Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto Ocean

03.09.2024

Suunto Ocean

Na začátku léta 2024 Suunto představilo nový hodinkový model, který přináší outdoorové funkce, vč. podpory 5ti nitrox plynů. Najdete zde i digitální kompas, GPS a podporu sond. Můžete jej také použít pro nádechové potápění. Podobně jako u ostatních modelů s outdoorovými funkcemi se opět budeme věnovat pouze potápěčským funkcím. Byl testován model s neoriginálním řemínkem, ten tedy komentovat nemůžu.

 

Suunto Ocean

 

Klíčové funkce

Hodinky jsou bezrámečkové, v kovovém pouzdře je hned od okraje kruhový displej, který není nijak zapuštěn, ani chráněn. Na těle počítače nenajdeme žádné designové výstřelky. Vpravo jsou tři obdélníková tlačítka s vrypy (na rozdíl od modelu Suunto D5, který má tlačítka kulatá). Tlačítka nebylo problém nahmatat ani v suchých rukavicích. Stisk je nižší, na můj vkus by mohl být výraznější, tlačítka jsem mačkal opravdu důrazně, abych je dostatečně stiskl. Horní tlačítko se používá pro posun nahoru, dolní tlačítko pro posun dolů. Prostřední tlačítko slouží pro vstup do menu nebo potvrzení, jeho podržení pak znamená storno. Menu je řádkové s příjemně velkými písmeny, pro aktivity i s ikonami. Díky velkému množství sportovních aktivit mi však občas trvalo najít některé potápěčské funkce. Bohužel v menu nelze rotovat a když se dostanete na konec, tak musíte zdlouhavě listovat zpět na začátek.

Displej je velice přehledný, graficky výborně zpracovaný, písmena jsou dostatečně velká, na střední úroveň jasu bylo vše krásně vidět. Jen těsně pod hladinou jsem zvýšil jas na maximum kvůli velmi silnému přímému slunci. Na obrazovce najdete čtyři číslice, přesně takové, jaké začátečník k ponoru potřebuje (hloubku, dobu ponoru, dekompresní informace a zbývající plyn). Údaj nejníž na obrazovce lze během ponoru měnit za jiné veličiny. Nad čísly je vždy popis, co daná hodnota znamená, žádné mrňavé symboly. Kružnice displeje je lemovaná číselníkem, který formou teploměru odpočítává zbývající plyn v láhvi nebo bezdekompresní čas. Velmi hezké je využití teploměru i pro odpočet zbývajícího času zastávky včetně sekund. Výstupovou rychlost najdeme ve středu obrazovky formou barevných šipek.

Režim ponoru zapneme horním tlačítkem a vybereme potápění jako sportovní aktivitu. Pokud nevyberete režim vícero plynů před vstupem do vody, přístroj se zapne sám v režimu pro jednu směs. Kromě freedivingu, zde navíc žádný jiný režim nenajdete. Proč zde chybí Gauge mode je mi záhadou. Nepamatuji si jiný testovaný model, kde by gauge mode chyběl. Pod vodou jde pouze změnit plyn a zvýšit jas. Jakmile listujete v menu nebo měníte plyn, obrazovka je celá překrytá a nevidíte nic dalšího, dokud menu neopustíte. Pokud nepotvrdíte menu, přístroj se ani sám nepřepne zpět do obrazovky ponoru.

Z jiných omezení pro mě bylo překvapivé, že i když je počítač vodotěsný do 100 m, ponor podporuje maximálně do 60 metrů. Takové omezení jsem zatím viděl pouze u Apple watch.

Implementován je algoritmus ZHL-16C, toto opět potvrzuje, že Suunto opouští algoritmus RGBM. Nelze nastavit salinitu, předpokládám tedy, že je použita vždy voda slaná. Stejně jako u starších modelů lze nastavit nadmořskou výšku, manuál upozorňuje, že hodnota musí být nastavena, aby algoritmus počítal správně. Konzervatismus se nastavuje pouze ručně pomocí gradientů, nejsou zde žádné předdefinované skupiny nastavení pro začátečníky. Gradienty jsou však velmi hezky popsány v návodu i s ukázkami a grafy výstupu.

Můžete nastavit vícero varování na hloubku nebo dobu ponoru. Obecná varování jsou na posledním řádku. Bohužel tím přehled funkcí pro potápění končí. Nenajdete zde ani bezdekompresní plánovač ponoru. Log ponoru najdete mezi ostatními sportovními aktivitami, což mi přišlo velice nepřehledné, pokud si chci prohlížet pouze ponory.

 

Rozšíření

Některé z outdoorových funkcí vyzývají k využití i pod vodou. A zde začalo moje rozčarování.

Například kompas můžete použít pouze na suchu. Teprve v příští aktualizaci firmware přibude možnost použití kompasu i pod vodou (Edit: již vylepšeno software aktualizací). Naopak pokud povolíte GPS, tak po ponoru najdete v mobilní aplikaci 3D mapu ponoru. Je to skvělá a originální funkce. Mapa je vypočítána jako průnik všech dostupných senzorů přístroje. Bohužel několik srovnávaných map vykazovalo tolik nepřesností, že tuto podvodní mapu nelze použít ani pro přibližnou představu, kudy jsme plavali natož pro měření. Byla by to přelomová bomba, jen kdyby to alespoň trochu fungovalo.

U sond vás možná překvapí, že zde není možnost nastavit minimální rezervu, ta je vždy 50 bar. Zbývající čas plynu ale počítá s minimálním plynem pouze 35 bar, navíc ignoruje všechny zastávky i dekompresi. Můžete si však nastavit libovolný další alarm na zbývající plyn.

Synchronizaci s mobilním zařízením zajišťuje aplikace Suunto. Nastavení bylo velice příjemné. Aplikace je však na můj vkus nepřehledná a nenašel jsem zde možnost nastavení přístroje. Synchronizaci není třeba nijak ručně spouštět, ponory se zobrazily v aplikaci automaticky.

 

Suuto applikace Suunto 3d map

 

Zařazení v modelové řadě

Na první pohled Ocean vypadá jako konkurence modelu Suunto D5, ale nechápu, jak Suunto chce tyto produkty odlišit, protože oba postrádají trimix, mají vibrace i barevný displej a bluetooth. Jen D5 nemá outdoor funkce, není ovšem limitovaný hloubkou. Model D5 najdete za přibližně podobnou cenu nebo nepatrně nižší. Největším rozdílem mezi nimi je baterie. Ocean vydrží znatelně déle, po 3 ponorech v teplé vodě ubylo pouze 15 % baterie, zatímco D5 chce nabíječku každý den. Srovnání s jinými modely Suunto najdete v recenzi modelu D5.

Mezi konkurencí si pak Ocean najde své místo, protože nabízí outoor funkce s barevným displejem za příznivou cenu. Konkurentem nebude Garmin, který je mnohem dražší a mnohem vybavenější. Je konkurent Apple watch? Těžko říct. Oba vynikají grafickým zpracováním a mohou si podat ruku ve velmi malém množství potápěčských funkcí. Poprvé ze všech recenzí tak nevím, kam model Ocean zařadit.

 

Parametry

Display AMOLED
Velikost display Úhlopříčka 1,43"
Podsvícení Ano
Ovládání 3 tlačítka vpravo
Baterie Lion integrovaná
Výdrž baterie 30 hodin
Kapacita paměti 32 GB
Maximální hloubka 60 metrů
Režimy Jedna směs, vícero směsí, nádechové potápění
Plyny max 5, Nitrox 21-100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16c
Konzervatismus vlastní gradienty
Slaná voda - (patrně slaná)
Nadmořská výška Ručně, 3 úrovně
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka, maximální doba, vysoký parciální tlak (MOD), zbývající plyn, vybitá baterie
Další funkce logbook, kompas, GPS, vibrace
Orientační cena 19000 Kč
Příslušenství  řemínek 1250 Kč; Sonda 7500 Kč

 

Klady a zápory

+ 3D trasa ponoru?

+ Výdrž baterie

+ Jednoduchá a graficky příjemná obrazovka

+ Využití kružnice pro odpočítávání zastávek 

- Nemá Gauge mode

- Chybí jakýkoliv plánovač ponoru

- Chybějící stopky během ponoru

- Chybějící předdefinované skupiny gradientů pro začátečníky

- Omezené funkce sond

 

Závěr

Původně jsem chtěl napsat, že Ocean sice odstraňuje neduhy D5, ale zase přidává neduhy jiné. Bohužel jsem momentálně z modelu Ocean tak zmatený, že nevím, jestli je to vlastně pravda. Každopádně Ocean míří na rekreační potápěče, kteří nepotřebují žádné funkce s výjimkou základních údajů, ale chtějí podporu sond. Je určen těm, co hledají graficky přívětivý model s outdoorovými funkcemi za příznivou cenu. Bohužel absence běžných funkcí jako je Gauge mode a plánování ponorů velmi degradují jeho poměr cena/výkon.

 

Edit 15.9.2024

Sotva jsem vydal tuto recenzi hned týden na to Suunto vydalo softwarovou aktualizaci, která přidává možnost použít kompas pod vodou a přidává nastavení bezpečnostní zastávky a mnoho dalšího. Je možné i na dále bude Suunto tento model vylepšovat. Odkaz na aktualizace uvádím v odkazech.

 

Odkazy

 

Děkuji Lucii Drliczkové za redakční korekturu.

 

 

 

autor: Jiří Pokorný