Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Mares Sirius

24.04.2023

Mares Sirius

Před Vánoci 2022 představený hodinkový model z cenové kategorie kolem 20 tisíc Kč přináší podporu pro 5 plynů. Nechybí ani moderní funkce jako je bluetooth a bezdrátová nabíječka. Lze jej použít pro nitrox i trimix ponory.

 

Mares Sirius

 

Klíčové vlastnosti

Sirius nevybočuje z běžného designu hodinkových přístrojů. V pevném kovovém obalu je milimetr zapuštěný kruhový displej. Po stranách Jsou čtyři kulatá kovová tlačítka a designové zářezy zvýrazňující hrany. Řemínek je gumový. Obě jeho části lze odepnout. Podpora pro gumolano zde není. Delší varianta řemínku je dostatečná i k suchému obleku. I když na okrajích rámu najdete zkratky označující význam tlačítek, všechny kombinace takto popsány být nemohou. Tlačítka mají jednoznačný tvar, jsou lehce nahmatatelná, stisk je však nízký, přesto je i pod vodou v suchých rukavicích poznat.

Bohužel ve své kategorii se jedná o jediný hodinkový model z doposud testovaných, který nepodporuje freediving. Ostatní režimy (vzduch, nitrox, nitrox vícero plynů a trimix vícero plynů) přepínáte hluboko v menu. Dokonce pro aktivaci trimixu je třeba nejprve zvolit podporu vícero plynů a potom ještě navíc zvolit trimix na místo nitroxu. Menu je tak zbytečně složité. Naproti tomu „velmi důležité“ přepínání barev pozadí je možné bez vstupu do nastavení.

Z hlavní obrazovky se lze přímo přepnout do režimu stopek a kompasu. Stopky obsahují i funkci odpočítávání času. Kompas zabírá většinu obrazovky, zbývá zde během ponoru prostor pouze pro aktuální hloubku.

Pro opuštění menu slouží levé dolní tlačítko nebo podržení pravého dolního tlačítka. I když je displej barevný, je možné zapnout „podsvícení“ formou změny barvy pozadí na bílou. Jas jsem musel nastavit na maximum, a to při dobré viditelnosti bylo pořád nedostačující. Slabý jas přikládám zvolené technologii displeje.

Během ponoru mohou být zobrazeny dvě varianty obrazovky, jedna zjednodušená (hloubka, čas, tlak a no deco čas) a druhá bohatší, kde je mnohem víc informací. Ta je také použita i pro chybové stavy. Výrobce se pokusil na před- a po-ponorovou obrazovku dostat příliš mnoho informací, některé symboly jsou příliš malé. Během ponoru jsou však znaky dostatečně velké. Na horním řádku najdeme aktuální hloubku, na prostředním dobu ponoru a dekompresní informace, spodní řádek ukazuje zbývající tlak plynu. Mezi řádky jsou dva vodorovné teploměry. První zobrazuje nasycení dusíkem a druhý zbývající plyn ve zvolené láhvi. Ukazatel výstupové rychlosti zde není. Pravými tlačítky lze přepínat, které dodatečné hodnoty se zobrazí na horním a spodním řádku. Varování jsou zobrazena tradičně s barevným pozadím na prvním a současně i na spodním řádku.

Bohužel mě nepotěšilo zjištění, že pod vodou je význam tlačítek jiný než na suchu. Během ponoru se menu nastavení vyvolá podržením levého horního tlačítka, na suchu podržením pravého horního.

Přepnutí plynu lze provést podržením pravého dolního tlačítka, následně se směs vybere v zobrazeném seznamu a potvrdí opět podržením libovolného pravého tlačítka. Pokud je nabízeno přepnutí na vhodnější směs přímo přístrojem, pak stačí změnu potvrdit stiskem pravého horního tlačítka.

V Maresu upustili od RGBM a používají i u tohoto modelu Bühlmann ZHL-16C bez úprav. Bohužel snaha zapracovat širokou škálu vlivů na nastavení konzervatismu, podobně jako to bylo u RGBM se projevila v příliš složitém nastavení. Uživatel má celkem čtyři možnosti, které ovlivňují gradient faktory (GF). Výchozí GF jsou nastaveny na 85/85. Kromě GF lze nastavit „physio“, „I today“, „multiday“ a „advanced“. Všechna tato nastavení pouze přidávají nebo ubírají několik procent z/k GF, nic víc. Nejjednodušší je tedy všechna tato nastavení vypnout a používat pouze GF.

Naopak příjemnou možností je „Ceiling controlled decompression“, která zajišťuje plynulý výstup podle „dekompresního stropu“ (ceiling), ale vyžaduje schopnost přesnějšího řízení vztlaku potápěčem. Také mě potěšilo, že Sirius počítá se snižující se výstupovou rychlostí směrem k hladině. Deep stopy jsou, oproti běžné Pyle zastávce, netradičně vypočítávané z okamžiku, kdy začneme vysycovat z 5. teoretické tkáně (compartment). Doba ponoru a zastávky jsou zobrazovány včetně sekund.

Zamykání v případě příliš rychlého výstupu a MOD lze vypnout, přístroj v takových situacích nepřejde do chybového stavu. Přijde mi nelogické, proč vůbec přístroj zamykat, když to jde stejně obejít. Podobně CNS a ppO2 se nezobrazují v Air modu a sám výrobce v manuálu doporučuje přepnout do režimu nitrox na 21 %, pokud chce uživatel tyto informace vidět.

Plánování ponoru umožňuje zvolit povrchový interval a zobrazuje bezdekompresní časy. Podržením pravého horního tlačítka se lze dostat i k informacím nad tento limit, nikoliv však tabulkou výstupu, jak je to obvyklé, ale pouze hodnotami času do vynoření (TTS) a informacemi o první zastávce.

V nastaveních najdeme i pokročilé funkce, jako je určení odhadu budoucí dekomprese. Lze změnit dobu, po které nás příští dekomprese bude zajímat v rozsahu od 3 do 10 minut. Bohaté je i menu během ponoru, které dovoluje nejen nastavit podsvícení a varování, ale i limity pro rezervu zbývajícího tlaku a dekompresi, neumožňuje však možnost nastavit plyny. Pro nastavení plynů před ponorem si přístroj klade podmínky, aby plyny byly seřazeny vzestupně podle procenta kyslíku a pouze v tomto pořadí lze plyny aktivovat a může vás to stát hodně stisků navíc. Za exotické lze považovat i nastavení pro směsi s více než 80 % kyslíku. Pouze v tomto případě vám Sirius dovolí nastavit ppO2 až na 1,8 (jinak pouze obvyklých 1,6).

Manuál už na první pohled vypadá, vzhledem k výbavě, překvapivě krátký. Nejsou v něm popsány všechny obrazovky, nenajdete v něm vůbec zmínku o připojení k aplikacím a bluetooth kapitola popisuje technickou certifikaci, nikoliv jak bluetooth použít. Na přístroji také najdete volbu „Utilities“, která vypadá jako servisní funkce, opět o ní manuál mlčí. Podobně není zdokumentována aktualizace firmware, která by měla v příští verzi přinést češtinu (informaci poskytl distributor).

 

Obrazovky neuvedené v návodu

Jen pro zajímavost doplním následující informace. Z před-ponorové obrazovky (stisk pravého horního tlačítka) znovu stiskněte pravé horní tlačítko a dostanete se do tabulky nastavení konzervatismu. Pokud v před-ponorové obrazovce stisknete pravé dolní tlačítko, dostanete se do tabulky nastavení plynů. Tabulka plynů bude v režimu nitrox obsahovat pouze 1 nebo 3 plyny (multigas režim), k aktivaci zbývajících dvou plynů budete muset zůstat v režimu trimixu.

 

Zařazení v modelové řadě

Představením Siriuse výrobce doplnil řadu hodinkových přístrojů o model s barevným displejem. Hodinkový model Smart je mnohem levnější, nemá barevný displej a nepodporuje trimix. S podporou trimixu najdeme v nabídce náramkový Mares Genius za podobnou cenu a s podobnými funkcemi. Bohužel všechny tyto modely mají naprosto odlišné ovládání, chování i vzhled obrazovek.

 

Rozšíření

V balení je dodáván 1 m dlouhý USB kabel k 9x9 cm velké placaté bezdrátové nabíječce. Vše je baleno v podlouhlé tvrdé krabičce. Řemínek v balení obsahuje prodlouženou variantu k suchému obleku, která se dá vyměnit pouhým uvolněním pojistky, tedy bez nářadí.

Integrace je možná pomocí Mares App nebo MySSI aplikace. Manuál se však o připojení k aplikacím vůbec nezmiňuje. Přístroj zatím není podporován v univerzálních aplikacích jako je Divinglog.de nebo SubSurface.

Pro všechny nastavitelné plyny jsou podporovány Mares sondy.

 

Mares Sirius balení

 

Parametry

Displej Barevný MID LCD
Velikost displej Kruhový 35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání 4 tlačítka po stranách
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion (bezdrátové dobíjení)
Výdrž baterie 30 hodin
Kapacita paměti 100 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Trimix, Hloubkoměr
Plyny max 5, Kyslík 6 - 99%, Helium 0-94%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Gradient faktory
Slaná voda Slaná/Sladká/EN13319
Nadmořská výška Auto (0-3700 m. n. m.)
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, časovač, bluetooth
Orientační cena 20000 Kč
Příslušenství Sonda 4800 Kč, řemínek

 

Klady a zápory

+ Prodloužení řemínku v balení

+ Stropem řízená dekomprese

- Nemá freediving režim

- Slabý jas podsvícení

- Manuál nepopisuje velké množství funkcí

- Zbytečně složité nastavování konzervatismu

- Zbytečné možnosti obejít zamykání při chybovém stavu

- Stažení ponorů pouze do vybraných aplikací

 

Závěr

Balení a moderní funkce působí na první pohled skvělým dojmem. Ten ale rychle kazí zbytečně komplikované menu, rozložení obrazovky a zanedbaný manuál. Je to první testovaný hodinkový počítač s barevným displejem, kde mi nevyhovovala úroveň podsvícení. Náročného rekreačního potápěče tak Sirius asi neoslní ani nezaujme. Technický potápěč jej patrně využije pouze v případě jednoduchých profilů, případně jako bottom timer.

 

Odkazy:

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Happy divers.

Děkuji Lucii Drliczkové za redakční korekturu.

 

autor: Jiří Pokorný