Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Ochrana rukou

01.09.2021

Rukavice (angl. gloves) chrání potápěče před chladem, drobnými zraněními a nečistotami. Ke všem typům obleků lze používat pětiprsté neoprenové mokré či polosuché rukavice o různých tloušťkách. Čím je materiál silnější, tím klesají schopnosti manipulace s menší součástí výstroje (např. karabiny), avšak stoupá tepelná izolace. V jednoduchosti je síla. Rukavice, které mají kolem zápěstí různé všité gumičky, které mohou popraskat, nebo našité pásky na suchý zip, které se mohou někde zachytit, jsou méně vhodné. Tříprsté rukavice se nepoužívají. Vedle přílišného omezení hmatových schopností znemožňují komunikaci standardizovanými signály (např. čísla jednoruč). Dále znemožňují jemnou práci pod vodou (např. používání šipek) a ztěžují životně důležitou schopnost postupu po vodicí šňůře v nulové viditelnosti. V extrémně chladných vodách arktického prostředí (teplota vody kolem 0 °C) nám však asi nezbývá jiná varianta.

 

Za hlavní zápor mokrých a polosuchých rukavic je považována ztráta tepelné izolace úměrná přibývající hloubce vzhledem ke kompresi neoprenu. S četností používání neoprenových rukavic a doplňků se materiál opotřebovává a ztenčuje. Tím ztrácí své izolační vlastnosti. Je nutno si pořídit kvalitnější rukavice z odolnějšího materiálu, který se slisuje po delší době než méně kvalitní. Správná velikost vzhledem k rozměrům ruky a zápěstí zajistí, aby bylo maximálně omezeno proudění vody v rukavici.

 

Pro delší ponory do chladných vod je vhodnější používat suché rukavice (angl. dry gloves). Jejich nevýhodou je nižší schopnost manipulace s drobnou součástí výstroje vzhledem k teplým rukavicím pod nimi a také vyšší cena. Lze používat libovolný systém suchých rukavic. Kruhové či nekruhové systémy. Za zcela nevhodné jsou však považovány k obleku trvale připojené rukavice nebo rukavice, které nemají žádné vnitřní těsnění (manžetu mezi rukavicí a sucháčem). V případě jejich protržení nelze omezit zatopení sucháče, a tím se zvyšuje nebezpečí podchlazení.

 

Pod hydroizolační suché rukavice se užívají rukavice tepelně izolační. Z hygienických důvodů se nemá jednat o latexové rukavice s integrovanou zimní vložkou. Většina potápěčů užívá obyčejné separátní zimní thnisulatové rukavice. Dalším negativem latexových rukavic s integrovanou tepelnou vložkou je delší doba schnutí po zatopení či praní.

 

Stejně jako v suchém obleku je nutno regulovat plyn i v suchých rukavicích. Mezi rukavicí a oblekem musí být neustálý průtok plynu, kterému však stojí v cestě zápěstní manžeta suchého obleku. Potápěči za tímto účelem používají tzv. komunikátor. Nejčastěji se jedná o obyčejný gumicuk vhodné délky, jindy o trubičku malinkého průměru. Umístí se pod manžetu tak, aby rukavice s oblekem spojovaly. Potápěči, kteří se obávají, že by komunikátor mohl pohybem vklouznout do obleku/rukavice, použijí jiné metody. Lze si nejprve nasadit thnisulatovou rukavici a až potom obléknout sucháč. Funkci komunikátoru přebírá tedy tepelně izolační rukavice. Variantou je nasazení obyčejné zastřižené ponožky na zápěstí, jejímuž sklouznutí zabrání přetažení dírkou přes palec.

 

Suché rukavice vyrábí např. firma Uprux (Check-Up), Northern Diver nebo Antares.

 

 

Tipy k rukavicím

 

Pokud se potápěč obává protržení suchých rukavic (např. delší deko ponory v chladné vodě), může mít v kapse připraveny záložní neoprenové rukavice nebo do suchých rukavic používat přímo neoprenové.

 

Po protržení suché rukavice zváží potápěč, zda není vhodné vyjmout komunikátor, aby se nezačal zaplavovat suchý oblek.

 

Komunikaci ‒ podvodní signály ‒ nám ulehčí výrazně odlišná barva rukavic a podkladu, tj. obleku. Signalizovat před černým oblekem v černých rukavicích není to pravé ořechové. To, že barva neladí a je méně estetická, je vedlejší. Některé gumové rukavice jsou zevnitř bílé. Tedy ideální na černý podklad. Stačí je obrátit naruby.

5mm neoprenové rukavice.

 

Tříprsté rukavice.

Latexová svrchní rukavice s integrovanou tepelnou vložkou.

 

Suché rukavice.

 

Gumové či latexové rukavice dodávané výrobcem kruhového systému nevyhovují všem potápěčům. Nahradit je lze pracovními rukavicemi mnoha výrobců.

 

I u rukavic může být výhodou standardizace. Použití stejného systému stejných rozměrů kruhů u všech členů týmu umožňuje zapůjčení rukavice partnerovi. Samozřejmostí je mít mezi náhradní výstrojí záložní gumové rukavice pro případ protržení před ponorem či rovnou další set rukavic již umístěných na kruzích.

 

I když potápěč může mít neoprenové zápěstní manžety, musí mít na mysli, že jsou těžko použitelné v kombinaci s kruhovými systémy suchých rukavic. Někteří potápěči upřednostňují suché rukavice bez kruhů (např. značky Nordic Blue). Říkají, že při použití více stejdží se lépe sbalí hadice stejdže. Při delším balastu hlavního světla kruh nepřekáží, stejně jako je při nastavování vrtule skútru vidět, co děláme. Navíc nenamáhají manžety rukávů sucháče a jsou levnější než některé kruhové systémy. Nevýhodou je složitější a pomalejší nasazování. Alespoň než potápěč získá praxi.

Potápěč vznášející se ve vodorovné poloze v hloubce kolem 150 cm. © Frank Griga

autor: Jan Špalek