Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto D4i

14.02.2021

Suunto D4i

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie 10-15 tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i pro nádechové potápění. V nitrox režimu lze použít pouze jednu směs.

 

 

Klíčové vlastnosti

Hodinky mají relativně měkký řemínek, dodává se i prodloužení na suchý oblek. Velikostí nevybočuje z řady přístrojů ve své kategorii. Na obou stranách jsou dvě tlačítka. Tlačítka jsou malá kulatá, mají malý stisk. Nahmatat se dají sice snadno, ale stisk v suchých rukavicích není příliš pohodlný. Na pravé straně mezi tlačítky je konektor pro připojení k počítači. Čtvercový displej má zkosené hrany, aby designově zapadaly do kruhového obrysu. Obrazovka je rozdělena na tři řádky. Na prvním řádku je aktuální hloubka, střední největší řádek je věnován dekompresním informacím, třetí řádek zobrazuje dvě veličiny, které si lze přepínat stiskem levého dolního nebo pravého dolního tlačítka. Zjednodušeně se dá říct, že informace jsou na displeji rozvrženy stejným způsobem jako u již testovaných modelů Suunto Zoop a Vyper, pouze znaky jsou zmenšeny, aby se vešly na menší displej. Nejpatrněji je zmenšení displeje pozorovatelné na doplňujících symbolech, které jsou malé již na větším displeji, zde jsou naprosto mrňavé. Bohužel i obsluha je naprosto stejná jako u ostatních čtyřtlačítkových přístrojů výrobce. Pravé horní tlačítko slouží pro vstup do hlavního menu, levé horní tlačítko slouží pro výběr hodnot a dolní tlačítka pro posun vpravo a vlevo nebo změnu hodnoty.

Nastavení jsou uspořádána do menu, které se zobrazí podržením levého dolního tlačítka. Poté lze tlačítky vpravo a vlevo listovat v menu a potvrdit levým horním tlačítkem. Na hladině jsou však pod levým dolním tlačítkem stopky a zobrazen je pouze čas. Displej nezhasíná a na hladině lze hodinky použít k běžnému dennímu nošení.

Výpočet dekomprese je opět jako u ostatních modelů výrobce realizován Suunto RBGM modelem, který je optimalizován na maximální čas na dně (viz. algoritmy). Vzhledem k tomu, že je k dispozici pouze jedna směs do 50% kyslíku, není k dispozici žádné přepínání směsí ani pokročilé dekompresní funkce. Plánování je realizováno pouze formou bezdekompresní času pro zvolenou hloubku. Nechci zde opisovat recenzi ovládání ostatních modelů, doporučuji dohledat ostatní informace v recenzi modelu (Vyper Air). Tento model nevybočuje z produktové řady žádnou funkcí ani specifickou vlastností.

 

Zařazení v modelové řadě

Cenou se tento model řadí do střední třídy hodinkových přístrojů výrobce. Levnější Suunto D4F je však určen pouze pro nádechové potápění. Naopak dražší Suunto D6i Novo nabízí tři plyny a kompas. Ten se však cenově pohybuje na úrovni Suunto D5 (cca 20 tisíc), který má barevný displej. Za stejnou cenu je možné uvažovat ještě o modelu Vyper, který je však již náramkové velikosti a také podporuje tři plyny a sondy. Funkcemi přístroj odpovídá modelu Zoop z řady náramkových přístrojů, je však mnohem dražší. Cenová politika výrobce pro tento model je tak pro mě záhadou.

 

Rozšíření

K počítači je dodáván prodlužující řemínek na suchý oblek. Výhodou tohoto přístroje je podpora sondy. Ke stolnímu počítači je dodáván USB kabel. Ten je ukotven kulatým konektorem, který je třeba o půlotáčku pootočit, aby se v konektoru zajistil. Podpora připojení je pak, jak už bývá u této značky zvykem, výborná. I když výrobce udává, že přístroj podporuje aktualizaci firmware, na současnou verzi (podzim 2020) je třeba požádat v autorizovaném servisním středisku nebo je v servisním středisku provedena automaticky s výměnou baterie.

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej Kruhový 30 mm (320 x 300)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, storno, potvrdit + jiné fuknce aktuálního stavu)
Baterie CR2450 výměna v servisu
Výdrž baterie 200 hodin
Kapacita paměti 40 hodin
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Freediving
Plyny max 1, Kyslík 21 - 50% 
Algoritmus Suunto Fused™ RGBM 2
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, stopky
Orientační cena 12000,- Kč
Příslušenství Řemínek 1000,- Kč, Sonda 6900,- Kč

 

Klady a zápory

+ Připojení ke stolnímu počítači

+ Sonda

- Příliš malé symboly varování

- Význam tlačítek (jako u většiny Suunto produktů)

 

Závěr

Tento přístroj je vhodný pouze pro rekreační potápěče, kterým vyhovuje hodinková velikost a vyžadují podporu sondy. Všem ostatním uživatelům bude přístroj působit předraženým dojmem. Absence vícero směsí a dodatečných funkcí jej v této cenové kategorii diskvalifikuje.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Radimu Heroutovi.

 

autor: Jiří Pokorný