Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

D-kroužky postroje

01.08.2023

D-kroužky postroje

Ramenní d-kroužky nebo-li „déčka“ (angl. d-rings) bývají z důvodů lepší manipulace většinou mírně ohnuté. Ostatní rovné. Konečná volba je však otázkou osobních preferencí. Přední d-kroužek mezinožního popruhu je vhodné zejména za účelem skútrování obšít či přinýtovat, pokud v takovém stavu nebyl již zakoupen. Na hlavním postroji se nenýtuje nic. Dvě brzdy ve spodní části zádové desky a způsob provléknutí neumožňují samovolné posouvání.

D-kroužky jsou nastavitelné v maximálním rozsahu (s výjimkou předního d-kroužku na mezinožním popruhu). To zajišťuje, že všichni potápěči mohou používat jeden výrobek, a to bez ohledu na stavbu těla. Nepotřebujeme tedy žádné velikosti typu S‒XXL, které jsou potřeba u postrojů s pevně umístěnými d-kroužky nebo nastavitelnými pouze v malém rozsahu, s polstrováním pro pohodlí nošení na suchu a dalšími nepotřebnými, ale o to více „technicky“ vyhlížejícími doplňky. Navíc vyjde průměrný ​back -plate s postrojem (tj. nepředražená značka) na méně peněz než postroje a žakety mnoha prodejců.

 

          

Rovný a ohnutý d-kroužek.

 

Používané  typy brzd.

 

              

Svařený d-kroužek o úhlu 90° (vlevo) a vhodné „déčko“ se separátní brzdou (vpravo).

 

Rychlospojky a nastavitelné postroje

Na postroj nepatří rychlootevírací přezky, k jejichž poškození nebo samovolnému/nechtěnému otevření by mohlo během ponoru dojít. Poškození při transportu (v autě, na lodi, výstroje do jeskyně) by ponor znemožnilo a poškození či rozepnutí ve vodě při nejmenším znepříjemnilo. Představme si například krizovou situaci, kdy musíme dopravit na hladinu partnera v bezvědomí. V tom případě vystupujeme na jeho křídlo za použití jeho inflátoru a pravou rukou ho zezadu objímáme nebo mu přidržujeme regulátor v ústech. Kdyby omylem došlo k rozepnutí, celou situaci to vystupňuje. Pro velice zkušeného potápěče, který pravidelně situaci trénuje a zachová chladnou hlavu, to nebude asi větší problém, ale co ti méně zkušení?

Zastánci rychlospojek hovoří o pohodlí při svlékání/oblékání a možnosti svléknout rychle na suchu výstroj z partnera po úrazu. Rychlé svléknutí z potápěče v bezvědomí se může řešit přeříznutím zubatým nožem, který má každý potápěč, včetně postiženého, na pásovém popruhu. Rychlospojka na postroji pravděpodobně nikoho nezabije. Ale nejprve bychom se měli ptát: Je vůbec zapotřebí? Pro zdravého člověka, který se může hýbat, zajisté ne. Pohodlné oblékání a svlékání postroje, ať na suchu, na člunu nebo ve vodě, je otázkou správné techniky, zvyku a praxe, popř. týmové spolupráce. Nedostatečné dovednosti by NIKDY neměly být nahrazovány další výstrojí. Některé potápěče stačí upozornit na to, aby si na suchu vyfoukli křídlo, než se budou snažit svléknout/obléknout postroj. Bezpečnost pod vodou má v každém případě přednost před pohodlím na suchu. 

Některé nastavitelné systémy sice plastové přezky nepoužívají, ale další negativa si zachovávají. Mají často nadbytečné d-kroužky a část postroje, která přesahuje siluetu potápěče, se musí někam uložit, jinak překáží. Systém může kolidovat se záložními světly a další výstrojí. Pokud si potápěč nedá pozor a nenastaví oba ramenní popruhy na stejnou délku, bude láhev ležící šikmo narušovat rovnováhu a pohodlí. Popruhy se mohou posunout i svévolně.

Výhodu v rychlospojkách a podobných nastavitelných systémech vidí zejména potápěčské školy a centra, kde zákazníci nebudou mít ve většině případů náladu zdlouhavě nastavovat klasický backplate s postrojem.

 

Použití jednotlivých d-kroužků*

*DIR potápěči používající polouzavřený okruh (SCR) mají na pravém boku ještě jeden d-kroužek k zachycení tzv. swage-bloku. Je to buď nerez d-kroužek umístěný na kanistru, nebo gumicuk držený mezi nerez SK páskami kanistru.

**Slovem „dočasné“ je míněno přicvaknutí k d-kroužku, když máme příliš plné ruce práce. Pro delší interval, nebo když věci nebudeme potřebovat, tak je ukládáme do kapes.

 

Připevnění výstroje mimo d-kroužky

Za účelem připevnění inflátoru je na levém ramenním d-kroužku, mezi brzdou a popruhem, obyčejným ambulantním uzlem připevněn gumicuk. Někteří výrobci DIR výstroje místo gumicuku používají velký silný o-kroužek.  

Někdy lze na levém ramenním popruhu v místech nad d-kroužkem vidět širší kousek duše, který má sloužit k provléknutí středotlaké hadice k inflátoru. Středotlaká hadice bývá provléknuta a zabezpečena dalšími 1‒2 proužky duše na vrapové inflátorové hadici.

 

Levý prsní/ramenní d-kroužek s gumicukem a náhradní duší k držení záložní svítilny.

 

Spodní část záložních svítilen visících z prsních d-kroužků je k postroji tisknuta také proužky cyklistické duše. Jednoduché a účinné. Jejich šířka se pohybuje podle osobních preferencí většinou mezi 1 a 3 centimetry. Silnější jsou odolnější a méně kloužou. Někteří potápěči používají za stejným účelem gumicuk či větší o-kroužek, které však na místě téměř nedrží. Aby se doplnily přetržené duše, není nutno postroj sundavat. Gumu lze posouváním po postroji a prostrčením otvorů v zádové desce dostat poměrně pohodlně na své místo. Pokud budeme popruh sundávat, např. přendávat na lehčí/těžší backplate, je možné ho pod a nad všemi brzdami prošít pevnou nití či barevně označit, abychom po rozebrání vždy věděli, jak postroj znovu rychle a vhodně nastavit.

 

Příště: Doplňující informace k backplatu s postrojem

autor: Jan Špalek