Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Požadavky na kompletní postroj backplatu

15.08.2023

Požadavky na kompletní postroj backplatu

   - hlavní popruh z jediného kusu 5 cm širokého odolného materiálu

   - mezinožní popruh z jediného kusu měkčího materiálu

   - pouze 5 nerez d-kroužků: 1 na levém a 1 na pravém ramenním popruhu, 1 na levém boku pásového popruhu, 2 na mezinožním popruhu

   - k upevnění popruhu použity nerez brzdy na určených místech

   - na vhodných místech umístěny kousky nastříhané cyklistické duše

   - pod levou prsní brzdu umístěn gumicuk na držení inflátoru

   - ocelová přezka pásového popruhu

   - malý krátký nůž s tupou špičkou v neuzavíratelném pouzdře na levém pásovém popruhu

 

Stejný backplate s postrojem lze použít jak k dvojčeti, tak k monoláhvi. To znamená, že není zapotřebí vlastnit dva kusy, jelikož křídlo není pevně připevněno k backplatu, a lze ho zaměnit za křídlo jiného objemu i typu. Mnoho potápěčů neztrácí ani čas přenastavením délky popruhů při dočasném přechodu ze sucháče k mokrému obleku. To platí v případě, že backplate používaný k dvojčeti není příliš těžký pro použití s monoláhví (např. 6 mm). Autor používá jak k monoláhvi, tak k 18litrovým dvojčatům backplate hliníkový.

 

Způsob přichycení karabiny na d-kroužek

Mnoho potápěčů karabiny přicvakává směrem zespodu nahoru. Jindy to není ani obráceně dobře možné, např. pokud chceme double-enderem přicvaknout hlavu hlavního světla za očko tzv. „zkráceným způsobem“ (obr. str. 175 knihy). U záložních světel dávají někteří přednost opačnému způsobu, aby bylo možné karabinu hmatem rozeznat od ostatních uchycených na d-kroužku.

 

Z historie backplatu a DIR postroje

Greg Flanagan, v té době na historicky prvním jeskynním kursu americké NSS-CDS (ins. Sheck Exley), vyrobil první backplate začátkem roku 1979  z hliníkové dopravní značky, aby nahradil nevhodný plastový backpack, kterým byly vybaveny tehdy nově na trh uvedené žakety firmy ScubaPro. Ty navíc neumožňovaly vhodně umístit kanistrové světlo, naviják a další výstroj. Začátkem 80. let začala backplate komerčně vyrábět firma Dive Rite. Do dnešní doby se jeho základní rysy nezměnily. Do přelomu tisíciletí používali někteří HOG/DIR potápěči pod prsní d-kroužek ještě druhý menší d-kroužek, který sloužil výhradně k držení záložní svítilny, která tak „nezabírala místo na d-kroužku hlavním“.

 

 

 

 

 

 

Příště: Nože a nůžky

autor: Jan Špalek