Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

DiveSoft Freedom

04.10.2019

DiveSoft Freedom

Jedná se o technický počítač v cenové kategorii patnáct až dvacet tisíc korun. Podporuje režim pro libovolné směsi otevřeného i uzavřeného okruhu dle zakoupené varianty, včetně režimu hloubkoměru a nádechového potápění. Umožňuje současné použití až devíti plynů a má mnoho možností nastavení.

 

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj je osazen obdélníkovým displejem a dvěma tlačítky umístěnými na jedné straně. Na ruce počítač díky svým rozměrům působí dojmem, že vyčnívá do prostoru. V nastavení lze zvolit orientaci obrazovky, tlačítka tak mohou být napravo nebo nalevo. Vstup do menu a storno se provádí současným stiskem obou tlačítek, horní tlačítko slouží pro potvrzení, dolní tlačítko pro přesun na další volbu. Pokud je třeba nastavit ve volbách číselný údaj (např. procenta směsi), mění se hodnota nakláněním displeje. Tlačítka jsou vysoká a stisk je zřetelný.

Údaje jsou zobrazeny barevně na tmavém pozadí, takže jsou dobře čitelné za všech světelných podmínek. Velmi příjemnou vlastností je sada čtyř obrazovek, mezi kterými se lze během ponoru přepínat (detailní, přehled, třířádková a profil ponoru). Uživatel má tak k dispozici informace v takové podobě, v jaké se mu právě hodí. Jednotlivé obrazovky lze v nastavení deaktivovat.

Přístroj umožňuje uživateli měnit nastavení ponoru velice podrobně. Má tak plnou kontrolu nad chováním přístroje a není ničím omezen. Za naprosto skvělou vlastnost považuji, že mnohá nastavení lze měnit i pod vodou během ponoru. Klasický příklad je předání láhve mezi potápěči, kdy uživatel může změnit dostupné směsi. Použitý algoritmus nastavuje konzervatismus formou gradient faktorů, které lze zvolit pro běžný i nouzový výstup. Podobně lze nastavit i sestupovou/výstupovou rychlost pro tři úrovně hloubek. Dále lze např. vybrat počítání výstupu buď z aktuálního nebo z optimálního plynu.

Ponor lze zahájit automaticky (po zanoření) i ručně. Na rozdíl od rekreačních přístrojů lze ponor ukončit ručně, a to i pod vodou. Informace o průběhu ponoru jsou zobrazeny přehledně, varování probíhá nejen na obrazovce, ale i vibrací přístroje. Ignorování varování nemá za následek zablokování přístroje. Například umožní přepnout směs, i když potápěč nedosáhl maximální operační hloubky pro požadovaný plyn. Přepnutí plynu lze realizovat v nastaveních nebo dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.

Dekompresi lze sledovat velmi detailně včetně profilu ponoru a plánu výstupu. Nad rámec běžných informací se zobrazují informace o čase potřebném pro výstup na hladinu, o nejbližší zastávce i o množství plynu potřebném pro výstup.

 

Zařazení v modelové řadě

Všechny modely jsou hardwarově stejné, liší se pouze firmwarem. Uživatel, který si koupí přístroj pro jednu směs tak může pouhým dokoupením licence rozšířit svůj model o další funkce. Rozdíl je pak patrný pouze v množství směsí a typem ponoru (otevřený nebo uzavřený okruh). Uživatel nemusí měnit přistroj, na který je zvyklý, za model naprosto odlišný vzhledem, ovládáním nebo chováním. I nejlevnější model pro jednu směs nabízí funkce, které jiné technické počítače neposkytují. V listopadu 2019 bude na výstavě DEMA v Orlandu představena nová řada počítačů Freedom.

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit kabel pro čidlo kyslíku a počítač je pak možné použít i jako analyzátor. V balení je dodáván kabel, který slouží pro připojení ke stolnímu počítači anebo nabíjení. Ve stolním počítači se zařízení zobrazí jako disk pouze pro čtení. Stažení ponoru se tedy realizuje zkopírováním souboru a následným importem do programu.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD 
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka na boku
Baterie Li-Ion dobíjecí
Výdrž baterie 12-15 hodin
Kapacita paměti 100 hodin
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Nádechové
Plyny max 9, Nitrox do 100%, Trimix (podle verze)
Algoritmus ZHL-16B
Konzervatismus V procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Slaná voda dvě slaná a sladká
Nadmožská výška Automaticky 0-4464 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dosažení hlouby, výstupová/sestupová rychlost, čas na dně, deep stop, konec zastávky, CNS, pO2, konec bezdekompresního času, doporučené přepnutí plynu, překročení MOD, vybitá baterie
Další funkce Plán a simulace ponoru, plán výstupu, plyn nutný pro výstup, změna nastavení během ponoru, změna orientace obrazovky, vibrace, analyzátor O2, ukončení ponoru pod hladinou, rozsvícení displeje světlem, hry
Orientační cena 12000-20000,- Kč
Příslušenství  Kabel k čidlu O2 4000,-  čidlo O2 2000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Čtyři obrazovky

+ Široké možnosti nastavení

+ Možnost měnit nastavení i během ponoru

+ Nezablokuje se při porušení alarmu

+ Změna orientace obrazovky

+ Rozšíření formou aktualizace firmware

+ Možnost použití jako analyzátor O2

+ Vibrace

+ Aktivace displeje světlem svítilny

- Nastavení číselných hodnot nakláněním

- Rozměry přístroje, respektive jeho hloubka

- Kapacita baterie (na dlouhý jeskynní ponor nebo potápěčské safari je 15 hodin výdrže málo)

 

Závěr

Freedom je jednoznačně určen pro pokročilé uživatele. Možnosti nastavení vyžadují odbornost uživatele, který musí vědět, co dělá. Takový potápěč však získá zařízení, které se mu přizpůsobí a k ničemu jej nenutí. Přehledný displej, pohodlné ovládání a spousta drobných funkcí jako jsou upozornění vibracemi nebo aktivace posvícením na displej dělají tento počítač bezkonkurenčním pro technické nebo i velmi zkušené rekreační potápěče. Pro českého zákazníka se pak díky místnímu servisu stává jednoznačnou volbou. Jen stěží najdete takto vybavený, moderní přístroj v této cenové kategorii.

 

Odkazy

 

děkuji Martinu Dybalovi za zapůjčení počítače k testování

 

autor: Jiří Pokorný