Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

SeacSub Screen

15.11.2022

SeacSub Screen

Screen byl tímto italským výrobcem představen v roce 2020. Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie od 5-10 tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch nebo Nitrox do 100 % kyslíku, pro freediving i jako hloubkoměr. K dispozici jsou dvě směsi na Nitrox.  

 

SeacSub Screen

 

Klíčové vlastnosti 

Počítač patří mezi do kategorie náramkových, velikostí je velmi podobný Shearwater Peregrine. Výrobce nabízí tři barevné varianty, ty se však liší pouze barvou loga na jinak černém řemínku. Oválný tvar počítače působí velice hladkým dojmem a neobsahuje žádné hrany. Přístroj je na výšku relativně malý, nemáte dojem, že je na ruce vysoká kostka. Také displej je zasazen v oválném rámu, zapuštěný pod okraj krytu a je lemován kovovou lištou. Pod displejem najdeme dvě malá kovová tlačítka. Mají velmi malý stisk, prst po nich klouže i bez rukavic. Sice je jste schopni nahmatat, ale nic zábavného to není. Řemínek je gumový, tuhý, dostatečně dlouhý i na potápění v suchém obleku. Nelze místo něj použít gumolano. Vzhledem k jeho integraci do obalu přístroje nelze řemínek ani vyměnit. 

Segmentová obrazovka je rozdělena tradičně na tři řádky. Na horním řádku najdeme čas a aktuální hloubku. Prostřední řádek je určen dekompresním informacím a na posledním řádku najdeme aktuální směs a maximální hloubku. V gauge mode je na prostředním řádku zobrazena průměrná hloubka. Pravým tlačítkem lze přepínat mezi sadami dalších hodnot zobrazovaných na třetím řádku. Mezi řádky se také může objevit několik nesmyslně malých doplňujících symbolů, mezi které patří dokonce i výstupová rychlost. Na takto velké obrazovce mohly být symboly mnohem větší. Doba ponoru i zbývající doba zastávky je zobrazena v celých minutách bez sekund. Pod vodou uživatel nemá vůbec žádný důvod mačkat tlačítka, protože žádné pokročilé funkce ani obrazovky zde nejsou. 

Oproti jiným levným přístrojům výrobce nerozlišuje režimy vzduch a Nitrox. Změnit režim na free diving nebo gauge lze pouze v nastaveních. Pro vstup do menu slouží podržení pravého tlačítka na dvě sekundy. Dále pravým tlačítkem listujeme v menu a stiskem levého tlačítka potvrzujeme volbu. Potvrzení změny hodnot se provádí podržením pravého tlačítka. Pro opuštění menu je určen stisk obou tlačítek současně. Během ponoru stiskem levého tlačítka dojde k vyvolání režimu stopek. Ty jsou překvapivě dostupné ve všech režimech kromě Scuba, a to na prostředním řádku. Vzhledem k tomu, že přístroj podporuje maximálně dvě směsi, je přepnutí plynu realizováno pouze dvěma stisky. Nejprve se aktivuje přepnutí levým dolním tlačítkem a poté je potvrzeno pravým dolním tlačítkem. Bohužel přepnout směs jde pouze pokud přístroj uzná, že se jedná o vhodnější směs. Nelze tak přepnout z dekompresní směsi zpět na plyn pro hloubku, a ani nejde přepnout v jiný okamžik, než Screen sám uzná za vhodné. 

Tento model obsahuje stejné exotické chování jako model Action. Po ponoru například zůstává deset minut v módu potápění a menu není přístupné. Po ponoru v režimu hloubkoměru předpokládá, že ponor proběhl na první směs. A z té vypočítá nasycení, pokud má další ponor proběhnout v režimu přístrojového potápění. Pod vodou není možné měnit nastavení. Návod také obsahuje velmi detailní popis, jakým způsobem je počítán čas nelétat po ponoru, což je neobvyklé. Naopak mě zamrzelo, že se manuál vůbec nezmiňuje o výstupové rychlosti, která je pro začátečníky velice důležitá. 

Dekompresní informace jsou zobrazeny v prostředním řádku v celých minutách.  Pokud algoritmus navrhne povinné dekompresní zastávky, je na prostředním řádku kromě doby a hloubky nejbližší zastávky navíc čas do vynoření (TTS), což může být pro začátečníka matoucí. Ostatní výrobci tuto informaci umísťují zpravidla na třetí řádek mezi doplňující hodnoty. Při porušení dekompresní zastávky se přístroj nezamkne okamžitě, ale uděluje pokutové body a zamkne se až uživatel nasbírá maximální počet trestných bodů, a to na 18 hodin. Konzervatismus je vzhledem k zvolenému Bühlmannovu algoritmu řešen šesti stupni, které odpovídají gradient faktorům, ale manuál neuvádí, jaké gradient faktory to jsou. Zjistil jsem je pro vás a najdete je v článku Není gradient jako gradient.

Jedinou doplňkovou funkcí přístroje je plánovač bezdekompresního ponoru, který umožňuje zadat povrchový interval. Plánovač neumožnuje zadat menší hloubky než 18 metrů (konkurence většinou začíná přibližně už v hloubce cca 10 metrů). Lze také resetovat nasycení tkání po zadání bezpečnostního kódu. Podsvícení lze aktivovat automaticky, manuálně nebo při ponoru. Na to, že se jedná o model pro rekreační potápěče, najdeme v seznamu varování pouze porušení MOD, porušení výstupové rychlosti a porušení dekomprese. Varování lze potvrdit podržením pravého dolního tlačítka. 

 

Zařazení v modelové řadě 

Výrobce má v nabídce pouze jeden hodinkový a jeden náramkový model. Oba modely jsou určeny pro rekreační potápění a téměř se neliší v nabízených funkcích. Uživatel tedy nemá žádnou možnost výběru. Hodinkový model Action jsem jako jeden z mála netestoval pod vodou, ale očekávám shodné chování jako u modelu Screen. 

 

Rozšíření 

Přístroj je dodáván bez kabelu, ten lze však dokoupit. Konstrukčně je připojení řešeno „kleštěmi“, podobně jako u přístroje Mares Quad. K synchronizaci slouží zdarma poskytovaná aplikace SeacSub sync. Jiné možnosti rozšíření přístroj vzhledem ke svojí ceně nenabízí. Vzhledem k absenci kabelu v základní výbavě, nebylo testováno připojení ke stolnímu počítači. 

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej 2,2"  (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie 2-3 roky nebo 300-600 ponorů
Kapacita paměti 40 hodin (18 hodin freediving)
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving
Plyny max 2, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Šest úrovní
Slaná voda Ano/Ne
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC USB kabel
Alarmy

Porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Stopky, Log, resetování nasycení tkání, bezdekompresní plánovač
Orientační cena 6500,- Kč
Příslušenství USB kabel (1350,-)

 

Klady a zápory

+ Jednoduchost 

+ Velké číslice na obrazovce 

- Příliš malé symboly označující zobrazované hodnoty 

- Nedokumentované nastavení hodnot gradient faktorů 

- Neznatelný stisk hladkých tlačítek 

- Malé množství alarmů pro začátečníky 

- Nutno dokoupit kabel pro synchronizaci s PC 

- Limitující chování v některých situacích 

 

Závěr 

I přes příjemný design jsem musel své závěrečné hodnocení po několika ponorech změnit. Přístroj sice vypadá, že je vhodný pro začínající rekreační potápěče, ale opak je pravdou. Pokud si jej začátečník zakoupí, velice rychle jej bude muset vyměnit za pokročilejší model. Jeho hlavní a jedinou pozitivní vlastností je jednoduchost. Za podobnou cenu lze koupit mnohonásobně vybavenější počítače jako např. Aqualung i330r nebo Mares Quad. Vzhledem k nabízeným funkcím bych očekával cenu tohoto modelu pod 5 tisíc. Technický potápěč jej nevyužije ani jako bottom timer. 

 

Odkazy 

https://b2b.seacsub.com/seacsub/2/scuba-computers-and-gauges/1600008/screen.html 

 

Děkuji Janu Šuráňovi za zapůjčení přístroje k testování.

 

autor: Jiří Pokorný