Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Subgear XP-3G

10.03.2020

Subgear XP-3G

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem deseti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku, pro freediving, CCR i jako hloubkoměr. K dispozici jsou tři směsi (3G v názvu). Tento přístroj pochází z rodiny počítačů, které byly drobně modifikovány a značka byla několikrát změněna. Lze jej proto najít i pod značkou Uwatec, Aladin nebo ScubaPro. V současnosti se již neprodává, jeho nástupcem je však počítač ScubaPro Aladin Sport Matrix.

 

Subgear xp 3g

 

Klíčové vlastnosti

Ač počítač vypadá, že je malý, velikostně je srovnatelný se Suunto Vyper Air, dokonce je o něco vyšší. Kromě řemínku obsahuje připravené díry pro gumolano. Na první pohled design přístroje působí na dnešní dobu již archaicky, displej mě ale mile překvapil. Je dostatečně velký, informace na něm jsou maximálně vtěsnány do vymezeného prostoru, ani milimetr místa nezůstal volný. Číslice jsou rozmístěny ve třech řadách, všechny jsou psané stejně velkým písmem. Jsou dostatečně vysoké, ale jsou tenké, čitelnost je tedy o něco horší.  

Velmi se mi zalíbilo rozložení informací na obrazovce. Klíčové veličiny pro realizaci ponoru jsou zřetelně k dispozici po celou dobu ponoru. Doba ponoru a aktuální hloubka jsou na prvním řádku, dekompresní informace na řádku druhém. Poslední řádek je přepínatelný, může zobrazovat teplotu, průměrnou hloubku apod. Symboly varování a doplňujících informací jsou malé, těžko čitelné jako u jiných přístrojů.

Pod displejem na čelní straně přístroje jsou dvě tlačítka. Pravé tlačítko slouží pro posun vpravo v menu, levé pro opačný směr. Podržení pravého tlačítka slouží pro potvrzení volby, podržení obou tlačítek pro opuštění menu. Tlačítka jsou sice malá, ale jednoznačně nahmatatelná. Stisk tlačítek je také zřejmý.

Velice příjemné na organizaci obrazovky je, že nastavení směsí není schováno hluboko v menu, ale je první volbou, na kterou se lze přepnout listováním v hlavním menu. Ostatní nastavení jsou rozdělena do tří rovnocenných obrazovek. Není ani třeba vědět, které volby lze najít v které obrazovce, protože na konci jedné skupiny nastavení je uživatel přesunut do následující skupiny. Nenaleznete tu příliš mnoho voleb pro varování, ale nabídka je dostačující. Překvapující je, že v nastavení lze najít neobvyklé možnosti, např. možnost ručně nastavit nadmořskou výšku nebo resetovat nasycení tkání. Přepínání směsí během ponoru se pak realizuje podržením pravého tlačítka (ihned je pak nabídnuta další směs) a po té opět podržením pravého tlačítka potvrdíme volbu.

Jako algoritmus je použit Bühlmann ZHL-8 (viz dekompresní algoritmy). Čas a hloubka zastávky jsou zobrazeny na prostředním řádku displeje, čas zastávky je uveden v minutách i se sekundami. Přístroj rozlišuje tři varování, a to bezpečnostní zastávku, dekompresní zastávku a porušení zastávky. Alarm je zobrazen velmi malým symbolem nalevo od informací o zastávce. Lze tak jen stěží určit během ponoru, o jaký druh alarmu se vlastně jedná.

Velmi milým překvapením je plánování ponorů. Lze totiž naplánovat i dekompresní ponor. Tuto funkci nemají ani mnohé drahé počítače (viz např. Suunto Steel). Do plánování dekompresního ponoru se dostanete následujícím způsobem – přejdete do plánovací obrazovky a během nastavování času dlouze podržíte pravé tlačítko, obrazovka se přepne do režimu plánování dekompresního ponoru. Podobně probíhá plánování ponoru v režimu CCR.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejdražší model pro rekreační potápění značky Subgear. Dříve byly prodávány i modely pro dvě směsi nebo nejlevnější model pro jednu směs, oba v cenové hladině kolem pěti tisíc korun. Uspořádáním byly tyto modely velmi podobné, vždy mají dvě tlačítka a stejně velký displej.

Aktuálně je prodáván přístroj pro jednu směs ScubaPro Aladin One Matrix, který je jen o dva tisíce levnější než s testovaným modelem srovnatelný přístroj ScubaPro Aladin Sport Matrix pro tři směsi. V obou těchto přístrojích bylo přidáno Bluetooth a USB připojení, došlo ke změně algorytmu na Bühlmann ZHL-16 a přibyl i kompas.

Dražší modely Galileo jsou pak až dvakrát dražší a již cílí svými vlastnostmi na technické potápěče.

 

Rozšíření

K počítači lze přístroj připojit pouze pomocí infračerveného portu, ten však již moderní stolní počítače nemusí mít. (V době, kdy se přístroj prodával, měly jiné přístroje USB připojení).

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej 30x40 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem (nahoru, dolu, podržení pro Ok, storno)
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie 2-3 roky nebo 200-300 hodin
Kapacita paměti 25 hodin (6 hodin freediving)
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving, CCR
Plyny max 3, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-8
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Ano/Ne
Nadmořská výška Automaticky 0-4000 mnm.
Připojení k PC Infrared interface (IrDA)
Alarmy

Zanoření, záložka, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, záložky, stopky
Orientační cena Není v prodeji (původně 10000,- Kč)
Příslušenství Není

 

Klady a zápory

+ Dostatečně velká písmena a rozvržení informací na displeji

+ Od výrobce příprava na gumolano místo řemínku

+ Velmi snadné přepínání a nastavení směsí

+ Možnost resetovat hodnoty nasycení

+ Plánování dekompresních ponorů

+ CCR funkce

- Na dnešní dobu již zastaralé Infra připojení

- Chybějící USB připojení

 

Závěr

Tento počítač byl velmi příjemným překvapením. Je důkazem, že i s pouhými dvěma tlačítky a malým displejem lze udělat velice přehledné uživatelské rozhraní. Přístroj nabízí velmi pohodlné ovládání a podporu vícero směsí i plánování dekompresních ponorů. Uspokojí tak i začínající technické potápěče. Pro začínající rekreační potápěče pak nabízí přehlednou obrazovku i bez přepínání tlačítky. Věřím, že i když již Subgear XP-3G není v prodeji, je stále velmi dobrou volbou pro koupi z druhé ruky. Stejně tak poslouží dobře pro výuku a v půjčovnách.

 

Odkazy

Stránky nástupce produktu

 

děkuji firmě DreamDive za zapůjčení počítače k testování

autor: Jiří Pokorný