Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Vyhřívací systém

16.09.2021

Čím delší bude pobyt ve vodě, tím více bude klesat tělesná teplota, stoupat pocit chladu a riziko podchlazení. Tomu lze předejít použitím suchého obleku v kombinaci s vhodným podoblekem a základní vrstvou funkčního prádla. Před ponorem je vhodné dopřát tělu dostatek tekutin, odpočinku a energie (kvalitní sacharidy) a zamezit ztrátám tepla.

 

Pokud by mohl delší pobyt v chladné vodě značně otupit naše smysly a motoriku, je vhodné začít uvažovat o použití vyhřívání (angl. heating). Než se rozhodneme si ho pořídit, měli bychom si být jisti, že podoblek není již opotřebovaný a poničený stovkami ponorů a haubna není o polovinu tenčí než při nákupu, že dobře sedí a neumožňuje kolování vody kolem hlavy. Dalším doplňkem může být použití argonu i pro netrimixové ponory a dostatečné vylití vzduchu z obleku. To znamená, aby oblek obsahoval pouze a jen argon.

 

Úkolem aktivní tepelné ochrany je zabránit ztrátě tělesné teploty či ji alespoň minimalizovat. Někteří potápěči používají vyhřívání od začátku ponoru, jiní ho  zapnou až na statických deko zastávkách. Čím vyšší teplota tkání, tím rychleji dochází k jejich sycení/vysycování. Proto někdo doporučuje minimalizovat použití vytápění ve fázi sycení a naopak ho zapnout pro dekompresi a při delších dekompresních zastávkách. Jiní dávají přednost vyhřívání během celého ponoru a udržování přibližně stejné tělesné teploty po celou jeho dobu.

Vyhřívaná vesta. Patří pod podoblek.

 

Výrobky firmy Santi: Vyhřívaný podoblek BZ400, vyhřívané rukavice a silné ponožky BZ200 jsou skvělou kombinací pro dlouhé expozice v chladných vodách. © Petr Maur

 

Vyhřívání by mělo tělesnou teplotu udržovat, ne tělo zahřívat. Teplota vyhřívání Santi je přibližně 38 °C.

Nesmíme zapomenout, že vyhřívání postrádá zálohu. Ponor je nutno plánovat tak, aby nebyl na vyhřívání závislý.

 

 

Tipy k vyhřívání

 

Může se jednat zejména o vyhřívaný podoblek, vyhřívanou vestu nebo vyhřívané rukavice, pokud příliš neomezují hmat. Některé výrobky zahřívají nejen aktivně, ale i pasivně. Materiál by měl dýchat, aby zamezoval kondenzaci vody. Materiály jsou různé. Je však vhodné se vyhnout neoprenu, který by s sebou nesl nutnost přidání zátěže a v hloubce by stlačením vztlak ztrácel. Jak již víme, došlo by k přetížení.

 

Vyhřívané rukavice.

 

 

(příště: Napájení vyhřívání)

autor: Jan Špalek