Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Mares Smart

05.10.2023

Mares Smart

Do ruky se mi opět po čase dostal hodinkový přístroj z cenové kategorie 5-10 tisíc Kč. Lze s ním realizovat ponory na vzduch, nitrox, hloubkoměr nebo freediving. Podporuje dvě nitrox směsi do 100 % kyslíku.

 

Mares smart

 

Klíčové vlastnosti

Mares Smart je velikostí velmi podobný jiným hodinkovým počítačům. Je téměř srovnatelný se SeacSub Action. Díky těmto vlastnostem jsem jej původně ani nechtěl testovat. Kruhové pouzdro z matného plastu obsahuje integrovaný, relativně měkký gumový řemínek, který je vhodný pouze pro mokrý oblek. Pro potápění v suchém obleku je nutné přikoupit prodloužení. Můžete jej zakoupit v jedné ze šesti barevných kombinací. Kruhový segmentový displej je chráněn 2 milimetry vysokým kovovým lemem. Na dolní straně najdeme dva kulaté konektory pro připojení kabelu ke stolnímu počítači. Tlačítka jsou kovová, kruhová, s malým stiskem. První dojem je, že půjdou špatně nahmatat pod vodou, a to se téměř potvrdilo. Rozpoznání tlačítek je na hraně, prospěly by jim výraznější hrany nebo vyšší stisk.

Obsluha je přímočará, horní tlačítko slouží pro pohyb nahoru v menu, podržení znamená potvrzení voleb. Dolní tlačítko listuje v menu opačným směrem a jeho podržení znamená storno. Není zde žádná funkce pro návrat do hlavní obrazovky. Podržení dolního tlačítka v hlavní obrazovce aktivuje na pár sekund podsvícení. Navigace je tak velice příjemná a Smartu vyloženě svědčí ve srovnání s modelem Puck. Displej je rozdělen klasicky na tři řádky (hloubka, dekompresní informace a doba ponoru) oddělené tenkou linkou. Horním tlačítkem lze měnit druhou hodnotu napravo od hloubky. Podobně dolním tlačítkem lze přepínat doplňkové informace na třetím řádku. Přepínání směsí lze uskutečnit podržením horního tlačítka, poté znovu stiskem horního tlačítka pro změnu směsi a opět dlouhým stiskem horního tlačítka potvrdíme výběr. Displej opět jako u jiných modelů obsahuje velmi malé znaky pro označení zobrazovaných veličin a speciálních stavů. Uživatel tak může například narazit při přepínání režimů na režim bottom timer (hloubkoměr) zobrazený jako jediný dvěma malými písmeny BT na prázdné obrazovce, zatímco ostatní režimy jsou velkými písmeny na prostředním řádku.

Menu je velice jednoduché a ani nastavení zde mnoho nehledejte. Vzhledem k použitému algoritmu Mares RGBM je možné konzervatismus nastavit třemi úrovněmi. Nadmořskou výšku je třeba nastavit ručně. Manuál nijak detailně nevysvětluje, jaký vliv nastavení konzervatismu mají. Pod vodou nelze měnit žádná nastavení. Nasycení dusíkem a výstupová rychlost jsou zobrazovány malými tečkami po stranách displeje. V režimu hodin tečky symbolizují sekundy. Teček si člověk málem ani nevšimne. V některých případech (např. v logu) však dochází na obrazovce ke střídání hodnot po několika sekundách a obrazovka tak přeblikává a je těžké se zorientovat, která hodnota je která, protože ji vidíte pouze pár sekund. V jiných režimech sekundy zobrazeny nejsou. Výjimkou je bezpečnostní zastávka, která je, na rozdíl od dekompresních zastávek, zobrazena včetně sekund. Exotickým chováním je, že podobně jako Mares Quad se i Smart aktivuje sám pod vodou se zpožděním 20 sekund. Chování zahrnuje běžná omezení rekreačních počítačů, počítač se uzamyká při porušení výstupu a také nelze přepínat mezi režimy, pokud nedošlo k úplnému vysycení tkání. Nasycení tkání lze resetovat.

Plánovač klasicky slouží pouze pro zobrazení bezdekompresního limitu pro aktuálně zvolený první plyn. Velmi milé bylo uvědomění, že tyto velice levné hodinky lze použít jako hloubkoměr, protože přepnutím dolního tlačítka během ponoru lze zobrazit dobu ponoru včetně sekund a lze také resetovat průměrnou hloubku.

 

Zařazení v modelové řadě

V podobné cenové kategorii výrobce nabízí tři různé modely. Mares Smart Air je navíc obohacen o možnost připojení sondy. Naproti tomu Mares Puck je o polovinu levnější, je nepatrně větší a je na pomezí mezi hodinkovou a náramkovou velikostí. Puck nepodporuje freediving, nitrox směsi umí pouze do 50 % kyslíku a obsluhuje se pouze jedním tlačítkem. Rozložením obrazovky jsou tyto modely téměř shodné. Variantou s barevným displejem je Mares Sirius, který je však v naprosto odlišné cenové kategorii.

 

Rozšíření

V balení nenajdete ani kabel pro připojení k počítači, ani prodlužovací řemínek pro suchý oblek. Obojí je třeba dokoupit. Integrace je možná pomocí Divers’ Diary aplikace. Jiná rozšíření přístroj vzhledem ke svojí ceně nenabízí.

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 30 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka na levé straně
Baterie CR2430 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 300 ponorů
Kapacita paměti 40 hodin
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 2, Nitrox 100%
Algoritmus Mares RGBM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká, EN13319
Nadmořská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 7000,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1300,-, řemínek 600,-

 

Klady a zápory

+ Příjemné ovládání dvěma tlačítky

+ Funkce vhodné pro hloubkoměr

- Zpoždění aktivace 20 sekund po zanoření

- Přeblikávání veličin na obrazovce v logu

 

Závěr

Vzhledem k nízké ceně zařízení jsem si myslel, že žádné překvapení se zde konat nebude. Smart lze zařadit jako běžný standard hodinkových přístrojů ve své cenové kategorii. Ovládání dvěma tlačítky je velmi příjemné a je jasnou výhodou oproti modelu Puck nebo SeacSub Action. Smart bude vhodný pro začínající nebo nenáročné rekreační potápěče. Technický potápěč jej překvapivě může využít jako velmi levný hloubkoměr díky zobrazení času včetně sekund, možnosti použít stopky i resetovat průměrnou hloubku.

 

Odkazy:

https://www.mares.com/cs_CZ/smart-15

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Marku Proxovi a Lucii Drliczkové za redakční korekturu.

 

autor: Jiří Pokorný