Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Podoblek

14.04.2021

Účelem podobleku (angl. undies či undergarment) je zajistit potápěči dostatečný tepelný komfort a zamezit vzniku podchlazení. Membránový suchý oblek, jak již víme, sám o sobě poskytuje pouze minimální, spíše však žádnou termoizolaci. Mezi důležité vlastnosti podobleku patří odvádění potu od těla. V případě zatopení sucháče si má podoblek udržet dobré tepelně izolační vlastnosti. Bavlna a fleece tyto požadavky nesplňují. Proto jen tak nenahrazujeme podoblek oblečením, které nebylo vyvinuto k účelům přístrojového potápění. Výjimkou je termoprádlo. Šetřili bychom na nesprávném místě. Oblek nesmí omezovat v pohybu (např. dosažení na ventily, kopy), a tak se šití na míru jeví znovu jako dobrý nápad pro ty z nás, kteří nemají konfekční velikosti. Na správnou velikost je nutno dbát zejména v případě podobleků s neelastickou svrchní vrstvou. Vhodnou velikost ověřujeme stejnými pohyby jako u sucháče (článek na toto téma Vás čeká brzy).

 

V souvislosti s podobleky se běžně setkáme s číselnými označeními gramáže, např. 100, 200 nebo 400. Tak např. „400gramový podoblek“ obsahuje na 1 m2 400 gramů izolačního materiálu. Někteří potápěči vlastní různě „silné“ podobleky, které užívají do různě chladných či teplých vod. Přílišné teplo v sucháči může vést ke zvýšené míře pocení a následné dehydrataci. Jakmile podoblek nesplňuje dostatečnou tepelnou ochranu pro potápění v chladných vodách, lze přidat další vrstvu ve formě tzv. termoprádla.

 

Podoblek Otter. © www.deepndown.cz

„Teplákový“ podoblek Xerotherm Arctic firmy Fourth Element. © Lucia Homolová

 

Zejména trimixoví potápěči k dofukování suchého obleku užívají argon, který s sebou nesou v tzv. argonové láhvi. Argon má nižší vodivost teploty než vzduch/nitrox, a tak se chlad dostane k tělu později. Většina trimixových potápěčů však vzhledem k dostupnosti užívá k dofukování obleku stlačený vzduch, popř. nitrox, který si přepustí hadicí z jiných láhví.

 

Vztlak se při zatopení sucháče sníží až extrémně u potápěče, který k vyvážení užívá téměř pouze regulaci plynu v suchém obleku, místo v křídle. Připomeňme si, že funkcí sucháče je izolace od vody, a ne kompenzace vztlaku. Navíc nadbytečný plyn v obleku při změně polohy cestuje a narušuje rovnovážnou pozici plavajícího potápěče. Čím více plynu v obleku je, tím více je potápěč nestabilní.

 

Na druhou stranu je mnoho potápěčů, kteří v používání argonu a vyhnutí se vzduchu v argonce žádný smysl nevidí. Jeho špatná dostupnost a vyšší cena jsou dalšími zápory.

 

Příklad používaného podobleku do chladných vod je britský Weezle Extreme+ či Thinsulate 400. Výrobky firem Otter, DUI, Santi, Polar Bear, Fourth Element a dalších. Potápěči, kteří dávají přednost thinsulatu, hovoří o tom, že dobře izoluje, i když je v obleku minimum plynu. Naopak Weezle podle nich potřebuje plynu více. A tím pádem i více zátěže. Zastánci Weezlu říkají, že po zatopení sucháče si udrží teplo a schne nesrovnatelně rychleji. Takový Xerotherm Arctic od Fourth Element, který vypadá jako silná tepláková souprava, potřebuje oproti Weezlu minimum vzduchu a neztěžuje jeho odpouštění. Weezle má tendence, zejména pokud vypouštěcí ventil vpouští do obleku vlhkost, se k ventilu přilepit a tím ho zevnitř ucpat. To ale není problém výrobce podobleku, ale potápěče, který nemá výstroj v pořádku. Krátkodobě lze potížím předejít použitím duct tapu (kobercové pásky), kterou se přelepí podoblek v místě, kde se ventilu dotýká. Fleecové obleky, jak již bylo řečeno, neposkytují po navlhnutí dostatečnou tepelnou izolaci, a proto jsou nevhodné.  

 

Doporučuje se mít pod podoblekem vrstvu funkčního prádla. Cibulový systém, tedy více vrstev oblečení přes sebe, je nejúčinnější metodou pro boj s chladem nejen pod hladinou. Funkční prádlo odvádí navíc pot od těla. To je důležité. Bez použití prádla by zpocenému potápěči byla od počátku ponoru zima. Každá další vrstva však vyžaduje dodatečnou zátěž.

 

Tipy k podobleku

 - hojně používaný podoblek izoluje hůře než nový

 - čistý podoblek izoluje lépe než nepraný

 - časté praní snižuje izolační vlastnosti podobleku

 - některé materiály je nutno prát tekutým práškem a u jiných je vhodné se vyvarovat aviváže

 - podoblek z dutých vláken (např. Weezle Extreme+) schne mnohem rychleji než podoblek vyrobený z thinsulatu

 - některé podobleky (např. Weezle Extreme+) vyžadují, aby v obleku bylo více plynu; to s sebou přináší nutnost přidat zátěž

 - pod podoblek je vhodné obléknout funkční prádlo, které odvádí pot

 - autor doporučuje podoblek šitý na míru

Funkční prádlo odvádí pot od těla.

 

Ponožky Santi 200g. © Lucia Homolová

Vchod do jihofrancouzské jeskyně Font Estramar, kde se teplota vody pohybuje celoročně mezi 18 a 19 °C. © Frank Griga

 

(příště: Vhodná velikost suchého obleku a podobleku)

autor: Jan Špalek