Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Apple watch Ultra

03.01.2024

Apple watch ultra aneb hodinky s vodotryskem

Představení Apple watch ultra s aplikací Oceanic+ stále vyvolává otázky, a tak mi to nedalo a i přesto, že nejsem fanoušek sportovních hodinek, rozhodl jsem se tyto “Hodinky s vodotryskem” namočit. Úkol to byl snadný, podporují pouze jednu směs do 40 % kyslíku a potápět můžete jen v režimu scuba nebo freediving. Vzhledem k tomu, že potápění je jednou z mnoha aplikací ve sportovních hodinkách, lze považovat tuto recenzi za výjimečnou, protože budeme posuzovat nejen hardware samotný, ale i dvě aplikace od různých výrobců – Oceanic+ a Hloubka. Apple watch nejsou primárně určeny na potápění, obsahují mnoho outdoorových funkcí. Nicméně já se zaměřím jen na zajímavosti, se kterými se na Apple watch v rámci obou potápěčských aplikacích setkáte.

 

Apple watch Ultra

 

Klíčové vlastnosti

Apple Watch jsou tvarem srovnatelné nejlépe s Aqualung i330, mají obdélníkový displej, který ale není nijak zapuštěný pod hranu. Velikost mají podobnou jako Shearwater Teric. Pásek je natolik krátký, že jsem ho i bez neoprenu zapínal na předposlední dírku (testována varianta s gumovým řemínkem). Řemínek se dodává ve třech různých barvách a materiálech (nylon, silikon a kombinace). Prodává se i prodloužení, které není v balení.

Tlačítka jsou na hodinkách tři. Vpravo nahoře je na můj vkus příliš citlivá korunka (točítko). Pod ním je oválný výstupek, ve kterém je pravé tlačítko a na levé straně je zapuštěné akční tlačítko. Nahmatat lze korunku, ostatní tlačítka najdete pouze díky tomu, že víte, že tam jsou. Korunku jedinou lze použít pro ovládání pod vodou v aplikace Oceanic+, dotykový displej není k dispozici. Jedna přednastavená potápěčská aplikace se může aktivovat již při zanoření nebo předem. Lze nastavit i spouštění levým (akčním) tlačítkem. Je dobré nastavit automatické spouštění po zanoření a zvolit konkrétní aplikaci, která se má spustit. Naopak na konci ponoru je třeba přidržet korunku, která patrně z otvoru pro tlakové čidlo vypumpuje trochu vody (podobně to mají i jiné modely). Hodinky s vodotryskem se staly skutečností.

Životnost baterky udávaná některými autory na internetu se nepotvrdila. Výrobce udává výdrž celkem 35 hodin. Moje zkušenost v 20° C vodě - po 45 minutách byla spotřeba baterie přibližně 10 %.

 

Aplikace Oceanic+

Podobně jako u Apeks DSX, pokud chcete skočit do vody s aplikací Oceanic+, potřebujete spárovat hodinky s iPhonem a provést registraci. Instalace vyžadovala upgrade iPhone i hodinek. Navíc je však třeba zaplatit předplatné. Předplatné je rozděleno na časový úsek za jeden den, měsíc nebo roční tarif a přidává dekompresní informace (Scuba režim) a komunitní funkce. A pokud jste se podívali na ceník Oceanic+, nevím jak vy, ale já žasnul. Bez licence v daném typu ponoru aplikaci nezapnete.

K dispozici je režim Scuba, šnorchlování a freediving. Nepochopil jsem, jaký je rozdíl mezi režimy šnorchlování a freediving. Překvapivě zde nenajdete režim hloubkoměru. Při aktivaci ponoru se vás Oceanic+ zeptá, jestli jste v dostatečné kondici na potápění, teprve pak se spustí.

Horní polovina obrazovky je věnována aktuální hloubce a bezdekompresnímu času. Od dolní poloviny je oddělena zelenou linkou, jejíž ubývání reprezentuje ubývající bezdekompresní čas. Korunkou lze v dolní polovině zobrazit doplňující informace, mezi nimiž je maximální hloubka, čas do vynoření, baterie a kompas, ale chybí další běžné informace jako je průměrná hloubka. Není žádná možnost změny nastavení pod vodou. Bezpečnostní zastávka je zobrazena včetně sekund. Obrazovka je vcelku graficky zdařilá, hlavní informace jsou zobrazené dostatečně velkými znaky, ale doplňující informace jsou poměrně malé. Zajímavé je, že výrobce upřednostnil bezdekompresní informace před dobou ponoru v horní polovině obrazovky. Dobu ponoru tak musíte lovit mezi doplňujícími informacemi.

Výrobce uvádí, že je použit nezměněný Bühlmann ZHL-16c algoritmus. Algoritmus má podle některých zdrojů pracovat pouze do 40 metrů, pak nezobrazuje ani hloubku. Tuto informaci jsem neměl prostor ověřit (viz. Odkaz na video recenzi). Konzervatismus je realizován třemi úrovněmi gradientů 0= 70/85, 1=65/80 , 2=60/75 nebo vlastních hodnot. Již na první pohled se mi zdálo, že je výpočet příliš konzervativní, což se také potvrdilo. Pro zajímavost při srovnání bezdekompresních časů s Shearwater Peregrine od hloubky pod 20 metrů Oceanic nabízí o 2-3 min. kratší čas na dně.

Varování jsou zobrazena přes dolní polovinu obrazovky a lze je potvrdit levým tlačítkem. Jsou doplněna vibracemi, které jsou ve srovnání s potápěčskými počítači slabé. Můžete být upozorněni na maximální dobu, hloubku ponoru nebo low no-deco. Exotickým nastavením je varování na minimální teplotu.

Plánovač překvapivě umožňuje zvolit i jinou směs, než je nastavená pro ponor. Jiné počítače toto neumožňují a sám si nejsem jistý, jestli je to vhodné. Sice to umožňuje flexibilní plánování, ale také zvyšuje riziko toho, že ponor naplánujete na jinou směs, než je nastavená. Další zvláštností je, že Nitrox ukazuje od 22 %, protože 21 % je pro něj pouze Air. V jiných přístrojích lze běžně nastavit Nitrox na 21 % kyslíku. V plánovači lze nastavit povrchový interval, nadmořská výška se nastavuje automaticky, salinitu nelze nastavit vůbec. Jedná se o jedinou implementaci Bühlmanna bez nastavení salinity, se kterou jsem se zatím setkal. Podle mého odhadu aplikace počítá se slanou vodou.

Nemilým překvapením bylo zjištění, jak špatný jsem potápěč. V logbooku mi zobrazil u každého ponoru průměrnou výstupovou rychlost přibližně kolem 30 m/min. Po bližším zkoumání grafu se ukázalo, že aplikace započítává do výstupové rychlosti i zvednutí rukou nad hladinu v poslední okamžik ponoru. Dalším zklamáním je, že pro tuto aplikaci nenajdete manuál ani detailnější popis chování, najdete jen několik instruktážních videí, jak aplikaci používat. Nebylo tedy možné ověřit, jestli aplikace obsahuje nějakou variantu bezpečnostního zámku.

 

Rozšíření Oceanic+

Aplikace navíc umožňuje přidat “watch face”, která nainstaluje hodinkám titulní obrazovku pro potápění. Ta má uprostřed ručičkové hodiny a po stranách tlačítka pro rychlý přístup k potápěčským funkcím. Dalším exotickým rozšířením je plánovač váhy, který najdete v mobilní aplikaci. Ten po zadání informací o potápěči a jeho výstroji doporučí množství závaží pro správné vyvážení. Láhve nabízí o velikosti 10, 12 a 15 L, naproti tomu kromě neoprenu nabízí i tři druhy materiálu suchého obleku. Hodinky lze přes mobilní aplikaci i nastavit. Párování s mobilním telefonem bylo bez problémů. Jinou aplikaci pro uložení ponorů použít nelze. U ponoru se automaticky ukládají GPS souřadnice.

 

Oceanic plus profileOceanic weight plannerApple watch start screen

 

Aplikace Hloubka

Druhou softwarovou možností je použít aplikaci Hloubka, která je výchozí aplikací v systému dodanou výrobcem. Ta ukazuje ve středu obrazovky pouze aktuální hloubku a dobu ponoru. Jiné informace aplikace nezobrazuje a ani nemá žádná nastavení. Po stranách najdete dekoraci formou rysek, také reprezentující hloubku. Dá se říci, že se jedná o hloubkoměr bez průměrné hloubky. Překvapilo mě však, že aplikace ukládá ponory a obsahuje tedy vlastní logbook.

 

Je potřeba upozornit na to, že aplikace jsou vzájemně nezávislé a neví o provedených ponorech jiné aplikace. Můžete tak provést ponor v aplikaci Hloubka a pak na další ponor použít Oceanic+, který v ten okamžik nemá žádnou šanci zohlednit předchozí ponor.

 

Parametry

Display OLED LCD
Velikost display Úhlopříčka 2"
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka po stranách a kolečko
Baterie LinOn integrovaná
Výdrž baterie 8 ponorů
Kapacita paměti ? hodin (omezeno dostupnou pamětí hodinek)
Maximální hloubka 40 metrů (100 m teoreticky)
Režimy Vzduch, Nitrox
Plyny max 1, Nitrox 40%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus 3 úrovně nebo vlastní gradienty
Slaná voda ? (patrně slaná)
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook, plánování váhy závaží, outdoorové funkce hodinek
Orientační cena 20000,- Kč
Příslušenství Řemínek 1600,-, ochraný kryt 700,-

 

Klady a zápory

+ skvělé UI

+ plánovač váhy v aplikaci

- nesmyslně drahé placené předplatné Oceanic+

- prakticky nulová nastavení

- chybějící některé běžné funkce (stopky a průměrná hloubka)

- chybějící režim hloubkoměru v Oceanic+

- příliš citlivé měření výstupové rychlosti

- není návod

 

Závěr

Je potřeba se na Oceanic+ dívat z pohledu cílové skupiny. Apple watch si nekoupí potápěč jako potápěčský počítač. Naopak typickým zákazníkem bude někdo, kdo je už používá jako univerzální outdoorové hodinky a chce je využít i pro potápění. Rozhodně je určen pouze pro začínající a rekreační potápěče, kteří navíc hodlají dělat jen několik ponorů ročně např. na safari. Pak Oceanic+ jako aplikace do hodinek s předplatným dává smysl. Jiný potápěč je vzhledem k chybějícím běžným funkcím nevyužije. Největším zklamáním totiž je, že výrobci software si ani v jedné aplikaci nedali práci s běžnými potápěčskými funkcemi, jako jsou stopky a průměrná hloubka.

 

Odkazy

 

Děkuji Tomáši Blažkovi z DirectOcean Brno za zapůjčení přístroje k testování a Lucii Drliczkové za redakční korekturu.

 

 

autor: Jiří Pokorný