Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Kontrolní přístroje - Kompas

30.10.2024

Kompas (angl. compass) je při správném použití skvělou pomůckou pro orientaci nejen na otevřené vodě, ale i v overhead prostředí (pod ledem, v jeskyně nebo ve vraku). Umožňuje kontrolu správnosti směru pohybu a dostatečnou orientaci v prostředí, kde se nemůžeme nebo nechceme spoléhat na přirozenou navigaci (např. stěna nebo dno), ve špatné viditelnosti nebo pokud dojde ke ztrátě orientace. Ve formě buzoly se používá většinou k zaměřování a mapování jeskyní.

 

Kompas Suunto SK7.

 

Své místo má na levém předloktí, kdekoli od zápěstí po loket. Pokud magnetické pole tzv. balastu hlavního světla ruší střelku kompasu, je nutno přístroj umístit do vhodné vzdálenosti. Může tomu tak být u některých HID svítilen, které se v době, kdy konfigurace vznikala, ještě nepoužívaly. Tehdy se používala světla halogenová. Na pravou ruku kompas nepatří z několika důvodů. Měli bychom být schopni z něj odečítat bez zastavení i v případě skútrování. Zejména u starších typů skútrů dochází k rušení střelky motorem. Odchylku je samozřejmě možné spatřit, jen když motor běží. Dnes je kompas připevněný na skútru vidět častěji, i když magnetické pole stále ovlivňuje umístění, které tak nemůže být ideální. Při použití hlavního i záložního bottom-timeru na pravé ruce by tam bylo příliš přístrojů. Argument, že kompas by byl při jednom typu ponorů vlevo a při jiném vpravo, porušuje základní principy filozofie. Nevýhodou umístění na levé ruce je bezpochyby nutnost předat hlavní světlo do pravé ruky, pokud chceme kompas nasvítit. Kvalitní přístroj vydrží nasvícený několik minut.

 

Starý kompas Suunto SK5.

 

Na trhu jsou k dostání i kompasy digitální. Někdy jsou přímo součástí potápěčských počítačů. Jsou mnohem složitější, a tím pádem náchylnější k poruše či uvádění nesprávných údajů. Přesné jsou pouze v téměř vodorovné poloze. V podmínkách snížené viditelnosti lze z displeje jen těžko odečítat údaje. U mechanického přístroje nemusíme sledovat stav baterie a uvidíme, když není něco v pořádku.

 

Kompas umístění na zvláštním snímatelném držáku na podvodním skútru SUEX. Umístění blízko k obličeji nemusí vyhovovat každému.

 

Mezi nejpoužívanější patří asi vysokoprofilový kompas Suunto SK7. Pokud někdo používá kompas výjimečně, dá pravděpodobně přednost nízkoprofilovému přístroji typu SK5 nebo ScubaPro FS1. Ten může uložit na double-enderu do kapsy.

Pásek je, stejně jako u bottom-timeru, vhodné nahradit dvěma separátními gumicuky, které přístroj udrží na svém místě, i když dochází s přibývající hloubkou ke kompresi obleku. Někteří potápěči si pro delší plavání bez orientačního bodu vezmou kompas z důvodu pohodlnější manipulace do dlaně. Kdyby ho měli na páscích, pravděpodobně by to nedělali. I kdyby jim z ruky vyklouzl, je téměř neutrální a jen tak se v hloubi vody neztratí.

Záložní kompas máme na ruce buddyho.

 

Požadavky na kompas

 - mechanický přístroj

 - odolný proti úderům, plněný tekutinou

 - snadno čitelný za snížené viditelnosti a „nasvítitelný“

 - jehla musí spolehlivě ukazovat, i v ne zcela vodorovné pozici

 - přes střed průzoru jasná linie

 - otočná růžice

 - možnost náhrady hodinkového pásku gumicuky výhodou

 - možnost náhledu na jehlu ze „strany“ kompasu výhodou

autor: Jan Špalek