Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)
Kabel hlavního světla
Délka kabelu je taková, aby bylo s kanistrem na boku možné téměř plně natáhnout levou ruku s nasazenou goodmankou na levou stranu. Ani o moc kratší, ani o moc delší. Delší kabel by vytvářel prostor k zaháknutí se. Kratší by příliš omezoval pohyb potápěče (např. při práci s navijákem). Výrobci se potřebám potápěčů snaží přizpůsobit. Pokud je pro nás přesto prodávaná délka nevhodná, je nutno kabel upravit či nahradit. Běžně má kabel délku 95‒105 cm.
Pokud potřebuje potápěč levou rukou manipulovat s výstrojí (např. vyfouknout nos, vypustit vzduch z křídla), předává hlavu hlavního světla do pravé ruky tak, aby světlo svítilo nadále dopředu a neiritovalo pohybem světelného kuželu partnery ani je neoslepovalo. Přitom se světlo drží pouze prsty pravé ruky za hlavu. Pravá ruka se nestrká do goodmanovy ručky.
Životně důležitou technikou, které musí být a je vše ostatní podřízeno, je poskytnutí dlouhé hadice partnerovi bez plynu. Za tímto účelem je pravá ruka, která je navíc u většiny lidí rukou dominantní, „volná“.
E.O. kabely
Takzvaný E.O. kabel, někdy také E/O či EO (angl. E/O cord), je vodotěsné spojení kabelů, které je možné bez použití nástrojů, pouhou silou, rozpojit a třeba připojit kabel jiný. Týká se to zejména kanistrových světel, vyhřívání a video/foto světel. Tak můžeme i pod vodou nahradit rozbitou hlavu (s balastem, žárovkou) za novou nebo vybitý kanistr za dobitý. Kabely by měli používat pouze potápěči, kteří je opravdu potřebují, jelikož se jedná o další místo, které může způsobit závadu. Navíc není jejich pořizovací cena nízká. Existuje několik typů, a tak je nutno myslet na týmovou standardizaci. Časté od-/zapojování kabelů může mít za následek jejich rychlejší opotřebení. Název kabelů je odvozen od prvního výrobce, kterým byla firma Electro-Oceanic, Inc. Vedení kabelu hlavního světla ve vztahu k dlouhé hadici bylo popsáno dříve. Délka kabelu s E/O přípojkou by měla být o několik málo centimetrů delší než u nepřerušovaného kabelu ideální délky.
Hermafrodické E.O. kabely.
Výhody a nevýhody použití E.O. kabelů |
|
Výhody |
Nevýhody |
- lze zaměňovat různé kanistry s různými hlavami či další výstrojí - rozbitou hlavu lze nahradit záložní - na deko zastávce lze na kanistr zapojit vyhřívání místo již nepotřebného světla - lze napojit na videosvětla - při plnění ustrojeného dvojčete (bez odstranění výstroje) lze odejmout hlavu, aby nedošlo k jejímu poškození |
- další díl, který může selhat (např. se při pohybu dočasně rozpojit) - v týmu je nutno používat stejné přípojky kabelů - při zakupování je nutno dbát na vhodnou délku kabelů a nekupovat „konfekci“ - vysoká pořizovací cena |