Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nový rekord v konstantní váze bez ploutví

8.8.2007, Dahab, Egypt

autor: Sládek Tomáš, Vaverka Petr  (publikováno: 08.08.2007)

Martin Štěpánek vytvořil nový rekord -83 m v disciplíně konstantní váha bez ploutví, ponor trval 3 minuty 28 sekund.

Spolu s Niki Roderick se Martin připravoval především na disciplíny, které vyžadují velkou hloubku. Hlavním cílem bylo překonat rekord v konstantní váze, Niki chce překonat ženský rekord ve variabilní váze. Konec přípravy však překazilo počasí, foukal velmi silný vítr a vlny znemožňovaly ukotvení lodi na volném moři, kde bylo možné najít hloubky pod 100 m. Byl proto zvolen náhradní program na Blue Hole, kde je ale hloubka pouze 90 m. "Jsem hrozně rád a mimořádně překvapen, že jsem se v tak krátkém čase dovedl připravit na disciplínu, kterou jsem původně netrénoval, do úrovně světového rekordu," řekl Martin Štěpánek.

V disciplíně konstantní váha bez ploutví (Constant Weight Without Fins - CNF) freediver sestupuje do hloubky prsovými tempy podle lana, kterého se smí dotknout pouze při obrátce. Vystupuje opět vlastní silou, prsovými tempy.

Dosavadní rekord o hodnotě -82 m držel William Trubridge z Nového Zélandu.

Na dodržení všech pravidel při pokusech o světový rekord v egyptském Dahabu dohlíželi rozhodčí mezinárodní asociace ve freedivingu AIDA, Ute Gessmann z Německa a Nicolas Laporte ze Švýcarska. Zázemí v Dahabu poskytla potápěčská základna Lighthouse. Po technické stránce byl trénink i pokusy samotné zajištěny velmi zkušenými jistícími potápěči z České republiky. Rekordní týden proběhl za podpory společnosti SONY pod názvem SONY Free like.no.other 2007. Záštitu nad rekordem převzala organizace FIT (Freediving Instructors and Trainers).

autor: Sládek Tomáš, Vaverka Petr