Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Apeks DSX

30.03.2023

Apeks DSX

Představen začátkem roku 2023, náramkový model z nejdražší cenové kategorie okolo 30 tisíc Kč přináší podporu pro 6 plynů. Kromě dnes již běžných vlastností, jako je bluetooth a kompas, se pyšní výjimečnými funkcemi jako je konektor pro kyslíkové čidlo v balení nebo GPS. Lze jej použít pro vzduch, nitrox, trimix ponory, sidemount i CCR.

 

 

Klíčové vlastnosti

Tuto recenzi jako první nezačneme jako obvykle popisem, jak vypadá počítač z konstrukčního hlediska. Čekáte, že vybalíte drahý potápěčský počítač z krabice, zapnete jej a zobrazí se předponorová obrazovka? Omyl, po zapnutí tohoto modelu se vám zobrazí QR kód k instalaci DiverLog+ aplikace a bez úvodního spojení s aplikací je DSX nepoužitelná kostka. Úvodní registraci nelze přeskočit. Rozhodně si tedy na jeho rozbalení najděte čas, připravte si mobilní zařízení s bluetooth a připojením k internetu! Připojení ze starého Androidu se mi nepodařilo. Jako první věc po připojení došlo k aktualizaci firmware, teprve pak bylo možné provést aktivaci.

A nyní se již můžeme věnovat konstrukci. Designéři v Apeksu si dali práci, a jak je u nich zvykem, přemýšleli. Počítač je velikostí náramně podobný Shearwater Peregrine. Obdélníkový kovový rám je dekorován osmi šrouby. Mezi nimi jsou do rohů vytaženy gumové ochranné plochy. Zařízení tak působí velmi robustní konstrukcí a připomíná outdoorové mobilní telefony. Na spodní části najdeme ploché otvory pro protažení dvou nylonových pásků a otvory pro gumolano. Displej není nijak výrazně zapuštěn pod okraj, ale je chráněn dodanou folií od výrobce. Na levé straně najdeme plochý čtyřpinový konektor na kabel. V dolní části jsou pak tři lichoběžníková tlačítka. Mají velmi malý stisk, příliš nevystupují do prostoru. Při stisknutí tlačítka působí jako byste mačkali mikrospínač, ale stisk je zřetelný a tlačítka jsou velmi dobře nahmatatelná i pod vodou. Uspořádání tlačítek je naprosto skvělé. Nekolidují s jiným měřícím přístrojem na jedné ruce. Oproti jiným výrobcům je ovládání jednoznačné. Levé a prostřední tlačítko slouží pro pohyb v menu, stisk pravého potvrzuje volby. Podržení levého tlačítka znamená zpět a podržení pravého návrat do hlavní obrazovky. Pro výběr plynu slouží podržení levého tlačítka, prostředním vybereme směs a výběr potvrdíme stiskem pravého tlačítka. Pro rychlé zorientování se, co udělá krátký nebo dlouhý stisk každého tlačítka, zobrazuje poslední řádek na obrazovce symboly funkcí, takže nikdy nejste ztraceni.

Displej je rozdělen na čtyři řádky. První řádek jako obvykle zobrazuje hloubku a dobu ponoru, druhý řádek dekompresní informace. Ve středu třetího řádku je parciální tlak kyslíku a další dvě hodnoty po stranách si lze zvolit. Čtvrtý řádek obsahuje informace o složení plynu a tlaku ze sondy. Pravá a levá strana displeje obsahuje teploměry výstupové rychlosti a nasycení dusíkem. Napravo lze zvolit místo dusíku úroveň dosažení výstupových gradientů. Jediným malým symbolem je procento energie baterie. Obrazovka je jednoduchá, přehledná a s velkými znaky. I když na to, že je displej o 0,2 palce větší než u Shearwater Peregrine, znaky jsou naopak menší. V menu je písmo místy zbytečně malé. To se nejvíc projevuje u varování, kde je spousta volného místa okolo, písmo by tedy klidně mohlo být větší. Jas je dostatečný, lze ho nastavit buď v procentech anebo na automatické přizpůsobení. Za různých světelných podmínek stačilo výchozí nastavení jasu na 70 %.

Kromě běžných režimů pro otevřený okruh (OC), gauge mode a uzavřený okruh (CC), které lze přepnout v nastaveních, je k dispozici ještě režim pro sidemount a gauge sidemount. V sidemount režimu jsou první dva plyny (sondy) zamýšleny jako pravá a levá láhev, mají shodná nastavení a nelze je vypnout. Obrazovka se v jednotlivých režimech neliší, což je velice příjemné, nemusíte si zvykat na nový vzhled při změně režimu. I v gauge mode se zobrazuje čas v celých minutách, ale jsou zde k dispozici stopky. Už jsem si zvykl na zobrazení doby včetně sekund u mého přístroje a sekundy mi zde velmi chyběly.

Jako algoritmus byl zvolen běžný Bühlmann ZHL-16C. Nastavení konzervatismu je rozděleno na „Sport“, kde uživatel volí ze tří přednastavených hodnot gradient faktorů. Druhý typ konzervatismu je „Technické“ nastavení, které umožňuje zvolit přesné hodnoty gradientů. Doba ponoru je zobrazována pouze v minutách, dekompresní zastávky včetně sekund. Je škoda, že se přístroj zamyká při porušení dekomprese. Před dokončením vysycení tkání nelze ani přepnout do gauge mode a také nelze přepnout na neaktivní plyn. Tato omezení běžná u rekreačních počítačů bych u takto vybaveného modelu nečekal.

Planner je rozdělený na tabulku bezdekompresních limitů a simulaci. Nelze bohužel zvolit povrchový interval. O plánovaném ponoru se dozvíte i potřebné množství plynu a zátěž kyslíkem. Mezi plánovacími funkcemi najdeme i tabulku vlastností aktivního plynu. Logbook se příliš soustřeďuje na zobrazení informací ze sond, kterým je věnována celá obrazovka, na úkor ostatních informací o ponoru. Hodnotím jej jako velmi málo přehledný oproti konkurenci.

Nastavení jsou jednoduchá, žádné zbytečné nebo složité volby zde nehledejte. Jediné matoucí nastavení jsou dvě obrazovky pro nastavení plynů, v jedné se plyny pouze nastavují, v druhé se naopak pouze vybírají. Vybrat lze pouze aktivované plyny. Aktuálně zvolená směs se naopak v tabulce nezobrazí. K dispozici je velké množství varování včetně např. Isobaric counter difusion nebo nádechová práce. Jedná se o přístroj s největším množstvím varování na trhu. Pod vodou lze měnit také některá nastavení. Kompas během ponoru zabere dvě třetiny obrazovky nahoře zůstane pouze hloubka, doba ponoru a stopky.

Z nadstandardních funkcí zmiňme např. GPS, která umožňuje uložit souřadnice na hladině nebo nalézt cestu ke specifickému bodu. Funkce „Tabulky“ (slates) umožňuje z mobilní aplikace nahrát až 10 obrázků např. mapky lokalit nebo hledaného živočicha. Zde jsem narazil patrně na softwarový problém, stalo se mi, že nebylo možné obrázek zobrazit, i když v seznamu obrázků uveden byl. Manuál zmiňuje naprosto originální funkci „Úspěchy“, která při dosažení určitého počtu ponorů zobrazí ikonu medaile. Během testování se mi však nepodařilo žádnou medaili získat.

 

Zařazení v modelové řadě

Jde o jediný model od tohoto výrobce, který se nestydí soupeřit se špičkami na trhu již dlouho zavedených značek. Pokud ovšem nejste náročný uživatel anebo nevyžadujete zařízení v nejvyšší cenové kategorií, budete muset vybírat u konkurence.

 

Rozšíření

Analyzér měření kyslíku je pouze adaptér s kabelem, do kterého je třeba dokoupit třípinové kyslíkové čidlo. Výrobce jej nepřibalil ze zjevných důvodů, čidlo je třeba pravidelně měnit. Čidlo se do pouzdra adaptéru šroubuje pomocí šesti malých vrutů. Kalibrace je několika krokový průvodce a umí detekovat i slabé napětí, takže vás upozorní na čidlo, které je třeba vyměnit. Bez úspěšné kalibrace senzoru nelze analyzátor použít.

V balení dále najdete kruhovou bezdrátovou nabíječku bez USB kabelu a dva nylonové řemínky. Tlaková sonda (transmitter) není součástí balení, ale DSX podporuje 6 sond s quick párováním, takže párování není třeba dělat pořád dokola. Tvrdou krabičku lze použít i pro cestování.

Připojení je dnes již samozřejmostí pomocí bluetooth, ponory lze stáhnout do aplikace Diverlog+. Jiná aplikace není podporována. Z této aplikace lze i bezdrátově aktualizovat firmware nebo měnit nastavení.

 

Balení DSX včetně dodávaného obsahu

 

Konektor připravený na složení s ukázkou kyslíkového čidla.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4"
Podsvícení Ano
Ovládání 3 tlačítka dole
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion (bezdrátové dobíjení)
Výdrž baterie 15 hodin (odhad)
Kapacita paměti 100 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 130 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Trimix, Hloubkoměr, CCR, sidemount
Plyny max 6, Kyslík 100%, Helium
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Gradient faktory
Slaná voda Slaná/Sladká/EN13319
Nadmořská výška Auto (0 - 4 270 m. n. m.)
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, Deep stop, zbývající čas ponoru, čas do vynoření, zbývající tlak plynu, nasycení dusíkem, isobaric counter difusion (ICD), nádechová práce
Další funkce Plánování, logbook, kompas, stopky, bluetooth, vibrace, GPS, obrázky, dosažené úspěchy, analyzér kyslíku
Orientační cena 26 900 Kč
Příslušenství Sonda 6 000 Kč

 

Klady a zápory

+ Analyzér kyslíku

+ Skvělé uspořádání tlačítek

+ Jednoznačné a jednoduché ovládání

+ Největší množství alarmů na trhu

+ 10 obrázků (pro mapy, ryby apod.)

+ Bezkonkurenční množství nadstandardních funkcí
(vlastnosti plynu, ICD, sidemount mode apod.)

+ Čeština

+ GPS

- Absence některých funkcí pro technické ponory

- Nutná registrace a aktivace při prvním spuštění

 

Závěr

DSX se snaží brát to nejlepší ze všech počítačů konkurence. Jak už je u této značky zvykem, dokonalé technické zpracování jej řadí na úroveň Sharewateru jako špičku na trhu. Škoda, že postrádá některé funkce pro technické ponory a přináší některé limitace rekreačních počítačů. Rozhodně je směřován k nejnáročnějším rekreačním i technickým potápěčům, kterým nabídne tolik funkcí, které jinde nenajdou. Díky velkému množství alarmů je také velmi vhodný pro začínající potápěče. Jedná se o nejlépe vybavený model ve své cenové kategorii. Jediné, co tento přístroj neumí je vystřelovat rakety do vesmíru.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Apeks ČR ve spolupráci s DreamDive.

Děkuji Luci Drliczkové za redakční korekturu.

autor: Jiří Pokorný