Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)
Na řezání šňůr, vlasců a jednoduchých sítí si vystačíme s obyčejným malým levným „kuchyňským“ nožíkem (angl. kitchen knife) bez špičky, s pevnou asi 4 až 6 centimetrů dlouhou čepelí. Přednostně zubatou, jež lépe řeže než klasická čepel a ztupení odolává mnohem déle.
Záložní paranůž.
Větší nůž, než „kuchyňský“ nepotřebujeme.
Nožík zn. Tekna umístěný na ručce hlavní svítilny. Lze umístit i dovnitř ručky.
Modřiny od pouzdra s nožem po několikadenním vylézání po žebříku na loď. Pro chůzi je vhodné nožík posunout na bok. Nezapomeňte ho vrátit na místo.
Nůž patří do neuzavíratelného pouzdra na levou stranu pásového popruhu co nejblíže ke středu těla a mezinožnímu popruhu postroje. Umístění umožňuje rychlé vytažení nože levou i pravou rukou, a to za použití jediné ruky. Pro zandavání a vyndavání není nutno porušit stabilní horizontální polohu. Díky odolnému úzkému pouzdru, které nůž pevně svírá, je malá pravděpodobnost, že by se nůž při správném zastrčení ztratil.
Umístění na středu těla může překážet při chůzi a při pádu může být dokonce nebezpečné. Proto pouzdro přechodně necháme na boku a ve vodě ho nezapomeneme posunout na své místo. Na bok ho posuneme, i když se budeme v těsném prostoru (např. jeskyně, vrak) muset proplazit a hrozilo by jeho zachycení.
Nůž je dostačující i pro případ nouze, ve které bychom museli odříznout část své či buddyho výstroje, k přeříznutí postroje stejdž láhve zaseknuté ve zúženém prostoru nebo v případě odstrojování potápěče v bezvědomí a přeříznutí postroje na břehu. Zejména při vrakovém potápění však může nastat situace, kde by DIR nožík nebyl dostačující, a proto je možné v kapse nosit navíc nůžky nebo kleště (štípačky) vhodné velikosti a materiálu, se kterými lze přestřihnout
i pevnější materiály jako některé rybářské sítě, háčky nebo kabely.
Pokud není použito kanistrové světlo, může být dlouhá hadice vedena pod pouzdrem nože rekreačního potápěče.
Miniaturní záložní nožík, tzv. Tekna knife (nazván podle výrobce), umísťují někteří potápěči na goodmanovu ručku hlavní svítilny. A to buď zvenku, nebo dovnitř. Je ho možné připevnit i na spodní stranu hlavy světla, a tedy nad hřbet ruky v ručce. Záložní nůž lze umístit i na karabinu do kapsy nebo ve formě malého tenkého nože do wetnotes.
Nůžky je vhodné připevnit karabinou do kapsy obleku. ©www.deepndown.cz.
Poškozený nožík. Mazání nože silikonem v místě spojení čepele s držadlem zamezí rezavění a poškození.
Velké „Rambo nože“ na „obranu proti žralokům“ připevněné na lýtku nebo kdekoli jinde mají více nevýhod než výhod. Mohou se lehce o něco zachytit, nelze k nim jednoduše a ve stísněném prostoru dosáhnout a pravděpodobně na ně nedosáhneme oběma rukama bez porušení trimu. Zákony některých zemí držení velkých nožů zakazují (např. sousední Německo nad 12 cm). Jiné země netolerují špičaté potápěčské nože. Jsou těžké i pro přepravu letadlem. Především však nejsou zapotřebí. A co nepotřebujeme, to s sebou do vody nebereme.
Nevhodný nůž.
Příště: Láhev/láhve, křídlo, backplate s postrojem v obrazech