Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

ScubaPro Galileo HUD

02.06.2021

ScubaPro Galileo HUD

Jedná se o rekreační head-up počítač z cenové kategorie kolem 30 000 korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 8–100 %), trimix (Helium 0–92 %), pro uzavřený okruh i jako hloubkoměr. Plynů lze použít až osm. Jedná se o první testovaný přístroj tohoto typu obsahující mnoho originálních a inovativních funkcí, jako je například GPS nebo několik uživatelem definovaných azimutů kompasu či měření srdečního tepu. Funkce snímání tepu srdce však nebyla testována.

 

ScubaPro Galileo HUD maska

 

Klíčové vlastnosti

Tuto malou kostku připevníte šroubem do držáku dodávané masky nebo na masku připevníte adaptér. Velikost i váha byly prvním překvapením. Krabička na masce příliš překáží, ani vám neutrhne hlavu. Lze ji odklopit pootočením ze zorného pole bez odpojení od masky. Nelze však změnit orientaci ani umístění na masce. Vždy je třeba ji mít na pravém oku a obsluhovat pravou rukou. Musíte si ovšem zvyknout na to, že i na suchu budete koukat buď do masky nebo do malého displeje jako zlatník na prstýnek. Velmi záleží na masce. Maska musí dobře sedět, jinak obraz nesměřuje přesně do oka a není vidět některou okrajovou část displeje. Zamlžení masky automaticky znamená i rozmazání obrazu počítače.

 

ScubaPro HUD

 

Počítač se ovládá kolečkem, točení slouží pro pohyb v menu nahoru/dolů, krátký stisk znamená potvrzení, dlouhý stisk pak znamená Storno. Pod displejem se zobrazí nápověda, co znamená krátký a dlouhý stisk kolečka. Při stisku jde cítit mezipoloha jako při namáčknutí fotoaparátu. Točení kolečkem působí, jako by mělo malé zpoždění. Někdy mi přišlo, že potočení kolečkem je příliš citlivé a vybraná položka v menu se neposune na tu, kterou bych čekal. Kolečko je však umístěno dostatečně daleko od masky, je dostatečně veliké, i vrypy jsou dostatečně znatelné pro citlivou práci v suchých rukavicích.

Obraz je v podstatě okem vnímám jako by byl vzdálen 1 metr od oka. Pohled je přes čočku zvětšen, takže v oku obraz působí oproti jiným počítačům zrnitě a písmena jsou velmi tenká a přerušovaná. Pod vodou je obrazovka rozdělena na tři řádky. Na prvním řádku je hloubka a čas, prostřední řádek zobrazuje kompas a poslední je určen pro tlak v láhvi, dekompresní informace a aktuální plyn. Ostatní informace jako je teplota, maximální dosažená hloubka, tep srdce apod. jsou rozmístěny po okrajích menším písmem. Hodnoty jsou klasicky barevně odlišeny podle významu. Tenkou svislou čarou je zobrazen zbývající plyn a výstupová rychlost po stranách obrazovky. Doba ponoru i zastávek je zobrazena včetně sekund. Je zde ale spousta volného místa, prostor není příliš využit. Pootočením kolečka dolů lze zobrazení přepnout do režimu, kde jsou informace rozmístěny do čtyř kvadrantů. Další obrazovkou je pak aktuální profil ponoru. V případě dekompresního ponoru je k dispozici ještě obrazovka výstupových zastávek.

 

ScubaPro HUD displej

 

Pro přepnutí směsi stačí dvakrát stisknout kolečko, vybrat směs pootočením kolečka a potvrdit dalším dlouhým stiskem. Ponor však začíná vždy první směsí ze seznamu. Nelze ani vybrat směs, u které není dosaženo maximální operační hloubky. Pro ppO2 lze nastavit pouze jedinou hodnotu, a to v rozmezí jen 1,3-1,6 (nerozlišuje ppO2 pro dno a dekompresní). Díky těmto limitům může přístroj některé technické potápěče zbytečně omezovat. Nastavení směsí je díky kolečku velice příjemné. Poslední směs v seznamu není použita pro dekompresi, ale pro krizové situace, kdy je tato směs získána od partnera.

Vysoká cena zahrnuje dva algoritmy. Zle zvolit klasicky Bühlmannův ZHL-16C s gradient faktory. Výchozím je však ZHL-16 ADT MB PMG, což je adaptivní úprava Bühlmannova algoritmu vyvinutá firmou Uwatec, která má vést k předcházení vzniku mikro bublin a zároveň podporuje vícero plynů. Přizpůsobuje se například zvýšené spotřebě plynu nebo studené vodě. U tohoto algoritmu je 6 úrovní konzervatismu, které reprezentují tolerovanou úroveň mikrobublin. Druhým nastavením konzervatismu je možnost aktivovat zastávky závislé na profilu. Na rozdíl od konkurence se v ScubaPro rozhodli výstupovou rychlost nemít konstantní, nýbrž ji během ponoru dynamicky měnit podle hloubky v rozsahu 3-10 metrů/min. I pro deepstopy použili neobvyklou strategii pojmenovanou Profile Dependent Intermediate Stops (PDIS). Ty mění úroveň hluboké zastávky v závislosti na profilu a maximální hloubce posledních dvou ponorů. Při vybité baterii během ponoru nebo při nedodržení dekompresní zastávky se počítač zamkne do režimu hloubkoměru na 48 hodin.

V nastaveních najdete čtyři barevná schémata a možnost změnit jas displeje. Nelze změnit rozložení informací na obrazovce. Zajímavostí je, že na rozdíl od jiných počítačů, kde nelze nastavit salinitu, tento nepracuje s brakickou vodou, ale počítá pouze se slanou vodou. Manuál to zdůvodňuje tím, že 95 % vody na světě je voda mořská, tedy slaná. Dalším příjemným nastavením je možnost resetovat buď celou paměť bez nastavení nebo resetovat nasycení tkání. Výrobce se chlubí velkou pamětí pro logbook, který pojme až 10000 hodin ponoru.

Zařízení nemá jednoduchý plánovač formou tabulky výstupových zastávek, pouze simulaci ponoru. Ta nadstandardně umožňuje určit vícero hladin ponoru. Neobsahuje však možnost zadání povrchového intervalu. Tabulku výstupových zastávek nebo hodnotu bezdekompresního času najdete na stejné obrazovce jako během ponoru. V simulaci lze provádět i přepnutí plynu nebo měnit nastavení jako během skutečného ponoru. Plánování ponoru to však zbytečně zdržuje a komplikuje.

A nyní se zastavme u nadstandardních funkcí. Doposud jsem se nesetkal s přístrojem, který umožňuje nastavit vícero azimutů kompasu. Zde si můžete nastavit tři a pojmenovat si je. Během ponoru tak můžete, bez nutnosti pamatovat si azimut, jednoduše zvolit, že chcete navigovat na vrak, útes, či jiný pojmenovaný orientační bod, což mi přišlo velice příjemné.

Další příjemnou funkcí je GPS umožňující uložit až 32 souřadnic. Ta je k dispozici pouze nad hladinou, a do této obrazovky se přepnete pootočením kolečka. Umožňuje snadno určit směr a vzdálenost k bodu zájmu, jako je loď, vrak nebo místo výstupu.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejvybavenější a nejdražší model výrobce. O 20 % levnější je náramkový model G2 také vybavený barevným displejem a podporou vícero směsí. Na rozdíl od G2 je však uživatelské rozhraní naprosto jiné včetně možností nastavení, jako by se jednalo o produkt jiného výrobce. Všechny ostatní modely nemají barevný displej a jsou mnohem levnější s odpovídajícím minimálním množství funkcí. Nejdražší hodinkový model A2 najdete v nabídce za poloviční cenu. Tento produkt se tak jasně profiluje jako originální a technologicky nejvybavenější a tomu odpovídá i cena. Pokud uvažujete o náhlavním typu počítače najdete konkurenci v produktu Shearwater Nerd 2 za srovnatelnou cenu.

 

Rozšíření

Klíčovou částí toho produktu je nejen kostka samotná, ale i její upevnění na masku. V balení je univerzální adaptér, v nabídce jsou také různé masky přímo připravené s držákem.

V balení je i dobíjecí USB kabel. Ten má plochý konektor, který se do zařízení zasunuje podobně jako paměťová karta, drží velice stabilně. Stažení ponorů jde přes kabel, bluetooth, lze jej připojit i jako USB disk. Při stažení se ovšem stalo z různých aplikací, že téměř na konci bylo stahování přerušeno. V režimu připojení USB disku se také aktualizuje firmware. Sondy se dají spárovat pro všechny plyny v nabídce. Výrobce také dodává aplikace pro stolní počítače i pro mobily. Možností uložení logbooku i podporovaných aplikací třetích stran je velké množství. Z mobilní aplikace LogTrak je přes Bluetooth možné přístroj i nastavit.

Netestovali jsme bohužel snímač tepu srdce, který se dá také samostatně dokoupit, upevňuje se pod spodní prádlo potápěče na prsa a páruje se s přístrojem podobně jako sondy. Je jen velmi málo produktů na trhu s touto funkcí.

 

ScubaPro LogTrak

 

Parametry

Displej OLED
Velikost displej úhlopříčka 24 mm (96 x 64)
Podsvícení Ano
Ovládání Jedno kolečko na pravé straně (točení nahoru/dolů, sitsk, dlouhý stisk)
Baterie LiOn integrovaná
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 1000 hodin
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Scuba (Vzduch, Nitrox, Trimix), Hloubkoměr, Freediving, CCR
Plyny max 8, 8-100% O2, 0-92% He
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C nebo ZHL ADT MB
Konzervatismus Gradient faktory pro ZHL-16C, nebo 5 úrovní
Slaná voda Nelze nastavit (slaná)
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth, USB kabel, USB disk
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, zbývající doba plynu zbývající bezdekompresní doba
Další funkce GPS lokality, logbook, kompas (3 azimuty), stopky, měření tlukotu srdce, sondy, simulace ponoru
Orientační cena 21000,- Kč (29000,- se sondou)
Příslušenství Monitor tlukotu srdce 2400,-; bezrámová maska s držákem 2000,-; Sonda 8000,-; adaptér na masku nenalezen ke koupi samostatně

 

Klady a zápory

+ GPS, možnost uložit 32 souřadnic

+ 3 nastavitelné uživatelem pojmenované
zimuty kompasu

+ Sondy

+ Několik možností připojení
USB kabel, Bluetooth, USB Disk)

+ Snímač tepu srdce

+ Nastavení počítače z mobilní aplikace

+ Vymazání paměti, nejen nasycení tkání

+ Velmi propracovaný manuál

- Kvalita zobrazení závisí na tom,
jak maska sedí uživateli

- Nevyužitý prostor obrazovky

- Nepohodlné nastavování na suchu

- Omezená nastavení ppO2

- Chybějící plánování profilu
(pouze simulace ponoru)

- Zamyká se na 48 hodin

 

 

Závěr

Jedná se o přelomovou technologii? Určitě ne, zážitek příliš závisí na dobré masce a není přívětivá ani suchu. Počítač bude vhodný pouze pro zkušenější rekreační potápěče, kteří již umí ovládat vztlak a zvyknou si ovládat přístroj na masce. Jediným důvodem ke koupi je pokud si zamilujete head-up uchycení nebo měření tepu srdce. Bude však třeba zaplatit cenu jednoho z nejdražších přístrojů na trhu.

 

Odkazy

 

Děkujeme firmě Albe za zapůjčení přístroje k testování.

 

 

autor: Jiří Pokorný