Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Rekord Martina Štěpánka neplatí

Kontroverzní rozhodnutí AIDA

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 30.10.2007)

V srpnu jsme psali o novém rekordu Martina Štěpánka, -83 m v konstantní váze bez ploutví (CNF). Asi před měsícem zmizel tento výkon z rekordních tabulek a na webu AIDA se objevila stručná zprávička, že rekord nebyl uznán.

Situaci velmi komplikuje způsob, jakým AIDA pravidla vydává. Platí zároveň čtyři dokumenty:

  1. Pravidla pro rekordy
  2. Pravidla pro soutěže
  3. Příloha k pravidlům pro rekordy a soutěže
  4. Bezpečnostní pravidla pro soutěže a rekordy

Tato pravidla si ale navzájem protiřečí v otázce nutnosti použití úvazku a cedulky.

Chronologicky se události seběhly takto:

16.7.2007 - V Egyptském Dahabu začínají technické přípravy a následně trénink na rekordní týden. Cílem je překonat rekord v konstantní váze (CWT) -111 m Herberta Nitsche.

5.8.2007 - Přijeli rozhodčí, rekordní týden začíná. V Dahabu se zkazilo počasí natolik, že se Martin rozhoduje překonat rekord v konstantní váze bez ploutví. Rekord -82 m drží William Trubridge.

V rámci přípravy rekordního pokusu přítomní rozhodčí rozhodli, že pro rekordní pokus není třeba ani cedulka, ani úvazek.

8.8.2007 - Martin Štěpánek na Blue Hole doplaval s konstantní zátěží bez použití ploutví do hloubky 83 m.

Rozhodčí rekord na místě formálně potvrdili. Potom zavolal president AIDA, že rekord je neplatný. "Než abych se hádal, že jsem udělal pouze to, co mi AIDA řekla, chtěl jsem skočit do vody a udělat to znova a s cedulkou. Bouhužel už jsme nemohli," říká Martin.

Rozhodčí se poradili, omluvili a v rámci jejich pravomoce rekord uznali.

William Trubridge, jehož rekord byl překonán, oficiálně protestoval.

13.8.2007 - AIDA svolala výbor, ten se poradil a rekord uznal.

Trubridge znovu protestoval.

17.9.2007 - AIDA svolala disciplinární komisi, ta se poradila a rekord uznala.

Trubridge použil další opravný prostředek.

27.9.2007 - Výbor AIDA rozhodl, že tři předešlá rozhodnutí jsou neplatná a rekord se s definitivní platností ruší

"Rozhodčí musí chránit tři lidi," uvedl výbor AIDA. "Současného držitele rekordu, atleta který se pokouší rekord překonat a budoucího držitele rekordu, který dosáhne ještě obtížnějšího výkonu. Z důvodu scházející cedulky při tomto pokusu o rekord výbor rozhodl, že pravidla nebyla naplněna."


Okolo rekordu a následných protestů se strhla rozsáhlá ostrá diskuse (viz související odkazy). Velmi zvláštně působí, že veřejné diskuse se zúčastnila jak řada lidí z vedení AIDA, kteří o protestech a odvoláních rozhodovali, tak William Trubridge, který se snažil všechny přesvědčit o své pravdě způsobem, který nelze než označit jako ublížený.

Martin se divoké diskuse neúčastnil. "Necítím potřebu osobně zasahovat do procesu schvalování rekordů AIDA, ani do veřejných sporů, které ho nyní obklopují," říká. "Nechtěl jsem brečet a protestovat jako ten borec přede mnou. Zkrátka si ten rekord vezmu příště, ale byl bych rád, kdyby si AIDA uvědomila jaké škody se ze sportovního a profesionálního hlediska dopustila." Až po definitivním ukončení vydal Martin prohlášení (viz související odkazy).


Herbert Nitsch vytvořil 21.10.2007 v Dahabu nový rekord -83 m v konstantní váze bez ploutví, když doplaval do stejné hloubky jako Martin, ale s cedulkou.

Martin Štěpánek se neúčastní právě probíhajícího mistrovství světa v Egyptě (kam odjela reprezentovat ČR Jarmila Slovenčíková), protože má smluvní závazky na paralelně probíhajícím veletrhu DEMA.

Do konce roku chce AIDA sjednotit pravidla pro soutěže i pro rekordy, aby se podobné spory v budoucnosti neopakovaly.

AIDA udělala velkou chybu a pak se dlouho vypořádávala s jejími následky. Příčiny problémů popisované v rozsáhlé diskusi mi až příliš připomínají situaci, kterou znám ze Svazu potápěčů. Lidé, kteří pracují ve svém volném čase v podstatě zadarmo, nemají profesionální přístup a profesionální odpovědnost. Zdá se, že si jen málo uvědomují, že jejich rozhodnutí má velké dopady na život jiných. Lidé jsou asi všude stejní.

Držím Martinovi palce, ať při nejbližší příležitosti přinese v CNF cedulku z hloubky alespoň 84 m.

autor: Sládek Tomáš