Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Masky a jejich pásky

30.03.2025

Masky a jejich pásek

 

Dobrá maska (angl. mask) musí v první řadě správně sedět na obličeji. Ta pravá to dokáže poměrně slušně i přes delší vousy. Má jednoduchou nízkoobjemovou konstrukci s odolným zorníkem/zorníky, která umožňuje široký úhel pohledu a usnadňuje vylévání vody. Bezrámové masky jsou upřednostňovány. Podle osobních preferencí zvolíme lícnici tmavou nebo průsvitnou. Masky s více než dvěma zorníky jsou nevhodné, jelikož s jejich přibývajícím počtem stoupá hmotnost, objem a body možného selhání masky. Často navíc nemají oproti tvrzení výrobců a prodejců větší zorné pole.

 

Nízkoobjemová bezrámová maska.

 

Správná velikost masky

Správnou velikost masky poznáme tak, že přiložíme lícnici k obličeji a vytvoříme podtlak přitlačením k obličeji, popř. nasáním nosem. Maska na obličeji musí zůstat a pohodlně držet.

 

Plastová část k připevnění popruhu byla odejmuta.

 

Pásek masky

Gumový pásek hlavní (angl. mask strap), ale i poněkud opomíjené záložní masky, je kvůli pohodlí i bezpečnosti vhodné nahradit pevnějším nylonovo-neoprenovým. Někteří potápěči navíc odejmou plastové koncovky a nahradí je jiným a spolehlivějším systémem. Může se jednat o propojení konstrukce masky s páskem pomocí nerez svorky anebo například o připevnění na suchý zip přímo do konstrukce masky. V tom případě je připnutí směrem k hlavě, aby nedošlo k nechtěnému rozepnutí. Jednu ze stran pásky lze zašít, a tak znemožnit její povolení. Druhá část, zejména záložní masky, by měla však zůstat nastavitelná, aby mohla být použita všemi členy týmu.

 

Plastové části je vhodné nahradit dříve, než prasknou.

 

¨Nylonovo-neoprenový pásek masky. Může být provlékací nebo na suchý zip.

 

Zraková vada

Potápěči se zrakovou vadou mohou používat kontaktní čočky, vlepit do masky dioptrická skla či používat dioptrické masky. Nesmějí však zapomínat, že záložní maska musí sloužit i dalším členům týmu.

 

Záložní maska

Záložní maska (angl. back-up mask) má splňovat stejné požadavky na kvalitu jako hlavní, i když se nemusí jednat o identický výrobek. Záložka by měla být jednoduše nastavitelná na hlavu buddyho. Podle GUE patří do pravé „bezpečnostní“ kapsy.  Je do ní vložena zorníkem k tělu, aby byla snížena pravděpodobnost poškození.

Je žádoucí provádět pravidelný nácvik výměny masky a kontrolovat její spolehlivost. I když má tým dostatek záloh, je vhodné nacvičovat i pohyb bez masky (např. podél natažené šňůry nebo za hmatového vedení partnerem).

 

Plastový mechanismus masky byl odstraněn. Do gumy vložena plastová trubička z tuhy propisovací tužky na zpevnění, pásek připevněn jeskynní šňůrou. Na jedné straně zašit na vnitřní stranu popruhu, na druhé nastavitelný pro zapůjčení buddymu či přechod mezi různě silnýma haubnama.

 

Někteří potápěči propagují netradiční umístění popruhu masky pod haubnu. V chladných vodách by do haubny nepříjemně zatýkalo, partner pohybující se za námi a nad námi si nemůže být zcela jist, jestli jsme o masku nepřišli a nepotřebujeme asistenci. V neposlední řadě může haubna tlačit na popruhy masky a jejich plastové koncovky, a těmi na hlavu uživatele. Za výhody lze považovat menší pravděpodobnost ztráty, skopnutí či zachycení o něco.

 

I s delšími vousy se lze potápět.

 

Celoobličejová maska pracovního potápěče.

 

Když nemáme masku na obličeji, ať na hladině či na souši, je vhodné jí připnout double-enderem k pravému prsnímu d-kroužku. Nejeden potápěč při plavání na hladině masku umístěnou na čele ztratil, a to i když to bylo lepším způsobem, tj. páska na čele ‒ zorník vzadu. Na suchu potom nehrozí riziko, že ji omylem rozšlápneme.

Zcela nevhodnou maskou je maska celoobličejová, do níž je 2. stupeň integrován. To znemožňuje mj. poskytnout buddymu rozdýchanou automatiku v OOG situaci. Tyto masky mají své místo při  jiných typech ponorů, např. při ponorech, kdy je nutno komunikovat s podpůrným týmem na hladině.

 

Masku s kamerou nepoužíváme ze stejných důvodů jako svítilnu na masce.

 

 

Pohyb s maskou zakrytou speciálním obalem. Tímto způsobem lze nacvičovat pohyb v nulové viditelnosti - jednu z nejdůležitějších dovedností jeskynního potápěče. Autor se pokoušel se zaslepenou maskou udržet hloubku v bazénu vznášejíce se na místě bez dotyku s čímkoli. Po 90 minutách svůj pokus vzdal. Nebyl schopen hloubku trvale udržet. Opakovaně skončil na dně bazénu. © Andrea Kiss

 

 

Příště: Šnorchl

autor: Jan Špalek