Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Uroventil pro muže i ženy

27.10.2021

Potápěči musejí dostatečně pít, aby předcházeli dehydrataci a snížili pravděpodobnost vzniku dekompresní nemoci. Přijaté tekutiny je však nutno také vylučovat. Zejména pro delší ponory se užívá tzv. p-ventil či uroventil (angl. pee-valve n. p-valve). Někteří potápěči by bez něho do vody nešli vůbec, jiní ho nepotřebují ani na vícehodinové ponory. A další dávají přednost suché plence pro dospělé. Ty mají určitou kapacitu sání. Nejsou proto vhodné pro delší ponory nebo potápěče s častější potřebou.

Jedná se o ventil na jedné straně trvale připojený skrz suchý oblek, od kterého vede silikonová hadička, na jejíž konec muži připojují pomocí rychlospojky speciální kondom. Ten se prodává v několika velikostech. V případě nutnosti pod vodou otočením venkovní části ventil otevřeme, použijeme a znovu uzavřeme. Hadička vede přes malou dírku v podobleku a podle potřeby (např. vedení seshora, zezdola do spodního prádla) je možné ji zkracovat. Při přílišném zkrácení může docházet k natahování hadičky a úniku moči do podobleku kvůli uvolněnému kondomu. Instalace ventilu je popsána v příloze na str. 304.

Rozlišujeme tzv. vyvážený a nevyvážený p-ventil. Zatímco nevyvážený vyniká výše popsanou jednoduchostí, hrozí u něho větší nebezpečí zaplavení obleku v případě nepoužití kondomu (tedy když ho nehodláme použít) a nechtěného otočení ventilu. Při použití ve znečištěných vodách u něj může docházet k infekcím. Výhodou je jednodušší dezinfekce ventilu.

Umístění ventilu na obleku.

Kondom.

Vyvážený a nevyvážený uroventil.

 

Někteří potápěči doporučují p-ventil vyvážený, který se většinou skládá z další hadičky napojené „téčkem“ na hlavní a zakončené druhým ventilem. Jeho úkolem je vyrovnat rozdíl mezi tlakem vody a uroventilu. Existují i vyvážené ventily bez „téčka“.

Ventil je nutno po použití vypláchnout a dezinfikovat, aby nedocházelo k zánětům kvůli nedostatečně vyčištěným hadičkám ventilu. A to např. octovou vodou nebo ústní vodou, která navíc příjemně voní.

Ventil je umístěn podle osobních preferencí na levou či pravou vnitřní stranu přední části stehna, a to tak, aby nemohlo dojít k mechanickému poškození nejen během ponoru při prolézáním užšími prostory, ale ani při vylézání na člun.

Ženskou variantou kondomu, která se kombinuje pouze s vyváženým ventilem, je tzv. She-P. Jeho autorkami jsou nizozemské technické potápěčky. Jedná se o silikonovou vaničku, která se pomocí zvláštního lepidla či lepicí pásky přilepí na vyholené ženské pohlaví. Po ponoru znovu jednoduše odlepí, očistí a vydezinfikuje. Návody jsou ke zhlédnutí na YouTube. She-P se používá opakovaně, mužský kondom je jednorázový.

Někteří potápěči dávají před uroventilem přednost plenám. Ty mohou být vhodné zejména pro dlouhé mnohahodinové ponory tam, kde by ventil nestačil. Avšak ani pro dlouhé ponory se nedoporučuje, aby potápěč vykonával velkou potřebu pod vodou. Mohlo by to mít i velice negativní vliv na dekompresi. Přednost je dávána vhodné dietní stravě ve dnech před ponorem.

Potápěčský kondom se nasazuje podobně jako klasický. Na jeho konci je pevnější „vanička“ s otvorem pro odtok a k nasazení hadičky p-ventilu.

 

„Když vidím, že někdo nemá na sucháči uroventil, hned mě napadne, že určitě nebude dobře hydratován.“
Irène Homberger, instruktorka jeskynního potápění GUE, Švýcarsko

Ženský ekvivalent kondomu je tzv. She-P. © Lenka Maléřová

autor: Jan Špalek