nimi bavil, v areálu je kamera a jak vidí porušení vjezdu, tak si pro narušitele hned jedou a kasírují (takže rychlé vyložení věcí Vás nezachrání před pokutou). Vjezd do areálu můžou jen policie a hasiči a auta na speciální povolení + vozíčkáři. Parkování pro potápěče a koupače je možné u kruháče podél silnice směr Pychowice. Na druhou stranu jsou zákazy stání. Záložní možnost parkování je u Kauflandu, ale dalších 200m navíc. Od kruháče je luxusní nová asfaltka v podstatě až k vodě. Původní vstupní brána do areálu Krakenu již neexistuje, takže lom 24hod přístupný. V druhém laloku lomu je postavený nový areál bazénů pro koupače, je to dost monstrózní stavba, ale taktéž volně přístupný zdarma. Takže když chcete potápět musíte si na transport dovést ideálně vozíček, dost lidí tam měli rudlíky, ale posledních 30m k vodě je stím dost boj. Pod vodou jsou stále atrakce co tam byli, jen roury na prolézání jsou rozbořené, na cestě přibyla plošina od koupačů co bývala po pravé straně při vstupu do vody. Plnění lahví nevím, my měli svoje dostatečné zásoby z domu. Stále špičková viditelnost. Ideální i pro rodinné výlety s manželkou a dětmi.  

 

LOM JE OD 15.7.2019 KVŮLI STAVEBNÍM ÚPRAVÁM UZAVŘEN !!!

Lom se nachází téměr v centru Krakowa.

Vstupné je 40 zlotých za osobu. Auto zdarma. Pro vstup je nutno koupil lístek v klubu KRAKEN, který se nově nachází přímo u lomu.

Lahve lze foukat na místě za 1,50 zloty za litr (t.j. asi 11 Kč).


Bližší info klub Kraken: http://www.kraken.pl/index.php?dzial=firma
tel.: +48 790 66 77 88

Mapa lomu s rozmístěním všech atrakcí je na http://www.kraken.pl/resources/zakrzowek/mapy_akwenu_47/domyslna_123/mapa_2012.pdf

K ubytování lze doporučit To tu hostel, sw. Gertrudy 21, Krakow. Je přímo ve středu města, hned pod zámkem, může sloužit jak výchozí místo pro večerní prohlídky města. Hostel odporúčam len tým, ktorým nevadí hluk električiek a majú tvrdý spánok.

Vloženo 25.04.2004. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2023
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
06.04.2024 16:30 18 22 10 5 15 8
0 Po vynikající grilovačce (dva steaky z irského mladého býčka) si dáváme druhý ponor. Já nejsem schopen jít do hloubky, takže Ondra vyráží na atrakce do hloubky (pirátská loď, traboš, autobus, obě letadla plošiny, daří se mu dosáhnout hloubky 30m). Já vyrážím zase po levé cestě jako předešlí ponor, ale plavu podstatně dál a daří se mi i nad plán hlouběji :) Pak navštěvuji policejní auto, v dálce pozoruji budovu a roury za kterými moc dobře vím, že je pirátská loď, ale neriskuji a jen na dálku zamávám a jdu na cestu od letadel, kde by jsme se měli setkat cca. s Ondrem. Jak švýcarské hodinky na čas se potkáváme na předpokládaném místě :). Celý ponor 85min, podařilo se mi udělat spoustu krásných foteček a Ondra mi doplnil fotky z atrakcí, kde jsem nebyl. Snad příště už budu moct zase jít, tak kam jsem dřív chodil běžně. Celý ponor zase na EAN32. Skvělá akce, vozíčky na přepravu se skvěle osvědčili, malé skladné a efektivní (manipulační vozít Artplast). (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

06.04.2024 12:30 10 22 10 6 15 15
0 Při příjezdu si na vozíčcích od zaparkovaného auta od kruháče cca. 700m odvážíme svoje nádobíčko po exkluzivní asfaltce ke břehu lomu. Voda oproti loňskému roku stoupla. Pod vodou špičková viditelnost, jako v moři. Jdeme po levé cestě, pak dál po levém břehu. Pak se vracíme a dostáváme se ke stolu s počítačem, rozbitou plošinu, kde je pár malých okounů, policejní auto, podél hrany v cca. 6m se dostáváme na druhou cestu, kde nacházím atrakci prolézačku, rotoped, loďku, ocelovou konstrukci. Nacházíme potopenou plošinu co bývala na hladině jako bazén. Pak ještě zaplouváme do laloku pod budovou. Celý ponor na EAN32 v nulovém času, délka pod vodu 91min. Oceňujeme zázemí, u plošin na koupání jsou již otevřeny zadarmo záchody (čisťoučké, otevřené od 8:00-20:00), takže již není třeba hledat místo ve křoví :)Fotečky klasika na našem webíku www.alkyon.cz a mém Facebooku, luxusní potápění :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

31.03.2024 08:00 25 18 8 4 10 15
0 Po pěti letech znovu na lokalitě. Jeden z top lomů. Až na tu dálku z parkoviště. Chce to kvalitní rudl. Ve vodě pohoda, takto po ránu téměř sám. Včera odpo to byl masakr, jak ve vodě tak na břehu. Pod vodou se toho moc nezměnilo. Vše na svém místě. Rybiček jen málo. (Zapsal Račák Ladislav)

05.10.2023 06:41 29 22 21 8 4
0 Lokalita opět přístupná. Nelze však dojet autem až k vodě. Na to je nutné zvláštní povolení. Musíte počítat s odnesenim věci z parkovišť cca 500m. Nelze foukat a není žadne zázemí. (Zapsal )

28.09.2023 15:15 20,2 26 21 5 20 15
0 Druhý ponor je v plánu skútrovačka okolo lomu. Nejdříve výborný oběd (řízečky od Jitulky), pokec s kolegy potápěči od Jihlavy, Jablonce, kolegům půjčujeme naše TVP (transportní vozidlo potápěčů) vozíček půjčený od mámy. Dokonce na lomu potkáváme kamaráda Richarda s Tomem :) Pak šup na skútry (motorky) a frčíme. Bereme to proti směru hodinových ručiček na max. rychlost. Držíme se v průměrné hloubce cca. 10-15m. Je to luxusní zážitek, okolo lomu je to výrazně čistější než, kde lezou potápěči a koupači. Dokonalá honička na motorkách. Je vidět až na hladinu průzračnou vodou a až na dno opět průzračnou vodou. Dole je ale děda Mráz s berlou Mrazilkou (jen 5°C). Po 30min jízdy cca. 1,2km ujetého na plný plyn Honzovi uvadá skútr, takže mi nasedá na D-ring a já nás na kompas v 3m odvážím náměr 120°zpět na místo zanoření. Daří se a po 5min jsme zpět a i mě už uvadá skútr. Celý ponor na EAN32 v nulovém času. Celkem pod vodou 38min. Viděli jsme mraky rybiček, štiku. Na břehu mraky koupačů/koupaček, bylo se na co dívat :) Na závěr foto s kamarády potápěči. Cesta sem z Blanska 4,5hod, zpět zase 4,5hod (pozor A4 dálnice je rozkopaná). Fotečky na našem webíku www.alkyon.cz a mém Facebooku. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.