Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)
Cívky
Cívka a double-ender. Způsoby přicvaknutí karabiny jsou různé. Toto je jeden z nepraktických.
Popis cívky
Cívka či bubínek (angl. finger spool) má jednoduchou odolnou bezúdržbovou konstrukci malých rozměrů. Výhodou je možnost umístění více cívek do kapsy na rozdíl od několika, i když menších navijáků, které mají potápěči tendenci umísťovat na d-kroužky. Bubínek se také oproti navijáku nezasekne. Je odlitý/vyfrézovaný z jednoho kusu odolného materiálu (např. z delrinu). Střed je tvořen dutým válcem, jehož okraje slouží k ovládání cívky prsty. Po obvodu každé ze stran cívky jsou v malých rozestupech dírky, které slouží k přichycení double-enderu. Ten se cvaká vždy zevnitř cívky ven. Vhodná cívka má být slabě negativní, aby při vypouštění bójky a vyklouznutí z ruky padala pozvolna dolů. Pokud by z ruky vypadla při výstupu v situaci, kdy je bójka na hladině, nesmí padat ke dnu příliš rychle. Proto se nepoužívají bubínky kovové. V jednoduchosti je síla. Cívky s ložiskovým mechanismem ve středu těla, který má protáčením ulehčit držení cívky při vypouštění, se nepoužívají.
Připevnění šňůry k cívce
Šňůra není k válci cívky přidělána napevno, např. provléknuta nějakou kolmou dírkou a držena uzlíkem na místě. Připevněna je prostou liščí smyčkou, která umožňuje v případě potřeby cívku po vymotání (např. v jeskyni) sundat, na šňůru navázat rychle další cívku a pokračovat v bezpečném (exploračním) ponoru. Potápěč musí znát přesnou délku šňůry, což ulehčuje poznamenání údaje přímo na její tělo. Síla a typy šňůr budou popsány později. Velikosti, tj. schopnost pojmout větší množství šňůry, jsou dány šířkou cívky, tj. výškou válce. Výška cívky je vždy stejná (kolem 40 mm), aby ji mohli používat potápěči jak s krátkými, tak s dlouhými prsty. Na cívku se nesnažíme namotat maximální množství šňůry. V případě, že nebudeme mít vhodné podmínky, abychom šňůru na cívku pečlivě navinuli, nesmí se stávat, že bude šňůra přesahovat okraje cívky a nenechá místo pro umístění karabiny. Délku šňůry lze regulovat také průměrem použité šňůry. Na 4 cm širokou cívku průměru 7,5 cm se vejde přibližně 25 m (2,5mm šňůra), 30 metrů (2 mm) nebo 35 m (1,7 mm).
Nepoužívaná cívka je přichycena double-enderem do stehenní kapsy. Podle osobních preferencí a okolností ponoru může být přímo spojena liščí smyčkou k bójce. V žádném případě nepatří bubínek na zadní d-kroužek mezinožního postroje, kde by mohlo dojít k jeho ztrátě, rozmotání nebo zachycení do stejdže na leashi. Stejně tak nemá místo na jiných d-kroužcích.
Připevnění liščí smyčkou. Iniciály a délka šňůry vydrží na cívce déle, pokud je povrch nejprve osmirkován.
Účel cívky
Cívka slouží potápěčům na volné vodě k vypouštění bójky. V overhead prostředí mají cívky a navijáky životně důležité funkce spojení s volnou hladinou. Pro tyto účely rozlišujeme několik typů bubínků. Přemosťovací cívka (angl. jump/gap spool) slouží v jeskyni ke spojení trvalé šňůry s jinou trvalou vodicí šňůrou o několik metrů vzdálenou. A také k překonání mezery na trvalé hlavní šňůře (angl. gap). Ta může mít 1‒10 metrů, i když třeba v Mexiku je to i 40 metrů. Vhodná délka cívky je mezi 15 a 30 metry (50‒100 ft.). Bezpečnostní cívka (angl. safety spool) slouží výhradně pro případ nouze, jako je např. oprava přetržené vodicí šňůry, hledání ztracené vodící šňůry či buddyho. Doporučená délka je kolem 45 metrů (150 ft.). K těmto účelům se nepoužívá naviják. Délka cívky používané k vypouštění bójky se odvíjí od prostředí a plánované hloubky vypuštění. Pokud v moři a proudu potápěč vystřelí z 21 metrů 30metrovou cívku, je možné, že mu délka nevystačí a zažije nepříjemné překvapení. Proto také není bójka nikdy připojena přímo k potápěči. V extrémním případě a proudech může být bójka hned po vypuštění stržena a nesena horizontálně místo toho, aby začala stoupat k hladině.
Cívka navázaná na pevnou šňůru v mexické jeskyni. © Petr Polách, www.polachpetr.cz
Jeskynní potápěč dělá „jump“ v jeskyně Regina v Mexiku. © Jong Moon Lee
Cívky a navijáky připravené k exploračnímu ponoru. © David Dušek, instruktor GUE, www.speleozone.com
Typy cívek podle účelu použití |
||
Typ |
Účel |
Přibližná délka |
K bójce |
vypouštění bójky na otevřené vodě |
23‒30 m |
K bójce na moři |
vystřelení bójky v proudech, vlnách; vrakový bubínek by měl mít délku 1,3krát delší, než je maximální hloubka |
45 m |
Přemosťovací |
překonávání mezer na pevné vodicí šňůře jeskyni a spojení s odbočkou nebo oprava přetržené šňůry |
15‒30 m |
Bezpečnostní |
nouze v overhead prostředí (např. hledání ztracené vodicí šňůry či partnera) |
40‒45 m |
Týmová spolupráce při vyvazování šňůry. Partneři pomáhají vyhledávat body k úvazu, práci v případě potřeby přisvicují, kontrolují, popř. úvazek vylepšují. To platí jako pro práci s cívkou, tak s navijákem. © Andrea Kiss
Skútrování pod ledem podél natažené šňůry. © Andrea Kiss
Příště: Naviják