Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)
Nafouknuté 23litrové křídlo tvaru kruhu určené pro dvojče.
Křídlo (žlutě) má své místo mezi backplatem a láhvemi (rozměry pouze orientační).
Vyfouknuté 15litrové křídlo ve tvaru podkovy vhodné pro dvojčata nižších objemů.
Křídlo vs. žaket
Úkolem kompenzátoru vztlaku je poskytnout potápěči dostatečný vztlak ke kompenzaci váhy výstroje a plynu, které táhnou potápěče ke dnu. Jak na hladině, tak pod hladinou. DIR potápěči nepoužívají kompenzátory typu žaket, které jsou velice populární u rekreačních potápěčů. Dávají přednost tzv. křídlu (angl. wing) v kombinaci s oddělitelnou zádovou deskou (backplatem) a postrojem. Žaket je méně hydrodynamický a příliš nestabilní. Neumožňuje ani použití standardní DIR konfigurace. Křídlo má díky rozložení plynu jiné těžiště (přesněji působiště vztlakových sil) než žaket. U křídla je blíže těžišti nejnegativnější části potápěče ‒ monoláhvi nebo dvojčeti. Čím jsou těžiště od sebe dále, tím méně jsme stabilní. Ke stabilitě přispívá minimální množství plynu v kompenzátoru vztlaku (nejsme přetíženi), stejně jako správné rozmístění zátěže. Střih žaketu a plyn, který se drží kolem břicha, nejenže narušují stabilitu (zejména méně zkušeného) potápěče ve vodorovné pozici, ale mohou ztěžovat i dýchání. Na rozdíl od standardního žaketu má potápěč s křídlem a backplatem volnou hruď. Nic mu nepřekáží v manipulaci se středotlakou hadicí a ventilem k dofukování sucháče. Žaket je s mírnou nadsázkou vyráběn jako módní doplněk, a ne jako čistě praktická součást výstroje. I mnohá křídla nebo křídlové systémy jsou spíše marketingovým tahem než praktickou pomůckou. Někteří potápěči kritizují křídlo na základě domněnky, že tlačí hlavu potápěče vznášejícího se na hladině do vody. A to na rozdíl od žaketu, který prý drží hlavu nad vodou. To však neodpovídá skutečnosti. Výstroj správně vyváženého potápěče s nafouklým křídlem vhodných rozměrů vzhledem k použitým láhvím ho táhne při záklonu větším než mírném na záda. Hlavu nad vodou mu drží automaticky. Něco jiného, což platí pro oba typy kompenzátorů vztlaku, může být potápěč v bezvědomí. V takovém případě přijde na řadu buddy a jeho dovednosti. Ani křídlo, ani žaket nejsou přednostně vyráběny za účelem této nouzové situace.
Křídlo lze měnit za větší nebo menší, aniž by potápěč cítil velký rozdíl. Přechod mezi křídlem a žaketem je oproti tomu veliký.
Potápět by se dalo, tak jako tomu bylo dříve, bez kompenzátoru vztlaku. Hrozilo by však přílišné nebezpečí toho, že se potápěč nebude schopen udržet bez problémů na hladině a utopí se.
Z bezpečnostních důvodů se vhodné křídlo skládá z vnitřní odolné duše a vnějšího pevného obalu (např. Cordura, balistický nylon). Obal křídla musí být menší než velikost vnitřní duše. To zajišťuje, že duše nemůže být přeplněna a prasknout.
Příště: mj. Typ, velikost a objem křídla