Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jeskynní potápěči na GUE kursu jeskynního potápění

Kurz GUE CAVE1 ve Francii

autor: Jan Špalek  (publikováno: 21.08.2018)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Člověk se prý učí celý život, opakování má být matkou moudrosti a peníze si do hrobu nevezmeš. A tak jsme se s kamarády Gabkou Grézlovou (instruktorka ASTD a CMAS, přes 700 ponorů) a Tomášem Kissem (bratislavský ins. TDI/SDI, GUE Tech 1 a DPV 1, přes 1000 ponorů) rozhodli rozšířit své obzory, propotit podobleky a vyprázdnit Euro peněženky. To může někomu přijít poněkud bláznivé, jelikož jsme všichni dlouholetými jeskynními potápěči (viz. report z mého prvního kursu UTD). Co si budeme povídat, DIR potápěči úplně normální nejsou. Kurs u Global Underwater Explorers je výjimečný. Buď ho budete zbožňovat, nebo nenávidět.

Jedním z předpokladů k úspěchu a spokojenosti je volba vhodného instruktora. Dříve jsem si říkal, že pro každý kurs GUE zvolím jiného. Abych jich poznal více. Od té doby se komunita poměrně rozrostla a pozitivní i negativní ohlasy jsou mnohem dostupnější. Jít k někomu bez doporučení někoho náročného a soudného bych si nedovolil. Irenku jsme všichni tři znali osobně. S Tomem jsme u ní dělali mj. kurs skútrování GUE DPV 1 (report). Gabka potom tzv. upgrade základního kursu Fundamentals. Udělala na nás všechny velice profesionální dojem, a tak nebyl důvod váhat.

Tomáš, Gabka a Irenka

GUE má jeskynní kursy dva. Jeden je základní (Cave 1, zkráceně C1) a druhý je pokročilý (C2), někdo by řekl Full Cave. První je bezdekompresní na EAN32 s max. hloubkou 30 metrů, pouze s dvojčtem (2x12), bez stageí a bez jumpů. C2 zahrnuje složitou navigaci a dekompresi. Užívají se dvě stejdže a maximální hloubka je znovu omezena na 30 metrů. Předpokladem pro C1 je absolvování kursu Fundamentals na nejvyšší úrovni (tzv. tech pass; jak takový kurs probíhá, se dočtete zde). C2 se lze zúčastnit, až po úspěšném zakončení C1. U GUE žádné zkratky nebo crossovery nemáme. Ale zkušenější potápěči doporučují jít na C2 až po absolvování trimixového kursu Tech 1 nebo dokonce až pokročilejšího Tech 2. Zejména kvůli manipulaci se stage láhvemi. Existuje i třetí kurs GUE, který se týká jeskynního potápění. Jmenuje se DPV Cave a je zaměřen na bezpečné užívání skútrů (Diver Propulsion Vehicles, DPVs) v overhead prostředí. K účasti na něm musíte mít certifikace Cave 2 a DPV 1. Výuka skútrování v jeskyni zabere 5 dní.

Bez kvalitních základů nemá smysl se na kurs C1 vůbec hlásit. To má do jisté míry zaručit předchozí kurs u GUE. Mezi cviky, které je nutno mít pod kůží patří především schopnost vznášení se na místě v trimu (vodorovná poloha) bez pohybu nohou či rukou, potom základní kopy (vč. schopnosti couvat i během jiné činnosti), ovládání ventilů (valve drill), poskytnutí dlouhé hadice partnerovi v nouzi (safety drill), použití hlavního světla i světel záložních, schopnost vytahovat a ukládat věci do kapes a v neposlední řadě týmový postup a spolupráce. Moc času jsem v poslední době ve vodě nestrávil, a tak jsem měl co dohánět. Naštěstí na tom byla Gabka a Tomáš mnohem lépe. Společně jsme ve vodě byli před kursem trénovat pouze dvakrát. Za hlavní nedostatek každého z nás jsme považovali nedostatečnou praxi v nácviku záchrany potápěče v bezvědomí. Není to vůbec sranda s někým, kdo neudržuje stabilní polohu, manipulovat a plavat horizontálně i vertikálně za dodržení vhodné výstupové rychlosti a bezpečnostních zastávek. Plyn v sucháči má tendenci se přelévat, když to nejméně potřebujete. Správná technika potápěči umožní buddyho vytáhnout bez velké námahy i z 500metrové penetrace. Jejímu nácviku věnujeme v současné době při tréninkových ponorech největší pozornost. V případě skutečné nouze budete litovat každé sekundy, kterou jste nácviku nevěnovali.

Náplň kursu

Výuka Cave 1 probíhá po dobu 6 dnů. Od rána do pozdního odpoledne až večera (se vším všudy 11 hodin). Počet studentů je omezen na tři. Mohou být jen dva, ale tím se studenti připraví o nácvik náročnější spolupráce ve třech, čímž trpí celková kvalita kursu. Nikdo z nás si sem nepřišel odpočinout. GUE, stejně jako žádný kvalitní instruktor, nebude pořádat kurs s jedním jediným studentem. To se však může stát třeba u některých méně svědomitých instruktorů méně náročných organizací než GUE.

Kurs probíhal v angličtině. Výuka se skládá jako u každého kursu z teoretického i praktického výcviku. Instruktorka po vás pod vodou nechce nic nového, co vám předtím neukázala a nevysvětlila na souši. To se týkalo zejména postupu v trojici podél natažené šňůry, použití navijáku a bezpečnostní cívky, řešení krizových situací a závad (úniky plynu, závada hlavního světla/použití záložního, potápěč v bezvědomí, nulová viditelnost). Teoretická část zahrnovala do určité míry zopakování znalostí z kursu Fundamentals, dále plánování jeskynních ponorů, spotřeby plynu nebo specifická rizika prostředí.

Lot, Francie

Irenka nás upozorňovala, že ve vodě budeme trávit i 4 hodiny v kuse. Do toho měly být započítány i porady na hladině, které mohou pokaždé trvat 10 až 20 minut. Kvůli nepřízni červnového počasí, silným dešťům, jsme ve vodě při 15 ponorech (z toho 13 jeskynních) strávili čistého podvodního času jen něco málo přes 10 hodin. Běžně se čas blíží k dvojnásobku. Avšak i v prvním případě jsou standardy organizace naplněny. Počasí nedovolovalo návštěvu klasických výukových jeskyní, mezi které patří kupříkladu Ressel. Potápěli jsme Saint Sauveur, Trou Madame a Saint Georges. Navštívit minimálně tři jeskyně je požadavkem GUE. Při dobrém počasí to je běžně 5 až 6 míst. Mezi záložní lokality patřily hodiny vzdálené jeskyně oblasti Ardeche. Kupříkladu známá Font Estramar na jihu země je pro kurs úrovně Cave 1 příliš hluboká.

St. Georges - Záchrana potápěče v bezvědomí

Všem třem nám sem-tam zatékalo do sucháče. Při teplotě vody 13 až 14°C to šlo vydržet, i když to nebylo vždy příjemné. Výjimkou byla dvě velká zatopení Gabky sucháče přes napouštěcí ventil. Výstroj, která během potápění selhala, byla: ventil k elektrickému vyhřívání sucháče, hlava hlavního světla, inflátorová hadice, o-kroužek vysokotlaké hadice a jedna psí karabina. Vyplatilo se mít zálohy ve formě suchých obleků i podobleků, dodatečné zátěže nebo kupříkladu záložní hlavy hlavního světla (na E/O kabelu).

Za nejzajímavější zkušenost považuji postup hledání ztraceného partnera ve třicetimetrové hloubce. Neschopnost pod dusíkovou narkózou (ano, i na EAN32) jasně myslet, natož spočítat kolik plynu je možno k jeho hledání využít tak, aby se tým nedostal za hranici, za kterou by nezbyl dostatek plynu na opuštění jeskyně, je pozoruhodná.

Ubytování

Veškeré ubytování i stravu zařizovala instruktorka. Tím pádem bylo možno veškerý čas využít ke vzdělávání. Turistické courání po okolí, návštěvy restaurací nebo popíjení vína po večerech tu své místo běžně nemá. Ubytováni jsme byli v rodinném hotýlku na okraji městečka Gramat, kde jsme byli jedinými hosty. K dispozici byl bazén, ve kterém jsme absolvovali potápěčský test (uplavat 365 metrů do 14 minut). Majitelé, starší manželský pár, nám připravovali snídaně i večeře. Obědy jsme dostávali s sebou v přenosné ledničce. Jídlo bylo fantastické - jak od (francouzské) maminky.

Hotýlek

Náklady

Reportáž z kursu by nebyla kompletní bez uvedení nákladů. Nyní doufám, že se nikdo nedopustí chyby, kterou jsem udělal já. Účast na kursu jsem totiž přislíbil, aniž bych náklady znal. Ty jsou sice závratné, ale odpovídají kvalitě.

Položka Náklad na osobu
Registrace u GUE a učební materiály (vč. softwaru Deco Planneru), popř. certifikace 120 EUR
(150 USD)
Kursovní balíček instruktorky při 3 studentech
(kurs, plnění EAN32, ubytování a strava na 6 nocí, náklady instruktorky)
2600 EUR
Cestování jedním vozidlem do a z Francie (nafta, dálniční poplatky) 180 Eur
Celkem 2900 EUR

Global Underwater Explorers

Podle mého osobního názoru neexistuje lepší potápěčský výcvik než u GUE. Přesto se i mezi potápěči organizace najdou lidé, kteří si kursy dělají jen kvůli tomu, že se chtějí chlubit kartičkou a uspokojovat své ego. Někteří instruktoři nechají i méně schopné žáky projít základnějším kursem GUE Fundamentals na nejvyšší absolventské úrovni (zmiňovaný tech pass), aniž by na něj opravdu měli.

Potápěč by měl chápat, že kursy GUE ho vedou k tomu, že v případě nouze, kdy by jemu nebo jeho partnerovi šlo o zdraví či život, se vůbec nebude muset soustředit na základní potápěčské dovednosti (např. ovládání vztlaku a nevíření sedimentu, orientace, multitasking nebo matematické výpočty). Ty bude mít takovým způsobem „pod kůží“, v podvědomí, že se bude moci naplno věnovat vyřešení krizové situace. K tomu je však zapotřebí další časově náročné pokursovní praxe a pilování dovedností.

Poděkování

Rád bych na závěr poděkoval Vráťovi Bendovi, který mi půjčil na kurs jedno dvojče a Tomáši Klojdovi z Deep´n´Down, který mi půjčil druhé. Irenka nemá totiž ráda moje oblíbené ventily Lola. GUE je z nich zatím poněkud zmatené. Snad to trošku změní náš čerstvý a zatím bohužel jediný instruktor GUE David Dušek působící léta v Mexiku. Já jsem na oplátku zmaten z některých postupů GUE. Ale o tom se můžete více dočíst až v mé nové knize Výstroj pro rekreační, technické, vrakové a jeskynní potápění, která se v říjnu objeví na trhu.

Všem Vám přeji příjemné a bezpečné potápění

autor: Jan Špalek
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier