Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Tlakové láhve - Zbytečné a nevhodné doplňky

04.04.2022

Zbytečné a nevhodné doplňky k láhvi

Sem patří botka, síťka či rukojeť na nošení láhve (angl. tank boot, net, handle). Mnoho potápěčů nedá na botku dopustit, jelikož jim vyhovuje, že díky ní může láhev stát. Postavená láhev může spadnout a pádem poškodit sama sebe či jinou výstroj. Pokud mermomocí chceme, aby láhev stála, nevyřešíme to botkou, ale pořídíme si láhev s plochým dnem. Botka může ztěžovat připínání výstroje na zadní d-kroužek. Představuje místo, o které se můžeme někde nebo do něčeho zachytit nejen při pohybu vpřed, ale i při couvání. Může překážet při vyzvedávání potápěče v bezvědomí, kdy může kolidovat s pásovým popruhem zachránce. Botka drží vlhkost na láhvi. Může to trvat léta, ale jednou pod ní začne propukat rez, která nebude vidět. Slaná voda k tomu jen přispěje. Rezavět bude i láhev bez botky, pokud ji budeme šoupat po zemi a skladovat neopláchnutou od špíny a soli ve vlhkém prostředí. Snížená hydrodynamika nebude u monoláhve a rekreačního potápění katastrofou, ale pro složitější či explorační ponory, ať se skútrem či bez něj, je nutno dbát na každý i sebemenší detail a využít každé pozitivní modifikace. Představte si potápěče s velkým dvojčetem a čtyřmi stejdžemi, tedy šesti botkami. Když uděláte více malých zlepšení, bude výsledek celé výstroje o to lepší. Mezi botky dvojčete se může zachytit šňůra a většina z nich zabraňuje vložení v-zátěže (tzv. tail-weight) pod spodní skruž láhví. V overhead prostředí může každý drobný problém přispět ke vzniku problému závažnějšího. Proto se snažíme dbát na každý detail již od nejzákladnějších ponorů a všem potencionálním potížím předejít.

Některé plnírny vyžadují, aby všechny monoláhve stály. Ocelové s kulatým dnem k tomu potřebují botku. To však neznamená, že botka nemůže být snímatelná. Na suchu může mít láhev botku, která se před ponorem z láhve sejme. To platí i při potápění v bazénech. Některá koupaliště totiž vyžadují, aby potápěči měli botky, aby nedošlo k poničení dlažby.

Síťka snižuje přilnavost připevnění popruhu k láhvi, a to zejména v případě, že popruhy nastavené na láhev se síťkou použijeme bez přenastavení na láhev bez síťky. Síťka sice zabrání lehkým škrábancům, ale silnější nárazy nezastaví. Časem se potrhá a je „nutno“ zakoupit novou. Cena kvalitní povrchové úpravy je zhruba stejná jako za novou síťku. Navíc ji nelze dobře používat bez botky, která je, jak bylo řečeno výše, zbytečná.

 

Ochranné koše ventilů

Ochranné koše ventilů (angl. valve protectors) mají za úkol zamezit nárazům do ventilů s točítky a do můstku. Sem tam i sebelepší jeskynní potápěč udeří nechtěně láhvemi do stropu. V malých prostorách je to dokonce běžné. Je však opravdu riziko a ráz úderu takový, aby ospravedlňoval použití ochranných košů? Košů, které překážejí v ovládání točítek a jsou ideálním místem pro zachycení šňůry či potápěče v úžině?

Ve skutečnosti k poškození mosazného můstku ve vodě běžně nedochází. Gumová točítka absorbují leckterý náraz. Nebezpečí jejich poškození přichází až s vyšší rychlostí, a tedy používáním skútru. Skútr mají používat výhradně pokročilí a zkušení potápěči v dostatečně vhodném prostředí s dobrou viditelností, kde nejenže nepoškodí výstroj, ale ani jeskyni, vrak nebo korálové útesy. Potápěč, který má zapotřebí ochranu ventilů, je zjevně potápěč, který neovládá dostatečně dobře vztlak, neleží ve vodorovné pozici s hlavou přilepenou k můstku, nemá přehled o okolí, a potápí se tedy za hranici svých schopností, dovedností i zkušeností.

Ne všechny jeskynní systémy jsou jednoduše dostupné. Někdy je zapotřebí delší či kratší, jednodušší či složitější transport suchou částí jeskyně. Pro přepravu může být vhodnější použít ochranné koše, to však neznamená, že je nemůžeme před samotným ponorem odejmout. Nelze je odejmout? Pořiďte si takové, které lze odejmout, třeba za použití imbusového klíče.  Použití košů na volné vodě postrádá jakýkoli smysl.

 

Obr. Ochranné koše ventilů lze použít před ponorem při přepravě suchou částí jeskyně, ale pod vodu je nebereme. © Gabriela Grézlová

 

Obr. Nevhodný typ ventilů Lola a jejich ochrana.

autor: Jan Špalek